'Mooiste graancirkel Nederland' Groei toerisme in Zeeland neemt af UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND kJp 150 JAAR r n I— ZIERIKZEESCHE i NIEUWSBODES j 2,iCa. 32.(3 Nieuwe graancirkel ontdekt in Serooskerke m Provinciale VW bezorgd over ontwikkelingen 2 Q 3 0 5 7 Auto-inbraak Kop/staart- aanrijding Aanrijding dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 1 AUGUSTUS 1994 150e JAARGANG NR 25606 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 - ---V '- ij. 11 —I' ril Hi M ^erafcÈ.'v.^S?r .Wtefc. iS t gerstveld bij Serooskerke. (Foto: Joop van Houdt). SEROOSKERKE - Luck Landkroon van de Stichting Opus in Almere loopt in vervoering door de gerstak ker vlakbij Serooskerke: „Dit is de mooiste die ik tot nu gezien heb, fantastisch gewoon." Volgens de onder zoeker spreekt men in dit geval meer van een pictogram dan van een cirkel. Hij knielt eerbiedig neer in het midden van de grootste cirkel die een doorsnede heeft van precies twaalf meter en bekijkt zorgvuldig de platliggende graanhalmen. Nadat hij vernomen had dat in Zeeland opnieuw een graancir kel ontdekt was aarzelde hij geen moment en stapte samen met een paar collega's in de auto om het mysterie met eigen ogen te aanschouwen. De Amsterdammers zijn gespecia liseerd in parapsychologie en Ufologie. Gewapend met foto apparatuur en een kompas constateert hij na een kort on derzoek dat het hier om een echte graancirkel gaat. Vanuit de lucht is te zien dat het picto gram een buitengewoon mooie strakke vorm heeft. De groot ste cirkel, mei een doorsnede van twaalf meter is met de.vol- gende verbonden door een pad van anderhalve meter breed en vier meter lang. De tweede cir kel heeft een doorsnede van 10,50 meter. Vanuit deze cirkel loopt in zuidelijke richting een langer pad, 12 meter lang en één meter twintig breed. Dan volgt er een T-balk met naar links en rechts paden van elk zes meter en een breedte van 1,20 meter. Haaks hierop loopt het lange pad door en eindigt in een halve cirkel met een straal van vier meter. Wanneer de cirkel precies is ontstaan, is niet helemaal dui delijk. Volgens de heer Van der Velde die in een boerderij vlak bij de graanakker woont heeft een paar dagen geleden zijn hond erg geblaft en ook heeft hij onlangs een oranje vuurbal aan de hemel gezien. Een ver schijnsel dat vaker gemeld wordt rondom het verschijnen van cirkels net als het waarne men van vreemde zoemende geluiden. Ook heeft de hond van de heer P. C. van der Wek ken onlangs op een nacht heel veel geblaft en zelfs gejankt. Van der Wekken heeft hier niet zoveel aandacht aan besteed omdat in deze-tijd nogal eens groepen wandelaars 's nachts langs de boerderij lopen, waar door de hond aanslaat. Als van der Wekken, die zelf al heel lang graan verbouwt, be sluit om toch een kijkje te gaan nemen in de cirkels wrijft hij zich achter zijn oor: ,,Ik dacht, er zit een grap achter. Maar dat is niet zo, dit is een natuurver schijnsel. Ik begrijp er niets van." Luck loopt met een kom pas rond en constateert dat in het pictogram de kompasnaald een afwijking van twaalf gra den naar rechts heeft en daar buiten niet. Luck: „Wichelroe delopers bevestigen dat zich op graancirkels vaak een kruising van aardstralen bevindt. Dit zou het afwijkende magneti sche veld kunnen verklaren." Boodschap De onderzoeker is overtuigd van de 'intergalactische graffi ti' theorie. Dat wil zeggen dat de cirkels en pictogrammen een boodschap bevatten van hogere bewustzijnsvormen. Luck: „Het fenomeen wordt al vanaf begin tachtiger jaren waargenomen en er zit een dui delijke ontwikkeling in. Eerst waren het eenvoudige cirkels, maar in de loop der jaren zijn de pictogrammen steeds inge wikkelder geworden en ze ver schijnen overal in de wereld en steeds vaker. Ik ben ervan over tuigd dat we met een hogere in telligentie te maken hebben die ons iets duidelijk wil ma ken. Ze willen ons voorberei den op iets, ik denk dat het te maken heeft met de manier waarop wij met onze aarde om gaan en bezig zijn haar te ver nielen. Misschien dat het ver schijnsel daarom zo vaak in graan, dus voedsel, verschijnt. Begrepen we het maar." Luck neemt een bosje cirkelgraan mee naar huis om te onderzoe ken. Andere wetenschappers hebben namelijk ontdekt dat dit graan een moleculaire ver andering heeft ondergaan: aan de wortel zijn de moleculen als het ware in elkaar gedrukt en bij de aar juist uitgerekt. Als je dit graan weer plant, blijkt dat het twee keer zo snel groeit als gewoon graan en ook een hoge re opbrengst heeft. Schade Het groepje mensen in de ak ker trekt wat nieuwsgierigen aan die ook graag willen kij ken. Annick Derks uit Sam- beek neemt ook wat graan mee. Ze gaat binnenkort biologie studeren en is enthousiast over het verschijnsel. De meeste boeren zijn niet blij met het verschijnsel. Door de grote be langstelling wordt het omlig gende graan vertrapt en ont staat veel schade. Op Schouwen-Duiveland zijn meerdere cirkels ontdekt maar de boeren houden hun mond. Wie graag een kijkje wil ne men moet zich realiseren dat de grond privé-eigendom is en zal derhalve toestemming moe ten vragen aan de eigenaar. ZIERIKZEE - In tegenstelling tot de publieke opinie dat het toerisme in Zeeland maar groeit en toeneemt, blijkt dat in werkelijkheid in 1992 een teruggang is ingezet waarvan het eind nog niet in zicht is. De Provin ciale VVV Zeeland meldt in haar jaarverslag over 1993 dat dit jaar moeilijk is geweest en slaat de ontwikke lingen met groeiende zorg gade. Dat Zeeland zich al een aantal jaren bescheiden opstelt in de toeristische promotie is zo langzamerhand afleesbaar aan het worden uit toeristische sta tistieken. Hieruit blijkt dat steeds meer positie moet wor den prijsgeven. Niet alleen aan het buitenland, ook opkomen de toeristische bestemmingen in het binnenland dingen met toenemend succes naar de gunsten van de toerist. In te genstelling tot in Zeeland is in andere provincies veelal spra ke van een intensivering van de promotie. De slechte zomer is volgens het verslag mede oor zaak geweest van de teruggang in toeristisch Zeeland. Uit ge gevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) blijkt dat het totaal aantal overnachtingen in Zeeland met ruim tien procent is afgenomen ten opzichte van het jaar daar voor. Het aantal overnachtin gen van Nederlanders daalde De groei van het toerisme in Zeeland neemt af. (Foto: Joop van Houdt). met bijna dertien procent en van de Duitsers met acht pro cent. In de periode van 1988 tot 1992 was steeds een stijging zichtbaar (met uitzondering van een geringe daling in 1991) daarna zette de daling in. Het totaal aantal overnachtingen was in 1993 iets boven het ni veau van 1989. Hetzelfde geldt voor de rest van toeristisch Ne derland, zij het dat de daling in Zeeland groter was. 0 Duitsers De grootste klap viel in de kampeerterreinen (afname van 12 procent) waaruit volgens de VVV blijkt dat Zeeland toch weersgevoeliger is dan overig Nederland. Geringer, maar toch nog fors, was de daling in het aantal overnachtingen in huisjes (9,5 procent) en in ho tels en pensions (7,5 procent). De Duitsers blijft een belang rijke plaats innemen in toeris tisch Zeeland, namelijk 33 pro cent. Nederlanders nemen 62 procent voor hun rekening en slechts 3,5 procent komt uit België en Luxemburg. Volgens cijfers van hot Continu Vakantie Onderzoek (CVO) blijkt dat naar deelgebied in Zeeland bezien, zich vanaf 1990 belangrijke verschuivingen hebben voorgedaan. Vonden in 1990 nog drie van de vier va kanties en overnachtingen van Nederlanders plaats in Noord zeebadplaatsen, in 1993 was de verhouding bijna fifty-fifty. Volgens het CVO lijkt het erop dat de plek van de Nederlan ders direct aan de kust wordt ingenomen door de Duitsers. Nederlanders, doorgaans iets later met boeken, verhuizen iets oostwaarts in de provincie. Volgens het CVO heeft het va- kantiespreidingsbeleid geen effect gehad, integendeel. In de jaren 1988 tot 1990 werd 43 pro cent van alle vakanties in de maanden juli en augustus doorgebracht. In de periode 1991 tot 1993 steeg dit aandeel tot 47,5 procent. Het bezoek in de maanden mei, juni en sep tember daalde met vier pro cent. Niets is wonderbaarlijker dan het natuurlijke. Otto Weiss Perioden met zon HET WEER Perioden met zon en op de mees te plaatsen droog. Minimumtempe ratuur omstreeks 15, middagtem- peratuur ongeveer 24 graden. Zwakke tot matige zuidwesten wind, kracht 3 of minder. ZWEMWATER De kwaliteit van het Zeeuwse oppervlaktewater is pri ma om in te zwemmen. MARITIEM MUSEUM 1 Het Maritiem Museum in Zierikzee ontving de 10.000ste bezoeker van dit seizoen. ZOMEREXPOSITIE In het stadhuis van Brouwershaven is tot en met 25 augustus het werk van Zeeuwse kunstenaars te zien. TENNIS Jaco Almekinders wint voor de tweede achtereenvol gende keer het Gruttepikkerstoernooi. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's SCHARENDIJKE - Een 31- jarige Duitser deed bij de poli tie aangifte van diefstal uit zijn auto, die geparkeerd stond aan de Rampweg in' Scharen- dijke. De dieven waren in de auto ge komen door het inslaan van de vijfde deur. Zij namen een autoradio-CD-speler mee, twee geluidsboxen en een cassette doos. De inbraak moet plaats gevonden hebben tu.-^n 30 juli 23.30 uur en 31 juli 8.00 uur. NIEUWERKERK - Op de Rijksweg N59, ter hoogte van de verkeerslichten bij Nieu- werkerk vond afgelopen vrij dag om 9.30 uur een aanrijding plaats tussen vier personenau to's. Niemand raakte gewond. Voor de verkeerslichten ston den drie auto's achter elkaar te wachten. Een 36-jarige auto mobiliste uit Maaseik (België) die kwam aanrijden merkte dit te laat op en botste vervolgens op de achterste auto. Deze schoot door de klap naar voren waardoor een kettingbotsing ontstond. De andere bestuur ders waren een 47-jarige man uit Waalwijk, een 25-jarige man uit Oosterland en een 29- jarige vrouw uit Amsterdam. Niemand raakte bij het onge val gewond, wel werden de auto's behoorlijk beschadigd. BRUINISSE - Zondagmorgen vond op de Grevelingendam een aanrijding plaats waarbij vier voertuigen waren betrok ken. Een aaneengesloten rij lang- zaamrijdend verkeer reed rich ting Bruinisse. Een 42-jarige inwoner van Oosterhout, een 24-jarige inwoner van Raams- donkveer en een 36-jarige in woner, ook uit die plaats af komstig, kwamen nog net op tijd tot stilstand. Een 67-jarige man uit het Duit se Oberhausen zag de rij te laat en botste tegen de auto van laatstgenoemde bestuurder. Die schoof op zijn beurt weer door tegen de wagen van eerst genoemde inwoner van Raams- dohkveer, terwijl deze met zijn voertuig weer doorschoof te gen de auto van de Oosterhou- ter. Een inzittende van de auto van de 24-jarige inwoner van Raamsdonkveer raakte licht gewond aan nek en knieën. Verder ontstond veel blikscha de. 1 8 4 4 -1 9 9 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr kwartaalabonnement jaarabonnement met autom. afschr. jaarabonnement en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. ét f 47,00 f 49,50 f 177,00 f 187,00 Dhr./mevr. adres postcode plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 2S Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CB Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. ZZN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1