Tentoonstelling zijdecultuur en zijden batiks in Bewaerschole Barbie (35), niet zo maar een pop lovansQ Door Els van Baarlé en Adri en Guky van Hoegee 10.000ste bezoeker van museum Katwijker bij Padmos stevig gemo derniseerd Zakkenroller op de kermis Zwarte Golf gestolen op camping Expositie in museum De Blikvanger Renesse Inbraken in auto's VRIJDAG 29 JULI 1994 NR 25605 3 In de Bewaerschole in Haamstede exposeren vanaf zaterdag Els van Baarle en Adri en Guky van Hoegee, zijden batiks. Op de foto Els van Baarle. (Foto: Marijke Folkertsma). BIJRGH-HAAMSTEDE - Vanaf 30 juli tot en met 20 augustus zijn in de Bewaerschole in Burgh-Haamstede zijden batiks te zien en een kleine tentoonstelling over zijdecultuur. Makers van de kleurige doeken zijn Els van Baarle uit Dreischor en Guky van Hoegee uit Grijpskerke. Samen hebben ze gezorgd voor een bijna feestelijk ingerichte Bewaerschole, waar bonte draperieën en kledingstukken voor enkele weken de boven toon voeren. Els van Baarle, net terug uit de Verenigde Staten waar ze on der meer een lezing gaf over, en les kreeg in het batikken op stoffen als katoen en zijde, ver telt dat het maken van iets uit was, verf en stof haar erg aan trekt. Ze maakte kennis met 'batik' tijdens haar Textiel- opleiding in de jaren zeventig en raakte gefascineerd door de mogelijkhedèn van batikwas en Verf. Haar afstudeerjiPóject was dan ook batik en verftech niek. Daarna volgden er nog lessen bij Raden Suwondo Su- dewe, verbonden aan het mu seum Nusantara in Delft. Tegenwoordig werkt Els voor namelijk op zijde, maar wel al tijd met de traditionele Indo nesische gereedschappen: de tjap, een koperen stempel met handvat, en de tjanting, een koperen kannetje, voor het op brengen' van dè*-was. „Alleen maak ik er geen traditionele patronen mee. Ik werk met de stempels verspreid over een doek, en maak niet zoals bij de traditionele methode, rijtjes van dezelfde patronen op de stof", vertelt ze. Verder werkt ze ook vaak met een penseel. De verschillende kleuren op de doeken ontstaan door de han delingen 'afdekken met was en verven', minstens vier keer te herhalen. Hierna wordt de stof gefixeerd en de was verwij derd. Na - dit tijdrovende pro ces, Els zegt dat ze, met de ge bruikelijke onderbrekingen meegeteld, al gauw meer dan een paar dagen zoet is met het bewerken van één doek, is de stof geschikt als draperie of voor het maken van een exclu sief kledingstuk. „Meestal wordt zo'n creatie dan gedra gen bij een feestelijke gelegen heid, bijvoorbeeld een brui loft", legt ze uit. Els werkt vaak met thema's. Crèëerde ze eerst vaak doeken die op vloerpatronen zijn geba seerd, nu zijn het meestal mu ren die haar inspiratie geven. Ook maakte ze een aantal werkstukken waarop muziek teksten te zien zijn. Met een van deze doeken behaalde ze onlangs een derde prijs bij een wedstrijd in de Verenigde Sta ten. Vorig jaar sleepte ze trou wens twee eerste prijzen in de wacht tijdens 'Fabric '93', een prestigieuze wedstrijd in Co lumbus Ohio. Indonesië De zijden kledingstukken die in de Bewaerschole wórden geëxposeerd, zijn van de hand van Guky van Hoegee-van der Linden uit Grijpskerke. Zij raakte tijdens een reis door In donesië geboeid door de batik kunst die daar in hoog aanzien staat. Tbrug in Nederland, nam ze batiklessen in het museum Nusantara in Delft, waar ze te gelijk Els van Baarle leerde kennen. Guky kreeg les in de traditionele batiktechnieken met de canting op katoen. In de loop van de jaren maakte zij zich los van het traditionele ba tikken op katoen en ging ze op meer experimentele wijze ba tikken op zijde. Biologisch Haar echtgenoot Adri van Hoe gee houdt zich al jaren bezig met het biologisch, historisch en textieltechnisch aspect van zijde. Van zijn hand zijn de fo to's op de kleine overzichtsten toonstelling in de Bewaerscho le, die laat zien hoe zijde wordt gemaakt. De tentoonstelling begint op 30 juli. De Bewaerschole is open van maandag tot en met zater dag van 13.30 tot 16.30 uur. ZIERIKZEE - Plaatsvervan gend loco-burgemeester P. de Rijke van Zierikzee heeft van ochtend, vrijdag, de 10.000ste bezoeker van het Maritiem Museum in de bloemen gezet. De gelukkige werd mevrouw Erven uit het Brabantse Hel- voirt. Zij en haar echtgenoot verblijven met nog een ander paar enkele dagen op hun boot in de Zierikzeese haven. Me vrouw Erven kreeg behalve een boeket bloemen een foto boek van Schouwen-Duiveland en een kinderboek cadeau. BRUINISSE - De tien jaar ou de boomkorkotter KW 35 Leen- dert Junior van rederij L. Haasnoot in Katwijk is na een verbouwing bij Machinefa briek en Dokmij Padmos in Bruinisse naar de visgronden vertrokken. De kotter werd zo wel intern als extern stevig on derhanden genomen. Het meest ingrijpend was de herinrichting van de brug waardoor schipper Huig Var- kevisser nu over een zogenaam de middenbediening beschikt. In de brug verzorgde Elektro Westhoeve uit Ouddorp de elektrische installatie. Duive- lands Meubelhuis was verant woordelijk voor de stoffering. Het timmerwerk werd uitge voerd door scheepstimmerbe- drijf Ytama uit Stellendam. Het personeel van Padmos, bij gestaan door scheepswerf Van Duivendijk, nam het ijzerwerk en aluminiumwerk voor zijn rekening. Zowel aan stuur- als aan bakboord werd onder meer de verschansing over lengtes van twintig meter vernieuwd. Twee jaar geleden plaatste Padmos een nieuwe Stork- hoofdmotor in de machineka mer van de Katwijker. RENESSE - Op de kermis in Renesse is vanochtend, vrij dag, om 2.00 uur een zakken roller actief geweest. Slachtoffer werd een 21-jarige man uit Rucphen. Hij moest tot zijn ongenoegen constate ren dat zijn portemonee met daarin 180 gulden was gerold. RENESSE - Een zwarte VW Golf GTD met het kenteken DO-HH-397 is in de nacht van woensdag op donderdag gesto len bij een camping aan de Korte Moermondsweg in Re- nesse. De benadeelde, een 25-jarige man uit portmund, heeft aan gifte gedaan van deze auto diefstal. RENESSE - Nooit verslaafd geweest, nooit een T-shirt met een politiek getinte tekst gedragen, nooit topless gezond. Maar wel kandidate voor het presidentschap van de Verenigde Staten, aerobicslerares met een vi deo en een eigen boetiek op Madison Avenue, New York. De gehele maand augustus is ze in vele verschij ningsvormen te bewonderen in het museum De Blikvanger aan de Capelweg in Renesse. Barbie (pas 35 jaar geworden) is een fenomeen. In aanschaf drie keer zo duur als 'gewone' poppen, puur Amerikaans en dus van plastic. Ze is netjes, braaf, op en top middle class. Vanaf haar geboorte in maart 1959 zijn er achthonderd mik joen poppen verkocht. Barbie zette vorig jaar een miljard dollar (1,9 miljard gulden) om. Barbie vertegenwoordigde de wereld van glamour en luxe. Nederland kende die wereld eerst van de televisie, toen nog een nieuwigheid. Met Barbie lijkt een leven van galajurken en hoge hakken binnen hand bereik. Ze kan ook haar armen en benen buigen en dat spreekt kinderen aan. Ze werd verwekt op de afde ling ontwerp en onderzoek van Mattel in Los Angeles. Harold Mattson en Elliot Handler maakten al jaren accessoires voor poppen. Mattson stapte uit de zaak. Eliot en zijn vrouw Ruth zetten de zaak voort. Hij is een creatief, zij een zakelijk talent. Succes kent vele vaders. De drie jaar geleden overleden Jack Ryan, afdelingschef bij Mattel, claimde ook de pop te hebben bedacht. Ruth Handler moet op het idee zijn gekomen. Bij een bezoek aan Duitsland zag ze de pop Li- li, die er uitzag als een volwas sen vrouw. Oorspronkelijk was Lili een stripfiguur in de Bild- zeitung, wegens haar grote po pulariteit verscheen die als pop voor volwassenen op de speelgoedmarkt. De introductie veroorzaakte een sensatie. Voordien hadden poppen een baby-: of kinderli chaam. Barbie had de vormen van een vrouw. De pop was 29 centimeter lang, gekleed in een zwart-wit gestreept badpak, ze droeg een inklapbare zonne bril. Barbie is, naar insiders zeggen, een barometer voor de mode geworden. Aan de ge schiedenis van Barbie kunnen "de modeveranderingen in de afgelopen 35 jaar worden afge lezen. Maar ze volgde heus niet elke gril. Punk was ze nooit. Ook niet echt 'ordi'. Bettina, het vaste model van de modeont werper Jacques Fath, was haar voorbeeld geweest. Bettina was het beroemdste en meest gefotografeerde model in de la te jaren vijftig. In de roerige jaren zestig vormden de Parij- se moderegels niet langer het kompas. De Engelse mode ontwerpster Mary Quant kleedde haar in mini en kapte haar kort. Mattel, ooit gestart in een gara ge, besefte dat Barbie zich moet aanpassen. Barbie was een tutje, moest iets meer een straatmeid worden. De veran dering was niet zonder risico. Tehuizen Het was de vraag of Barbie- nieuwe-stijl wel zou worden geaccepteerd. Via tv-reclame riep Mattel op de oude pop in te wisselen voor het nieuwe model. Bijbetaling: anderhal ve dollar. De actie was een suc ces, want in de Verenigde Sta ten werden 1,2 miljoen nieuwe poppen afgezet. De oude Bar bies werden verdeeld onder kinderen in tehuizen. Omdat de mode verandert, ver andert Barbie. Marketingdes kundigen hebben vastgesteld dat dat elke zeven jaar moet ge beuren. Gewichtsproblemen heeft ze niet. Lange slanke be nen, wespetaille en de lange hals blijven schoonheidsideaal en handelsmerk van Barbie. Ken Een groep stylistes en marke tingdeskundigen - driehonderd man sterk - zorgen dat Barbie aan die basiseisen blijft vol doen. Barbie kreeg al in de beginja ren gezelschap van partner Ken, vriendin Midge en zusje Skipper. Inmiddels is een rijke kennissenkring opgebouwd. Het gaf Barbie een sociaal le ven, Mattel een hogere omzet. Het bedrijf fuseerde vorig jaar met Fisher Price, dat technisch speelgoed produceert. De geza1 menlijke omzet bedroeg vorig jaar 2,7 miljard dollar. In de jaren tachtig ontgroeide Barbie de kinderkamer. Ge woon omdat de eerste genera tie Barbie-fans volwassen was geworden. Barbie werd een ge liefd verzamelobject. De Ame rikaanse modekenner Billy Boy gaat prat op een collectie van 12.000 poppen. Op zijn ini tiatief werd in 1985 een grote Barbie-tentoonstelling gehou den. Verhouding Hij schreef zelfs de biografie over Barbie. „Ik groeide op met Wilma Flintstone, maar toen Barbie in mijn leven kwam wist ik meteen dat dit een langdurige verhouding zou worden. Zij was de perfecte vrouw, de godin waar ik zo lang op had gewacht." Barbie verwaardigde zich niet op Boy's aanzoek te reageren. Een goede opleiding stelde haar in staat te kiezen uit tal van banen. Uitsluitend foto model is ze al lang niet meer. Onder invloed van het femi nisme verwierf ze banen die voorheen alleen voor mannen bereikbaar waren. Zaken vrouw was ze, legerarts en astronaut. Twee jaar geleden was ze zowaar kandidate voor het presidentschap. De pop was de werkelijkheid gepasseerd. Onsterfelijk Barbie is onsterfelijk gewor den. Sinds december heeft ze een plaats in een wassenbeel denmuseum in Parijs. In het Grevinmuseum kreeg ze een plaatsje naast Madonna en Bill Clinton, die de verkiezing in 1992 uiteindelijk toch won. Tot eind augustus is ze te zien in het museum De Blikvanger in Renesse dat elke dinsdag en donderdag van 10.00 tot 12.00 uur en en op woensdag van 13.00 tot 17.00 uur is geopend. Advertentie QIZMcp® li Nieuwerkerk UNAstraat 10 Brouwershaven Noorddijkstraat 8 TECHNISCH INSTALLATIEBURO Zierikzee verkoop en reparatie St. Domusstraat 79 01114-1368 01119-1634 01110-13348 Een deel van de collectie Barbiepoppen in het museum De Blikvanger in Renesse. (Foto: Marijke Folkertsma). Verwachting t/m dinsdaq 2 au WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 20 graden Mid.temp. 28 graden Windkracht variabel 3 Maandag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 30% Min.temp. 16 graden Mid.temp. 25 graden Windkracht variabel 3 Dinsdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 20% Min.temp. 16 graden Mid.temp. 27 graden Windkracht oost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 30 juli Zon op 05.56, onder 21.31 Maan op onder 14.44 31 juli Zon op 05.58, onder 21.30 Maan op 00.14, onder 15.46 1 aug.Zon op 06.00, onder 21.28 Maan op 00.45, onder 16.46 Nieuwe Maan: 7 aug. (10.46) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Vannacht zijn er wolken velden. De temperatuur daalt daar om niet verder dan omstreeks 17 graden. Overdag schijnt de zon ge regeld en op de meeste plaatsen blijft het droog. De temperatuur loopt daarbij flink op tot ongeveer 30 graden. Er waait een zwakke tot matige zuidoosten wind, rond kracht 3. Een noordelijke wind voer de vandaag lucht aan vanaf de Noordzee. Daardoor was het op veel plaatsen net iets koeler dan de afgelopen dagen. Maar de lichte verkoeling is van korte duur. Een on weersstoring, die nu nog boven Frankrijk ligt, trekt naar het noorden en stuwt zeer warme lucht voor zich uit. Boven onze omgeving draait de wind naar zuidoost zodat die hete lucht zaterdag ook ons land bereikt. Het blijft nog vrijwel overal droog want de meeste buien, die de sto ring met zich mee brengt, vallen zondag. De zon schijnt dan minder. Tocht blijft het, met een middagtem- peratuur van ongeveer 28 graden, ook zondag nog warm. DEN HAAG (ANP) - Minister Ritzen van WVC wil de vergoe ding voor tandheelkundige hulp en fysiotherapie beper ken. Dit om te voorkomen dat de premies voor de zieken fondsverzekering in de toe komst te veel moeten stijgen. RENESSE - Aan de Jan van Renesseweg in Renesse werd donderdag op klaarlichte dag ingebroken in een auto. Onbekenden sloegen om streeks 15.00 uur de achterruit in van een auto die toebehoort aan een 25-jarige man uit Aken. Gestolen werden start kabels, een verbandkoffer en een jerrycan met benzine. Aan de Steenweg in Westen- schouwen werd een uur later geprobeerd in te breken in de auto van een 68-jarige man uit Zierikzee. Gepoogd werd een portierslot te forceren. ZIER1KZEESCHEE! nieuwsbodeShï Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49,50 Bij autom. afschr. f 47,00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 171/2% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3