Deze week: O?4 fgl249 ^0?7 streekiüenws Ondanks strandweer veel bekijksj( voor tweede Boerenmarkt Haamstede Vissen dood door gebrek aan zuurstof ^324 ^725 Fietsen gestolen Speeltuintje Diefstal uit auto's Geünifor meerd toezicht in Zeeland Land- en tuinbouw presenteren zich DONDERDAG 28 JULI 1994 NR 25604 Verwachting t/m maandag 1 aug. ZIERIKZEESCH E Rfflj NIEUWSBODEkÜ Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal 1 49,50 Bij autom. afschr. 1 47,00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr. t 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 171/2% B.T.W. Tegen inlevering van uw Gouden Munt één van deze topprodukten voor de 1/2 prijs! jjllfi FRUTTIS MAGERE fiK© vruchtenyoghurt 4 bakjes 125 gram 1,69 ANDRÊLON SHAMPOO ijl diverse soorten flacon 300 ml 6,49 INFASIL DEODORANT büffi&Oï)) roller 50 ml of spray 125 ml 4,99 DR. PEPPER fles d 1 liter 1,95 MAGER MERQUEZE BRAADWORST per kilo 14,50 SUPERMARKTEN WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 30% Min.temp. 19 graden Middagtemp. 30 graden Windkracht zuido. 3 Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 20 graden Middagtemp. 29 graden Windkracht zuid 3 Maandag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 40% Min.temp. 18 graden Middagtemp. 25 graden Windkracht zuidwest 3 ZON- EN MAANSTANDEN 29 juli Zon op 05.55, onder 21.33. Maan op 23,47, onder 13.40 Laatste Kwartier: 30 juli (14.41) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Ook deze nacht is het weer warm en benauwd. De mini mumtemperatuur ligt rond 19 gra den, maar vooral in de steden is het nog wel iets warmer. Morgen kan er nog een enkele onweersbui ont staan, echter zoveel buien als van daag komen er niet. De temperatuur loopt weer snel op tot 25 graden langs de kust en tot 30 graden in het oosten en zuiden van het land. Tij dens buien waait het even flink, maar verder staat er een zwakke tot matige wind uit uiteenlopende rich tingen. Ook tijdens het weekeinde lijkt er geen verandering te komen in het weer. Op een enkel buitje na blijft het droog en het wordt zelfs nog warmer. Zaterdag kon wel eens de warmste dag van deze periode worden met een temperatuur die in het zuiden van het land ruim boven de 30 graden uitkomt. Ook de nach ten worden nog iets warmer met een temperatuur rond 20 graden. ZIERIKZEE Spreekuur FNV In het Multifunctioneel Cen trum aan de Huybertstraat 35 in Zierikzee houdt de FNV een gratis spreekuur op woensdag 3 augustus. Het spreekuur is van 10.00-11.30 uur. SCHARENDIJKE Braderie De Belangenvereniging Mid denstand Scharendijke houdt op zaterdag 30 juli een braderie op het Zwarte Plein, de Dijk- straat en de Dorpsstraat. In de ze straten zullen zo'n 60 kraam pjes opgesteld staan. De jeugd kan een centje bijverdienen op de kinderrommelmarkt en er zijn enkele standwerkers en demonstraties. Verder is er op deze dag een barbecue en kan men zittend op terrasjes van muziek genieten. mensen nemen denk ik een fles mee om als cadeautje te geven vanwege het Zeeuwse etiket wat erop zit", aldus een tevre den Tbnny Boonman. Even verderop stond een ande re nieuweling, de 'knoflook- kraam' van het echtpaar Sjaak en Lien van Male uit Aarden- burg. Ook zij deden goede za ken. Volgens Lien was er volop belangstelling voor hun eigen geteelde knoflook. Verder vond vooral Lien het leuk om op de Boerenmarkt te staan omdat ze zo 'eens wat andere gezichten te zien kreeg'. ,,We wonen in Aardenburg weg van alles. Hier krijgen we de kans om te vertellen over ons bedrijf, en wie weet komen die mensen dan eens bij ons aan in Zeeuwsch-Vlaanderen, daar mee doelend op de mini-cam ping die het echtpaar op gaat starten. Iets minder tevreden over de 'verkoopcijfers' en de belang stelling die dag was geite- kaasmaakster Connie van den Hoek uit Noordwelle. Ze noem de de belangstelling wat haar kraam betreft, in elk geval ma tig tot slecht: ,,Je hebt voor dit produkt een bepaald publiek nodig, geitekaas is toch een de licatesse. Vooral Duitsers zijn er dol op, en die zie ik hier maar weinig. Vorig jaar moest ik twee keer naar huis om kaas bij te halen. Nu verkoop ik bij na niets." Verder stonden er op de Boerenmarkt onder meer enkele informatiestands uit de land- en tuinbouwsectoren, was er levende have te zien in de vorm van trekpaarden en dampten en stampten voor het kraampjesterrein een aantal stationaire motoren. Leuke bijkomstigheid dit .jaar was dat de land- en.-tuin- bouwstandsorganisaties die de opzet van de Boerenmarkt.fi nancieel mede ondersteunden, de Schouwen-Duivelands'e af delingen van de Landbouwor ganisatie Zuid Midden, en Oost(ZMO) en de Christelijke Boeren en Tuinders .Bond (CBTB), elk een vertegenwoor diger naar de markt hadden gestuurd die bekeek' welke standhouder zijn of haar. pro dukt het beste promoott^ en het best informatie gaf. Zu^vel- boerderij De Hoop uit Bjjrgh- Haamstede, De Stolpe'.J.uit Nieuwerkerk en Mol uit .Kerk- werve, kregen een ereprijs 'in de vorm van een gegraveerd tinnen bord, vanwege het feit dat ze gezamenlijk,-in een gro te stand, voor de beste promo tie van~>hun produkt zorgden. AMSTERDAM - Het type cho lera waarmee in de vluchtelin genkampen in Zaïre duizenden mensen zijn besmet, blijkt'on gevoelig voor de gebruikelijke antibiotica. ls,L. .iU«: RENESSE - In de Westhoek zijn woensdag op diverse plaatsen in totaal vijf fietsen gestolen. In alle gevallen stonden de fiet sen goed afgesloten, zowel bij strandovergangen als in het centrum van Renesse. De poli tie vond later twee van de eer der ontvreemde fietsen terug. Deze zijn teruggegeven aan de rechtmatige eigenaar. ZIERIKZEE - Ih de Zierikzee sche Nieuwsbode van dinsdag 26 juli stond bij het verhaal over het speeltuintje in Elle- meet de verkeerde foto afge drukt. De bewuste foto is ge maakt 'bij de basisschool. De tekst daarentegen ging over het speeltuintje aan de 'Lopstraat. RENESSE - Een 38-jarige in woner van het Duitse Essen heeft aangifte gedaan van dief stal uit zijn auto. De auto stond tussen maandag 18.00 uur en dinsdag 11.00 uur geparkeerd aan de Hoogen- boomlaan in Renesse. Gestolen werden een autoradio- cassettespeler en een bagage drager. De waarde van de spul len is onbekend. Ook aangifte van diefstal uit zijn auto deed een 29-jarige in woner van het Duitse Dort mund. De wagen stond tussen 20.00 en 22.00 uur maandag avond geparkeerd aan de Blan- kersweg in Brouwershaven. Gestolen werd een surfplank ter waarde van ongeveer 2600 gulden. Tb ven s werd in Brouwershaven ingebroken in de auto van een 28-jarige inwoner van het Duit se Aken. De auto stond tussen zondagavond laat en maandag middag aan de Haven Zuidzij de. De Duitser raakte aan de dieven een radiocassette-speler kwijt, een versterker, diverse papieren en boxen. De waarde van de gestolen spullen is on bekend. ZOUTELANDE - In het kader van het werkgelegenheidspro ject Werk in Bewaking Zee land zijn gisteren, maandag, twaalf mensen begonnen met hun taak als geüniformeerd toezichthouder. Zeeland is de eerste regio in Nederland waar dit, landelijk opgezette, pro ject van start gaat. Gestart werd in Zoutelande, waar de projectleider drie auto's ter beschikking kreeg van de heer Siebelink van de Nederlandse Veiligheidsdienst (NVD). In totaal zullen er in Zeeland 36 geüniformeerde toezichthouders komen. Bij de start was ook de landelijke projectleider, de heer M. J. Bu- dorf aanwezig. Het project is een samenwerkingsverband van overheidsinstellingen en particuliere bedrijven. Het ge heel wordt gecoördineerd door de politie' Zeéland. D'e mensen worden ingezet op die plaatsen waar hun diensten het meest nodig zijn zoals: stadscentra, toeristencentra, woonbuurten, stations en manifestaties. De inzet vindt plaats in overleg met de deelnemende gemeen ten. In de opleiding van de toe zichthouder wordt aandacht geschonken aan onder meer een publieksvriendelijke opstelling en het gevraagd en ongevraagd hulp bieden. Het doel is dat van hun aanwezig heid een preventieve werking uitgaat en bijdraagt aan een verhoogd veiligheidsgevoel alsmede een verbetering van het woon- en leefklimaat. De eèrste toezichthouders zullen ingezet worden in Walcheren en Zeeuwsch-Vlaanderen. De gemeenten in het district Oosterscheldebekken zijn in september aan de beurt. De voertuigen en de uniformen worden geleverd door de NVD. De deelnemers werken tot één januari 1995 met behoud van uitkering en krijgen daarna een tijdelijke arbeidsovereen komst van een jaar. In oktober beginnen de toezichthouders met de opleiding 'beveiligings beambte'. Hierdoor worden de kansen op werk binnen de sec tor beveiliging en bewaking verhoogd. Voor 24 van de 36 mensen waaraan dit project plaats biedt heeft de NVD na beëindiging een baangarantie gegeven. .Advertentie Gebrek aan zuurstof is de oorzaak van sterfte vdn tientallen vissen in de vijver aan de Schoolstraat in Nieuwerkefk:(Foto: Marijke Folkertsma). De organisatie is in elk geval tevreden over het verloop van het evenement, dat voor de tweede keer werd gehouden. ,,De markt heeft vanaf de ope ning om 13.00 uur tot de slui ting rond 21.00 uur, goed gelo pen. Eigenlijk een beetje tegen onze verwachting. Met dat mooie weer gaan veel pensen tenslotte liever naar het strand", aldus mevrouV'S. Hanse-Verburg van het organi satiecomité. Volgens haar vroegen veel be zoekers ook naar informatie over de produkten, hoe ze ge maakt, danwel worden geteeld of gekweekt. Mevrouw Hanse vertelt dat de Boerenmarkt in eerste instantie is bedoeld als promotiemiddel van Tand- en tuinbouwprodukten en .de vér strekking van informatie over hoe bijvoorbeeld bepaalde groenten, bloemen of fruit wor den gekweekt. De verkoop van produkten komt daarbij op de tweede plaats. Overigens was deze tweede markt iets omvan grijker dan die van vorig jaar. Er stonden vijf stands meer. Nieuw op het Boerenmarktto- neel was onder meer de kraam van het echtpaar Boonman uit Nieuwdorp, die een eigen wijn makerij heeft waar op ambach telijke wijze wijn van zwarte bessen wordt gemaakt. De Bor- selse Bessenwijn bleek duide lijk aan te slaan bij de bezoe kers van de markt. „Het loopt bijna te goed. Mijn man is om een nieuwe voorraad, Want alle- wijn isuitverkocht. Het loop werkelijk fantastisch. Veel BURGH-HAAMSTEDE - Het was er druk, zelfs 's middags toen de zon opnieuw een strandweertje produ ceerde waar je 'u' tegen zegt. De 28 kraampjes op de Boerenmarkt die woensdag plaats had op het industrie terrein De Koterij in Burgh-Haamstede, trokken stuk voor stuk veel bekijks, ondanks de bijna onaange naam hoge temperatuur. Wijn, knoflook, zure bommen, honing en wat al niet meer aan Zeeuwse land- en tuinbouwprodukten op de markt te koop was, gingen als zoete broodjes over de toonbank. NIEUWERKERK - In de vijver aan de Schoolstraat in Nieuwerkerk sterven momenteel tientallen vissen wegens zuurstofgebrek. Volgens de heer D. A. Haak, hoofd dienst gemeentewerken in Duiveland, is hier be halve het verwijderen van de dode vissen niets aan te doen. „Met deze temperaturen gaat de algengroei veel sneller dan normaal. Omdat er veel vissen zitten in een relatief kleine hoeveelheid water, ontstaat er zuurstofgebrek en stikken de dieren." De gemeenteambte naar vindt het overdreven om maatregelen te nemen: „Het is gewoon niet te voorkomen, mensen moeten accepteren dat de natuur zo in elkaar zit. Waarom is het geen probleem om die vissen er met een worm aan een haakje uit te halen en wel dat ze nu sterven door een natuurlijke oorzaak? Er speelt zich in die vijver momenteel gewoon een natuurlijk proces af." De visliefhebbers die re gelmatig in de vijver een hen geltje uitgooien zien de sterfte echter met pijn in het hart aan. Ron de Bruine woont tegen over de vijver en vindt dat er wel degelijk iets aan te doen is. Ron: „Het waterpeil is sinds de aanleg tien a vijftien centime ter gezakt, dan kun je wel na gaan wat een grote hoeveelheid water dat is. De gemeente zou de hoeveelheid water kunnen aanvullen, dan is het probleem opgelost. Andere maatregelen zijn volgens mij, maar daar heb je nu niets meer aan, de visstand veranderen. Nu zitten er alleen verschillende soorten karpers in en voorn. Als er bij voorbeeld snoekbaars bij zou komen houdt het elkaar wat meer in evenwicht. Als je naar de gracht in Zierikzee kijkt, daar is het wateroppervlak nog kleiner en speelt het probleem niet. Ook zouden er meer wa terplanten in moeten die zuur stof afgeven. De gemeente heeft zoveel geïnvesteerd in de vijver, we vinden het gewoon zonde." Eenden De vijver in Nieuwerkerk voorziet echter ook in de be hoefte van anderen dan vislief hebbers. Haak: „We hebben al verschillende keren waterplan ten gezet. Maar eigenlijk zou den we dan eerst die eenden af moeten schieten want die vin den dat spul een delicatesse. Maar als we dat doen krijgen we weer problemen met de mensen die het leuk vinden om de eendjes in d$ vijver te voe ren. De leden van de ijs vereni ging zijn ook niet blij met plantjes, want dan krijg je geen glad ijsoppervlak. Hoe we de hoeveelhéid Water kun nen aanvullen zou ik ook niét weten. Uit de sloten? Dan zou den we er nog een probleem bij krijgen want in die sloten zit ten weer resten van bestrij dingsmiddelen, die komen dan ook in het water. We voeren geen systematisch beheer bij de vijver. Mensen kunnen daar vissen zonder vergunning, ik vind: laat leven wat er leeft en probeer het gewoon te accepte ren wat er gebeurt, hoe verve lend ook. De tweede Boerenmarkt in Haamstede kende woensdag veel bezoekers. (Foto: Marijke Folkertsma). 4 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3