Provincie werkt aan plan voor 'Week van de vrijheid' Wegdek Zeelandbrug wordt deels aangepakt Honderden spinnen Auto aan de rol op Nieuwe Haven Man onwel op strand zierikzeescheesj nieuwsbodes! Vanaf september Betekenisvolle bijdrage bevrijdingsherdenking Opsporing Inzameling kuilfolie en zakgoed was succesvol Hartstilstand DINSDAG 26 JULI 1994 NR 25603 Verwachting t/m zaterdag 30 juli WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 40% Min.temp. 17 graden Mid.temp. 26 graden Windkracht variabel 3 Vrijdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 30% Min.temp. 16 graden Mid.temp. 27 graden Windkracht variabel 3 Zaterdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 40% Min.temp. 16 graden Mid.temp. 28 graden Windkracht variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 27 juli Zon op 05.52, onder 21.36 Maan op 23.03 onder 11.27 28 juli Zon op 05.53, onder 21.35 Maan op 23.24 onder 12.34 Laatste Kwartier: 30 juli (14.41) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Het weer van morgen lijkt sterk op dat van vandaag. De tempe ratuur daalt in de komende nacht tot omstreeks 17 graden maar loopt morgenochtend snel weer op. In de middag worden opnieuw maximum temperaturen bereikt van ongeveer 28 graden. De zon schijnt flink, voor al in de ochtend. In de middag ko men enkele stapelwolken tot ontwik keling en mogelijk ontstaat daaruit een enkele regen of onweersbui. Maar de kans op een bui is echter klein. Een hogedrukgebied, waar van de kern boven de Baltische sta ten ligt, heeft woensdag nog de meeste invloed op het Nederlandse weer. Donderdag komt een frontale storing van het westen uit naar onze omgeving. De kans op een bui neemt dan toe. Het front, dat de voorste be grenzing is van de koelere lucht, lijkt echter geen kans te krijgen Neder land te passeren zodat de warme lucht boven onze omgeving aanwe zig blijft. Ook na donderdag is het met middagtemperaturen van onge veer 27 graden nog steeds warm voor de tijd van het jaar. WESTENSCHOUWEN - Leden van de Reddingsbrigade Wes- terschouwen, die actief zijn vanuit de post Westenschou- wen, kwamen in actie voor een 46-jarige man uit Vught die on wel werd op het strand. Het ging om een suikerpatiënt die met zijn familie op het strand vertoefde. De man werd onwel omdat zijn bloedsuiker gehalte te veel zakte. Nadat hij nog in zee was gegaan, werd de reddingsbrigade gewaar schuwd door zijn familie. De vrijwilligers van de brigade troffen de man bijna bewuste loos aan. Zij brachten hem met de patrouillejeep direct vanaf het strand over naar de huis arts in Haamstede, die de man de benodigde behandeling kon geven. Zijn bloedsuikergehalte bleek te zijn gedaald tot bijna nul. De Brabander was daar door onderweg en tijdens de behandeling door de dokter heel onrustig. Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49,50 Bij autom. afschr. f 47,00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W. ZIERIKZEE - Bij de provincie Zeeland bestaan - inmiddels vastomlijnde - plan nen voor een speciaal project voor de herdenking volgend jaar mei van het feit dat Zeeland - als één van de eerste delen van Nederland - bevrijd werd van de Duitse bezetter. Er wordt toegewerkt naar een Week van de vrijheid. Dat blijkt uit de aanbiedingsbrief bij de begroting voor 1995 van de provincie Zeeland. In 1995 wordt het feit dat Ne derland vijftig jaar geleden werd bevrijd herdacht. ,,Dan kunnen we ook herdenken dat het voor Zeeland als geheel vijftig jaar geleden is dat een fascistisch regime werd versla gen", aldus de aanbiedings brief bij de begroting. Het pro ject dat de provincie voor ogen staat is gericht op de funda mentele waarden van het de mocratisch bestel: vrijheid, verdraagzaamheid, kiesrecht en geen racisme. Op verzoek van het provinciebestuur heeft het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland (RPCZ) een opzet voor een dergelijk pro ject gemaakt. Het project is be stemd voor 10- tot 16-jarigen. Test Het is de bedoeling dat in okto ber/november 1994 met het project proefgedraaid wordt. Daardoor wordt dan ook met een een relatie gelegd met het feit dat het dan 50 jaar geleden is dat grote delen van Zeeland werden bevrijd. Begin 1995 wordt het project vervolgens voor geheel Zeeland uitgezet, waarbij wordt toegewerkt naar een Week van de vrijheid, rond 5 mei. Vervolgens loopt het project door tot eind 1996. „Wij menen dat de provincie Zee land op deze manier een bete kenisvolle bijdrage geeft aan de inhoud van de bevrijdings herdenking", aldus de begro- tingsbrief. Mede tegen deze achtergrond heeft de provincie onder de noemer 'bevordering verdraag zaamheid in de samenleving' een bedrag van 175.000,- in de begroting opgenomen. Dat geld is ten dele bestemd voor het bekostigen van reeds be staande activiteiten zoals het bevrijdingsfestival en het festival CultureeJ Gekleurd. Volgens de aanbiedingsbrief bij de begroting biedt het bud get genoeg ruimte om eerder genoemd project te kunnen fi nancieren. In de aanbiedingsbrief bij de begroting verder aandacht voor de leefbaarheid in de lan delijke gebieden. Geconsta teerd wordt dat het voorzienin genniveau voor wat betreft het openbaar vervoer steeds ver der onder druk komt te staan. Met dat gegeven in het achter hoofd wordt door de provincie gewerkt aan wat omschreven wordt als een 'regionaal dek kend geïntegreerd kleinschalig vervoersysteem'. Vrij vertaald: als er naar een bepaalde plaats geen bus rijdt moeten mensen toch in staat gesteld worden om daar te komen waar ze wil len komen. Als alternatief - of aanvulling - van het openbaar vervoer worden taxi en tele- taxi genoemd. De provincie wil, zo blijkt uit de aanbiedingsbrief, haast ma ken met de aanpak van het pro bleem recreatieverkeer. Als voorbeeld van hoe het in de toekomst zal moeten wordt het mobiliteitsscenario van die ge meente aangehaald. Als het even kan wil de provincie sa men met de gemeente Wester- schouwen en de rijksoverheid uitvoering geven aan dat mobi liteitsplan. Met stip op één in het lijstje beleidsvoornemens Verkeer en Vervoer staat overi gens: Beginnen met de bouw van de Westerschelde-oeverver- binding. Het toerisme wordt in de aan biedingsbrief bij de begroting omschreven als 'groeisector nummer 1' en 'één van de hoofdpijlers van de Zeeuwse economie'. De groei van de re creatie, zo realiseert de provin cie zich, botst in een aantal ge vallen met andere belangen zo als natuur en landschap, mi lieu en leefbaarheid. „Even wichtige ontwikkeling en een zorgvuldig omgaan met de di verse belangen is hier van groot belang", aldus de aanbie dingsbrief. Het belang van re creatie en toerisme mag echter niet naar de achtergrond wor den gedrongen". In de aanbiedingsbrief bij de begroting wordt gepleit voor een evenwichtige groei.„Dat houdt onder meer in dat verde re uitbreidingsmogelijkheden voor verblijfsrecreatie aan de kust zeer beperkt zijn. Uitbrei dingen aan de kust zonder meer zijn in onze optiek niet meer mogelijk", aldus de pro vincie. Hoge prioriteit wil de provincie verlenen aan verbre ding van het aanbod met cul tuurhistorie en natuurgerichte recreatie. Ander belangrijk doel is de belangentegenstel ling tussen recreatie, natuur en landschap te overbruggen. „Tenslotte wordt reeds veel aandacht gegeven aan het Plat- telandstoerisme' In de aanbiedingsbrief ook aandacht voor de gezondheids zorg. De provincie Zeeland heeft aan de Stichting Volksge zondheid, Maatschappelijke Ontwikkeling en Cultuur (VMC) gevraagd een analyse op te stellen van de bestaande zorgstructuur in de provincie. Die analyse moet dan weer uit monden in een 'verkenning' per regio. „Bovendien wordt onzerzijds een belevingsonder zoek onder de Zeeuwse bevol- king naar de kwaliteit van de ziekenhuiszorg geëntameerd". Voor wat betreft de (ver)bouw- 'activiteiten van ziekenhuis voorzieningen wordt de reno vatie van het ziekenhuis in Zie rikzee - een 8,1 miljoen gulden kostend project - genoemd als belangrijkste nieuwe' initia tief. Als het aan de provincie ligt wordt de ambulancestand plaats Westerschouwen met in gang van 1 januari 1995 opge heven. Het ambulancevervoer in de regio Schouwen-Duive- land en Noord- en Zuid-Beve land wordt dan uitgevoerd door één organisatie - de Stich ting Oosterscheldeziekenhui- zen - uitgevoerd vanuit de zie kenhuislocaties Zierikzee en Goes in in de zomermaanden vanaf Neeltje Jans. De provin cie haast zich te zeggen dat dit het resultaaat is van 'een lange periode van intensief overleg' met ziektekostenverzekeraars, vervoerders, de Centrale post Ambulancevervoer en het pro vinciebestuur. Knelpunt is en blijft het geld. „Een knelpunt waar in Nederland de meeste landelijke gebieden mee te kampen hebben", aldus de pro vincie. Als het aan de provincie ligt wordt de Oosterschelde aange wezen tot Nationaal Park. In het kabinetsstandpunt Struc tuurschema Groene Ruimte wordt gesteld dat op termijn de mogelijkheden voor aanwij zing van de Oosterschelde tot Nationaal Park onderzocht kunnen worden. „Wij zijn van mening dat de Oosterschelde nu reeds deze status verdient", aldus de provincie. „In overleg met de voorlopige Commissie Nationale Parken bezien wij de mogelijkheden om versneld de status Nationaal Park te ver werven". De begroting van de provincie wordt in november dit jaar behandeld. Tentoonstelling in dorpshuis Renesse Op de rondreizende spinnenexpositie kan iedereen die durft, een grote harige spin vasthouden. RENESSE - De beste manier om de angst voor spin nen kwijt te raken is om ze gewoon vast te pakken, beweren de organisatoren van een spinnenten- toonstelling die op 6, 7, 8 en 9 augustus is te zien in het dorpshuis in Renesse. De tentoonstelling wordt ge houden door de Stichting tot vermaak van Geestelijk Ge handicapten. De collectie van honderden spinnen is geleend van een reptielenhuis in Til burg en de stichting maakt hiermee een toernee door Zee land. Ook zijn er exemplaren te zien van onder meer kakker lakken, miljoenpoten, trek- sprinkhanen en schorpioenen. Op de tentoonstellingen zijn verschillende soorten spinnen te zien, onder méér van het soort dat het goed doet in grie zelfilms. Eén van de beruchtste is waarschijnlijk wel de zwarte weduwe. Deze spin dankt haar naam aan het feit dat ze vaak probeert om na de paring het mannetje op te eten. De Mexi caanse Roodpootspin ziet er volgens de organisatoren heel griezelig uit maar kan rustig in de hand worden gehouden. Wie denkt dit te moeten ervaren kan op de tentoonstelling zijn zenuwen op de proef stellen en hier een foto van laten maken. De openingstijden van de ten toonstelling zijn van 12.00- 23.00 uur. NIJMEGEN (ANP) - Het een jaar oude Nijmeegs Centrum voor Prostaatonderzoek heeft als eerste in Nederland een computerprogramma ontwik keld waarmee 75 procent van de tumoren in de prostaat kan worden opgespoord kunnen worden. hart stil blijven staan nadat vlak naast hen de bliksem in sloeg. Dat gebeurde op het strand van Den Helder. Zij zijn beiden opgenomen in het Gemini-ziekenhuis in Den Hel der. ZIERIKZEE - Na de vakantie, vanaf september, wordt uit het oogpunt van vei ligheid een derde van het wegdek van de Zeelandbrug aangepakt. Volgens hoofd onderhoud Zeelandbrug, M. van het Veer, krijgt het asfalt op een aantal plaat sen een oppervlaktebehandeling die de stroefheid moet bevorderen. Bepaalde plaatsen van het wegdek die erg zijn afgesleten, worden daarbij eerst gefreesd. DEN HELDER (ANP) - Bij twee Duitse toeristen is het Zaterdagmorgen rolde een auto vanaf de Nieuwe Haven tegen de mosselkotter ZZ5. (Foto: K. Vahl- kamp). ZIERIKZEE - Waar het niet aantrekken van de handrem toe kan leiden, werd zaterdagmorgen duidelijk aan de Nieuwe Haven in Zierikzee. Seconden nadat de eigenaar van de auto, die zijn wagen voor een bezoek aan een kennis in de jachthaven aan de kant parkeerde, was uitgestapt, rolde het voertuig op eigen houtje de kade af. De auto belandde tegen de stuurhut van de mosselkotter ZZ5. Bij het ongeval liep de kotter betrekkelijk weinig schade op. De betreffende auto moest het echter aan de onderkant be hoorlijk ontgelden. De par- keerplaatsèn aan de Nieuwe Haven zijn niet voorzien van een reling, zoals al wel enkele jaren het geval is aan de Oude Haven. Volgens Ph. de Leeuw, tweede havenmeester van Zierikzee, rollen er met enige regelmaat auto's van de Nieuwe Haven. De Leeuw vindt dan ook dat een reling voor de parkeer plaatsen beslist niet zou misstaan: „Maar er moet waar schijnlijk eerst iets ergs gebeu ren, voor die er komen." Hij zegt dat er voor hetzelfde geld een jacht had kunnen liggen op de plaats waar zaterdagmor gen de mosselkotter lag. Vol gens hem waren de gevolgen in dat geval niet te overzien ge weest. „Stel, die mensen zitten daar lekker te ontbijten aan boord en dan komt er ineens een auto over de kade zetten. Reken maar dat er dan doden vallen. Het is namelijk een kwestie van seconden. Je hebt absoluut geen tijd om je uit de voeten te maken, als zo'n auto op je af komt." De havenmeester vertelt dat A. Bakker, eigenaar van de mos selkotter ZZ17, uit arren moe de zelf maar een staaldraad voor de ligplaats van zijn schip heeft gespannen, omdat hij bang is bij zijn werkzaamhe den aan boord door een auto te zullen worden 'overvallen'. Volgens De Leeuw is een voor stel tot plaatsing van relingen bij de gemeente Zierikzee, een poos in discussie geweest. „Dan komen ze er wel, dan weer niet", zegt hij. Hoofd ge meentewerken van de gemeen te Zierikzee, C. L. van der Lin de, zegt dat het maken van re lingen aan de Nieuwe Haven dit jaar niet in de planning is opgenomen. „Het stond wel op het programma voor 1994, maar in het kader van bezuini gingen is dit plan afgevoerd." Volgens Van der Linde is het nu nog niet bekend wanneer de voorziening wordt aangelegd. „Maar ik acht het niet uitgeslo ten dat.de relingen er in 1995 komen", aldus Van der Linde. De werkzaamheden worden uitgevoerd, vooruitlopend op een complete 'beurt' van het wegdek, die in 1998 plaats zal vinden. In dat jaar wordt het hele wegdek-oppervlak ge freesd om de stroefheid te ga randeren. Verder zullen op basis van een proef die de civiel-technische dienst van de Provincie dit jaar doet, volgend jaar de spankas- sen van de brug worden gere pareerd, die in de westelijke rand van de liggers zitten. Het gaat hiérbij om aanhechtings- punten van de dwars voorspan ning van de Zeelandbrug. Ver der worden ook de betonnen buitenranden aan die kant van de brug gerenoveerd. Volgens Van het Veer zit in de randen betonijzer verwerkt, dat door het zout is gaan oxyderen. Hierdoor dreigen stukken be ton naar beneden te komen en dat is uit het oogpunt van vei ligheid nu niet bepaald een goede zaak, zegt het hoofd on derhoud. Mochten de werkzaamheden aan de westkant van de brug naar wens verlopen, dan wordt ook de oostkant aangepakt. Het verkeer zal overigens geen hinder ondervinden van de werkzaamheden aan de west kant van de brug, omdat deze geheel vanaf het fietspad wor den gedaan. Tijdens de renova tie van een deel van het weg- dex vanaf september, moet het verkeer wel rekening houden met enige vertraging als gevolg van de werkzaamheden aan het asfalt. ZIERIKZEE - De inzamelings actie in de maand juni van kuilfolie en zakgoed was vol gens het Landbouwschap een succes. In Zeeland werd bijna 40 ton opgehaald. Volgens het Landbouwschap is deze hoeveelheid hoopgevend voor de toekomst. Bijna 300 landbouwers in Zeeland deden aan de inzamelingsactie mee. Van de totale hoeveelheid die opgehaald werd was tweederde kuilfolie en éénderde zakgoed. Inmiddels is alle materiaal ge sorteerd, geperst en aangele verd bij de herverwerker WA- VIN Re-use in Helmond. De ge westelijke Raad van het Land bouwschap, de openbare licha men OLAZ en AVZV en de Rei nigingsdienst Schouwen-Dui- veland zijn tevreden over de start van het inzamelsysteem. Na de tweede inzamelronde zal een evaluatieronde plaatsvin den in de week van vijf tot en met negen december. De Inzamelpunten en tijden worden vooraf weer in de land bouwbladen bekend gemaakt. Vanaf september wordt een deel van het wegdek van de Zeelandbrug aangepakt. (Foto: Joop van Houdt). I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3