Kok neemt groot deel van paars pakket over Studenten woedend over bezuinigingsvoorstel Kok VVD kan uit de voeten met werkstuk van Kok Mishandeling paard topje van ijsberg Schietpartij was een moordaanslag waterstanden Ombuigingen op begroting exacter ingevuld 'Dit is grof 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Voldoende basis voor nieutv gesprek DEN HAAG (ANP) - De VVD-fractie acht de proeve van een regeerprogram zoals informateur Kok dat maandag heeft gepresenteerd, een „voldoende ba sis" voor een nader gesprek dat kan leiden tot on derhandelingen die resulteren in een meerderheids kabinet. Fractieleider Bolkestein heeft dit maan dagavond verklaard na een ruim vijf uur durend be raad van zijn fractie over het document dat Kok de fractievoorzitters van de vier grote partijen voorleg de. Volgens Bolkestein valt in een vergelijking met het paarse pakket (dat eind juni sneuvel de) op dat het nieuwe stuk „veranderingen bevat die per spectief bieden". Hij doelde daarmee met name op het feit dat Kok tegemoet is gekomen aan de VVD-wens de ombui gingen voor de jaren 1996, '97 en '98 concreet in te vullen en niet te „versleutelen" over de departementen. Bolkestein noemde het wel een nadeel dat dat voor 1995 nog wel het geval is. Tweede pluspunt vindt Bol kestein dat er „nu reëel per spectief is op privatisering van de uitvoering van de wao". Verduidelijking Wel wil de VVD-fractie op een aantal punten verduidelijking van de informateur. Vooral de financiële voorstellen voor 1995 vindt de VVD nog onvol doende duidelijk. Kok was door het staatshoofd immers ook speciaal gevraagd aan dat jaar extra aandacht te beste den. Volgens Bolkestein is bij voorbeeld niet duidelijk hoe Kok de lastenverlichting pre cies wil financieren en waar de 120.000 extra banen uit het concept-regeerprogram precies vandaan komen. Ook naar de doorrekening door het Cen traal Planbureau is de VVD be nieuwd. Volgens de VVD-leider is er daarnaast nog wel een aantal punten dat de VVD-fraetie in het concept-regeerprogram niet of onvoldoende terugvond. Bolkestein noemde als voor beeld het asielzoekersbeleid, dat er volgens de VVD „nogal karig" vanaf is gekomen. Dat zelfde geldt voor het hoofdstuk over de politie. Dieren bescherm ing: DEN HAAG (ANP) - „Wij registreren alleen het aan tal gevallen van dierenmishandeling dat uitmondt in een proces-verbaal en dat zijn er niet zoveel. Uit gegevens van onze eigen inspectiedienst blijkt dat mishandeling van dieren veel vaker moet voorko men." A-. Groenewegen van de Dierenbescherming vermoedt dat de dood van een paard en een hond af gelopen weekeinde het topje van de ijsberg zijn. In Amsterdam-Noord werd za terdag een paard ontvoerd en vervolgens zo mishandeld dat het dier in paniek raakte en zichzelf ophing aan het touw waarmee het aan een boom was vastgemaakt. Een hond over leed dit weekeinde in een snik hete auto omdat het beest daar zonder water en ventilatie was achtergelaten. De Dierenbescherming maakte in 1993 elf keer proces-verbaal op wegens het onthouden van de nodige verzorging aan hon den. Mishandeling kwam min der vaak voor. Een keer werd in dit verband een boete uitge deeld aan een eigenaar van een hond en een keer werd proces verbaal opgemaakt wegens mishandeling van een muis. In het geval van het paard dat werd ontvoerd en mishandeld heeft de Dierenbescherming een beloning uitgeloofd van 1500 gulden. Groenewegen weet niet of in vergelijkbare gevallen in het verleden veel daders werden aangehouden. „Feit is dat we tevreden zijn over de hoge boetes die in dit verband werden uitgedeeld." De organisatie is blij dat een trend die vroeger in vakantie- tijd veelvuldig voorkwam in middels zo goed als voorbij lijkt te zijn. Groenewegen: „Honden worden tegenwoor dig niet meer zo vaak als in voorgaande jaren aan bomen gebonden wanneer de eigena ren op vakantie gaan. Alle sig nalen die ons via de asielen be reiken wijzen daarop. Excessen blijven bestaan, maar trends zijn er niet op het ogenblik." GELDROP (ANP) - De schiet partij waarbij de 47-jarige brandweercommandant van Geldrop vorige week donder dag zwaargewond raakte, was een moordaanslag in opdracht van zijn echtgenote^ Zij hid een relatie met de overbuur man. De 41-jarige echtgenote van het slachtoffer heeft te genover de politie een volledi ge bekentenis afgelegd. De commandant van de vrij willige brandweer werd don derdagmorgen beschoten toen hij na het blussen van een auto- brand via zijn winkel naar zijn daarboven gelegen woning wil de gaan. Zo ver kwam hij niet, want al in zijn slagerij werden acht kogels op hem afgevuurd. Hij werd zwaargewond opge nomen in het ziekenhuis. Direct na de schietpartij wer den twee mannen uit Helmond aangehouden. Een dag later ar resteerde de politie, na verhoor van de twee Helmonders, de 41- jarige echtgenote van de brand weercommandant en een 28- jarige buurtbewoner. De vrouw heeft tegenover de politie verklaard sinds eind vo rig jaar een liefdesrelatie te hebben met deze man. Haar huwelijk zou die relatie in de weg staan en zij organiseerde daarom de afgelopen twee maanden een moordaanslag. lijden en standen volgens gelijdetaiel llydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ROOMPOT BUITEN WEMEI.D1NGE Datum 27 juli 28 juli 27 juli 28 juli 27 juli 28 juli 27 juli 28 juli Hoogwater tijd stand 07.30 19.35 08.10 20.10 05.40 18.00 06.20 18.40 07.55 20.05 08.15 20.15 07.40 19.50 08.10 20.15 170 163 161 157 180 170 168 161 182 171 171 165 178 170 169 164 Laagwatcr tijd stand 01.25 -162 30.20 - 115 01.55 -158 13.55 -117 00.15 -155 12.30 -115 01.10 -168 13.20 -125 01.45 13.55 -165 -126 01.20 -166 13.15 -121 01.50 13.55 -163 -123 Doodtij: I aug. Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 DEN HAAG (ANP) - Het ontwerp-regeerprogram van informateur Kok komt op een groot aantal punten overeen met de maatregelen die enkele weken geleden op tafel lagen bij de mislukte „paarse" onderhandelingen tussen PvdA, VVD en D66. Het verschil is dat Kok een aantal ombuigingen op de rijksbegroting veel exacter heeft ingevuld. De paarse besprekingen liepen stuk omdat VVD-leider Bolkestein die ombuigingen „te zacht" vond. Kok heeft bovendien gebruik kunnen maken van een meeval ler in de sociale zekerheid. Het totale ombuigingspakket komt daardoor uit op bijna 18 mil jard, terwijl „paars" onder handelde over een pakket van ruim 18 miljard. In vogelvlucht volgen hier de belangrijkste maatregelen die Kok voorstelt. Lastenverlichting Er komt een bedrag van negen miljard voor lastenverlichting, inclusief de twee miljard die het zittende kabinet hiervoor al had gereserveerd en een meevaller in de sociale zeker heid van circa 1 miljard. Het geld wordt vooral gebruikt om laagbetaalde arbeid goedkoper te maken. In totaal moeten er hierdoor in de komende kabi netsperiode 350.000 (waarvan 120.000 door nieuw beleid) nieuwe banen bijkomen. Van die 120.000 nieuwe banen ont staan er overigens 40.000 in de overheidssector door banen van 4 dagen per week voor langdurig werklozen in de ver zorging, de veiligheid op straat en de kinderopvang. Daar naast worden enkele duizen den extra politie-agenten aan gesteld. In de rijksbegroting wordt 11 miljard bezuinigd en op de sociale zekerheid 5,6 mil jard. Daarin zit een bedrag van 2 miljard dat het demissionaire kabinet al gereserveerd had en een meevaller van circa 1 mil jard in de sociale zekerheid. De belangrijkste maatregelen in de sociale zekerheid zijn: de wao en de Ziektewet worden overgedragen aan het bedrijfs leven waardoor de premies per bedrijfstak kunnen variëren (750 miljoen) De uitvoering van de sociale zekerheid per regio geregeld een ww-uitkering is straks al leen weggelegd voor werkne mers die van de laatste vijf jaar er vier hebben gewerkt; de ww voor mensen die maar kort werkten, wordt verlaagd naar 70 procent van het minimum loon gemeenten krijgen meer verantwoordelijkheid bij het toekennen van een bijstands uitkering (380 miljoen). Weduwen en wezen Een aantal maatregelen in de kinderbijslag (onder meer een lagere kinderbijslag na het tweede kind) levert een miljard op de uitkeringen krachtens de Weduwen- en wezenwet worden aan een inkomenstoets onder worpen (800 miljoen) ook in de aow komt een inkomenstoets als één van de partners jonger is dan 65 jaar (450 miljoen) de uitkeringen worden in begin sel maar voor de helft gekop peld aan de lonen in de markt sector In de zorgsector wordt het plan-Simons terugge draaid. Medicijnen enhulp middelen worden van de Alge mene wet bijzondere ziekte kosten (AWBZ) overgeheveld naar het ziekenfonds of de par ticuliere verzekeringen, de AWBZ-premie wordt geheel in komensafhankelijk, er komt een eigen risico van 200 gulden per jaar voor ziekenfondspa tiënten. Kok rekent erop dat de kosten van de zorgsector 1,2 miljard lager uitvallen in 1998. Een fiks deel van de ombuigin gen op de rijksbegroting wordt gevonden in de collectieve sec tor. Zo zullen ambtenaren van af 1998 alleen van de vut ge bruik kunnen maken als ze minstens 40 jaar gewwerkt hebben (1 miljard). Verder wordt de wachtgeldre geling beperkt, De Winkelslui tingswet wordt verruimd; ook publieke diensten zullen vaker open moeten zijn. Mogelijkhe den tot flexibele pensionering tussen 63 en 67 jaar kunnen in spelen op een groeiende varië teit aan voorkeuren. De sociale woningbouw wordt geïntensi veerd waardoor er 15.000 extra woningen worden gebouwd. Basisbeurs De basisbeurs gaat omlaag, en alleen studenten met ouders die een belastbaar jaarinko men beneden de 50.000 gulden hebben, komen in aanmerking vooreen aanvullende beurs. De ruim 600.000 studenten kunnen wel meer gaan lenen. Het tem po van aflossen van die lening na de studie wordt afhankelijk van het inkomen van de oud student. De studiefinanciering zal tevens afhangen van het on- derwijstype. Opbrengst 1 mil jard. Door universiteiten en hogescholen meer verantwoor delijkheid te geven voor hun ei gen begroting, door de dalende studentenaantallen en het te gengaan van het „stapelen" van studies moet een half mil jard worden verdiend. De mi nister van binnenlandse zaken wordt verantwoordelijk voor de coördinatie van het asielbe leid en de politie. Nu is de op vang en integratie van minder heden en asielzoekers met een verblijfsstatus nog in handen van WVC en de huisvesting van statushouders in handen van VROM. De verantwoordelijk heid voor het beheer, de organi satie en de uitvoering van politie- en justitietaken moet bij één minister komen te lig gen en niet langer bij die van binnenlandse zaken én justitie. Het komende kabinet zal de in voering van een correctief refe rendum en aanpassingen van het kiesstelsel voorbereiden. Voor gemeenten boven een be paald inwoneraantal wordt het mogelijk wethouders van bui ten de gemeenteraad te benoe men. De huidige euthanasie wetgeving blijft ongewijzigd. Wel komt er binnen twee jaar een evaluatie van de praktijk van de wet. Het budget voor in ternationale samenwerking stijgt van 0,8 tot 0,9 procent van het bruto nationaal pro- dukt (bnp). Wel moeten de bij dragen aan VN- vredesoperaties en het herstel van het milieu in Midden- en Oost-Europa ook uit die post worden betaald. Defensie moet de komende kabinetsperiode een half miljard bezuinigen door een zuiniger aankoopbe leid. Er komt een half jaar uit stel voor de aanleg van de Be tuwelijn om een onderzoek naar betere en rendabeler al ternatieven mogelijk te ma ken. Nederland zal op 1 januari 1996 overgaan tot de invoering van een kleinverbruikershef fing voor energie als voor die tijd binnen de Europese Unie 4 geen akkoord wordt bereikt over een Europese invoering. De dit jaar voor tien jaar ver leende uitzendvergunning voor de publieke omroepen wordt verkort naar vijf jaar. DEN HAAG (ANP) - De Landelijke Studentenvak bond LSVb heeft maandag woedend gereageerd op het voorstel van informateur Kok om de komende jaren één miljard te bezuinigen op de studiefinancie ring. „Dit is grof. Het voorstel gaat nog veel verder dan wij vreesden", aldus vice-voorzitter J. van den Steenhoven van de Landelijke Studentenvakbond LSVb. Ook de studentenorganisatie ISO is zeer on aangenaam getroffen door Koks voorstel. „Minder krijgen, meer lenen" wordt het motto in de studiefi nanciering, die dit jaar 3,7 mil jard gulden van de onderwijs begroting in beslag neemt. De basisbeurs gaat omlaag, en al leen studenten met ouders met een belastbaar jaarinkomen beneden de 50.000 gulden ko men in aanmerking voor een aanvullende beurs. De bezuini ging van één miljard komt bo venop een bezuiniging die oploopt tot 600 miljoen gulden in 1998, waar de Tweede Kamer vorige ipaand mee akkoord ging. Sinds 1989 is er al circa een miljard bezuinigd op het stelsel. Nek omgedraaid De LSVb meent dan ook dat met Koks voorstel het stelsel van studiefihanciering, dat.in 1986 werd geïntroduceerd, defi nitief de nek wordt omge draaid. Van de inkomensonaf- hankelijke basisbeurs, die stu denten onafhankelijk moet maken van hun ouders, blijft volgens de LSVb niets over. „Wij schatten dat die straks ligt op zo'n 150 gulden per maand. De extra aanvullende beurs is niet meer dan een doekje voor het bloeden. Kok ziet studenten kennelijk niet als zelfstandige volwassen bur gers", aldus Van den Steenho ven. Hij verwacht dat als een nieuw kabinet deze maatrege len overneemt, de studenten massaal de straat .opgaan. LSVb en ISO menen dat weinig overblijft van de doelstelling om het hoger onderwijs voor alle inkomensgroepen toegan kelijk te houden. „De studie schulden rijzen straks de pan uit." Kok stelt ook voor de studiefi nanciering aan te passen aan het type onderwijs dat een stu dent volgt. Zo zouden studen ten in het middelbaar beroeps- ónderwijs een lagere beurs kunnen krijgen dan studenten in het hoger onderwijs. Uitwo nende studenten houden wel hun toeslag, zoals nu. Vreemd De VSNU, de vereniging van Nederlandse universiteiten, vindt Koks plan om een half miljard te bezuinigingen op het hoger onderwijs „vreemd" en betreurt dat er niet meer geld wordt uitgetrokken voor onderzoek. De voorgenomen bezuiniging van een half mil jard moet worden gevonden door universiteiten en hoge scholen meer verantwoorde lijkheid te geven voor het op orde houden van hun begro ting. Ook de dalende studente naantallen en het tegengaan van het zogenoemde „stape len" van studies (na het vwo eerst naar het hbo, en dan pas naar de universiteit) moeten geld opleveren. SuskeenWiske tokapua toraja door Willy Vandersteen Tot 22 augustus Ren esse Bezichtiging Nederlandse Her vormde kerk, tevens klank- en lichtspel Een volk in de Woes tijn, expositie van schilderijen van de schilder Jean du Neele. Orgelbespelingen. Dinsdag- en donderdagmiddag van 14.00 tot' 16.00 uur. Dinsdag 26 juli Zierikzee Spreekuur zorgcoördinator drugs. Gebouw De Driehoek, Kerkhof 8. 10.00-12.00 uur. Toeristendag. Jeugdcircus. Binnenstad. 10.00-17.00 uur. Fietstocht voor senioren. Pe permolen route, 25 kilometer. Start: 13.30 uur sportpark Den Hogen Blok. Burgh-Haamstede Theaterrondleiding. Vanaf Burghse Schoole. 10.00 uur. Woensdag 27 juli Burgh-Haamstede Boerenmarkt. Industrieterrein Roterij. Van 13.00 tot 21.00 uur. Excursie Slotbos en Zeepedui- nen. Vanaf poort Slot Haam stede. 19.00 uur. Haamstede Natuuravond in Gereformeer de kerk. 20.00 uur. Scharendijke Commissievergadering bezwaar- en beroepschriften. Gemeentehuis. 20.00 uur. Donderdag 28 juli Zierikzee Openluchtschaken. Beuze. Tus sen 19.00 en 21.00 uur. Burgh-Haamstede Zomeravondbridge. De Schut- se. Dreischor Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart. Nederlandse Hervorm de kerk. 20.00 uur. Vrijdag 29 juli Kerkwerve Country-avond in Café Kerk werve. 21.00 uur. Brouwershaven Opening Zomertentoonstel- ling. Gemeentehuis. 17.00 uur. Zaterdag 30 juli Burgh Rommelmarkt Nederlandse Hervormde kerk. Ring. 08.30- 16.00 uur. Renesse Orgelbespeling voor amateur- organisten. Hervormde Jaco- buskerk. 14.00 tot 17.00 uur. Scharendijke Braderie. Zwarte Plein, Dijkstraat, Dorpsstraat. 10.00 Zaterdag 30 juli tot en met 2 augustus Brou wersha ven Kermis. Markt. Maandag 1 augustus Burgh-Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest, m.m.v. Bert Kruis, orgel. Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Scharendijke Circus Renz. 19.30 uur. Brouwershaven Concert One More Voice. Sint Nicolaaskerk. 20.00 uur. Bruinisse Concert Consortium Musicum Meiningen. Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Dinsdag 2 augustus Zierikzee Tberistendag. Mega touwlad derrace Binnenstad. 10.00- 17.00 uur. Optreden Zornerorkest Neder land. Havenplein. 12.00 uur. Concert Consortium Musicum Meiningen. Lutherse kerk. 15.30 uur. Burgh-Haamstede Theaterrondleiding. Vanaf Burghse Schoole. 19.00 uur. Scharendijke Circus Renz. 19.30 uur. Brouwershaven Concert Consortium Musicum Meiningen. Grote Kerk. 20.00 Woensdag 3 augustus Burgh-Haamstede Excursie Slotbos en- Zeepedui- nen. Vanaf poort Slot Haam stede. 19.00 uur. Renesse Wapenschildkraam. Week markt. Noord welle Concert Consortium Musicum Meiningen. Nederlandse Her vormde kerk. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2