Voorzitters hsv Oosterschelde MAANDAG 25 JUL11994 NR 25602 Beter 1 vis in de hand dan 10 in het water Tekst Ad Hagesteljn Foto Marijke Folkertsma en Archief Zierikzeesche Nieuwsbode Vormgeving Kees van de Wetering 'JE KUNT BETER MET ÉÉN KILO GEEN PRIJS HEBBEN, DAN MET ÉÉN VIS DE EERSTE' ZIERIKZEE - 'Alhier is opgericht, voorlopig met 23 leden, de hengelsport vereniging „Zierikzeese Hengelsportvereniging Ooster-Schelde". Het doel dezer vereniging is het vissen in georganiseerd verband en te trachten een flink viswater te pachten, waar de leden vrij de hen gelsport kunnen beoefe nen. Het bestuur bestaat uit de heren: P. Vermont, voorzit ter, G. J. Wilbrink Jr., secre taris, G. Timmerman Czn., penningmeester, Jan Schiet- tekatte en C. J. Schot C. Jzn., commissarissen. Gezien de grote belangstelling voor het hengelen, wordt nog een flin ke toetreding van leden ver wacht. Het ligt ook in de be doeling in de toekomst hengelwedstrijden te houden. Dat deze vereniging mag groeien en bloeien!' In haar veertigjarig bestaan heeft hengelsport vereniging Oosterschelde acht voorzitters gekend. De langst zittende was P. van der Welle. Hij hanteerde de voorzittershamer tien jaar, tussen 1957 en 1969. De huidige voorzitter Willemse bekleedt de functie sinds 1993. 1954 - 1957 P. Vermont 1957 - 1959 C. J. Schot 1959 - 1969 P. van der Welle 1969 - 1977 A. P. Kort 1977 - 1984 W Flohil 1984 - 1987 M H. Kastelein 1987 - 1993 A. J. Vroegop 1993 - heden P. Willemse Naast voorzitter Peter Willemse bestaat het huidige bestuur uit: Constand van Schelven, secretaris; Jan Dekker, penningmeester; Wim Meerdink, waarnemend voorzitter; Leo Bolier; Jan de Jonge; Leonard van Strien; Ronald Timmerman; Adrie Verwest. Aldus luidde het bericht in de Zierikzeesche Nieuwsbode van dinsdag 27 juli 1954. Za terdag 23 juli bestond de Zierikzeese Hengelsportver eniging Ooster-Schelde veer tig jaar en inderdaad; de ver eniging is gegroeid en heeft een grote bloeiperiode door gemaakt. Begin jaren zeven tig nam het ledental aanzien lijk toe, met als hoogtepunt 1650 leden in 1974. Maar daar waren volgens de huidige se cretaris van de vereniging, Constand van Schelven, meer vergunninghouders bij dan echte leden. „Veel leden kwamen op de Grevelingen af. Dat was na de afsluiting een aantrekkelijk viswater voor de hengelaars. Het was hun zuiver te doen om de vergunning, die door de ver eniging afgegeven werd. Vanaf het moment dat er voor de Grevelingen een aparte vergunning afgegeven werd is het ledental gedaald. Bovendien werd er steeds minder gevangen, hetgeen voor veel vissers ook een reden was om het lidmaat schap op te zeggen. Echte leden zitten er niet zo mee, wanneer ze niet veel vangen. Het gaat hen puur om het vissen en om het tijd door brengen in de natuur." Nog steeds zijn vier leden van het eerste uur lid van de hengelsportvereniging. Van Schelven is er één van en daarnaast vieren ook G. Tim merman, F. L. Timmerman en J. C. Gilde dit jaar het veertigjarig lidmaatschap. Het ontstaan van de visver eniging heeft volgens Van Schelven alles te maken met de uitvinding van de vismo- lens. Hierdoor werden de mogelijkheden om aan de zeekant te vissen enorm ver ruimd. „Voorheen gingen we peuren, maar daar is nu veel te weinig vis meer voor. Op zich is dat jammer, want het peuren was een leuke bezig heid. Dat gebeurde puur op het gevoel en door ervaring kon je precies voelen wat je aan het trosje wormen had hangen." Nu telt Hengelsportvereni ging Oosterschelde ruim ze venhonderd leden. Van de toevoeging Zierikzeese wordt geen gebruik meer gemaakt en ook het streepje tussen Ooster en Schelde is in de loop der jaren verdwenen. De leden komen nu overal vandaan, zelfs uit België en Duitsland. Het streven van de vereni ging is om binnen een aantal jaren een ledental van dui zend te bereiken en dan als het kan met meer jeugd. „De nadruk ligt tegenwoor dig op het aantrekken van meer jeugd. De minimumleef tijd van zestien jaar, die in het begin gold, is afgeschaft. Nu zeggen we dat we de jeugd niet vroeg genoeg mee kunnen krijgen", aldus voor zitter Peter Willemse. Sinds februari 1993 hanteert hij de voorzittershamer van de ver eniging. Het aantrekken van meer jeugd wordt landelijk gepromoot door de Neder landse Vereniging van Sport vissersfederaties (NVVS). Om dit te bewerkstelligen is begin dit jaar een jeugdcom missie ingesteld. Hierin heb ben zitting: Leo Bolier, Jan de Bel en Leonard van Strien. Zij bereiden momen teel een cursus voor van de NWS, die in het najaar in het clublokaal in het multi functionele gebouw aan de Huybertstraat van start gaat. Een aantal leden van de club, volgt hiertoe een cursus Jeugdbegeleiding, zodat zij straks goed beslagen ten ijs komen. Volgens Willemse zijn er veel jongens en meisjes die willen vissen. „Maar als de vader of moeder niets van vissen weet, dan moet er ergens een opvang zijn. Niet zozeer voor het vissen, maar meer om de jeugd een soort opleiding te geven. Hierdoor kun je name lijk veel schade aan de vissen en de natuur voorkomen. Er wordt kritisch naar ons geke ken en als iemand ondeskun dig aan de slag gaat is dat best terecht. Maar de kritiek moet wel objectief zijn. Zoals het soms uit de hoek van de dierenbescherming klinkt is niet terecht. Er zijn altijd mensen die verkeerde dingen doen. Maar als de dierenbe scherming naar deze perso nen op zoek gaat en ze ver volgens maatgevend verklaart voor alle vissers dan stoor ik me daaraan". „Vanuit de vereniging probe ren wij zo goed mogelijk met de vis en de natuur om te gaan. De regels die hiertoe in acht dienen te worden geno men staan op de lidmaat schapskaart vermeld. Een echte visser houdt zich aan deze regels. Zo bestaat er onder karpervissers een soort erecode om alles waar de karper mee aangeraakt wordt eerst te bevochtigen en het haakje er zo voorzichtig mogelijk uit te halen. Zo'n code moet bij iedereen door dringen. Dat is een langzaam proces, waar de dierenber- scherming beter op toe kan zien, dan iets tot het extreme door te drukken." Het dagelijks bestuur van hengelsportvereniging Oosterschelde bestaat momenteel uit Constand van Schelven, Peter Willemse en Jan Dekker (v.l.n.r.) Hengelsportvereniging Oosterschelde pacht op dit moment drie viswaters: de Kreken van Ouwerkerk, het Kaaskenswater in Zie- rikzee en de Grachten rond Zierikzee. Voor het vissen in deze wateren is een ver gunning nodig, die door de vereniging wordt afgege ven. Dit kan via een dertig dagenkaart, een jaarver- gunning of een lidmaat schap van de vereniging. De vereniging zorgt voor de visstand van de be treffende waters. Het on derhoud is in handen van de gemeente Zierikzee, voor zover het de grachten en Kaaskenswater betreft en van Staatsbosbeheer be treffende de Kreken van Ouwerkerk. Voor de vis stand wordt momenteel gewerkt aan een visstand beheersplan. Dit wordt op gesteld aan de hand van een onderzoek van de Orga nisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij (OVB). Het doel ervan is om tot een zo goed mogelijk even wicht te komen tussen de verschillende vissoorten onderling en de natuur. „Maar direct invloed op de kwaliteit van het water hebben we niet. Daar gaat het Waterschap over", aldus Willemse. In het kader van het be heersplan is vorig jaar de cember door een aantal leden de Zoete gracht in Zierikzee schoongemaakt. Willemse is zeer te spreken over de medewerking van de gemeente. „Deze ver leent alle medewerking om een zo goed mogelijk vis water te creëren en daarbij hebben we langs de kant van de gracht ook een paar mooie visplaatsen gekre gen." Het uitzetten van vis in de viswateren is een belang rijk onderdeel van het be heersplan. Jaarlijks wordt in de Kreken van Ouwer kerk minimaal 750 kilo pa ling uitgezet. In de grach ten van Zierikzee plant de vis zich zelf voort. „We zet ten in de grachten vrijwel alleen kleine snoek uit, die als voedsel dient voor de witvis. Doen we dit name lijk niet, dan dreigt het evenwicht verstoord te raken en zijn we nog ver der van huis", aldus Van Schelven. De hoeveelheden worden bepaald naar aan leiding van onderzoek van de OVB. „Maar we houden het ook zelf in de gaten. De leden roeren zich wel, als er niets gevangen wordt. Maar om het ze he lemaal naar de zin te maken is zeer moeilijk. We zetten bijvoorbeeld jaar lijks in de Kreken van Ou werkerk zo'n 400 kilo forel uit en in het Kaaskenswa ter 75 kilo. Deze zijn er direct uit en wanneer de vakantiegan gers dan arriveren, vissen zij achter het net. Dat roept wel eens boze reacties op. Ter opluistering van het ju bileum organiseert de hen gelsportvereniging dit jaar twee speciale wedstrijden. De eerste is in het voorjaar in het binnenwater gehou den. de tweede wordt 1 ok tober gevist in het buiten water. Op dezelfde dag wordt ook het jubileum ge vierd met een receptie en een feestavond. De jubileumwedstrijden zijn er twee in een lange reeks, want het blijft ten slotte sport, ook al denken andere mensen daar wel eens anders over. „Dat moet iedereen zelf invul len, of vissen sport is of niet. Er zijn er die het al leen als vrijetijds besteding zien, maar er zijn er ook die er uit proberen te halen wat er in zit. Met alleen geluk kom je er ech ter niet", aldus Van Schel ven. Willemse vult hem aan: „Ik ben zelf helemaal geen zout watervisser en ik maak dan oofy niets klaar in het buitenwater. Het is een combinatie van factoren waarvan geluk er slechts één van is. Wanneer dit niet zo zou zijn, zouden ook niet steeds dezelfde namen bovenin de klassementen te vinden zijn."

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 7