Ongelukken in drukke verkeer Fracties in spanning over Koks ontwerp-regeerprogram 'PieCie' geeft Vierdaagse een koninklijk tintje Matige smog treft zuidelijk Nederland Kinderen besmet door buikgriepvirus a Stuk verschijnt vandaag Nederland gaat VN in Zaïre helpen Wandelaars feestelijk ingehaald ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervola van paq. 1 niet opmerkte. Zij reed tegen de achterzijde van de auto van een 29-jarige man uit Nieuwer- kerk. Die schoot vanwege de klap door tegen de voor hem staande auto van een 19-jarige man uit Vught. De auto van de Duitser moest worden wegge sleept. De overige betrokkenen konden met een licht bescha digd voertuig hun weg vervol gen. Er waren geen gewonden. Tegen kat Op ongeveer dezelfde tijd reed in de Huybertstraat in Zierik- - zee een 18-jarige Zierikzeeë- naar met zijn bromfiets tegen een kat, die plotseling de weg overstak. De bromfietser kwam ten val en moest zich on der doktersbehandeling stel len. De kat moet nog worden onderzocht. Op de kruising Lokkershof- weg/Stoofweg nabij Renesse werden twee personenauto's zwaar beschadigd bij een aan rijding die om ongeveer 20.40 uur plaats vond. Een 25-jarige man uit Leerdam reed met een auto vanaf de Stoofweg de Lok kershofweg op en zou daarbij de bocht te ruim hebben geno men. Hij reed tegen de auto van een 59-jarige man uit Re- nesse, die over de Lokkershof weg in de richting van de Stoofweg reed. De aanrijding kwam zo hard aan dat beide voertuigen weggesleept moes ten worden. Op de Laone in Renesse reed een 33-jarige man uit Nieuw Lekkerland zaterdag om onge veer 22.55 uur met zijn perso nenauto tegen die van een 33- jarige Amsterdammer. De Nieuw Lekkerlander reed snel door, maar kon later aangehou den worden in Renesse. De po litie merkte dat hij te veel alco hol op had en deed een adema nalysetest. Daaruit bleek dat hij 665 ug/1 alcohol in zijn li chaam had (maximaal toe gestaan bij het besturen van een auto 220 ug/1). De Nieuw Lekkerlander zijn rijbewijs werd ingevorderd. Hij zal zich mettertijd voor de rechter moe ten verantwoorden voor zijn gedrag. In Kerkwerve vond een aanrij ding plaats in de Beatrix- straat, waar een 27-jarige man uit Kerkwerve en een 24-jarige man uit Zierikzee elkaar met hun personenauto raakten bij een wegversmalling. Er ont stond lichte materiële schade. Alleen in Limburg ernstig BILTHOVEN (ANP) - De provincies Limburg, Bra bant, Zeeland en het zuidelijke gedeelte van Gelder land en Zuid-Holland hebben het afgelopen week einde te kampen gehad met matige smog. Alleen in Limburg was volgens een woordvoerster van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhy giëne (RIVM) zaterdagmiddag even sprake van ern stige smogvorming. Het RIVM had er rekening mee gehouden dat er het afgelopen weekeinde mogelijk enkele ge bieden door zware smog zou den worden getroffen. De voor uitzichten voor de komende da gen zijn volgens de woord voerster iets beter omdat de verwachting is, dat de tempe ratuur iets daalt, de kans op onweer toeneemt en er wat meer wind komt. Bij matige smog treden ozon concentraties in de lucht op, hoger dén 180 microgram per kubieke meter, 'bij ernstige smog concentraties hoger dan 240 microgram. Mensen die zich buiten inspan nen, mensen met een luchtwe genziekte of mensen die extra gevoelig zijn voor luchtveront reiniging kunnen last hebben van matige smog. De effecten zijn irritatie van ogen, neus en keel, luchtwegenklachten, be nauwdheid, hoest en hoofd pijn. In Noorderpiassen ALMERE (ANP) - De ziekteverschijnselen die tien tallen kinderen vertoonden na het zwemmen in de Noorderpiassen bij Almere, zijn het gevolg van een besmetting met een virus dat buikgriep veroor zaakt. Naar alle waarschijnlijkheid is het virus in het water gekomen door ontlasting van kinderen die al besmet waren. Volgens P. Meijknecht van de GGD zijn bijkomende oorzaken de hoge temperatuur van het water en de grote drukte van de laatste dagen. De sanitaire voorzieningen bij de zwemplas zijn daar niet op berekend. Vorige week dinsdag en woens dag kwamen bij de GGD tien tallen ziekmeldingen binnen van mensen die gezwommen hadden in de Noorderplasssen. De klachten kwamen voorna melijk van kinderen die er in schoolverband hadden ge zwommen. Een zwemverbod dat direct werd ingesteld, is voorlopig nog van kracht. Maandag worden opnieuw wa termonsters genomen en vol gende week vrijdag wordt de situatie opnieuw bekeken. De gemeente beslist volgende week of de sanitaire voorzie ningen moeten worden uitge breid. Elders bij de Noorder- plassen komt volgende week een nieuw strand gereed, waar door de drukte zich zal sprei den. Vorige week bezochten drie tot vijfduizend mensen het strand dat is berekend op 500 mensen. De gemeente verwacht dat met het aanbreken van de schoolva kanties de drukte zal afnemen. Tijden en standen volgens gctijdctafel Hydro-mcteoccntrum Zeeland l.o.v. NAP Datum ZIERIKZEE 26 juli ROOMPOT BUITEN 26 juli BRUINISSE 26 juli WEMELDINGE 26 juli Doodtij: 1 aug. Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Hoogwater tijd stand 06.55 176 19.05 166 05.00 188 17.20 175 07.20 192 19.40 179 07.05 185 19.20 173 Laagwater tijd sti 00.45 12.45 11.10 -118 -163 -115 00.35 12.40 169 -124 00.35 - 167 12.40 -121 DEN HAAG (ANP) - Binnen de fracties van de vier grote partijen in de Tweede Kamer wordt met grote spanning de presentatie van het ontwerp- regeerprogram van informateur Kok tegemoet gezien. Kok zou het stuk van daag, maandag ,,laat in de ochtend" openbaar maken. De formatieonderhande laars Wallage (PvdA), Brinkman (CDA), Bolkestein (VVD) en Van Mierlo (D66) zullen vervolgens na overleg met hun fracties duidelijk moeten maken of zij op basis van dit stuk serieus bereid zijn aan een kabinet deel te nemen. Bij alle fracties was de afgelo pen dagen groeiend optimisme waar te nemen over de inhoud van Koks ontwerp- regeerprogram. Een prominent VVD-kamerlid, dat zei ,,alle maatregelen" van het stuk te kennen, noemde het zondag avond „buitengewoon interes sant". WD-leider Bolkestein en CDA-leider Brinkman roemden dinsdag al, toen Kok alle onderhandelaars uitvoerig over zijn ontwerp-programma heeft gesproken, het „vermo gen boven de partijen te staan" van de informateur van PvdA- huize. D66-leider Van Mierlo en Koks vervanger bij de PvdA Wallage sloten zich daar toen bij aan. Muurvast Kok kreeg zijn opdracht een ontwerp-regeerprogram te schrijven een kleine drie we ken geleden op het moment dat de formatie muurvast zat. Na het mislukken van de onder handelingen over een paars ka binet van PvdA, VVD en D66 bleken ook de andere potentië le meerderheidscoalities on mogelijk. Brinkman zag geen brood in een onderzoek naar een centrum-linkse coalitie van PvdA, CDA en D66 en Van Mierlo had geen trek in een centrum-rechts kabinet van VVD, CDA en D66. De afgelopen week is bekend geworden dat Kok in zijn ontwerp-regeerprogram in ie der geval dichter in de fyuurt van de wensen van met name de WD komt dan tijdens de paarse onderhandelingen het geval was. Die werden door Bolkestein afgebroken omdat hij vond dat een pakket van een kleine zes miljard aan be zuinigingen op de rijksbegro ting niet „hard genoeg" inge vuld was. Ter compensatie leg de hij toen een pakket aan be zuinigingen op de sociale ze kerheid op tafel van zo'n vijf miljard dat voor Kok en Van Mierlo onaanvaardbaar was. Bolkestein sprak zich dinsdag, na zijn gesprek met de infor mateur, positief uit over diens voornemen in zijn ontwerp- re- geerprogram een „hardere en gedetailleerdere invulling" voor de bezuinigingen op de rijksbegroting te kiezen. Ook het opnemen van een plan de uitvoering van de wao aan het bedrijfsleven over te laten, viel bij de VVD-fractie in goede aarde. Ook vanuit de CDA- fractie werd de afgelopen da gen positief op de plannen van Kok gereageerd. Concessies Bronnen in de top van de PvdA-fractie gaan er inmid dels vanuit dat Koks eigen fractie de informateur zal vol gen in zijn concessies richting CDA en VVD. Daarmee is de kans groot dat alle vier de frac ties volgende week „ja" zullen zeggen tegen Koks ontwerp- regeerprogram. De vraag is wel welke „mitsen" de fracties daarbij zullen aangeven. In dat verband is de preciese formulering van Koks vraag stelling aan de onderhande laars van belang omdat daar mee het aantal en de aard van die „mitsen" kan worden be perkt. Zondagavond was die formulering nog niet bekend. Als alle vier de partijen inder daad „ja" zeggen, staat Kok voor de keus of de paarse on derhandelingen moeten wor den hervat, of dat er met centrum-links moet worden be gonnen. Een keus voor centrum-rechts is onwaar schijnlijk, omdat in de D66- fractie alleen enige sympathie voor deze coalitie bestaat „in de hoogst onwaarschijnlijke si tuatie dat Kok die twee andere zelf onmogelijk maakt door te veel naar links te gaan han gen". Een „nationaal" kabinet van alle vier de grote partijen wordt door iedereen uitgeslo ten, omdat zo'n kabinet geen serieuse oppositie heeft. Onte vreden kiezers zouden dan bij volgende verkiezingen ge dwongen zijn op extreem rechts of radicaal-links te stemmen. Geen van de vier grote partijen is gecharmeerd van dat vooruitzicht. Bronnen in de omgeving van Kok houden er serieus reke ning mee dat de informateur dan aan paars de voorkeur zal geven. Hij zou zijn aanvanke lijke voorkeur voor centrum links de afgelopen weken heb ben laten varen wegens de in stabiliteit van het CDA en zijn leider Brinkman. Ook binnen de fracties van D66 en de WD groeit de twijfel aan de „Regie- rungsfahigkeit" van het CDA. De fracties zullen maandag avond een begin maken met het bespreken van Koks ontwerp- regeerakkoord. Mogelijk vergaderen zij dinsdag verder. DEN HAAG (ANP) - Neder land gaat de vluchtelingenor ganisatie van de VN (UNHCR) helpen bij de opvang van Ru- andese vluchtelingen buiten Ruanda. Defensie stelt mate rieel beschikbaar voor de hul poperatie van de VN in het Zaï rese Goma, dat overspoeld wordt door ruim een miljoen Ruandese vluchtelingen. Daarover zijn de ministers van defensie en ontwikkelingssa menwerking, Ter Beek en Pronk, en premier Lubbers het vrijdag eens geworden. Tot de inzet van Nederlands materieel buiten .Ruanda is be sloten, omdat het duidelijk is dat de hulpverlenende instan ties ter plaatse de situatie niet meer aan kunnen, verklaarde een woordvoerder van defen sie. Tbr Beek overlegt nog met zijn Amerikaanse ambtgenoot Wil liam Perry en zijn Duitse colle ga Volker Rühe over wat er pre cies naar Zaïre zal worden ge stuurd om eventuele overlap pingen te voorkomen. De ope ratie wordt gecoördineerd door UNHCR die verschillende lan den om hulp had gevraagd bij de opvang van de Ruandese vluchtelingen. De Verenigde Staten hebben al laten weten dat zij vanuit Duitsland onder meer waterzuiveringsappara- tuur en medische voorzienin gen zullen sturen. NIJMEGEN - De 78e Vierdaagse van Nijmegen had een koninklijk tintje. Prins Pieter-Christiaan liep mee en zijn trotse moeder prinses Margriet deed hem vrij dag bij de intocht het Vierdaagsekruis op. Vader Pieter van Vollenhoven speldde een medaille op bij vijf wandelaars die dit jaar voor de vijftigste keer meelie pen. De 22-jarige prins, derde zoon van Margriet en Pieter, heeft de Vierdaagse uitgelopen als com mandant van 25 studenten van de Utrechtse Studentenweer baarheid. Pieter-Christiaan, die thuis PieCie wordt ge noemd, studeert rechten in Utrecht. Hij was één van de 30.976 wan delaars die dit jaar de eind streep haalden en feestelijk werden ingehaald door 300.000 toeschouwers. De deelnemers aan de deze Vierdaagse van Nijmegen hadden het dit jaar zwaar, wegens de hitte. Ze be schoten zichzelf met water pistolen en de belangstellen den langs de weg spoten ze re gelmatig nat. De wandelaars hadden het hard nodig. De eerste dag vielen diverse wandelaars flauw. De derde dag raakte een wandelaar in coma en liepen acht Deense mi litairen een lichte zonnesteek op. Ook vielen er tijdens de in tocht mensen flauw op de tri bune. Met het oog op het warme weer was de start op de laatste dag een half uuur vervroegd. Toch was het volgens de organisator, de KNBLO (Koninklijke Ne derlandse Bond voor Lichame lijke Opvoeding), niet de warmste Vierdaagse. In 1927 en 1972 was het nog warmer. De Vierdaagse van Nijmegen is het grootste wandelevenement ter wereld. Duizenden vrijwil ligers zorgen ieder jaar dat het vlekkeloos verloopt. Maar de grootste ondersteuning van de Vierdaagse komt ieder jaar van de zijde van Defensie. Het leger verzorgt bijna de hele Vlaggenparade, bouwt tenten kampen op en zorgt voor muzi kale begeleiding. Nu het leger een beroepsleger wordt en steeds meer wordt ingezet in oorlogsgebieden, overweegt Defensie de mankracht voor de Vierdaagse sterk in te krim pen. „Handhaving van vrede en veiligheid gaat boven de steun aan de Vierdaagse", zo laat een woordvoerder weten. Of dat ook invloed heeft op het aantal meewandelende militai ren voor volgend jaar is niet bekend. DRIEBERGEN (ANP) - Bij een snelheidscontrole op de A2 bij Maarssen in de nacht van vrij dag op zaterdag bleek dat een kwart van de automobilisten te hard reed. Vijf voertuigen reden tussen 170 en 190 kilome ter per uur en waren volgens de politie „rijp voor inbeslagna me". Drie bestuurders betaal den echter meteen hun boete. Een motor (180 kilometer) en een auto (190) werden in beslag genomen. HILVERSUM (ANP) - Het marktaandeel van de commer ciële tv-zender RTL 5 groeit. Momenteel ligt dat tussen de 6 en 7 procent. Die groei gaat tot op zeklere hoogte ten koste van RTL 4. Suske en Wiske TOKAPUA TORAJA door Willy Vandersteen Nu not mooierDat homl Nier de boel hort en klem staan en dan zijn ze weer wef! ri'u xj Tot 22 augustus Renesse Bezichtiging Nederlandse Her vormde kerk, tevens klank- en lichtspel Een volk in de Woes tijn, expositie van schilderijen van de schilder Jean du Neele. Orgelbespelingen. Dinsdag- en donderdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur. Maandag 25 juli Zierikzee Raadsvergadering. Stadhuis. 17.00 uur. Burgh-Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Dries, m.m.v. Yvonne Dorr-Jonker (hobo) en Harry Hamer, orgel. Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Renesse Miss Zeeland verkiezing. Dis cotheek 't Roefke. 23.00-02.00 Dinsdag 26 juli Zierikzee Spreekuur zorgcoördinator drugs. Gebouw De Driehoek, Kerkhof 8. 10.00-12.00 uur. Toeristendag. Jeugdcircus. Binnenstad. 10.00-17.00 uur. Fietstocht voor senioren. Pe permolen route, 25 kilometer. Start: 13.30 uur sportpark Den Hogen Blok. Burgh-Haamstede Theaterrondleiding. Vanaf Burghse Schoole. 10.00 uur. Woensdag 27 juli Burgh-Haamstede Boerenmarkt. Industrieterrein Roterij. Van 13.00 tot 21.00 uur. Excursie Slotbos en Zeepedui- nen. Vanaf poort Slot Haam stede. 19.00 uur. Haamstede Natuuravond in Gereformeer de kerk. 20.00 uur. Scharendijke Commissievergadering bezwaar- en beroepschriften. Gemeentehuis. 20.00 uur. Donderdag 28 juli Zierikzee Openluchtschaken. Beuze. Tus sen 19.00 en 21.00 uur. Burgh-H aamstede Zomeravondbridge. De Schut- se. Dreischor Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart. Nederlandse Hervorm de kerk. 20.00 uur. Vrijdag 29 juli Kerkwerve Country-avond in Café Kerk werve. 21.00 uur. Brouwershaven Opening Zomertentoonstel- ling. Gemeentehuis. 17.00 uur. Zaterdag 30 juli Burgh Rommelmarkt Nederlandse Hervormde kerk. Ring. 08.30- 16.00 uur. Renesse Orgelbespeling voor amateur- organisten. Hervormde Jaco- buskerk. 14.00 tot 17.00 uur. Scharendijke Braderie. Zwarte Plein, Dijkstraat, Dorpsstraat. 10.00 Zaterdag 30 juli tot en met 2 augustus Brouwershaven Kermis. Markt. Maandag 1 augustus Burgh-Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest, m.m.v. Bert Kruis, orgel. Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Brouwershaven Concert One More Voice. Sint Nicolaaskerk. 20.00 uur. Bruinisse Concert Consortium Musicum Meiningen. Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Dinsdag 2 augustus Zierikzee Tberistendag. Mega touwlad derrace. Binnenstad. 10.00- 17.00 uur. Optreden Zomerorkest Neder land. Havenplein. 12.00 uur. Concert Consortium Musicum Meiningen. Lutherse kerk. 15.30 uur. Burgh-Haamstede Theaterrondleiding. Vanaf Burghse Schoole. 19.00 uur. Brouwershaven Concert Consortium Musicum Meiningen. Grote Kerk. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2