Plagproject op de Vroongronden wordt binnenkort weer hervat Raad achter verbouwplannen postkantoor in Scharendijke IJs verkoper voelt zich gefopt op stille strand liqygnsQ Staatsbosbeheer tevreden met resultaat vorig jaar Investering van in totaal 182.500, Handel tast dieper in buidel voor stijgend mosselaanbod ©k Vaste boete zwartrijden in de trein ZIERIKZEESCHEÜ NIEUWSBODEHsi VRIJDAG 22 JULI 1994 NR 25601 3 Dirk Fluijt is boswachter van Staatsbosbeheer Zeeland-Noord. (Foto: Marijke Folkertsma). RENESSE - „De natuur heeft tijd nodig. Je kunt in een jaar tijd niet verwachten dat er in de afgeplagde laagtes de complete vegetatie van een vochtige duinvallei te zien is." Staand in zo'n afgegraven deel van de Vroongronden, vertelt Dirk Fluijt, boswachter van Staatsbosbeheer Zeeland-Noord, dat het plaggen eind vorig jaar, het afgraven van de verzuurde bovenlaag van verschillende laagtes in het gebied, er in elk geval voor heeft gezorgd dat een flinke laag water in die valleien kwam te staan. Verder is volgens hem de kans dat kalkhoudend grondwater naar de oppervlakte komt, door de werkzaamheden aanzienlijk vergroot. Vanaf 8 augustus gaat Staats bosbeheer verder met het plag project op de Vroongronden. Vorig jaar november en decem ber is een derde van alle werk zaamheden gerealiseerd. In to taal werd toen zo'n 6000 kuub verzuurde grond door een loon- werkersbedrijf van de boven laag van verschillende valleien in het gebied, weggehaald en afgevoerd. De overvloedige re genval maakte het plaggen toen verder onmogelijke In augustus begint Staatsbosbe heer met de afwerking van de rest van het project: nog eens 12.000 kuub grond wordt over een gebied van een kleine acht hectare afgegraven, iets meer dan aanvankelijk was gepland. Omdat Staatsbosbeheer 6000 kuub aan een makelaar heeft kunnen verkopen die het ge bruikt voor het bouwrijp ma ken van percelen, is er meer geld vrijgekomen voor het pro ject. Het plaggen wordt uitge voerd in samenwerking met de Provincie Zeeland, die hier voor subsidie geeft in het ka der van de Bijdragenregeling Bodembeschermingsgebieden. De werkzaamheden die in augustus van start gaan, zullen volgens Fluijt enkele maanden gaan duren. Kurkdroog Voordat de eerder aangepakte valleien van hun verzuurde bo venlaag werden ontdaan, ston den ze er verruigd bij. Een grassoort als pijpestrootje bij voorbeeld, deed het erg goed op de toen nog kalkarme en te gelijk door humus voedselrijk geworden grond. Met het wegschrapen van die bovenlaag wil Staatsbosbeheer de omstandigheden terugbren gen waar zeldzame planten soorten als onder meer de or chidee en parnassia van hou den: een voedselarme en kalk- houdende bodem. De laagtes waar zo'n tien tot twintig centi meter bovengrond vanaf is ge haald, zien er op het eerste ge zicht uit als een dor woestijn landschap. Het lijkt er kurk droog, volgens Fluijt een nor male aanblik voor deze tijd van het jaar. Maar schijn be driegt in dit geval, want bij bij na allemaal is de bodem voch tig. En dat is nu juist de bedoe ling. Hier en daar zijn plantjes opgedoken. Hoewel er volgens Fluijt nog geen bijzondere soorten zijn gesignaleerd in de geplagde valleien, heeft hij er het volste vertrouwen in dat dit binnen afzienbare tijd wel zal gebeuren.,,Het kan nog wel een jaar of zes duren voor je echt resultaat ziet, maar we hadden ook eigenlijk niet an ders verwacht. De natuur werkt nu eenmaal langzaam. Het potentieel is in elk geval aanwezig op de Vroongronden, meent de boswachter. Hij wijst op de planten die in een laagte verderop staan. Hoewel het hier om een betrekkelijk diep valleitje gaat, volgens Fluijt waarschijnlijk ontstaan tij dens de Tweede Wereldoorlog toen bommen bedoeld voor het vliegveld Haamstede nogal eens op de Vroongronden be landden en kraters .sloegen, heeft hij goede hoop dat de flo ra daar, straks ook in de ge plagde laagtes aan zal slaan. Hij noemt daarbij bijvoor beeld planten als zilverschoon en blaartrekkende boter bloem. De Vroongronden vor men een uitgestrekt natuurge bied in de binnenduinrand van Schouwen. Rond 1050 is het gebied ont staan en het behoort tot het oudste gedeelte van de duinen. In de loop van de eeuwen zijn de Vroongronden door neerslag grotendeels ontkalkt. In de la ge duinvalleien komt plaatse lijk echter nog wel kalkhou dend grondwater dicht bij het maaiveld. Dit water komt uit de hoge duinen en stroomt als grondwater langzaam naar de polder. In de afgelopen decen nia heeft zich in de valleien echter een dik pakket humus- rijk materiaal gevormd. Hier door komt het dat de bodem oppervlakkig verzuurt en voedselrijker wordt. SCHARENDIJKE - Met algemene stemmen schaarde de g-emeenteraad van Mid- denschouwen zich gisteren achter het voorstel van het college om 34.000,- uit te trekken voor de verbouw van het postkantoor aan de Dijkstaat in Scharendij ke. Het is de bedoeling dat het pand in kwestie een VVV-kantoor, annex post agentschap wordt. In totaal - inclusief de aankoop van het pand - gaat het om een investering van 182.500,-. Eerder - tijdens de vergadering in maart dit jaar - besloot de gemeenteraad van midden- schouwen reeds tot aankoop van het pand. toen werd een voorstel voor de verbouwing van het pand in het vooruit zicht gesteld. In overleg met PTT-post en de VVVScharen- dijke werden twee plannen in elkaar gezet, het een wat duur der dan de ander. Entree Uiteindelijk viel de keuze van de betrokkenen op het duurste plan. Dat plan voorziet in het aanbrengen van een ietwat gro tere entree met automatische deuren. De VVV-scharendijke neemt 5000,- aan sloopkosten voor haar rekening. De subsi die aan de VVV zal, zo ant woordde wethouder L. C. Hart op vragen van CDA-raadslid C. W. Boot, ondanks de hoger uit gevallen kosten van aankoop en verbouwing, gehandhaafd blijven op een bedrag van 17,500,-. Geen enkele moeite bleek de gemeenteraad te hebben met het voorstel van het college om de opfriscursus rijvaardigheid voor senioren een initiatief van de Stichting Welzijn Ouderen (SWO) en Veilig Verkeer Neder land (VVN) - financieel te on dersteunen met een bedrag van 192,- Vier mensen uit de ge meente Middenschouwen doen mee aan de cursus. Op vragen vanaf publieke tribune - afge vuurd tijdens het spreekrecht voor het publiek - antwoordde wethouder W. G. Renden (PvdA) dat er nu geen plaats meer is voor nieuwe deelne mers. ,,Maar wellicht kan de cursus volgend jaar herhaald worden", aldus Renden. Het postkantoor aan de Dijkstraat wordt VVV-kantoor annex postagentschap. Het is de bedoeling dat er een grotere entree met automatische deuren gebouwd wordt. (Foto: Marijke Folkertsma). CDA-woordvoerder Boot plaat ste enige kanttekeningen bij het concept-j aar verslag milieu 1993 van de gemeente Wester- schouwen. In dit jaarverslag staat uitvoerig aangegeven wat de inzet op milieugebied is ge weest van de gemeente Mid denschouwen. Het concept jaarverslag is vervolgens opge stuurd naar de Regionaal in specteur van volksgezondheid en milieu in Zeeland. Deze heeft inmiddels gereageerd op het jaarverslag. Hij constateert dat de gemeente Middenschou wen er niet in zal slagen het zo genaamde 'adequate niveau' te halen voor de datum die ervoor staat: 1 januari 1995. De inspecteur zegt in zijn reac tie te verwachten dat Midden- schouwen dat adequate niveau wel voor 1 januari 1996 gehaald kan hebben. Boot wilde van het college weten of de werk zaamheden wat dat betreft op schema liggen en sprak zijn verbazing uit over hetgeen de rijksoverheid in haar milieu beleid allemaal voorschrijft. Burgemeester W. de Boer ant woordde met de opmerking dat de gemeente Middenschouwen zijn beste beentje voorzet om alles op tijd rond te hebben. ,,Maar het is onvoorstelbaar met wat voor details sommigen zich bezig houden", aldus de burgemeester. Zonder discussie of hoofdelijke stemming ging de gemeente raad verder akkoord met het voorstel van het college om een extra krediet beschikbaar te stellen voor het woonrijp ma ken van de Groene Wijk in Kerkwerve. Een en ander kost te meer werk dan oorspronke lijk gepland en aan dat meer- werk hangt dan weer een prijs kaartje. In dit geval een prijs kaartje van ruim 19 mille. Het 'werk ten behoeve van het woonrijp maken is inmiddels bijna voltooid. Honderd meter erbij in Renesse'' RENESSE - IJsverkoper J. Azzarito uit Geertrui- denberg voelt zich gefopt door de gemeente Wester- schouwen. Anderhalf jaar geleden heeft hij een ver gunning aangevraagd om Italiaans ijs te mogen ver kopen op het strand van Renesse. Azzarito verkoopt momenteel weinig ijs, want hij staat op een plek die in Renesse bekend staat als 'het stille strand'. „Ik rij heen en weer tussen paal 90 en 200," legt Azzarito uit. „Maar daar liggen heel weinig mensen. De mensen die aan mijn wagen komen zijn erg enthousiast en sporen mij aan een stukje verderop te komen. Vorige week heb ik dat eens ge daan, maar toen belde een pa- Kans viljoenhouder meteen de poli tie en kreeg ik een bekeuring." beter bepalen wat we met een stuk strand voor hebben. Op een rustig strand, waar het pu bliek bewust voor stilte kiest, kunnen we. waarborgen tegen bijvoorbeeld venters geven." Azzarito vreest dat zijn Schouwse avontuur hem geld gaat kosten. „Ik verkoop erg weinig. Ik heb een kar laten bouwen en ik heb in Renesse koelruimte gehuurd. Als het zo blijft ga ik er geld op toeleg gen." De IJsmaker wil van de gemeente een standplaatsver gunning - nu moet hij heen en weer blijven rijden of een stuk strand van 150 meter erbij. Wethouder C. Veerhoek van de gemeente Westerschouwen zit niet zo met het probleem van Azzarito. „De ventvergunning van Azzarito is verleend op ba sis van de Algemene Plaatselij ke Verordening. Daarin heb ben we niet zo gek veel toet singscriteria en dus moeten we al snel vergunning verlenen. In het najaar zal de gemeenteraad vrijwel zeker de strandnota vaststellen. Daarin kunnen we In die strandnota blijkt ook een kans voor Azzarito te lig gen. Veerhoek: „Het strand waar Azzarito momenteel ver gunning voorheeft, is in de no ta aangemerkt als sportief strand. Het zou me niet ver wonderen als op zo'n strand een Itialiaanse ijskraam pas send wordt bevonden. Jong en sportief. Noem het maar het Veronica-effect." Nieuw IJs verkoop op het strand is in de Westhoek overigens een nieuw fenomeen. Op de par keerplaatsen achter het strand wordt al langer ijs verkocht. Azzarito laat het er niet bij zit ten. Hij is momenteel met de gemeente in onderhandeling over 150 meter extra strand om zijn ijsjes in voldoende mate aan de man te brengen. Tienduizend mosseltonnen meer BRUINISSE/ZIERIKZEE - In de week van 11 tot en met 16 juli werden 116 ladingen mossels op de vei ling in Yerseke aangevoerd, met een totaal gewicht van 44.976 ton netto. Dat is 10.000 ton meer dan de voorgaande week. De aangeboden partijen werden allen aan de handel verkocht. De gemiddelde prijs bedroeg 130,87 per ton. De verzending was voor zo ver bekend: België 21.020 ton, Frankrijk 333 ton, di verse landen 79 ton en de binnenlandse handel kocht 4.815 ton in. Op maandag 11 juli waren tien schepen met een evengroot aantal ladingen aan de mossel- markt in Yerseke. Acht van de tien schippers 'visten die och tend rond de 400 tonnen in de Hammen. De stukstallen van deze ladingen schommelden tussen 100 en 152, het vleesge wicht vanaf 22,4 kilo oplopend tot 25,3 kilo. Prijzen tussen 73,39 en 135,66 per ton. Een dag later werden 33 ladin gen verhandeld. Uit het Scheurrak voer de BRU 8 (fir ma J. en C. Padmos) met ruim 1.100 tonnen bruto. Beide la dingen noteerden bij een stukstal van 128 een vleesge wicht van dik 27 kilo. De YE 19 (Barbe) korde in het Oosterom 717 brutotonnen voor de eigen handel. Bij een stukstal van 140 kookten deze mossels 26,1 kilo vis. Later op de dag in een tweede veilingronde maakte de handel keuze uit 21 verschillende la dingen zwarte schelpdieren. Voor de grootste lading bleek de BRU 14 (S. en S. Otte) ver antwoordelijk. Genoemde kweker viste verdeeld, over twee ruimen, 930 brutotonnen in de Balgen met vleesgewich ten van 31,1 en 27,9 kilo. Triton nam hiervan 613 tonnen over. Mosselhandel Van Oost schreef het hoogst in voor de ruim 300 tonnen uit het achterruim. De YE 55 viste in hetzelfde vangst- gebied 757 tonnen met lage stukstallen van 99 en 104. Het vleesgewicht varieerde vanaf 27,8 tot 29,5 kilo. De meest be langstellende koopmannen hiervoor bleken Barbe en Krijn Verwijs. De handel be taalde op dinsdag tussen 74,20 en 260,06. Noorden Op woensdag passeerden in drie verkooprondes 53 ladin gen over de veilklok. De YE 58 en de YE 69 losten elk ruim 800 tonnen uit de Meep, voor prij zen van meer dan 200 gulden per ton. De stukstallen van de ze vier partijen schommelden tussen 89 en 100, de vleesge wichten vanaf 27,4 tot en met 31,8 kilo. Uit dezelfde hoek voer ook de YE 103. Deze aan voerder deed ongeveer 740 ton nen bruto in twee partijen over aan Piet Verwijs en Van Oost. De YE 73 meerde af met 748 tonnen uit de Balgen met lage stukstallen van 90 en 93. Deze mossels kookten vleesgewich ten van 27,4 en 30,8 kilo. Uit het Scheurrak voer de YE 86 met een vrachtje van 458 ton nen bruto. Met de aankoop hiervan kreeg Krijn Verwijs de beschikking over mossels met een stukstal van 131 en een vleesgewicht van 25 kilo. Uit de Hammen werden op woens dag dertien partijtjes van maximaal 500 tonnen aange land. Prijzen varieerden tussen 55,55 en 303,33. Donderdag 14 juli verwisselden 's morgens drie vrachtjes uit het noorden van eigenaar. De YE 116 viste in de Meep 320 brutotonnen en in de Balgen 408 tonnen met een stukstal van 98. Deze beide partijen verhuisden naar de verwaterpercelen van Zeelands Roem. In de middag gaven nog acht kwekers acte de presence met een vrachtje Zeeuwse. In het westelijk deel van de Oos- terschelde liet de YE 38 onder andere 400 tonnen bruto met een Stukstal van 140 in het laadruim vieren. Zeelands Roem nam deze lading over. Barbe betaalde de hoogste prijs van 308,98 aan een kwe ker uit Tholen. Op vrijdag tenslotte gingen nog negen verschillende ladin gen onder de hamer. De WR 41 voer uit het Scheurrak met mossels met stukstallen varië rend tussen 100 en 113. Uit de Oosterom meerde die dag de BRU 39 (S. Jumelet) af met een vrachtje van 284 tonnen. Bij een stukstal van 119 noteerde deze lading een vleesgewicht van 26,1 kilo. Twee partijen brachten meer dan 200 gulden op, zes ladingen tussen de 100 en 200 gulden. DEN HAAG - De vlucht die de luchtmacht vandaag, vrijdag, naar Sarajevo zou maken om daar meer dan 20 kinderen op te halen voor een vakantie in Nederland, gaat niet door. De vlucht is tot nader order uitge steld omdat er recentelijk transportvliegtuigen zijn be schoten bij de Bosnische hoofd stad. Advertentie Nieuwerkerk UN Astraat 10 Brouwershaven Noorddijkstraat 8 technisch installatieburo Zierikzee verkoop en reparatie St. Domusstraat 79 01114-1360 01119-1634 01110-13348 WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. 16 graden Mid.temp. 29 graden Windkracht variabel 3 Maandag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. 17 graden Mid.temp. 30 graden Windkracht zuidoost 3 Dinsdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 20% Min.temp. 17 graden Mid.temp. 30 graden Windkracht zuidoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 23 juli Zon op 05.46, onder 21.42 Maan op 21.34, onder 06.40 24 juli Zon op 05.48, onder 21.41 Maan op 21.59, onder 07.54 25 juli Zon op 05.49, onder 21.39 Maan op 22.21, onder 09.07 Laatste Kwartier: 30 juli. (14.41) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het is warm. Vannacht wordt het niet kouder dan ongeveer 16 graden. Morgen overdag is het vrij zonnig en de temperatuur loopt snel weer op. 's Middags is het on geveer 28 graden. Alleen vlak aan zee is het wat koeler. De wind waait uit noord tot noordoost en is zwak tot matig van kracht, rond 3 Bft. In een omvangrijk gebied, dat zich uit strekt van de Azoren, over de Atlan tische Oceaan en west-Europa, tot het noorden van Scandinavië zijn de barometerstanden hoog. Het is daar overwegend zonnig en droog weer. Frontale storingen doen po gingen dit zonnige weer te verdrij ven. Maar door de hoge luchtdru kwaarden verliezen ze hun activiteit voordat ze boven onze omgeving aankomen. Er blijven dan alleen en kele wolkenvelden van over. In het weekeinde drijven er nu en dan wat wolkenvelden over ons land maar de zon blijft overheersen. Geleide lijk wordt er nog wat warmere lucht aangevoerd. Tot na het weekeinde komen de maximumtemperaturen in de buurt van 30 graden uit. Pas tegen het midden van volgende week neemt de kans op een regen- of onweersbui toe. UTRECHT (ANP) - Zwartrij ders in de trein die worden be trapt, gaan vanaf 1 januari vol gend jaar tot vier maal de prijs van een normaal kaartje beta len. Met die aanpak wil de NS- directie het reizen zonder ver- voerbewijs terugdringen, zon der de agressie tegen treinper soneel te vergroten. Het voor nemen om iedere betrapte zwartrijder een dagkaart 63 gulden in rekening te brengen, is definitief van de baan. De boete die een zwartrijder met ingang van volgend jaar krijgt opgelegd, hangt af van de afstand die hij reist. Op kor te afstanden zal hij relatief het meest moeten betalen: tot 400 procent van de normqle prijs. Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49,50 Bij autom. afschr. f 47,00 Per jaar f 187.00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3