Verenigde Staten staan op het punt om Haïti binnen te vallen Imuran waterstanden Cholera drijft eerste Ruandese vluchtelingen terug naar huis .^ouau" Meer huursubsidie voor circa 175.000 huishoudens Helft van celstraf kwijt bij goed gedrag gevangene Drie kwart Nederlandse huishoudens bezit auto VN gevraagd ''alle noodzakelijke middelen'' toe te staan KLM annuleert vluchten op Zuid- Frankrijk Bevangen door hitte Pronk stelt nog eens tien miljoen beschikbaar Sachsen Doodslag Gazastrook PEURUX) IE ZI E R I K Z ÈÉSG HE NIEUWSBODE Heerma corrigeert fout: DEN HAAG (ANP) - Ongeveer 175.000 huishoudens met een inkomen tussen minimum en modaal krij gen alsnog meer huursubsidie. Staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting heeft donderdag maatregelen aangekondigd om een fout in de bere kening van de subsidie te herstellen. Door die fout werden de betrokken huishoudens onbedoeld gecon fronteerd met hogere huren en een flink lagere huur subsidie. Heerma schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat in de tweede helft van augustus metr terugwerkende kracht nieuwe subsidietabellen worden inge- voerd voor de periode van 1 juli 1994 tot 1 juli 1995. Het is de be doeling dat de betrokken huur ders in oktober het daarop ge baseerde, juiste subsidiebe drag ontvangen. Als zij te wei nig subsidie hebben gekregen wordt dat verrekend, terwijl teveel ontvangen geld niet hoeft te worden terugbetaald. Voor mensen voor wie de nieu we tabellen nadelig uitpakken, blijft de oude, gunstiger situa tie van 1 juli gehandhaafd. Huishoudens met een inkomen op of onder het belastbaar bijstandsniveau zullen net als in de huidige regeling de maxi male bijdrage ontvangen. Ook voor 65-plussres blijven de sub sidiebedragen ongewijzigd. Reparatie De staatssecretaris had eind ju ni al een reparatieregeling aan gekondigd toen bleek dat voor al mensen met een uitkering net boven het bijstandsniveau door de nieuwe subsidierege ling er aanzienlijk in koop kracht op achteruit zouden gaan. Heerma erkende dat er bij de berekening van de huur subsidie een fout was gemaakt. De aanpassing zal in de perio de 1994-1995 zo'n 16 miljoen gulden extra aan subsidies be dragen, terwijl voor de uitvoe ring een bedrag van 14 miljoen gulden nodig is. Na minimaal zes maanden zitten DEN HAAG (ANP) - Het automatisme verdwijnt dat gevangenen na het uitzitten van twee derde van de celstraf vrijkomen. Als de gevangene zich goed ge draagt kan hij na het uitzitten van de helft van de celstraf vrijkomen, heeft hij zich misdragen dan moet hij de hele celstraf uitzitten. Bij „gemiddeld" gedrag mag hij na twee derde van de straf de gevangenis verlaten. Dat is de kern van het vooront werp van wet dat minister Kosto van justitie donderdag naar de betrokken instanties heeft gestuurd. Dat zijn onder meer de Nederlandse Vereni ging voor Rechtspraak, de Ne derlandse Federatie van Re- classeringsinstellingen, de Or de van Advocaten en de Centra le Raad voor Strafrechttoepas- sing. De verwachting is dat het wetsvoorstel op zijn vroegst over twee jaar in werking kan treden, wanneer Raad van Sta te en beide kamers ermee heb ben ingestemd. Het wetsontwerp sluit aan bij de kamerbreed gesteunde mo tie Soutendijk, die een relatie bepleitte tussen het gedrag van de gedetineerde en de ver vroegde vrijlating. Vrijlating na de helft van de straf komt volgens Kosto onder uiteenlo pende voorwaarden al voor in andere Europese landen zoals Engeland, Italië, Portugal, Duitsland, Frankrijk en Zwe den. Er is overigens een minimum aan verbonden van zes maan den celstraf. AMSTERDAM (ANP) - Het autobezit in Nederland is de afgelopen jaren verder gestegen. Bijna 76 pro cent van de Nederlandse huishoudens beschikte vo rig jaar over één of meer personenauto's. Tien jaar geleden bedroeg dat percentage 68. Nederland telt momenteel één auto per 2,7 in woners, waarmee het in Euro pa een middenmootpositie in neemt. In totaal rijden in Ne derland ruim 5,7 miljoen per sonenauto's rond. Dat blijkt uit de publikatie Auto in Cijfers 1994 van de RAI, de vereniging voor de rijwiel- en automobielbranche. Ruim 61 procent van de Neder landse huishoudens heeft één auto. In 13,4 procent van de huishoudens waren twee auto's aanwezig, en 1,3 procent van de gezinnen drie of meer. Nederland blijft in autodicht heid behoorlijk achter bij Ita lië, dat binnen de Europese Unie met één auto per twee in woners koploper is. Duitsland telt één auto per 2,1 inwoners. Die cijfers blijven nog altijd achter bij wereldkampioen Verenigde Staten: één auto per 1,8 inwoners. Binnen de EU zijn de Denen het minst ge brand op een eigen auto; de au todichtheid bedraagt daar één auto per 6,4 inwoners. Uit de RAI-publikatie blijkt dat het gemiddeld aantal kilo meters dat met een personen auto wordt gereden vorig jaar licht daalde tot 16.330. Ook het totaal aantal kilometers dat autobestuurders aflegden nam in 1993 iets af: 77,1 miljard te gen 78,5 miljard in 1992. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ROOMPOT BUITEN Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 23 juli 04.45 176 10.35 -126 17.10 163 23.10 -159 24 juli 05.30 180 11.20 -121 17.50 166 23.55 -162 25 juli 06.15 179 12.05 -117 18.30 167 23 juli 02.50 184 09.05 -130 15.15 170 ♦21.30 -163 24 juli 03.30 190 09.45 -125 15.55 174 22.10 -165 25 juli 04.15 191 10.25 -120 16.40 176 22.55 -163 23 juli 05.10 192 10.35 -135 17.40 181 23.05 -167 24 juli 06.00 199 11.15 -129 18.20 185 23.45 -169 25 juli 06.40 198 12.00 -126 19.00 184 23 juli 05.00 184 10.35 -132 17.20 172 23.05 - 164 24 juli 05.45 189 11.25 -126 18.10 175 23.55 -166 25 juli 06.30 190 12.00 -122 18.45 175 - WEMELDINGE Doodtij: I augustus Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 NEW YORK (RTR/AFP/DPA) - De Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Albright, heeft don derdag aangekondigd dat ze de VN zal vragen in te stemmen met een door de Verenigde Staten geleide macht die met ,,alle noodzakelijke middelen" de democratie moet herstellen in Haïti. Het begrip invasie werd niet genoemd. Maar de beschrijving ,,alle noodzakelijke middelen" gebruikte de Veiligheidsraad van de VN ook voor de geallieerde troepen die Iraki's uit Koeweit verdreven. Witte Huiswoordvoerster My ers zei dat een VN-resolutie no dig is „om de benodigde diplo matieke middelen te krijgen om ervoor de zorgen dat de pre sident elke en alle opties kan benutten". Een andere woord voerder sprak van ,,een nogal harde mededeling aan de coup- leiders". Het militaire regime in Haïti verdreef de democra tisch gekozen president Aristi- de in september 1991. Een niet met name genoemde woordvoerder in Port-au- Prince zei ,,dat het volk van Haïti hoopt dat de internatio nale gemeenschap hen toe zal staan hun eigen problemen op te lossen". Hij zei dat Aristide niet echt een democraat is. Volgens Albright bereiden de VS een resolutie voor die twee fasen bevat. De eerste gaat over een multinationale strijd macht wier taak het is een sta biel klimaat te scheppen. Daarvoor dient de tekst met „alle noodzakelijke middelen". Daarna gaat het om eenkleine- re VN-operatie die dat stabiele klimaat moet consolideren en het leger en de politie in het land gaat opleiden. Albright zei bezig te zijn met het leggen van de „diplomatieke basis" voor elke optie die de VS kie zen. Zij hoopt dat de resolutie eind volgende week wordt aan genomen. Eerder kwamen in New York vertegenwoordigers van Ar gentinië, Canada, de VS, Frankrijk en Venezuela bijeen om te praten over het voorstel van secretaris-generaal Bou tros Ghali een 15.000 mantel lende multinationale oi intera- merikaanse strijdmacht te vor men. De landengroep, die zich „vrienden van Haïti" noemt, beijvert zich voor het herstel van de democratie en de terug keer van de verdreven presi dent Aristide. Boutros Ghali's voorstel is vrij vaag en laat de mogelijkheid open door mid del van een gewapende inter ventie de huidige militaire machthebbers in Haïti af te zetten. Congres Meer dan honderd vertegen woordigers van het 435 leden tellende Amerikaanse Huis van Afgevaardigden hebben in een brief aan president Clinton geëist dat die pas militair in grijpt als hij daarvoor toestem ming heeft gekregen van het Congres. De brief is onderte kend door 64 Democratische en 39 Republikeinse afgevaardig den. AMSTERDAM (ANP) - De KLM heeft vrijdag de vluchten geannuleerd op Lyon, Nice en Marseille. Dit in verband met stakingen van de luchtverkeersleiding in Aix-en-Provence, die het lucht verkeer voor zuid-oost Frank rijk regelt. Er wordt gestaakt uit protest tegen het tekort aan personeel, waardoor er veilg- heidsproblemen zouden ont staan. Reizigers naar Lyon, Nice en Marseille krijgen van de KLM het advies naar Parijs te vlie gen en vandaar met de trein verder te gaan, op Schiphol 'hun ticket om te ruilen voor een treinreis, "of hun reis uit te stellen. NIJMEGEN (ANP) - De hitte heeft op de derde wandeldag van de Nijmeegse Vierdaagse voor een slachtoffer gezorgd. Een wandelaar raakte onwel en moest naar een ziekenhuis worden vervoerd. De organisatie hééft besloten voor vandaag, vrijdag, een tro penrooster in te voeren, omdat het dan naar verwachting war mer wordt dan dertig graden. De wandelaars zijn een half uur eerder gestart. „We kunnen natuurlijk niet te vroeg starten want we zijn geen nachtmars", verklaarde marsleider Chris Bos. „Bovendien hebben we niet veel speelruimte anders loopt de zaak onderweg vast." Het is 22 jaar geleden dat de leiding wegens de weersom standigheden maatregelen moest nemen. Toen overleed op de eerste wandeldag een Deen se officier nadat hij door de hitte was bevangen. Later die week stierf een Zwitserse wan delaar. GOMA/VALKENBURG (RTR/AFP/ANP) - In de vluchtelingenkampen in Zaïre sterven duizenden uitgemergelde Ruandezen, die de burgeroorlog in hun land hebben ontvlucht, aan cholera, uitputting en honger. De situatie is zo rampzalig dat sommigen hun angst overwinnen en de vluchtelingenkampen in Zaïre verla ten en naar huis terugkeren. Minster Pronk heeft gisteren bij zijn terugkeer uit Zaïre opnieuw tien miljoen gulden uitgetrokken voor hulp aan de vluchtelin gen. Het drama in de smerige, over volle kampen bij de Zaïrese grensstad Goma voltrekt zich in een moordend tempo. Bin nen een etmaal zijn al meer dan duizend Ruandese vluchte lingen gestorven als gevolg van uitputting en cholera, aldus ge tuigen donderdag. Ook de 200.000 zaïrese inwoners van Goma worden nu bedreigd door cholera. De meesten be trekken hun water uit het nu besmette meer Kivu. Er drei gen daardoor weer andere etni sche spanningen. De hoeveelheid lijken op de zwarte vulkanische grond rond de medische tenten in het kam pement in Munigi was zo toege nomen dat hulpverleners er niet door konden om vluchte lingen te helpen die stervend aan cholera, in hun eigen braaksel en diarree lagen. „Wat moeten wij doen? Er op gaan staan? riep woordvoerster Isa- belle Pardigu van de medische hulporganisatie Artsen zonder Grenzen (AzG), vertwijfeld. „Ze sterven als vliegen", zei zij. De hulpverleners proberen met de moed der wanhoop het hoofd te bieden aan de snel om zich heen grijpende epide mieën. Sommige vluchtelingen, die nog banger zijn voor de cholera dan voor de nieuwe regering in, Kigali, van het door Tutsi's ge domineerde FPR, zijn een week na hun aankomst op hun schreden teruggekeerd. Don derdag zouden er 200 de grens met Ruanda zijn overgestoken. Dergelijke kleine aantallen vormen slechts een fractie van de mensenmassa's die in en om Goma verblijven, maar dat zou snel kunnen toenemen als de cholera-epidemie de verwachte 50.000 slachtoffers eist. Pronk Minister Pronk van ontwikke lingssamenwerking overweegt nog eens tien miljoen gulden uit te trekken voor de vluchte lingen uit Ruanda. Dat komt bovenop de ruim dertig mil joen die daarvoor al zijn vrij gemaakt. Dat zei de bewinds man donderdagavond bij te rugkeer op de vliegbasis Val kenburg, na zijn bezoek in Go ma. Pronk vindt dat het kabinet de inzet van Nederlandse militai ren voor een humanitaire hul poperatie nog eens moet be spreken. „De problemen in Ru anda zijn van een totaal andere orde dan we tot nu toe gewend zijn. Dat vergt ook andere maatregelen." Het kabinet heeft donderdag besloten ma terieel beschikbaar te stellen voor de VN-troepenmacht. Vandaag, vrijdag, heeft Pronk overleg met premier Lubbers en zijn collega-ministers Kooij- mans (buitenlandse zaken) en Ter Beek (defensie). Pronk her haalde zijn eerdere uitlatingen dat de NAVO militairen zou vragen voor missies in Ruan da. Defensieminister Ter Beek staat vooralsnog afwijzend te genover het sturen van man schappen. Rode Kruis Het Rode Kruis stuurt de ko mende dagen vanuit Amster dam diverse vliegtuigen met hulpgoederen voor de Ruande se vluchtelingen in Zaïre, naar de Kenyaanse hoofdstad Nairo bi. Vanuit die plaats heeft het Rode Kruis een luchtbrug op gezet naar Goma waar zich nu naar schatting drie miljoen vluchtelingen bevinden. MAGDEBURG - Met de steun van de voormalige commu nisten heeft de Oostduitse deelstaat Sachsen-Anhalt don derdag een nieuwe regering ge kregen van sociaal-democraten en links-alternatieven. De christendemocraten bleven buiten spel. AMSTERDAM - Het gerechts hof in Amsterdam heeft woens dag een 34-jarige man veroor deeld tot zeven j'aar cel, voor doodslag op zijn ex-vriendin. Hij stak op 1 augustus vorig jaar J. Broekhuisen met veer tien messteken dood in haar flat in de Bijlmermeer. GAZA-STAD - Israël heeft vrij dagochtend de grens met de Gazastrook weer geopend, na dat deze vijf dagen gesloten was geweest. Een Israëlische soldaat raakte vrijdagochtend licht gewond toen hij in een hinderlaag liep in de buurt van de joodse nederzetting Morag. Suske en Wiske tokapua toraja door Willy Vandersteen 1ün hl o the borst en een stelen pleet ervoor en lembik Tot 22 augustus Renesse Bezichtiging Nederlandse Her vormde kerk, tevens klank- en lichtspel Een volk in de Woes tijn, expositie van schilderijen van de schilder Jean du Neele. Orgelbespelingen. Dinsdag- en donderdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur. Vrijdag 22 juli Kerkwerve Gouwe Ouwe in Café Kerkwer ve. 21.00 uur. Zaterdag 23 juli Haamstede Jaarlijkse rommelmarkt Her- vormdè Gemeente. Zuidzijde Hervormde kerk. Vanaf 09.00 uur. Burgh-Haamstede Beren- en poppenbeurs. Dorps huis De Schutse. Van 10.30 tot 16.30 uur. Theaterrondleiding. Vanaf Burghse Schoole. 14.00 uur. Optreden New Adventures. Big S. 22.00 uur. Oosterland Braderie en rommelmarkt op de markt. 10.00 uur. Zondag 24 juli Renesse Dagcursus aquarelleren. Hotel de Tweespan. 09.00 uur. Maandag 25 juli Burgh-Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest, m.m.v. Yvonne Dorr-Jonker (hobo) en Harry Hamer, orgel. Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Renesse Miss Zeeland verkiezing. Dis cotheek 't Roefke. 23.00-02.00 Dinsdag 26 juli Zierikzee Spreekuur zorgcoördinator drugs. Gebouw De Driehoek, Kerkhof 8. 10.00-12.00 uur. Fietstocht voor senioren. Pe permolen route, 25 kilometer. Start: 13.30 uur sportpark Den Hogen Blok. Burgh-Haamstede Theaterrondleiding. Vanaf Burghse Schoole. 10.00 uur. Woensdag 27 juli Burgh-Haamstede Boerenmarkt. Industrieterrein Roterij. Van 13.00 tot 21.00 uur. Excursie Slotbos en Zeepedui- nen. Vanaf poort Slot Haam stede. 19.00 uur. Haamstede Natuuravond in Gereformeer de kerk. 20.00 uur. Scharendijke Commissievergadering bezwaar- en beroepschriften. Gemeentehuis. 20.00 uur. Donderdag 28 juli Zierikzee Openluchtschaken. Beuze. Tus sen 19.00 en 21.00 uur. Burgh-Haamstede Zomeravondbridge. De Schut se. Dreischor Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart. Nederlandse Hervorm de kerk. 20.00 uur. Vrijdag 29 juli Kerkwerve Country-avond in Café Kerk werve. 21.00 uur. Brouwershaven Opening Zomertentoonstel- ling. Gemeentehuis. 17.00 uur. Zaterdag 30 juli Burgh Rommelmarkt Nederlandse Hervormde kérk. Ring. 08.30- 16.00 uur. Renesse Orgelbespeling voor amateur organisten. Hervormde Jaco- buskerk. 14.00 tot 17.00 uur. Scharendijke Braderie. Zwarte Plein, Dijkstraat, Dorpsstraat. 10.00 uur. Maandag 1 augustus Burgh-Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest, m.m.v. Bert Kruis, orgel. Gereformeerde kerk 20.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUD0E8EURS TEL OTKM6255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2