199,- Bouw woonwijk Zierikzee is voorlopig van de baan NIKE AIR MAX Openluchtschaken in de Beuze UW KMI VAN SCHOUWEN-DUIVELAND 0 1 r ZIERIKZEESCHE» i NIEUWSBODE 1 l Koper, zink, lood en cyanide in bodem gevonden Record vangst snelheids overtreders Gloednieuwe Harley gestolen Auto Duitser gestolen 2 3 6 7 TAXATIE? HANSE VERBEEK Goede zaadval Waddenzee Braderie 1^ dé krant van schouwen-duivelend! KZEESCHE NIEUWSBODE van 299,- voor DEURLOO ZEHTROSPORT SOWHAWtH HUKSQEl fEL 01110123 VRIJDAG 22 JULI 1994 150e JAARGANG NR 25601 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 De grond onder het vorig jaar gesloopte zusterhuis in Zierikzee is ernstiger vervuild dan na eerder onderzoek werd aangenomen. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - De bouw van een wijk van 28 vrije sectorwoningen op het terrein van het voormalige zusterhuis aan het Kaaskenswater in Zierikzee is voorlopig van de baan. De vervuiling van de grond, die tot 1950 werd gebruikt als gemeen telijke afvalstortplaats, is ernstiger dan tot nu toe werd aangenomen. In.de bodem zijn hoeveelheden koper, zink, lood en cyanide aangetroffen. Het grondwater is licht tot matig vervuild met olie, fenoleen en cyanide. De Omvang van de verontreiniging is nog niet bekend omdat al leen het te bebouwen deel van de voormalige stortplaats werd onderzocht. Verder onderzoek is noodza kelijk en de benodigde sane ring zal ingrijpender moeten zijn dan op grond van verken nend bodemonderzoek werd verwacht," concludeert de di rectie Milieu van de provincie. Door de ontdekking van de verontreiniging kan de eige naar van de grond, de stichting Oosterscheldeziekenhuizen, de anderhalve hectare grote lap niet verkopen aan de project ontwikkelaar, J. Bij de Vaate uit Zierikzee. Bij de Vaate heeft inmiddels enkele tonnen uitgegeven aan de sloop vorig jaar van het zusterhuis, aan bodemonder zoek en aan voorbereidende bouwkosten. „Het vervelendst vind ik het voor de kopers. Het u'itstel kon wel eens langdurig worden en bovendien worden de saneringskosten aanzienlijk hoger," reageert mevrouw M. Bij de Vaate op het nieuws dat haar gistermiddag bereikte. De stichting Oosterscheldezie kenhuizen maakt in een pers bericht duidelijk dat zij de grond slechts in gebruik heeft gehad als tuin en nimmer als stortplaats.. „Het blijkt nu dat de gemeente Zierikzee deze plek tot circa 1950 als af valstortplaats heeft aange wend," staat in het persbericht. De stichting Oosterschelde- ziekhuizen wil nu met de ge meente praten over, zoals zij het omschrijft: voorkomen van grote schade voor de toe komstig eigenaren. Geen partij „De gemeente is geen partij in deze zaak," zegt een gemeente woordvoerder. „De stichting Oosterscheldeziekenhuizen is eigenaar en die krijgt van de provincie geen schone grond- verklaring voor verkoop aan Bij de Vaate." De woordvoer der erkent dat de vervuiling is veroorzaakt door de gemeente. „En het is ook zo dat in de meeste gevallen de vervuiler betaalt. Alleen doet zich hier de vraag voor: had de gemeen te destijds kunnen weten dat er onrechtmatig werd gehandeld? Uit de jurisprudentie blijkt dat in zaken van vóór 1975 de veroorzaker zelden aansprake lijk kan worden gesteld." Park Projectontwikkelaar Bij de Vaate gaat onderzoeken of het nog betaalbaar is de grond te saneren er een een woonwijk op te bouwen. De gemeente woordvoerder: „In de praktijk is het vaak zo dat de project ontwikkelaar in dergelijke ge vallen afhaakt. De grond wordt afgedekt en uiteindelijk legt de gemeente er een mooi park aan." ZIERIKZEE - Een beetje nieuwsgierig- blijven sommige voorbijgangers staan en kijken geamuseerd toe hoe twee leden van schaakvereniging Zierikzee een spelletje snelschaken spelen met levensgrote schaakstuk ken in de Beuze. „Ze willen eigenlijk best meedoen," zegt voorzitter J. Hoogstrate. „Maar de meesten heb ben schroom, bang om tussen het publiek te verliezen. "En inderdaad, als de zeven mi- nuten om zijn en het spel is af gelopen lopen ze door. Om de mensen over te halen om toch de uitdaging aan te gaan, spe len Piet Kramer en Stoffel Stoel uit Zierikzee, allebei lid van de club, maar weer een par tij. Piet wint, voor de derde keer vanavond. Hoogstrate: „Piet is nog maar een jaar lid en je kunt merken dat hij veel oefent thuis, hij speelt steeds beter. Eigenlijk is het net als met alle andere sporten, hoe meer je oefent, hoé beter het gaat. Partijtjes naspelen en zo. Dan leer je van je fouten." Twee jongens van een jaar of twaalf gaan de uitdaging aan. De één komt uit Duitsland, de ander uit Rotterdam. „Neder- land-Duitsland," gniffelt Hoogstrate en constateert ver volgens dat Duitsland heel goed speelt en tenslotte wint. De jongens geven elkaar een hand en lopen weer verder. Tegels „We doen dit al tien jaar," ver telt Hoogstrate. „Twee keer per jaar, op Koninginnedag en in juli en augustus op de donder dagavond. Het is leuk om te doen en we hopen er wat nieu we leden mee te werven." Tbt vier jaar geleden speelden de schakers op tapijttegels die op de vloer van de Beuze werden gelegd. Maar toen het gebouw opgeknapt werd en op de vloer nieuwe zwart-witte tegels ge legd, heeft Huib Uil, archiva ris van Zierikzee en clublid, er voor gezorgd dat er met iets grotere tegels een permanent schaakbord in de vloer gelegd werd. De schaakclub heeft 30 leden waaronder één vrouw. Ook is er een jeugdschaakclub. „Je kunt het beste op jonge leeftijd beginnen met scha ken," vertelt Stoffel Stoel. Op latere leeftijd „Ik ben zelf op latere leeftijd begonnen en dan leer je het nooit zo goed als dat je jong be gint. Ikzelf ben aangestoken door Hans Böhm. Ik zag hem op de televisie partijen schaak bespreken en toen werd ik nieuwsgierig. Ik heb zelfs wel eens tegen hem gespeeld, verlo ren natuurlijk." Stoel is inmid dels al weer twaalf jaar lid, de voorzitter al twintig jaar. Kampioenschappen De schakers komen iedere maandagavond bij elkaar in het gebouw van de Unie van Vrijwilligers in Zierikzee. De meeste leden komen uit Zierik zee, maar ook zijn er uit Ouwerkerk, Scharendijke en Renesse. De club organiseert jaarlijks kampioenschappen voor alle basisscholen van Schouwen-Duiveland en diver se ander activiteiten op schaakgebied. Wie zin heeft in een partijtje schaken in de Beuze kan iedere donderdag avond terecht in de Beuze tus sen 19.00-21.00 uur, tot eind augustus. In de Beuze kan iedereen op donderdagavond terecht voor een spelletje snelschaken. Leden uan schaakvereniging Zierikzee zijn aan wezig. (Foto Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - De politie had gisteren, donderdag, een lucra tieve dag. Bij snelheidscontro les in Haamstede en Zierikzee werden maar liefst 372 snel heidsovertredingen geconsta teerd. Aan de Nieuwe Kooiweg in Zie rikzee, waar een maximum snelheid geldt van 80 kilome ter per uur,, werden 598 voertui gen gemeten. Hiervan reden er 48 te hard. De hoogst gemeten snelheid was 112 kilometer per uur. Op de weg naar de Val, ook een 80 kilometerweg, waren 256 van de 1288 passerende voertuigen in overtreding. De hoogst gemeten snelheid was hier 143 kilometer. Langs de Kloosterweg in Haamstede controleerde de politie 525 auto's. Hiervan reden er 68 har der dan de toegestane 50 kilo meter per uur. Hier was de hoogste snelheid 75 kilometer per uur. Alle overtreders kun nen binnenkort een acceptgiro thuis verwachten, behalve die genen die meer dan 30 kilome ter te hard hebben gereden. Zij krijgen een oproep om voor de rechter te verschijnen. BRUINISSE - Bij het restau rant op de Grevelingendam'is donderdag de gloednieuwe Harley Davidson van een 66- jarige man uit Oudenbosch ge stolen. De diefstal is heeft plaatsge vonden omstreeks 20.00 uur. Het Nederlandse kenteken van de motorfiets is: MS-48-XS. BRUINISSE - De auto van een 35-jarige Duitser is in de nacht van woensdag op donderdag gestolen bij een bungalowpark bij Bruinisse. Het gaat om een zwarte Opel Kadett Karavan met het kente ken DU-MZ221. Geen beter raadsman dan de tijd. Menander Warm zomerweer HET WEER Vannacht weinig bewolking en min.temp. omstreeks 16 graden. Overdag vrij zonnig en middag- temp. ongeveer 28 graden, vlak aan zee enkele graden koeler. Noord tot noordoostenwind, zwak tot matig, rond kracht 3. HAÏTI De Verenigde Staten staan op het punt om Haïti bin nen te vallen. PLAGGEN Het plagproject op de Vroongronden wordt binnenkort weer hervat. SPEELVELDJE De gemeente Middenschouwen trekt dertig mille uit voor de aanleg van een speelveldje. WIELRENNEN De gisteren verreden wielerronde van Bruinisse kreeg een spektaculaire ontknoping. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Advertentie MAKELAARDIJ O.G. TELEFOON 01110-16888 WASHINGTON - De Verenigde Staten hebben hui. burgers donderdag gevraagd niet meer naar Algerije te gaan. Islamiti sche terreurorganisaties heb ben sinds november vorig jaar 51 buitenlanders vermoord. BRUINISSE - Op de weste lijke en de oostelijke Wadden zee is in de achterliggende we ken een gunstige ontwikkeling van jong mosselbroed gesigna leerd. Mosselvoorman Jan Louwerse uit Yerseke doet geen voorspel lingen over de omvang maar hij gaf in opvallend positieve bewoordingen aan bijzonder hoopvol gestemd te zijn. De gunstige geluiden van het (voor de vissers afgesloten) oostelijk Wad komt de sector eveneens goed van pas. Als de berichten uit deze hoek op waarheid be rusten krijgen de vele vogel soorten die in het Waddenge bied bivakkeren immers meer uitwijkmogelijkheden. OOSTERLAND - De muziek vereniging Oosterlands Fanfa re houdt op zaterdag 23 juli weer haar jaarlijkse braderie en grote rommelmarkt. Dit zal zich afspelen op de markt die onlangs gerenoveerd is in het kader van de dorpsver nieuwing. Er zal een flink aan tal kramen met spullen zijn. Verder zijn er verschillende nieuwe attracties, zoals onder meer het 2I-spel, de schiettent, drop scheppen, en spijkers slaan. Er is koffie te koop met cake of boterkoek, babbelaars en haring. De dag begint om 10.00 uur. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. k f 47,00 kwartaalabonnement k f 49,50 jaarabonnement met autom. afschr. k f 177,00 jaarabonnement k f 187,00 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. ~1 Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 25! Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, GD Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. Z£Nj

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1