'Als ik mezelf niet werkend zie, is het alsof ik over een ander praat' 'De vrouwen bloot, handel dood' 0 1 Fietser gewond bij aanrijding UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND r 150 S JAAR ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 32tg Jujfrouiv N. J. Bal stopt er mee na 24 jaar 76-jarige man beroofd Teveel alcohol op Tegenvallende belangstelling op toeristendag LU I CO CC Totaal installatiebedrijf Q 3 4 5 7 I-; I dé krant van schouwen-duiveland! j ZJERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 21 JULI 1994 150e JAARGANG NR 25600 Juffrouw N. J. Bal, directrice van In 't Opper in Bruinisse vindt dat het tijd is voor een jongere generatie. (Foto: Marijke Folkertsma). BRUINISSE - Na 24 jaar werkzaam te zijn geweest, waarvan 20 jaar als directri ce, in bejaardenverzorgingstehuis In 't Opper stopt juffrouw Bal ermee. Op twee september zal een ander de leiding overnemen: „Ik heb geen idee hoe het zal zijn straks. Als ik mezelf zie, niet werkend, is het nog steeds of ik over een ander praat. Dit werk was voor mij een levensvervulling. In 't Opper is mijn thuis ge weest, letterlijk en figuurlijk." Vroeger was het een heel rustig huis, meer een rusthuis. Ook woonden er meer vitale mensen die nog veel zelf de den," zegt juffrouw N. J. Bal. Bijna vanaf het begin dat ze in het tehuis werkte heeft ze er in tern gewoond, waardoor ze zich altijd heel nauw betrokken heeft gevoeld bij het werk. In januari 1971 werd In 't Opper in gebruik genomen. Juffrouw Bal: ,,Ik was aangenomen als hoofd huishouding. Ik weet nog goed dat we alle spullen uit de bouwketen die hier voor stonden naar binnen brachten. Het sneeuwde en er was een paadje gemaakt door het heen en weer lopen. Iedere keer als er weer een kamer klaar was kwam er gelijk iemand in, het was echt een pionierstijd, we waren toen met vijftien perso neelsleden. In die tijd moest je 's-nacht nog altijd oproepbaar zijn. Tben ik nog thuis woonde moest ik midden in dë nacht over straat en daar had ik zo'n hekel aan. Toen besloot ik om intern te gaan en dat is nog steeds zo." Nadat de vorige di rectrice, juffrouw de Gier, ver trok was de overgang van hoofd huishouding naar de functie van directrice haast vanzelfsprekend. Blijkbaar was deze functie haar op het lijf geschreven. De directrice heeft in die 24 jaar heel veel zien veranderen, positief en ne gatief. Juffrouw Bal: ,,Ik reali seer me dat ik de weeldetijd meegemaakt heb, dus als er dan bezuinigd moet worden valt dat tegen. Vroeger kwa men de mensen naar de recep tie en dan lieten ze zich in schrijven. Nu bepaalt een indi catiecommissie wie er in een bejaardentehuis komt en dat is pas als het zelfs met thuiszorg en tafeltje dek je niet meer gaat. Dus aan de ene kant heb je het feit dat de mensen die hier ko men meer zorg nodig hebben dan vroeger en aan de andere kant heb je te maken met de be zuinigingen." Wel vindt de directrice dat het een stuk levendiger is dan vroeger: ,,De drempel is lager geworden voor ouderen van buiten het tehuis. Als we acti viteiten hebben komen steeds vaker ouderen van het dorp die eenzaam zijn hier naar toe om mee te doen. Er zijn in 't Opper 84 bewoners en in de 32 zorgwo- ningen zitten 40 ouderen. De zogeheten zorgvernieuwingen hebben volgens de directrice ook veel goeds gebracht. Er wordt gewerkt volgens projec ten. Zo is er de dagverzorging. Deze vindt twee maal in de week plaats, op dinsdag en op vrijdag. Dan komen mensen, die daar voor in aanmerking komen, naar het verzorgings centrum. Om half tien begint de dag met koffie en vervol gens kunnen ze meedoen aan allerlei activiteiten, 's Middags is er tijd voor ontspanning, bij voorbeeld gymnastiek. Ook kan men, als dat thuis proble men oplevert, in bad of het haar laten wassen. Hier wordt volgens juffrouw Bal goed ge bruik van gemaakt. Daarnaast is er de groepsverzorging. Juf frouw Bal: ,,Dit noemen we een substitutieproject oftewel de vijfde hand aan het bed. Het is een project dat er op gericht is dat mensen langer hier kun nen blijven en nog niet naar een verpleegtehuis hoeven. Voor de mensen waar dat voor nodig is komen deskundigen vanuit de Corneliastichting hierheen om de speciale zorg te geven die een verpleeginrich ting biedt. Foto's De directrice is er een van de oude stempel, met hart en ziel verbonden aan het werk. Juf frouw Bal: ,,Ik heb er lang over nagedacht, het werk ligt me heel na aan het hart. Er is al heel veel veranderd en er gaat nog meer veranderen. Het is tijd voor een jongere generatie. Neem nou alleen al die compu ters. Vroeger liep ik naar de ar chiefkast en in een mum van tijd vond ik wat ik nodig had. Nu moet ik aan iemand vragen of ze het in de computer op wil len zoeken voor me, ik begin er niet meer aan. Het kost veel tijd en daardoor hou je minder tijd over voor het echte Werk." Juffrouw Bal wordt opgevolgd door de 37-jarige F. Postema uit Raalte. Hij is getrouwd en heeft drie kinderen. De men sen die juffrouw Bal goed ken nen zullen ongetwijfeld begrij pen waarom ze uit Bruinisse weg gaat en in Moordrecht gaat wonen als ze niet meer in In 't Opper werkt. Juffrouw Bal: ,,Ik ben een ras echte Bruenaar. Ik heb nog fa milie wonen in Gouda en het lijkt me leuk om daar in de buurt te wonen. Mijn flat aan de IJssel is al helemaal klaar, ik kan er zo in. Maar ik zal het In 't Opper missen en Bruinis se ook. Misschien wel meer dan me lief is. Ik weet niet hoe het leven eruit zal zien straks. Ik ben nog gezond en ik ga aller lei dingen doen waar ik nooit tijd voor had: kennissen bezoe ken, puzzelen, borduren en een krat vol foto's inplakken. Als ik hier blijf ga ik me er mee be moeien.. Ik wil niemand voor de^ voeten lopen." HAAMSTEDE - Maandagmid dag werd in Haamstede een 76- jarige inwoner van die plaats beroofd. Een vrouw van ongeveer 35 jaar deed alsof zij geld wilde wisselen en wist door de aan dacht van de man uit Haamste de af te leiden een onbekend geldbedrag uit diens porte monnee te stelen. RENESSE - In de nacht van dinsdag op woensdag werd een 22-jarige inwoner van Breuke- len in Renesse betrapt op rij den onder invloed. De man liep tegen de lamp tij dens een rijdende surveillance op de Jan van Renesseweg. Uit de blaasproef bleek een alco holgehalte van 310 ug/1. De man kreeg een boete van 320,- ZIERIKZEE - Gezellig was het wel op de eerste Zierikzeese toeristendag afgelopen dinsdag in Zierikzee, maar voor de handelaren die al jaren met hun waren op de toeristenmarkt staan viel het wat tegen. ,,Maar dat weet iedere marktkoopman," zegt Jos Kant. Vrouwen bloot, handel dood. Het is gewoon te warm, dan gaan ze naar het strand." Kant.staat al twaalf jaar met zijn palingrokerij op de toeristenmarkt in Zierikzee. Ook Poffertjeskraam Van Os evenement als de toeristendag. verkopen aan hongerige, maar als het een beetje minder uit Rotterdam verkoopt min- Hij komt al sinds negen jaar rondslenterende mensen. Van mooi weer is kun je hier over der dan gebruikelijk is op een naar Zierikzee om poffertjes te Os: Het lijkt misschien druk, de hoofden lopen." Volgens Leden van de Zeeuwse Ringrijders Vereniging, bezig met ringsteken in sjezen. (Foto: Marijke Folkertsma). beeldend kunstenaar Ad Braat was de belangstelling voor de gebruikelijke Zomerten- toonstelling in het Burger- weeshuis goed. Naast de au thentieke inrichting van het pand, kan de bezoeker een gro te collectie van ruim 300 beeld houwwerken bekijken van 35 verschillende beeldhouwers die in de sfeervolle tuin ten toongesteld zijn tot en met 28 augustus. Binnen is een grote collectie van ondermeer an tiek, glas, aziatica, schilderij en van particulieren en de door Tessa Braat gemaakte potterie te zien. Ringsteken Op het Havenplein denderden de bezwete Zeeuwse trekpaar den met de sjezen over de keien voor de wedstrijden ringste ken. In de, vaak antieke, rijtui gen duelleerden leden van de Zeeuwse Ringrijders Vereni ging met elkaar om aantrekke lijke prijzen. De koetsen, ver sierd met bloemen, ep de inzit tenden gekleed in originele Zeeuwse klederdrachten trok ken flink wat aandacht van het publiek. De Zeeuwse Ringrij ders Vereniging is een overkoe pelende organisatie met zo'n 700 leden en is onderverdeeld in vijftien plaatselijke vereni gingen op Walcheren en Zuid- Beveland. Vaak wordt hen ge vraagd om wedstrijden te hou den op evenementen als de toe- ristendagen in Zierikzee. On dertussen vloog boven de over volle stad de helikopter van A. M. Prince. Vanaf het Eerste Weegje konden liefhebbers zich aanmelden voor een rond vlucht van een kleine tien mi nuten. Prince maakte dinsdag 35 vluchten met twee persongn. Mensen die over de, inmiddels beroemde, graancirkels ge hoord hadden vroegen hem over het perceel te vliegen om zodoende de cirkels te kunnen bekijken. - Verwarming - Gas en Water installaties - Elektrische installaties - Sanitair - Totale badkamers - Loodgieterswerk - Goten - Zwembad tech. - Zonnecollectoren - Sauna Tel. 01117-1760 Showroom Ma.-Vr. Za. geopend 9.00-12.00 13.00-16.00 9.00-13.00 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 MILIEUVERVUILING In de Noordzee vindt, volgens sommige deskundigen, een vervuilingsramp plaats. BEVOLKINGSGROEI Volgens GS groeit de bevolking van Zeeland veel har der dan was voorzien. DIEFSTAL Caravan- en botendieven zijn momenteel actiever dan ooit. VOETBAL John van der Have is een voorbeeld voor veel voetbal lers. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De schoonste moed is de moed gelukkig te durven zijn. Joubert Zonnig HET WEER Vannacht helder en minimum temperatuur omstreeks 15 graden. Overdag zonnig en middag- temperatuur ongeveer 28 graden. Wind uit oost tot noordoost, zwak tot matig, rond kracht 3. RENESSE/BRUINISSE - Een 18-jarige fietser uit Baesweiler raakte dinsdag gewond bij een aanrij ding. De fietser werd met diverse verwondingen af gevoerd naar het Zweeds Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee. Het ongeluk gebeurde dinsdag avond om 22.49 uur op de Korte Moermondsweg bij Renesse. De fietser zou volgens de poli tie zonder verlichting te voeren vanaf de Korte Moermondsweg de Laone zijn opgereden. Op die weg naderde een auto be stuurd door een 32-jarige inwo ner van Rotterdam. De be- stuürder kon ondanks krachtig remmen de plotseling voor hem opduikende fietser niet ontwijken. Bij de aanrijding die volgde raakte de fietser ge wond. Twee auto's raakten bescha digd bij een aanrijding dins dagmorgen op de Grevelingen- dam bij Bruinisse. Een 81- jarige inwoner van Rotterdam reed met zijn auto over de Gre- velingendam in de richting van Bruinisse. Achter hem reed een 46-jarige inwoner van Gouda met zijn auto. Op gegeven mo ment remde de Rotterdammer sterk af. De achter hem rijden de man uit Gouda remde ook, maar kon zijn voertuig niet tij dig tot stilstand brengen. Hij probeerde de auto voor hem te ontwijken en botste vervolgens met de rechterzijkant van zijn auto tegen de achterbumper van de auto van de Rotterdam mer. Beide auto's raakten be schadigd. Op de Nieuwe Kooiweg bij Zie rikzee deed zich eveneens een kopstaartbotsing voor. Een 52- jarige inwoner van Goes reed met zijn auto over de Nieuwe Kooiweg in de richting van Zie rikzee. Achter hem reed een 47- jarige inwoner van Kaatsheu vel met zijn auto. Tben de Goe- senaar afremde zou de man uit Kaatsheuvel dat volgens de po litie te laat hebben opgemerkt en een aanrijding - waarbij bei de auto's beschadigd werden - was het gevolg. 1 8 4 4 -1 9 9 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. f 47,00 kwartaalabonnement f 49,50 jaarabonnement met autom. afschr. f 177,00 jaarabonnement f 187,00 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/grronummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ZZN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1