'Het begon als een probeerseltje, maar lijkt een traditie te worden' Sweet Toy Shop, een ouderwetse snoepwinkel in moderne uitvoering UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND r' n U KUNT IEDERE NACHT WEER KIEZEN. hAhse+hAnse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Deurloo Vlasdagorkest presenteert voor vijfde jaar een concert 'Soms ga ik met de kinderen op de grond zitten om snoep uit te zoeken' Verkeers lichten afgesteld op aanbod Autodieven in de kraag gevat Bedreigde vogelsoorten zoeken vaak beschermde gebieden op Stankgolf in Rotterdam TAXATIESTBEHIDPELING L dé krant van schouwen - duiveland! ■=1 J NIEUWSBODE WOENSDAG 20 JULI 1994 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND DEZE EDITIE BESTAAT UIT 12 PAGINA'S WOONTEXT1EL ZONWERING ZIERIKZEE HAVENPLEIN 3 4301 JD ZIERIKZEE TELEFOON 01110-15951 FAX 16378 Jaap Knuist tijdens de eerste repetitie voor zijn Vlasdagorkest. (Foto: Marijke Folkertsma). DREXSCHOR - De brieven naar de twaalf muziekgezelschappen op Schouwen-Duiveland gingen in mei de deur uit. Naar aanleiding daarvan hebben zich al weer 61 enthousiaste muzikanten aangemeld voor deelna me aan het Vlasdagorkest. Een gelegenheidsorkest dat, voorafgaand aan de Vlasdag in Dreischor, vier a vijf keer bijeen komt om te repeteren om vervolgens het folkloristische evenement af te sluiten met, een spette rend concert in de Nederlands Hervormde kerk op de Dreischorse Ring. „Het enthousiasme lijkt elk jaar groter te worden. Er melden zich steeds meer muzikanten aan en bij het concert zit de kerk vol. Dan zitten er zo'n 500 a 600 mensen te luisteren. Het begon allemaal als een probeerseltje, maar het lijkt een traditie te worden", vertelt Jaap Knuist uit Dreischor. Hij was het, die ongeveer zes jaar geleden, het idee van een gelegenheidsfanfare-orkest naar voren bracht. „Dat was na afloop van een Vlasdag toen enkele organisatoren van het evenement met elkaar stonden te praten. Ze hadden het erover dat de Vlasdag altijd zo plotse ling was afgelopen en vroegen of ik wellicht een idee had voor een mooie afsluiting. Ik dacht toen direct aan een gelegen heidsconcert. Onder meer om dat ik wist dat een aantal leden van muziekgezelschappen het best moeilijk heeft met jaar lijkse onderbreking van de re petities gedurende de zomerva kantie. Ze missen dan het sa men musiceren." Knuist kan dat weten. Hij leidt drie van de twaalf muziekge zelschappen op Schouwen- Duiveland: Oosterlands Fanfa re, De Witte van Haemstede en Apollo uit Brouwershaven. Vanuit de stichting Musi Foca (die jaarlijks een aantal muzi kale evenementen in de Drei schorse kerk organiseert en waarvan Knuist ook de anima tor is) werd toen het initiatief genomen om een gelegenheid sorkest te formeren. Alle mu ziekverenigingen werden aan geschreven. In eerste instantie meldden zich ongeveer 25 mu zikanten aan. Om manko's in de muzikale bezetting op te heffen belde Knuist nog wat mensen op. „Een aantal van hen stemde wat aarzelend in Voor een keer. Maar waren ver volgens ieder jaar vol enthou siasme weer van de partij." Het aantal van 61 muzikanten, dat zich dit jaar heeft aange meld voor het Vlasdagorkest, is volgens Knuist een absoluut record. Een record dat voor hem niet verder verbroken hoeft te worden. „Anders wordt het gelegenheidsorkest veel te groot. Je kunt in de kerk in Dreischor geen orkest van honderd mensen kwijt, dat is ook niet de bedoeling." Het Vlasdagorkest is volgens Knuist namelijk iets heel an ders dan een muziekplay-in, zoals die tijdens de Brouwse dag wordt gehouden. „Het is de bedoeling dat er alleen le den van de muziekgezelschap pen op Schouwen-Duiveland aan deelnemen. Het is veel minder massaal en er moet ste- vig gerepeteerd worden, want we willen een redelijk concert brengen." De repetities worden gehouden in de Nedeidands Hervormde kerk, waar ook het concert wordt gepresenteerd. „Ik ben er heel blij mee dat de kerk voogdij die mogelijkheid schept. Tenslotte brengen we een programma met uitslui tend lichte muziek." Knuist heeft daarvoor gekozen omdat het concert aan moet sluiten bij de sfeer van de Vlasdag. „Het publiek moet van het con cert kunnen genieten en de mu zikanten ook." De muziekstukken die worden ingestudeerd haalt Knuist meestal uit de archieven van de drie muziekgezelschappen waarvan hij dirigent is. Soms koopt hij speciaal voor het Vlasdagconcert een nieuw mu ziekstuk. Dit jaar is de keuze onder meer gevallen op de mar sen Sons of the brave en The bombardier. Op het program ma staat ook The Liberty bells, Saint Louis blues, The best of Abba, Dancing sounds num mer twee en One moment in ti- De eerste repetitie werd afgelo pen vrijdag gehouden en vol gens Knuist was de groep gele genheidsmuzikanten direct weer 'als één familie'. „Als ik een beetje zou aanzeuren over repeteren om de drie weken, een heel jaar door, dan deden ze het." Maar dat wil* de diri gent absoluut niet. „Het is ze ker niet de bedoeling om het Vlasdagorkest te laten uit groeien tot het dertiende mu ziekgezelschap op Schouwen- Duiveland. Zo'n regionaal or kest zou onrust kunnen bren gen in de bestaande verenigin gen. Dat wil ik voorkomen, want de muziekverenigingen op de verschillende dorpen moeten blijven zoals ze zijn. Daarom blijft het Vlasdagor kest een gelegenheidsorkest, dat slechts twee keer per jaar optreedt." Twee keer omdat het Vlasda gorkest, in de week na het con cert tijdens de Vlasdag, nog een keer speelt in een van de verzorgingshuizen. Tot nu toe was dat steeds verpleeghuis Corneliastichting in Zierikzee. „Maar wanneer andere zor ginstellingen ons uitnodigen, willen we daar ook spelen." Knuist wil het aantal concer ten buiten de Vlasdag wel"be-. perkt houden tot één per jaar. „We zijn tenslotte een gelegen heidsorkest." Problemen met de muzikale bezetting zijn de afgelopen ja ren, sinds zich steeds meer mu zikanten meldden, niet meer aan de orde. „Alle muziekin strumenten zijn goed vertegen woordigd. Ik heb dit jaar zelfs leuk wat bugels." Desondanks zijn de meeste muzikanten, die Knuist het eerste jaar moest bellen om de bezetting rond te kunnen krijgen, nog steeds present bij de repetities. „Als we na afloop in het Dorpshuis met de muzikanten samen, wat drinken, zeggen ze al 'tot vol gend jaar dan maar weer!. En tijdens de Brouwse Dag spre ken mensen op straat mij aan om te vragen wanneer"het weer Vlasdag is, want dan komen ze naar het Vlasdagconcert luiste ren." De Vlasdag in Dreischor is dit jaar op zaterdag 6 augustus en het Vlasdagconcert begint om 16.00 uur. „Op het moment dat de kraampjes op de Ring wor den afgebroken omdat de bra derie voorbij is, begint het con cert. Het publiek kan op die manier gelijk doorstromen. De toegang is gratis." BURGH-HAAMSTEDE - „Als kind ging ik altijd naar Jana. Dat had zo'n leuk, gezellig snoepwinkeltje. Ik vond het heerlijk om daar rond te kijken, langdurig te wikken en wegen wat ik zou kopen. Het is altijd een droom van mij geweest om ooit zelf zo'n snoepwinkeltje te hebben." De droom van de veertig-jarige Jo ke Martens-van Lune uit Zierikzee ging in vervulling met de opening van Sweet Toy Shop Joke aan de West straat in Haamstede. Een ouderwetse snoepwinkel in een moderne uitvoering. Het snoepgoed van een stuiver, een dubbeltje, 15 cent, 20 cent en een kwartje ligt overzichte lijk 'op kindhoogte' in een tien tallen witte bakken tegen de wand. De kinderen die er een keuze uit komen maken krij gen een klein plastic mandje waarin zij het snoepgoed kun nen leggen dat ze willen kopen. Het assortiment is nog groten deels hetzelfde als in de tijd dat Joke, en zelfs haar ouders kind waren. Zoethout, suiker papier, toverballen, trekdrop, spekken, zoute ruiten, schuim- blokken, dropmatjes, snoep- kettinkjes en armbanden, dropjojo's en drie musketiers. Meer dan dertig verschillende soorten snoepgoed van vijf tot zestig cent per stuk.De kinde ren van nu vinden het net zo moeilijk om daaruit een keuze te maken als Joke zelf. „Soms ga ik naast ze op de grond zit ten om mee te helpen uitzoe ken." Joke en haar man Tbn Martens zijn afkomstig uit Limburg. „We ontdekten Zee land omdat mijn ouders vijf tien jaar een caravan hadden staan in Renesse." Ze verkoch ten het café dat ze in Limburg runden en kwamen naar Zee land waar Tbn bij de ZWN bus chauffeur werd en Joke ging werken als ziekenverzorgende. Maar het verlangen naar een eigen snoepwinkel was altijd op de achtergrond aanwezig. Jokes Sweet and toy shop: een ouderwetse snoepwinkel in een modern jasje. (Foto: Marijke Fol- Daarom haalde ze het mid- kertsma). denstandsdiploma. De locatie aan de Weststraat ontdekte Ton omdat het pand, dat te huur werd aangeboden, op zijn busroute lag. „Voorheen zat hier een bistro in en aan vankelijk was het de bedoeling dat er weer een horecabedrijf in zou komen. Maar de gemeen te wilde ook wel accoord gaan met een winkel, als het om een zaak ging die nog niet in Haamstede aanwezig was." Een gespecialiseerde snoep winkel bleek er nog niet te zijn en zo kon Sweet Tby Shop Joke enkele weken geleden worden geopend. Inmiddels heeft Joke Martens reeds een vaste kring van jeug dige en iets oudere klanten. „De volwassenen kopen vooral drop en chocolade. De kinde ren halen meestal voor een kwartje of een gulden snoep. Of ze komen gewoon voor een praatje." Dat laatste leidde er, toe dat Joke en haar man door de kinderen werden uitgeno digd voor de schoolvoorstel ling 'Niet goed, geld terug' op christelijke basisschool Onder de Wieken. Behalve snoep wordt in de nieuwe winkel ook speelgoed en cadeauartikelen verkocht. „Alleen kleinere artikelen voor een redelijke prijs. Ca deautjes voor een kinderver jaardagspartijtje." De souve- nierartikelenafdeling omvat onder meer speeldoosjes en peppen. „Er zijn vaak mensen die dat soort dingen verzame len." ZIERIKZEE - Ruim een week voor de bouwvakantie zijn de verkeerslichten op de kruis punten Julianastraat en de Rijksweg bij De Val in Zierik zee, zodanig afgesteld, dat ze reageren op het aanbod van auto's en fietsers. Dit om zoveel mogelijk te voor komen dat zich filevorming voordoet op de rijbanen, waar het verkeersaanbod het grootst is. De afstelling is zo geregeld dat waar zich geen verkeer aandient, het licht ook niet op groen springt. Waar weinig aanbod is, is de doorgang be perkter in tijd dan voor de rij richting met veel aanbod van verkeer. In de aanloop tot het toeristen seizoen zorgde de tot dan toe gebruikte verkeerslichtenin stallatie voor oponthoud. De reconstructiewerkzaamhe den bij de kruising op de Rijks weg verlopen volgens schema. Wel is achterstand opgelopen met het verwijderen van de aansluitingen van de Platte- weg en de Gouweveerseweg. Dat komt doordat de Raad van State nog geen uitspraak heeft gedaan op bezwaarschriften te gen de opheffing van de aan sluitingen. BRUINISSE - In Bruinisse heeft dc politie drie jongeman nen aangehouden die in een ge stolen bestelbus reden. Aangehouden werden een 20- jarige en een 16-jarige inwoner van Capelle aan den IJssel en een 16-jarige jongen uit Slie- d recht. De Sliedrechtenaar wordt door de politie beschouwd als hoofdverdachte. Hij is voor verder onderzoek overgebracht naar de politie in zijn woon plaats. Op St. Philipsland is in de nacht van vrijdag op zaterdag een autoradio gestolen. Aan de Zuiddijk en de Oostdijk werd bij drie auto's geprobeerd in te breken. In één geval met suc ces. Uit onderzoek Natuurmonumenten blijkt: ZIERIKZEE - Uit een onderzoek van de Vereniging Natuurmonumenten blijft dat veel bedreigde vogel soorten broeden óp terreinen van deze vereniging. Natuurmonumenten maakïë deze analyse naar aan leiding van het verschijnen van het rapport: Rode lijst van bedreigde en kwetsbare vogelsoorten in Ne derland. Het rapport is opgesteld door de Vogelbescherming en bevat een lijst van Nederlandse vo gelsoorten die vanwege aan talsverloop of kwetsbaarheid speciale aandacht nodig heb ben om hun voortbestaan in ons land veilig te stellen. Op deze lijst komen ongeveer 60 vogels voor. Een belangrijke reden waarom veel vogels met uitsterven bedreigd worden is het verdwijnen van het land schap waarin deze vogels le ven. In het rapport staan dan ook een groot aantal aanbeve lingen ter verbetering van de leefomstandigheden van deze vogels, In de analyse van Na tuurmonumenten is op een rij tje gezet welke van haar terrei nen het belangrijkste zijn voor het voortbestaan van bedreig de soorten. Door het aankopen, ontwikkelen en beheren kan Natuurmonumenten nu ruim 250 natuurgebieden in Neder land beschermen. In totaal gaat het om 70.000 hectare, waarvan een kieine 2000 in Zeeland. Uit het nu gepubli ceerde onderzoek blijkt dat de ze gebieden een gfote aantrek kingskracht hebben op be dreigde vogelsoorten. Natuur monumenten vindt echter dat ook buiten haar gebieden maatregelen getroffen moeten worden ter verdere bescher ming van de gevarieerde vogel rijkdom in Nederland. Excursies Op veel terreinen van Natuur monumenten worden regelma tig excursies gehouden. Een overzicht hiervan is te krijgen bij VVV-kantoren in de omge ving van de terreinen. Met hulp van het geoefend oog van een excursieleider zijn dik wijls veel vogels te ontdekken. Maar ook zelf kan men er op verkenning gaam Op de Middelplaten langs het Veerse meer broeden tien vo gelsoorten van de rode lijst, waaronder de patrijs, de kluut, de ijsvogel, de rietzanger, de bontbek- en de strandplevier. Dit terrein is vanaf de Muiden- weg goed te overzien met een verrekijker. In Haamstede voelt de bonte specht zich goed thuis. Het is een soort die pas dit jaar aan de Rode Lijst is toegevoegd. Een aantal andere bedreigde vogels die hier broe den, zoals .het paapfë tapuit, dodaars, watersnip, grauwe klauwier en watersnip houden van het duinstruweel. Neeltje Jans is een piepjong natuurge bied, maar biedt al een broed plaats voor zes bedreigde vo gelsoorten. Naast de visdief, de bontbek- en de strandple vier zitten hier eidereenden, dwergsterns en velduilen. Door de laatste twee terreinen lopen gemarkeerde wandelrou tes, van waaraf de vogels beke ken kunnen worden. Andere gebieden in Zeeland waar be dreigde vogels voorkomen zijn het terrein Kwistenburg (ten oosten van Wolphaartsdijk), Zwaakse Weel in de Zak van Zuid-Beveland en de Inlaag 1887 bij Ellewoutsdijk. ROTTERDAM - Het uitvallen van een veredelingsinstallatie voor benzine op de Shell-raffi- naderij in Rotterdam-Pernis heeft dinsdag een stankgolf veroorzaakt in het Rijnmond gebied. Advertentie Ing. A. J. Hanse J. Langkemper MAKELAARS O. G. Makelaardij O.G. en Assurantiën Haamstede - Zierikzee Ring 19 - Haringvlietplein 8 4328 AE Burgh-Haamstede Q0 FJi 4301 XG Zierikzee Telefoon 01115-3424 m NB* Telefoon 01110-14275 Fax 01115-3707 Fax 01110-17484 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. f 47.00 kwartaalabonnement f 49,50 jaarabonnement met autom. afschr. f 177,00 C jaarabonnement f 187,00 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: -y zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1