Straatfestival Vlissingen Ringrijders en jeugdcircus op Toeristendagen Zierikzee Bedreigde vogelsoorten zoeken vaak beschermde gebieden op Uit onderzoek Natuurmonumenten blijkt: Rijden onder invloed Diefstal Illegaal kamperen Diefstal Motor gestolen Autodieven in de kraag gevat Dinsdagen van 19 en 26 juli en 2 en 9 augustus Bermbrand aan Oostkop- haven Verkeersdode in Groede Jongetje (12) overvaart vrouw met jetski Prijs Duizenden poppen en beren in de Schutse in Haamstede 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE - Uit een onderzoek van de Vereniging Natuurmonumenten-blijkt dat veel bedreigde vogelsoorten broeden op terreinen van deze vereniging. Na tuurmonumenten maakte deze analyse naar aanleiding van het verschijnen van het rapport: Rode lijst van bedreigde en kwetsbare vogelsoorten in Nederland. Het rapport is opgesteld door de Vogelbescherming en bevat een lijst van Nederlandse vo gelsoorten die vanwege aan- talsverloopJ* of kwetsbaarheid speciale aandacht nodig heb ben om hun voortbestaan in ons land veilig te stellen. Op deze lijst komen ongeveer 60 vogels voor. Een belangrijke reden waarom veel vogels met uitsterven bedreigd worden is het verdwijnen van het land schap waarin deze vogels le ven. In het rapport staan dan ook een groot aantal aanbeve lingen ter verbetering van de leefomstandigheden van deze vogels. In de analyse van Na tuurmonumenten is op een rij tje gezet welke van haar terrei nen het belangrijkste zijn voor het voortbestaan van bedreig de soorten. Door het aankopen, ontwikkelen en beheren kan Natuurmonumenten nu ruim 250 natuurgebieden in Neder land beschermen. In totaal gaat het om 70.000 hectare, waarvan een kleine 2000 in Zeeland. Uit het nu gepubli ceerde onderzoek blijkt dat de ze gebieden een grote aantrek kingskracht hebben op be dreigde vogelsoorten. Natuur monumenten vindt echter dat ook buiten haar gebieden maatregelen getroffen moeten worden ter verdere bescher ming van de gevarieerde vogel rijkdom in Nederland. Excursies Op veel terreinen van Natuur monumenten worden regelma tig excursies gehouden. Een overzicht hiervan is te krijgen bij VVV-kantoren in de omge ving van de terreinen. Met hulp van het geoefend oog van een excursieleider zijn dik wijls veel vogels te ontdekken. Maar ook zelf kan men er op verkenning gaan. Op de Middelplaten langs het Veerse meer broeden tien vo gelsoorten van de rode lijst, waaronder de patrijs, de kluut, de ijsvogel, de rietzanger, de bontbek- en de strandplevier. Dit terrein is vanaf de Muiden- weg goed te overzien met een verrekijker. In Haamstede voelt de bonte specht zich goed thuis. Het is een soort die pas dit jaar aan de Rode Lijst is toegevoegd. Een aantal andere bedreigde vogels die hier broe den, zoals het paapje, tapuit, dodaars, watersnip, grauwe klauwier en watersnip houden van het duinstruweel. Neeltje Jans is een piepjong natuurge bied, maar biedt al een broed plaats voor zes bedreigde vo gelsoorten. Naast de visdief, de bontbek- en de strandple vier zitten hier eidcreenden, dwergsterns en velduilen Door de laatste twee terreinen lopen gemarkeerde wandelrou tes, van waaraf de vogels beke ken kunnen worden. Andere gebieden in Zeeland waar be dreigde vogels voorkomen zijn het terrein Kwistcnburg (ten oosten van Wolphaartsdijk), Zwaakse Weel in de Zak van Zuid-Bcvcland en de Inlaag 1887 bij Ellewoutsdijk Een impressie van de Toeristendag 1992. (Archieffoto). de kinderen geschminkt wor den. In de Lange Nobelstraat treedt deze dag het poppen theater Robhetty op: elk uur vanaf 11.00 uur tot en met 16.00 uur. ZIERIKZEE - Het samenwerkingsverband Zierikzee Actief gaat morgen van start met de eerste in de jaar lijkse serie van vier toeristendagen. De animatie vindt dit seizoen plaats op 19 en 26 juli en 2 en 9 augustus. Op de eerste Toeristendag van Zierikzee staan weer vele at tractieve zaken te gebeuren. De hoofdattractie van deze dag is zeker het sjeesjesrijden, ver zorgd door de Zeeuwse Ringrij- ders uit Walcheren. Op het Ha venplein staat het parcours op gesteld waar de acht sjezen, ge trokken door Zeeuwse Trek paarden en in het. rijtuig een,,, paar (dame en heer) in Zeeuwse klederdracht, het ringsteken beoefenen om het kampioen schap van deze dag. Spanning met het ringsteken en een prachtig schouwspel op deze dag van 11.00 uur tot 17.00 uur. Het Havenplein telt vele ter rassen en aansluitend aan het Havenpark staan de kramen van verenigingen en ideeële or ganisaties. Havenkwartier In de lokaties Havenkwartier (St. Domusstraat) en Schuitha ven/Lange Nobelstraat staan vele kramen met allerlei han delswaar, standwerkers en an dere bijzonderheden. Optreden van het poppentheater Robhet ty op elk uur in het Haven kwartier; schminken van de kinderen door Coco gebeurt in de Lange Nobelstraat. Op de Balie begint weer de kin- derrommelrnarkt, tgvens staat 'daar éen; springkussen. Hét -plein bij de Nieuwe Kerk is het domein van de hobby krea- tief markt en ook de Nieuwe Kerk zelf is te bezichtigen. Vanaf het Eerste Weegje zijn helikoptervluchten mee te ma ken; de paardentram rijdt een toeristisch rondje in de stad en vanaf de parkeerterreinen aan het Eerste Weegje rijdt een treintje naar de binnenstad. Muziek van het draaiorgel Alanti in de. stad. Open staan de musea, exposities, de mo lens en ook de museumhaven op speciaal deze dinsdag. Het volgende gevarieerde pro gramma ligt klaar voor dins dag 26 juli van ongeveer 10.00 uur tot 17.00 uur. Balie De Balie is het domein van de kinderrommelmarkt, vooral in de ochtenduren is daar drukke handel. Verderop is de bekende hobby kreatiefmarkt waar velé kreatieve mensen hun de monstraties geven en tevens hun gemaakte spulletjes ver kopen. De Nieuwe Kerk is de gehele dag open met een. over zicht van deze kerk en de voor gaande kerken. Zowel in Poststraat als in het Havenkwartier als in de Lange Nobelstraat staan vele hande laren met hun koopwaren.. Een zeer gavarieerd aanbod van handel en leuke demonstraties. In het Havenkwartier speelt deze dag het Delta Combo, een zeer bekende muziekgroep uit Zierikzee en omgeving. Ook kunnen in het Havenkwartier Circus Het Havenplein biedt ruimte aan het Jeugdcircus Reinardi, zij komen uit Hulst en bieden een uurlang programma, dat speelt om 11:00 uur, om 13.00 uur en om 15.00 uur. Ook staat er die dag op het Havenplein de AVO voorlichtingsbus voor ge handicapten. Als speciale ser vice voor mensen die slecht ter been zijn, kunnen rolstoelen gebruikt worden (duwrolstoe- len) gedurende deze dag. Tevens rijdt op deze dag de paardetram, speelt het draai orgel, is de museumhaven open tussen 11.00 en 16.00 uur en na tuurlijk zijn ook de musea, ex positieruimten ed. geopend. Van vrijdag 29 juli tot en met maandag 25 augustus wordt in Vlissingen het jaarlijkse Straatfestival gehouden. Professionele- en amateurartiesten uit Nederland en andere landen presenteren in diverse theaters of op straat hun toneel-, mime-, muziek- of poppen- theateracts. Het Straatfestival gaat vrijdagavond van start met de opening van de kunstexpositie Gekookt ei en de uitvoering van het gelijknamige muziektheaterproject, dat wordt geregisseerd door Marijke Reuser uit Zierikzee. Zowel het stuk als de expositie zijn te zien in het Arsenaaltheater. De expositiè omvat werk rond het thema ei of ei-vormen, gemaakt door 35tbeeldend kunstenaars, waaronder Joke Blom uit Zierikzee. Het muziektheaterproject biedt het publiek een kijkje in de slaapkamer van een echtpaar. Op de achtergrond speelt de rockband Gill'ard, Kasander Toussaint als een 'koor' uit de Griekse tragedies. Zaterdag 30 juli wordt in het centrum van Vlissingen een Internationale Straattheaterdag gehouden waaraan groepen uit Engeland, Frankrijk en België mee werken. In de diverse theaters zijn 's avonds voorstellingen van Nederlandse artiesten. Dal is ook het geval in de periode daarna, wanneer dagelijks theaterevenementen worden gehouden in het Bellamypark en Dijkthe.ater en af en toe ook in het Arsenaaltheater en de Sint Jacobskerk. (Foto: Lex de Meester). RENESSE - Een 27-jarige in woner van Breda is in de nacht van zaterdag op zondag aange houden wegens rijden onder invloed. De bestuurder van een perso nenauto blies 600 ug/1. Hij kreeg een dagvaarding mee en zijn rijbewijs werd ingevor derd. RENESSE - Gisteren, zondag, zijn in Renesse een 21- en een 16-jarige inwoner uit Bergen op Zoom aangehouden wegens diefstal van een bromfiets. Het tweetal had de brommer uit een schuur gestolen. Beiden zijn na onderzoek in vrijheid gesteld nadat hun een schik king was aangeboden door het Openbaar Ministerie. RENESSE - In de nacht van za terdag op zondag zijn in Renes se een aantal mensen bekeurd voor illegaal kamperen. De politie slingerde vier eenhe den op de bon, die illegaal overnachtten aan de Laone. ELLEMEET - In de nacht van zaterdag op zondag is vanaf het parkeerterrein van cam ping Klaverweide te Ellemeet, een aanhangwagen met daarop een Jet-ski gestolen. Het betreft een WSC aanhan ger met een Polaris Jet-ski met Huyandai motor. De totale waarde bedraagt DM 14.000. Eigenaar is een 48-jarige in woonster van het Duitse Keu len. ELLEMEET - Een 26-jarige in woner uit het Duitse Essen heeft zondag aangifte gedaan van diefstal van zijn motor fiets, die stond geparkeerd aan de Rampweg bij Ellemeet. Het gaat om een Yamaha YZF 750 wit en paars gekleurd, ra cermodel, met het Duitse ken teken EN-50. De waarde van de motor bedraagt DM 19.000. BRUINISSE - In Bruinisse heeft de politie in de nacht van vrijdag op zaterdag drie jonge mannen aangehouden die in een gestolen bestelbus reden. Aangehouden werden een 20- jarige en een 16-jarige inwoner van Capelle aan den IJssel en een 16-jarige jongen uit Slie- drecht. De Sliedrechtenaar wordt door de politie be schouwd als hoofdverdachte. Hij is voor verder onderzoek overgebracht naar de pblitie in zijn woonplaats. Op St. Philipsland is in de nacht van vrijdag op zaterdag een autoradio gestolen. Aan de Zuiddijk en de Oostdijk werd bij drie auto's geprobeerd in te breken. In één geval met suc ces. BRUINISSE - De brandweer van Bruinisse rukte vrijdag avond uit om een snel om zich heen grijpende bermbrand aan de Grevelingendam een halt toe te roepen. Door nog onverklaarbare re den raakte het verdorde gras lags de Oostkop-haven in brand waardoor het aangren zende restaurant 1 vol rook dreigde te geraken. Met twee hogedrukstralen en enkele vuurzwepen maakten de Bruse vuurbestrijders korte metten met de rode haan in het goud gele hooi. GROEDE - De 21-jarige J. van Baal uit Schoondijke is vrij dagochtend verongelukt bij een ongeval in het Zeeuws- Vlaamse Groede. De man reed in zijn auto over de Krabbedijk van Groede naar zijn woonplaats. Door nog onbekende oorzaak raakte zijn auto in een slip en kwam tot stilstand tegen een boom. De man raakte hierbij bekneld in zijn auto. Een arts verleende eerste hulp, maar kon niet voorkomen dat het slachtoffer aan zijn verwondingen over leed. GOEDEREEDE - Een 52-jarige vrouw uit Krabbendijke is gistermiddag verongelukt toen een 12-jarig jongetje met een jetski over haar heen voer. Rond 14.00 uur zondagmiddag voer de twaalfjarige met een jetski op de zee voor de Brou- wersdam. Tbr hoogte van de boottrailerhelling zag hij de vrouw over het hoofd, waarna een aanvaring volgde. Het slachtoffer is met ernstige ver wondingen overgebracht naar het ziekenhuis in Dirksland, waar zij later overleed. De 12-jarige bestuurder van de jetski en de eigenaar van het snelle vaartuig zijn aangehou den. De jetski is in beslag geno men. AMSTERDAM - De historicus dr. N. van Sas (l(i50) krijgt de eerste Prins Bernhard Fonds Prijs voor de Geestesweten schappen. Hij ontvangt de on derscheiding, waaraan een be drag van 100.000 gulden is ver bonden, omdat hij zich als een van de weinige historici sterk heeft gemaakt voor een her nieuwde waardering van de 19e eeuwse geschiedenis van Ne derland. Van Sas is universi tair hoofddocent aan de Uni versiteit van Amsterdam. Poppen- en berenmaaksters uit het hele land komen zaterdag 23 juli naar de Schutse in Burgh-Haamstede komen. Enkele dui zendenpoppen en beren zullen deze dag te zien zijn. Een deel van de geshowde modellen is te koop en tevens worden demonstra ties gegeven. De stand van Agnes Melger is weer aanwezig met antieke poppen. Ook kan het publiek bij haar terecht voor taxa tie van een oude pop of beer. Verder zijn er kraampjes waar on dermeer materiaal gekocht kan wordenlectuur, poppen- en'be- renkleding en wagentjes. Aanwezig is.ook de stand van Mary en Bart Zwiereng'ó. uit Amsterdam met een grote collectie oude- en antieke kantstukken, accessoires, stoffen, kant en band. Be roemde fabrieksberen en poppen zullen ook te vinden zijn op de beurs.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 6