KNRM-station Burghsluis had in 1993 bewogen jaar Normaal geeft 'Gas d'r bi-j' Met brandend jacht en gestrande viskotter Brand Op parking Kasteel Batavia in Westkapelle: POSTKANTOOR MAANDAG 18 JULI 1994 NR 25598 5 Reddingsvaartuig de Koningin Beatrix van de KNRM Burghsluis bezig met het vlottrekken van een Scheveningse viskotter, die bij Renesse was gestrand. (Foto: J. de Koning). BURGHSLUIS - Het station Burghsluis, gevestigd bij de Roompotsluis op Neeltje Jans, had in 1993 weer een bewogen jaar. Dit voorjaar maakte de KNRM bekend dat de vrijwilligers van het station 87 maal in actie moest komen. In het eigen tijdschrift De Reddingboot dat onlangs verscheen, legt de maatschappij uit hoe dat in zijn werk ging. Een bloemlezing uit het logboek van Burghsluis: 23 april 1993 Wind: ZO 1-3 De bemanning van de Koning in Beatrix werd om 15.00 uur opgepiept voor een patiënt met 'hart- klachten'. Snelheid was geboden. Het zou gaan om een sportvissersschip, dat inmid dels onderweg was naar de Roompotsluis. Onderweg werd via het Kustwachtcentrum een ambulance besteld. Eenmaal aan boord van het sportvissersschip bleek het echter,, .om. 'handklach.tep', te gaan. Het slachtoffer was uit geschoten met een fileermes en had z'n hand doorboord. Het mes stak er aan de andere kant drie centimeter uit. Het inmid dels aangelegde snelverband werd door de bemanning van de reddingboot verschoond en het slachtoffer werd meegeno men. De ambulance nam de zorg over en vervoerde de man naar de eerste hulp. 21 mei 1993 Wind: W 6 Kustwachtpost Haamstede meldde om 13.45 uur dat op de Kurkenol, een strekdam bij Zierikzee, een jacht vast zat. Met de reddingboot Harder werd direct uitgevaren. Met de volle vloed *en windkracht 6 in de rug vloog de Harder over de Oosterschelde richting Zierik zee. Het jacht bleek verlaten te zijn, maar op de dijk ontdekte men een drijfnatte vrouw. Zij vertelde dat ze zonder brand stof zaten en door wind en stroom op de dijk waren ver daagd. Haar man was van boord gegaan om dieselolie te halen. Zij durfde zelf niet meer aan boord te blijven en was ook overboord gestapt. De vrouw werd door de red dingboot van de dijk gehaald. Toen het jacht vlotgetrokken was, werd de vrouw met een opstapper weer aan boord ge bracht.. De Harder sleepte ver volgens het jacht naar Zierik zee. De echtgenoot van de vrouw werd even later door een vaartuig van Rijkswaterstaat opgepikt van de dijk. Hij was ondertussen op de terugweg met brandstof. 8 juli 1993 Wind: W 4 Van een sportvisser kwam het verzoek om hulp voor een vis ser die gestoken was door een vreemde vis. De bemanning van de reddingboot Koningin Beatrix werd opgepiept en voer kort daarop uit. Onder weg werd contact opgenomen met het Kustwachtcentrum en de Radio Medische Dienst. Waarschijnlijk was de man gestoken door een pieterman, een kleine vis met een giftige stekel op dé rug. De man werd spoedig daarna overgenomen en afgeleverd bij de Roompotsluis. Aan de hand van de vis, die men bewaard had, kon vastgesteld worden dat het om een steek van een dwergpieterman of kneu ging. De reeds gearriveerde arts kon de behandeling daar direct op afstemmen. Kotter 7 juli 1993 Wind: NNW 5 De kotter SCH 25 was bij het vissen aan de grond geraakt en zat ter hoogte van Renesse, met een tros in de schroef, tegen het strand. De reddingboot Ko ningin Beatrix voer zo snel mo gelijk uit. Het was al hoogwa ter, dus de kans om de kotter nog vlot te krijgen werd steeds kleiner. Ter plaatse gekomen werd di rect een tros overgebracht. On danks de zeegang ging dit voorspoedig. Het lukte om de kotter een stukje richting zee te trekken, maar een zandbank lag een geslaagde actie in de weg. In overleg werd besloten bij het volgende hoogwater terug te komen, samen met de redding boot Zeemanspot van Stellen dam. Om 16.00 uur waren beide boten ter plekke en brachten in alle rust een tros over. Om 17.00 uur werd begonnen met trek ken. De Koningin Beatrix had vastgemaakt op de kop van de Zeemanspot, om deze boot op koers te houden. Om 18.00 uur kwam de kotter vlot. De be manningen van de reddingbo ten assisteerden nog even bij het schoonmaken van het koel watersysteem, waarna de kot ter zijn weg vervolgde. 25 juli 1993 Wind: W 7 De reddingboot Harder pikte omstreeks 14.00 uur een surfer op, die aan de veiligheidslijn voor de stormvloedkering hing. Hij dreef al geruime tijd rond en bleek gewond te zijn aan zijn voet. Hij had een flin ke buiteling gemaakt waarbij hij op de mastvoet terecht was gekomen. Daarbij had hij een paar ribben gekneusd. Surfend op blote voeten, was hij met z'n nagels ergens achter blijven haken, met als gevolg dat alle nagels waren verdwenen. De surfer werd bij het surfcen trum op Noord-Beveland afge leverd. Schipper Breen sloot zijn rapport over deze actie af met de opmerking: als ik het goed bekijk zullen we die vandaag niet. meer tegenko men Brand 16 oktober 1993 Wind: NO 3 De Roompotsluis alarmeerde omstreeks 10.30 uur de red dingboten van het station Burghsluis. In de Schaar van Colijnsplaat stegen dikke rookwolken op uit een jacht. De reddingboot Harder voer als eerste uit, spoedig gevolgd door de Koningin Beatrix. Ter plaatse gekomen bleek het jacht in lichterlaaie te staan. De hitte was te groot om dicht bij te komen. De opvarenden waren overboord gesprongen en opgepikt door een passe rend jacht. De Harder kreeg de bluspomp van de Koningin Beatrix aan boord om een begin te kunnen maken met het bluswerk. De Koningin Beatrix nam de opva renden van het jacht over en bracht de licht onderkoelde drenkelingen naar een voor de wal liggend duikvaartuig, waar ze te kooi gingen. Ondertussen was ook een blusploeg van de brandweer van Colijnsplaat met een rub berboot ter plaatse. Door de be perkte blusmiddelen en de enorme hitte kon men weinig uitrichten. Het schip werd ten slotte tegen de loswal bij de sluis gedrukt, waar de brand weer met een schuimbluswa- gen klaar stond om het karwei te klaren. De Koningin Beatrix nam ver volgens nog eens poolshoogte bij de slachtoffers. Deze waren inmiddels in goede handen, zo dat de reddingboten konden te rugkeren. Ballon 27 oktober 1993 Wind: NO 3 Op een melding van een auto mobiliste dat er een deltavlie ger was neergestort in de Oos terschelde, begaf de Koningin Beatrix zich naar de plaats des onheils. Na enige tijd zoeken werd een enorme tros ballon nen gevonden. Uit de daaraan geknoopte kaartjes viel op te maken dat de ballonnen waren opgelaten tijdens de opening van een nieuw gemeentehuis in de deel gemeente Feijenoord in Rotter dam. Nadat deze actie eenmaal be kend was geworden via de pers, werd de bemanning van de reddingboot uitgenodigd in Feijenoord. Men voelde zich toch wel bezwaard dat deze mannen tot 's avonds laat in de weer waren geweest voor hun feestartikelen. Voor deze red ding kreeg de bemanning een fraaie oorkonde en een grote taart aangeboden. Ongeval 29 november 1993 Wind: ZO 5 De beide reddingboten van het station werden om 18.35 uur gealarmeerd in verband met een verkeersongeluk op de Zee- landbrug, waarbij slachtoffers over de brugleuning zouden zijn geslingerd. De reddingbo ten werden in korte tijd be mand. Onderweg naar de Zee- landbrug werd direct een zoek- gebied vastgesteld. Vanwege het afgaande tij zouden dren kelingen de boten tegemoet kunnen drijven. Het was bitter koud. Vriezend weer. De snijdende wind en het ijskoude water maakten de kans op overleven in het water uiterst gering. Met alle aanwe zige schepen werd een zoekpa- troon uitgestippeld. Er werden diverse brokstukken opgevist, maar geen slachtoffers. Ook duikers van de brandweer wer den ingeschakeld. Met de red dingboten als werkplatform werd de bodem onder de brug afgezocht, zonder resultaat. Om 21.45 uur, toen men op het punt stond de actie af te bre ken, kwam het bericht dat op de laagwaterlijn van Noord- Beveland een zwemmer was aangetroffen. Hij was zwaar onderkoeld, maar leefde nog. Een wonder onder deze om standigheden. Boot Zoals in april gemeld, bij de verschijning van het jaar verslag van de KNRM, rukten de vrijwilligers van het station Burghsluis vorig jaar 87 maal uit. Sinds de stationering van de reddingboten bij de 'Storm vloedkering is het aantal hulp verleningen jaarlijks gestegen. Het toenemende aantal jachten en sportvissers zorgt voor de sterkste stijging in het aantal hulpverleningen. Volgend jaar krijgt Burghsluis een nieuw schip ter vervanging van de Beatrix. De boot wordt iets groter, maar met 1320 pk aan merkelijk sterker. ZIERIKZEE Openluchtschaken Sinds vorige week kunnen lief hebbers van schaken weer te recht voor een partijtje open luchtschaken onder de Beuze in Zierikzee. Deze avonden vin den plaats op elke donderdag avond, gedurende de rest van de maand juli en in augustus. Er wordt gespeeld om 19.00 uur en om 21.00 uur. Het is de be doeling dat er korte partijen worden gespeeld. Tijdens de avonden zullen steeds twee le den van de Schaakvereniging Zierikzee aanwezig zijn om de spelers te begeleiden. BURGH-HAAMSTEDE Rommelmarkt De Hervormde Gemeente Haamstede houdt op zaterdag 23 juli de jaarlijkse rommel markt aan de zuidzijde van het kerkgebouw. De markt begint om 9.00 uur. Naast een grote hoeveelheid 'rommel' van diverse aard, is er een Rad van Avontuur. Ver der staat er een koffie- en pan- nekoekenkraam. De opbrengst komt ten goede aan de plaatse lijke Hervormde Kerk. HAAMSTEDE Natuuravond In de Gereformeerde kerk aan de Platboslaan wordt woens dag 27 juli een natuuravond met diavertoning gehouden. Inleider van de avond is Piet van Dalsen, natuurliefheber en kenner van de omgeving. De avond begint om 20.00 uur en de toegang is gratis. DREISCHOR Orgelconcerten De organist Dirk Jansz. Zwart geeft op donderdag 21 juli een orgelconcert in de Hervormde kerk van Dreischor. Het pro gramma bestaat uit composi ties van Sweelinck, Bach, J. L. Krebs, Mendelssohn, Reger en composities van de heer Zwart zelf. Dit concert is het tweede in een serie van zes orgelavon den die de organist in dit sei zoen, tot en met 18 augustus, in Dreischor zal geven. Aanvang 20.00 uur. NIEUWERKERK Verkoping voor gehandicapten In de zaal van de kerk der Ge reformeerde Gemeente in Ne derland aan de Stationsstraat in Nieuwerkerk vindt op woensdag 20 juli een verkoping plaats ten bate van de Stich ting Adullam. Dit is een stich ting die zich bezig houdt met gehandicaptenzorg. Tb koop is onder meer lingerie, keuken- textiel en nachtkleding. De verkoping duurt van 19.30- 21.00 uur. MIDDELBURG Schelpenprijsvraag Voor kinderen tot 14 jaar is door het Zeeuws Museum een schelpenprijsvraag uitgeschre ven. Deelnemers zijn volko men vrij. in wat ze met de schel pen doen: het kan gewoon één mooie schelp zijn, of een verza meling. Ook is het mogelijk om er een kunstwerk van te maken. Het Zeeuws Museum wil hiermee de aandacht vesti gen op de schelpenverzameling die in het museum te zien is en daarnaast in het Zeeuws Biolo gisch Museum in Oostkapelle, .het bezoekerscentrum 't Zwin en in het Visserijmuseum in Breskens. De organisatoren doen de suggestie om naar deze musea te komen om inspiratie op te doen. Bij voldoende deel name zal van de inzendingen een 'Schelpenstukkenten- toonstelling' ingericht worden. De inzendingen kunnen naar: Het Zeeuws ^nuseum, afdeling communicatie, postbus 378, 4330 AJ Middelburg. SIMPELVELD - Bij onderzoek naar de uitslaande brand die vrijdagochtend de seksclub Le gér in Simpelveld verwoestte, is het stoffelijk overschot van een nog onbekende man aange troffen. Het vermoeden dat de brand in club is aangestoken, is door het onderzoek beves tigd. De Achterhoekse groep Normaal doet tijdens hun zogenaamde veldtocht op donderdag 28 juli Westkapelle aan. Op parking Kasteel Batavia zal de groep een optreden geven, geheel in Ameri kaanse stijl. De fans zullen kunnen constateren dat het bezoek aan Ford Lauderdale in Florida in vloed heeft gehad op de Achterhoekers. In januari hebben ze daar een compleet nieuwe CD opgeno men. Maar niet alleen muzikaal zal het publiek dat merken. Ook het podium verraadt een Hollan- dAmerika lijn. Voor de pauze speelt Normaal met een achtergrond, waarop een Texaans en oer- Nederlands landschap met molentjes staan afgebeeld. In het tweede deel prijkt op de bühne een doek met de start van een GP-weg- en motorrace, zo levensecht dat het lijkt alsof de snel heidsmonsters vanaf het doek de zaal in denderen. De band is sinds kort uitgebreid met de allround-muzikant Jan Kolkman. Hij zingt en speelt gitaar, saxofoon en harmonika. Het optreden in Westkapelle begint om circa 21.30 uur. Met het pakje in mijn hand stap ik het postkan toor binnen. Droom ik nu of niet Het hele postkantoor is verdwenen. Dat heb ik nergens in de Nieuwsbode gelezen. Teleurgesteld ga ik weer naar buiten. 'Weet u waar het postkan toor is vraag ik aan de eerste de beste voor bijgangster. 'U staat er voor, meneer' ant woordt de dame. 'Nee, lieve mevrouw' zeg ik, 'binnen is er een nieuwe kantoorboekhandel. En toch is er êen postkantoor' houdt de dame vol. 'Gaat u maar zoeken'. En dus ga ik met mijn pakje in de hand maar weer naar binnen. Ik loop langs een rek met wenskaarten 'Wat is het verschil tussen sex en een verjaardag?' roept een kaart me toe. Ik doe de kaart open. 'Een verjaardag vier je vaker'. Gillend van de lach zet ik de kaart weer bij de andere serie bloot vermaak. De andere teksten zal ik maar niet opschrijven want dat kost ons teveel abonnees. Ik probeer iemand aan te schieten met de vraag of hij me de plaats van het post kantoor kan wijzen, maar het gekke is dat in die hele papierwinkel geen levend wezen te bekennen is. Mijn oog valt op een lange wand met geïllustreerde bladen. Mooie dames pro testerend tegen hun tekort aan lingerie. Daar zie ik iemand die met rode oren zich verdiept in deze hoogstaande literatuur. 'Meneer, ik heb een pakje met een muziekboek dat ik wil ver sturen. Maar ik kan het postkantoor niet vin den. Als ik om me heen kijk voel ik mij hier bij Volkeri of sta ik bij Albert Heyn met mijn wa gentje in een rij voor de kassa te wachten.De man kijkt op. 'U bent warm, meneer. Maar draait u zich maar om. Daar zult u het postkan toor vinden.' Als ik mij omdraai zie ik halver wege de winkel wat mensen doelloos op een kluitje staan. In hun hand hebben zij een pa piertje. Ik zie ook een automaatje waar de mensen een nummertje uit trekken. Blijkbaar hebben ze hier ook al een bakkerij. Mijn hoop richt zich op de klanten voor de bakker. 'Wie kan mij helpen waar het postkantoor is' roep ik aan het hangende gezelschap. Plotseling klinkt er een oerlelijk geluid. Mijn muziekge- hoor zegt me dat het een dalende kwart is. 'Dertien!' roept er een stem. Ik kijk waar het geluid vandaan komt en zie heel in de verte twee mannetjes achter een tafel staan. 'Daar is het postkantoor' zucht een oude man. Ik kijk verdwaasd om me heen. Ik bevind mij in een enorme zaal waarvan de helft in beslag wordt genomen dooreen bladeritoestand waar je in Zierikzee al winkels vol van hebt. En daar in de hoek moet dan nog het postkantoor zijn? 'U moet een nummertje trekken, hoor' waar schuwt een aardige dame. Wild trek ik een blaadje van de rol. Ik ben nummer zestien. 'Waarom doen ze dat hier allemaal?' roep ik om me heen. 'Omdat ze tegenwoordiger klantvriendelijker willen zijn' antwoordt de dame. 'Klantvriendelijker? Moet ik daarom een nummer worden? Moet ik daarom een tijdje zonder fatsoenlijke stoel ongestructu reerd hier staan hangen? Het vreselijke geluid klinkt weer. 'Veertien!' roept de bakker. 'Veer tien' roept hij nogeens. Geen mens heeft veer tien. Dan maar vijftien. 'Nee, ik heb veertien' klinkt het in de verte. De man met de rode oor tjes komt vanuit de bladenhoek aanrennen. 'Ach meneer, je zult zien dat het over een tijd je hier toch weer allemaal anders wordt' zegt nummer vijftien. 'Ik heb nog een idee voor de PTT' reageert negentien,Een groentekraam!' 'Een patatboer!' roept zeventien. 'Zestien' roept de bakker. Dat ben ik. Ik loop naar voren. Het is wennen. Ik mis het hoofd achter glas dat op de draaikruk heen en weer gaat. 'Anderhalf wit gesneden' zeg ik tegen de man. 'Voelt u zich niet goed meneer?' antwoordt hij. 'U bent hier op een postkantoor.' Ikknik. 'tlsgoed dat u het zegt.' Maar dan verkoopt u toch zeker ook wel brood?' De man zucht. Had meneer nog wat anders gehad willen hebben?' 'Ja' zeg ik 'anderhalve kilo belegen kaas. Gesne den alstublieft.' 'Meneer,' zegt hij langzaam. 'Wat wilt u?' 'Weet u ook het verschil tussen een postkantoor en een verjaardag?' vraag ik. Vuurrood drukt de man op de knop. 'Zeven tien!' schalt het door het postkantoor. 'Op een verjaardag kom je vaker' mompel ik. Met het muziekboek onder de arm ga ik weer weg. 'Warme worsten' hoor ik achttien nog roepen. MARZAS

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5