VN schorten luchtbrug voor vluchtelingen uit Ruanda op Graancirkels zijn geen mensenwerk Grote belangstelling voor Visserijdagen 'Brinkman moet zijn verzet tegen centrum-links opgeven' Relatieproblemen motief van moord Sas van Gent Na granaataanval op luchthaven Goma Aanslag op Ierse pub Overvallers rammen gebouw Dagelijks bestuur van het CDA: Professor M. Vink overleden Inbrekers aan de haal met patiënteninfo Lijk gevonden in Waddenzee Vervolg van pag. 1 de mogelijkheid van micro- bursts als oorzaak van het plat te graan. Microbursts zijn snel dalende pakketten van koude lucht. Ze kwamen voor het eerst ter sprake als mogelijke oorzaak van de Martin Air ramp in Portugal. „Maar," zo conludeert de krant „mircobursts slaan de graan halmen uiteen als bij de spa ken in een wiel. In Zierikzee liggen de halmen concentrisch, zoals bij een schietschijf." Veel regionale kranten maakten ge bruik van de diensten van het Algemeen Nederlands Persbu reau, dat een groot verhaal met foto leverde. P2C De PZC kwam zaterdag met een kleurenfoto op de voorpa gina en informeerde tevergeefs bij het KNMI. ,,Op verschillenden plaatsen in Zeeland, onder meer bij Aar denburg, zijn cirkels in het ge was een jaarlijks voorkomend verschijnsel," weet de PCZ- redacteur. Maar in die gevallen groeit het graan plaatselijk minder hard als gevolg van de bodemstructuur, voegt hij er aan toe. Stem De Stem had vooral veel aan dacht voor het relaas van ak kerbouwer L. Hanse. In een bon voor werving van abon nees haakt de advertentie afdeling van De Stem meteen in op het trendy woord 'cirkels' ,,De Zierikzeesche Nieuwsbo de publiceerde donderdag het komkommerverhaal bij uit stek," vatte de Stem-verslagge ver de situatie samen. Vervolg van pag. 1 genodigden zaterdagmorgen in het Dorpshuis waar de ballon geland was. Hij deelde be leidsmedewerker drs. J. de Vlas van het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij mede: ,,Weet je waar Willemien nou terecht kwam meneer De Vlas?... Midden in een natuurgebied ergens in de buurt van Oud-Vossemeer. Zij moest worden afgevoerd in een landrover, door mannen in groene jassen en van die broe ken met touwtjes er door. Hoogtepunt De hele zaterdag was het een gezellige drukte op en rond het havenplateau van de Vissers haven. Tijdens de maritieme bedrijfspresentatie maakt een talrijk publiek kennis met ver schillende oude ambachten als garnalen pellen, palingrókeh, het maken van babbelaars en een groots opgezette stand van zeebodembewoners en vissoor ten. Diverse modelclubs gaven acte de presence met een groot aantal op schaal nagebootste vissers, mossel- en andersoor tige vaartuigen. 's Middags om 14.00 uur werd het startsein gegeven voor de vlootschouw. Een vijftiental oldtimers werden ingezet om de genodigden van de visserij- vereniging vanaf het Dorps huis naar het havenplateau te vervoeren. Voorafgegaan door de BRU 33 van de firma Kik, (in verband met het veertigja rig huwelijksjubileum van schipper J. Kik voor deze gel- genheid gereserveerd voor fa milieleden) en het vlaggeschip BRU 8 voer het konvooi de ha ven uit. Exact zoals burgemeester A. Vogelaar 's morgens op de ver gadering van mosselvissers zo treffend onder woorden bracht: „Afgeladen met vrolijke men sen, op schepen die door hun schippers versierd met vaste hand door het bruisende sop van de voormalige zeearmen gestuwd." Tijdens de vaartocht werd ver der medewerking verleend door ondermeer het gecombi neerde muziekkorps Nu met Hope-Oefening en Uitspan ning die op de voorplecht van de BRU 8 een aantal serenades ten gehore bracht. Bovendien verzorgde het Bruse Vissers koor op het Zijpe van de BRU26 een optreden voor de opvarenden van de passerende schepen. Dat het Viss skóor in fëgehstèlling tpt voorgaande jar,en alleen 'ter zee' optrad be treurde voorzitter Sluyter na afloop zeer. Naar zijn mening hoort een optreden van een dergelijk snel ingeburgerd Vis serskoor thuis in het program maboekje van de Stichting Festiviteiten. Bij het aankaar ten van deze missers reageert Sluyter tot slot: „Ergens is er tussen het bestuur van de Stichting Festiviteiten en het Visserskoor iets mis gegaan. Het is natuurlijk schandalig dat het Visserskoor niet in het eigen dorp is opgetreden, maar we zullen er alles aan doen om het Visserskoor een volgende keer weer in het programma op te nemen. We hebben nu een jaar de tijd om met elkaar op een lijn te kómen." Gentenaar schiet vriendin dood TERNEUZEN (ANP) - De 47-jarige Belg die vrijdag middag in het centrum van Terneuzen een vrouw doodschoot, deed dat omdat hij het niet kon ver kroppen dat zij de relatie met hem had verbroken. Vandaag, maandag, wordt de schutter voorgeleid aan de recht er-commissaris in Middelburg. Veel mensen die getuige waren van de aanslag, zijn in verband met de aard van het gebeurde, opgevangen door de Stichting Slachtofferhulp Zeeland. De politie in Middelburg heeft dit zondag bekendgemaakt. De man, afkomstig uit het Bel gische Gent, reed na zijn daad in zijn auto weg, maar werd een half uur later in Phillippi- ne door de politie aangehou den. In de tussentijd had hij al een aantal aanrijdingen ver oorzaakt. Het slachtoffer, zijn 28-jarige ex-vriendin, kwam uit Sas van Gent. Opgenomen De verdachte werd vrijdag avond na zijn aanhouding op medische indicatie opgenomen in het streekziekenhuis De Honte van Tbrneuzen. Zaterdag rond het moddaguur werd hij ontslagen. Tijden en standen volgens getijdctafel Hydro-meteoecnirum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 19 juli 00.05 137 06.25 - 144 12.55 138 19.05 -131 ROOMPOT BUITEN 19 juli 11.35 139 05.15 -138 17.55 -124 BRUINISSE 19 juli 00.15 151 06.20 -151 12.55 152 19.00 -137 WEMELDINGE 19 juli 00.10 146 06.25 -148 12.55 147 19.05 -135 Springtij 24 juli Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 GOMA (DPA/RTR/AFP/ANP) - De Verenigde Naties hebben zondag, nog geen dag na het begin, de hulp luchtbrug voor de meer dan een miljoen Ruandese vluchtelingen in de Zaïrese grensplaats Goma opge schort. Redenen hiervoor zijn de granaataanval op de luchthaven en andere schietpartijen waarbij tiental len mensen om het leven kwamen. Onder de slachtoffers zijn zo wel Ruandese vluchtelingen als Zairezen. Zaterdag was in Goma 74 ton voedsel aange voerd, een druppel op een gloeiende plaat gezien de hon derdduizenden monden die ge voed moeten worden. In en rond Goma heerst inmid dels totale chaos, zo meldde de BBC. De meeste doden vielen bij een aanval op de grensover gang bij Goma. Tben de over gang vanaf Ruandese zijde werd beschoten brak er een on beschrijfelijke paniek uit, waarbij vele mensen onder de voet werden gelopen. De mees te vluchtelingen zijn Hutu's, op de vlucht voor de in meer derheid uit Tutsi's bestaande rebellen van het Ruandese Pa triottisch Front (FPR). Op het vliegveld van Goma sloegen drie mortiergranaten in. De luchthaven blijft geslo ten tot duidelijk is wie voor de aanval verantwoordelijk is, zei een woordvoerder van de VN- vluchtelingenorganisatie UNHCR. De projectielen misten de landingsbaan op een haar, maar veroorzaakten een tiental doden, allen vluchtelin gen uit Ruanda. Pronk Goma is de plaats waar minis ter Pronk van ontwikkelingsa menwerking zondagavond naar toe zou vertrekken met een vlucht van Artsen zonder Grenzen. De VN willen in de stad met vliegtuigen voedsel, plastic voor tenten, dekens en vrachtwagens aanvoeren. Pronk wil er overleg voeren met vertegenwoordigers van het Rode Kruis, Artsen zonder Grenzen (AzG) en de VN- vluchtelingenorganisatie UNHCR over verdere hulpver lening. Het was maandagoch tend nog onduidelijk of Pronk inderdaad is afgereisd. President De opstandelingen van het FPR hebben zondagavond in de hoofdstad Kigali een van hun leiders tot president van Ruanda benoemd. Het is de on geveer 40-jarige Pasteur Bizi- mungu. Faustin Twagiramun- gu werd beëedigd als premier. Beide mannen zijn Hutu's. Bi- zimungu is een van de oprich ters van het FPR. Invallen Frankrijk waarschuwde zon dag gewapende invallen van het FPR in de beveiligde zone niet meer te zullen tolereren. Parijs wees erop „dat het een mandaat van de VN heeft om de bescherming van burgers te garanderen. Infiltraties door gewapende elementen zullen niet worden geduld". BELFAST (AF^P) - Een tiental mensen is zondagavond ge wond geraakt na een aanslag op een pub in Annaclone in het graafschap Down ten zuiden van Belfast. Het café wordt voornamelijk bezocht door katholieken. De schietpartij gebeurde terwijl de ongeveer 50 aanwezigen, mannen, vrouwen en kinderen, naar de finale keken van het WK-voetbal tussen Brazilië en Italië op televisie. De pubeigenaar had twee mi nuten eerder de deuren op slot gedaan na de aankomst van een bus met voetbalsupporters. Toen zij de deuren gesloten vonden openden de aanvallers het vuur door de ramen. Het merendeel van de gewon den kon op eigen gelegenheid de ambulances instappen. ZWOLLE (ANP) - Overvallers hebben maandagochtend om 06.30 uur aan de Blijmarkt in Zwolle met een gestolen jeep de toegangsdeuren van een be drijf voor geldtransport ge ramd. Tbr wijl de vier aanwezige me dewerkers van de firma een goed heenkomen zochten, gooi den de daders - vermoedelijk waren het er twee - een brand bom in de door hen gebruikte jeep. Ze deden dat waarschijn lijk om sporen te vernietigen. Vervolgens gristen de daders een geldcassette van het laad- perron in het gebouw en vluchtten met een gereedstaan de personenauto. Die eveneens gestolen wagen werd later op de ochtend teruggevonden in Wapenveld. De personeelsleden van het be drijf sloegen alarm en blusten het brandje dat door werpen van de bom was ontstaan. Per- sooonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het is is nog on bekend hoe groot de buit is. DEN HAAG (ANP) - Het dagelijks bestuur van het CDA wil dat fractieleider Brinkman zijn verzet tegen een centrum-links kabinet (PvdA, CDA, D66) op geeft. Het bestuur heeft Brinkman een week geleden ai laten weten dat de CDA- achterban zijn opstelling niet begrijpt. Voorzitter J. de Vries van de CDA-jongeren (CDJA) heeft dat vanochtend, maandag, voor de NCRV-radio gezegd. De woord voerster van Brinkman be vestigt dé gang van zaken. Brinkman heeft tot dusver steeds gesteld dat een onder zoek naar de mogelijkheden van een centrum-links kabinet overbodig is. In zijn advies aan de koningin bepleitte hij een onderzoek naar een centrum rechts kabinet (CDA, VVD, D66) of desnoods een minder heidskabinet van CDA en VVD met gedoogsteun van D66. De koningin sloeg zijn advies in de wind en benoemde PvdA- leider Kok tot informateur. Volgens CDJA-voorzitter De Vries heeft de opstelling van Brinkman gezorgd voor „ver ontrusting" in de achterban. In het dagelijks bestuur van het CDA is geconstateerd dat een blokkade van een centrum links kabinet „zeker niet de in zet van de CDA-fractie moet zijn", aldus De Vries. Partijvoorzitter Lodders heeft zaterdag in kranteinterviews reeds laten doorschemeren dat er bij het CDA geen sprake is van een blokkade tegen een ka binet van PvdA, CDA en D66. Weliswaar heeft de fractie er volgens haar voor gekozen eerst andere mogelijkheden (paars, centrum-rechts) te be kijken, omdat die logischer zijn in het licht van de verkie zingsuitslag, maar het woord blokkade geeft „een onjuist beeld van onze intentie", aldus Lodders. Inhoudelijk Brinkman zal volgens zijn woordvoerster het concept regeerakkoord, waaraan infor mateur Kok werkt, uitsluitend inhoudelijk en programma tisch beoordelen. Op de vraag of dat inhoudt dat Brinkman zijn verzet tegen centrum-links opgeeft, wilde zij niet ingaan. Kok zal zijn stuk waarschijn lijk dinsdag of woensdag pre senteren. Schuld Het corrigerende optreden van het CDA-bestuur lijkt de posi tie van Brinkman verder te verzwakken. De commissie- Gardeniers, die een onderzoek heeft gedaan naar de oorzaak van de enorme verkiezingsne derlaag van het CDA, heeft Brinkman al voor een flink deel de schuld gegeven van dit debacle. ZOETERWOUDE (ANP) - In zijn woonplaats Zoeterwoude is zaterdag prof. dr. M. Vink op 78-jarige leeftijd overleden. Vink, tot 1981 hoogleraar in de chirurgie aan de Rijksuniver siteit Leiden, verrichtte in de cember 1967 met succes de eer ste niertransplantatie in Ne derland. Zijn overlijden is maandag door de familie bekendge maakt. Vink, ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw, kreeg voor zijn werk vele erelidmaat schappen en onderscheidingen. ROTTERDAM (ANP) - Bij een inbraak zaterdagavond in de praktijkwoning van een huis arts aan de Vijverlaan in Rot terdam zijn behalve een hoe veelheid medicijnen ook der tig patiëntendossiers gestolen. De dossiers bevatten vertrou welijke informatie. De dossiers verwijzen onder meer naar noodzakelijke behandelingen door specialisten. De politie woordvoerder zegt dat de pa tiënten van de huisarts door de vermissing ernstig gedupeerd kunnen worden in hun gezond heid. HARLINGEN (ANP) - Een paar mijl ten noorden van het waddeneiland Vlieland is za terdag een lijk uit het water gehaald. De Urker kotter FD 252 had het lijk zaterdagoch tend ontdekt. Het werd later op de dag gebor gen door de bemanning van de reddingsboot Jan van Engelen burg. Het stoffelijk overschot is over gebracht naar het mortuarium in Harlingen, waar schouwing heeft plaatsgevonden, maar de identiteit van het slachtoffer is nog onbekend. SuskeenWiske tokapua toraja door Willy Vandersteen Tot 22 augustus Renesse Bezichtiging Nederlandse Her vormde kerk, tevens klank- en lichtspel Een volk in de Woes tijn, expositie van schilderijen van de schilder Jean du Neele. Orgelbespelingen. Dinsdag- en donderdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur. Maandag 18 juli Burgh-Haamstede Gemeenteraadsvergadering. Gemeentehuis. 19.30 uur. Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest, m.m.v. Fred Mann (panfluit) en Harry Ha mer, orgel. Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Dinsdag 19 juli Burgh-Haamstede Theaterrondleiding. Vanai Burghse Schoole. 19.00 uur. Brouwershaven Orgelconcert Kees van Eersel. Sint Nicolaaskerk. 20.00 uur. Woensdag 20 juli Burgh-Haamstede Excursie Slotbos en Zeepedui- nen. Vanaf poort Slot Haam stede. 19.00 uur. Open klaverjas wedstrijd. Dorpshuis De Schutse. 19.30 uur. Van tevoren inschrijven. Renesse Theaterrondleiding. Kern. 16.00 uur. Nieuwerkerk Verkoping Stichting Adullam. Zaal van de kerk der Gerefor meerde Gemeente in Neder land. 19.30-21.00 uur. Donderdag 21 juli Zierikzee Openluchtschaken. Beuze. 19.00 en 21.00 uur. Burgh-Haamstede Zomeravondbridge. De Schut se. Scharendijke Gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis. 19.30 uur. Dreischor Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart. Nederlandse Hervorm de kerk. 20.00 uur. Vrijdag 22 juli Kerkwerve Gouwe Ouwe in Café Kerkwer ve. 21.00 uur. Zaterdag 23 juli Burgh-Haamstede Rommelmarkt. Zuidzijde Her vormde kerk. Vanaf 09.00 uur. Beren- en poppenbeurs. Dorps huis De Schutse. Van 10.30 tot 16.30 uur. Theaterrondleiding. Vanaf Burghse Schoole. 14.00 uur. Oosterland Braderie en rommelmarkt op de markt. 10.00 uur. Maandag 25 juli Burgh-Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest, m.m.v. Yvonne Dorr-Jonker (hobo) en Harry Hamer, orgel. Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Renesse Miss Zeeland verkiezing. Dis cotheek 't Roefke. 23.00-02.00 uur. Dinsdag 26 juli Zierikzee Spreekuur zorgcoördinator drugs. Gebouw De Driehoek, Kerkhof 8. 10.00-12.00 uur. Fietstocht voor senioren. Pe permolen route, 25 kilometer. Start: 13.30 uur sportpark Den Hogen Blok. Burgh-Haamstede Theaterrondleiding. Vanaf Burghse Schoole. 12.00 uur. Woensdag 27 juli Burgh-Haamstede Boerenmarkt. Industrieterrein Roterij. Van 13.00 tot 21.00 uur. Excursie Slotbos en Zeepedui- nen. Vanaf poort Slot Haam stede. 19.00 uur. Haamstede Natuuravond in Gereformeer de kerk. 20.00 uur. Donderdag 28 juli «Zierikzee Openluchtschaken. Beuze. 19.00 en 21.00 uur. Burgh-Haamstede Zomeravondbridge De Schut se. Dreischor Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart. Nederlandse Hervorm de kerk. 20.00 uur. Vrijdag 29 juli Kerkwerve Country-avond in Café Kerk werve. 21.00 uur. Brouwershaven Opening Zomertentoonstel- ling. Gemeentehuis. 17.00 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2