- Schapen in de schaduw 'Schade van verbranden in de zon is feitelijk nooit meer te herstellen' Drijflichten brengen een tuin tot leven Kindertelefoon zoekt 'oude' bellers Samenwerking politie in Zeeland en België Mevrouw N. van den Heuvel, huidarts: Melkquotum aan pachter ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE FOTO MARIJKE FOLKERTSMA ZIERIKZEE - Na één dagje zonnen zijn er per huidcel 200.000 tot een miljoen beschadigingen aan het DNA toegebracht. Dat klinkt erger dan het is. De huid herstelt zich grotendeels weer. Maar wie graag een gave huid wil behouden kan beter uit de zon wegblijven. Maar niet alleen verbranden is een reden om het zonne tje te laten voor wat het is: De dunner wordende ozon-laag verliest een deel van zijn beschermende werking tegen de TJV-B stralen met als gevolg dat we minder lang in de zon kunnen verblijven. Bruin worden is in feite een afweer van het lichaam. Onder invloed van de ultraviolette straling, en dan met name UV- B, gaan de melanocyten in de huid meer pigment produce ren. Dit pigment geven zij af aan de andere huidcellen. Ook wordt de huid dikker. Deze twee uitwerkingen die de zon op de huid heeft biedt vervol gens bescherming tegen de straling. Als men weer stopt met in de zon verblijven ver dwijnt het pigment weer, maar de verdikking van de huid blijft altijd. Dit is eigenlijk een beschadiging." aldus dr. van den Heuvel. Zij is als der matoloog verbonden aan de ziekenhuizen in Dirksland, Zierikzee en Hellevoetsluis. De reden dat je zo erg kunt ver branden als je van de éne op de Hoe hoger de blootstelling aan U V-straling vdór het vijftiende jaar, hoe groter het risico van huid kanker op latere leeftijd. (Archieffoto). andere dag in je blootje in de zon loopt komt volgens de arts met name omdat die verdik king van de huid nog niet is op getreden. Van den Heuvel: „Het wordt al jarenlang ge zegd: bouw het langzaam op, ga niet gelijk uren in de zon lig gen bakken. Maar toch zijn er nog steeds mensen die alles aan hun laars lappen om het felbegeerde bruine kleurtje te verkrijgen. Gelukkig is die bruincultuur aan het verdwij nen en als ik om me heen kijk zie ik dat er minder mensen met topjes en korte broeken in de felle zon lopen dan vroeger. Door het in de zon verblijven langzaam op te bouwen geven we de huid de kans zich te ver dikken en zodoende te kunnèn beschermen tegen verbranden. Insmeren met een goed zonne brandmiddel helpt wel iets maar er bestaan geen wonder middelen. Mensen met een donkere huid hebben van natu re die dikkere huid en het pig ment. Zij verbranden zelden. Kinderen Voor kinderen onder de 15 jaar zijn de risico's nog groter. Hun huid is extra gevoelig. Volgens dokter J. L. Flach, huisarts in Renesse, horen kinderen onder de anderhalf jaar helemaal niet op het strand thuis. Flach: „Niet zo zeer voor het verbran den maar meer voor het uitdro gen. Een baby kan zijn eigen temperatuur nog niet regelen. Het kind ligt lekker ingepakt in een wagentje en het strand werkt als een kookplaat. Ze drinken veel te weinig om dit te compenseren. Het gevaar van uitdrogen mag niet onder schat worden en is heel verra derlijk. Ga niet op het heetst van de dag naar het strand met kleintjes. Achter in de middag is het ook nog aangenaam en dan kunnen ze lekker in de zon lopen. Ik heb wel het idee dat ouders zo langzamerhand we ten dat kinderen gauw ver branden en welke risico's dat met zich mee brengt. Wat ik meer zie zijn mannen met ver brande benen. Soms zo erg dat er oedeem ontstaat." Maar he lemaal uit de zon blijven is ook weer niet goed want we hebben de zonnestralen ook nodig. Ons lichaam maakt vitamine D aan onder invloed van het zonlicht en op sommige huidaandoenin gen zoals acné, psoriasis en ec zeem heeft de zon een gunstig effect. Dokter van den Heuvel: „Voor de aanmaak van vitami ne D heb je maar een kwartier tje zon per dag nodig, en dan hoef je nog niet eens helemaal bloot. Huidkanker Verbranden en voortijdige ver oudering van de huid zijn in feite nog de minst bedreigende nadelen van het zonnebaden. Sinds de blanke huid als schoonheidsideaal is verdwe nen komt huidkanker onder de bevolking steeds meer voor. Vroeger kwam huidkanker meestal voor bij mensen die veel en langdurig buiten werk ten, zoals boeren, tuinders en zeelieden. Ook bij mensen die lang in de tropen hebben ge woond komt huidkanker veel voor. Maar bij mensen die oor spronkelijk in deze landen wo nen zie je deze ziekte spora disch. Huidkanker ontstaat pas na vele jaren van regelma tige blootstelling aan de zon. Net als bij de meeste soorten van kanker is het de frequentie van de beschadigingen die tot de vorming van kanker leidt. Zeeland Mevrouw van den Heuvel: „Hier in Zeeland komt huid kanker relatief meer voor dan in de rest van het land. Dat heeft te maken met het aantal zon-uren hier, en met het feit dat er veel boeren, tuinders, zeelui en recreanten zijn. Ik zie de laatste jaren een duidelijke toename van gevallen van huidkanker. Ongeveer 15 pro cent van mijn patiënten heeft een bepaalde vorm van huid kanker. De dunner wordende ozonlaag verhoogt de risico's wel, maar is niet de echte boos doener. Het gaat om de manier waarop en de frequentie van het zon- qen, en zonnen is beschadigen. Hoe vaker iemand vóór zijn vijftiende jaar aan UV-straling blootgesteld is geweest hoe groter het risico van huidkan ker op latere leeftijd. Zonva kanties vind ik uit den boze. Ook scheelt het of je ligt te bakken of in beweging bent: de zonnestralen komen dan iedere keer via een andere hoek op de huid. Nog een andere factor die meespeelt is je eigen weer stand. Hoe lichter de huids kleur hoe groter de risico's. Dat in Australië huidkanker veel voorkomt zou verklaard kun nen worden uit het feit dat zich daar veel afstammelingen van Ieren en Schotten gevestigd hebben en deze mensen hebben vaak een lichte, dus gevoelige, huid die niet bestand is tegen de felle zon." Het devies van dokter van den Heuvel is dan ook: „Je mag gerust in de zon, maar doe het met mate. Blijf tussen 11.00 en 15.00 zoveel mo gelijk uit de zon en ga zeker niet 'bakken' op het strand. Ook het hele jaar door bruin willen blijven door middel van zonnebanken is af te raden. Tijdens zwoele zomeravonden ZIERIKZEE - Als na een hete zomerdag de avond voor wat afkoeling zorgt, begint in veel tuinen pas echt het leven. Het is tijd voor tuinparty's en barbe cuefeestjes. Deze krijgen meer sfeer als de vijver en de tuin in het schijnwerperlicht staan. Met een of meer lichtbollen boven of onder de waterspiegel la ten vijver en tuin zich zien van een verrassende nieu we kant zien en krijgt het partijtje in de avond pas een echt feestelijke ambiance. Er zijn bijvoorbeeld bijzonder fraaie drijflichtbollen van Oase-Pumpen, de belangrijk ste pompen- en fonteinenleve rancier van Nederland. Deze decoratieve bollen voor zowel waterpartij als tuin zijn van slagvaste, antracietkleurige kunststof. Ze hebben een dia meter van 160 of 200 mm en ze zijn weer- en temperatuur- bestendig. Stabiel De onderzijde van breukvast rubber bevat een verzwa ringsplaat, die zorgt voor een stabiele ligging van de bol op het water. Deze plaat kan te vens dienst doen als bevesti gingsplaat wanneer de verlich ting niet in de vijver wordt ge plaatst. Door de dubbele isolatie is het zelfs mogelijk de bol geheel of gedeeltelijk met water te vul len, zodat het licht uitstraalt van onder het wateroppervlak. Bij meerdere bollen wordt bo vendien een 4-voudige 12 V ste- kerverdeeldoos toegepast, waardoor met één trafo in to taal vier lichtpunten kunnen worden gevoed. ZIERIKZEE - Onder het motto 'hoe gaat het nu met je' houdt de Kindertelefoon Zeeland een actie waar bij men contact zoekt met kinderen die ooit met de Kindertelefoon belden. De aanleiding voor de actie is het tien-jarig bestaan van de Kindertelefoon. In de afgelopen tien jaar bel den kinderen en jongeren meer dan 15000 keer naar de Kinder telefoon over grote en kleine problemen. Het ging vaak over verliefdheid, over gepest wor den of zomaar voor een bab beltje. Maar kinderen belden ook met verhalen over mishan deling, incest, problemen op school en echtscheiding van hun ouders. Veel kinderen en jongeren die ooit belden zijn inmiddels (jong)volwassenen en wellicht zelf al kinderen. Ter gelegen heid van het jubileum van de Kindertelefoon wordt een boekje samengesteld. Daarom willen de medewerkers van de Kindertelefoon graag weten hoe het met de vroegere bellers gaat en wat de Kindertelefoon voor ze heeft betekend. 'Oude' bellers kunnen schrij ven naar Kindertelefoon Zee land, Postbus 89, 4330 AB Mid delburg. Veiligheid in grensregio MIDDELBURG - De regiopolitie Zeeland en politie en hulpdiensten in België gaan samenwerken. De provinciale Stuurgroep Openbare Veiligheid en de Klankbordgroep Internationale Samenwerking in zake Veiligheid hebben het voorstel van de Regiopo litie Zeeland hiertoe onderschreven. Het project beoogt te komen tot de noodzakelijke bestuurs- afspraken om een duurzame samenwerking tussen operati onele diensten tot stand te brengen op het gebied van openbare orde, veiligheid, hulpverlening en versterking van het veiligheidsgevoel in de grensregio, gevormd door de Nederlandse provincie Zeeland en de Belgische provincies Oost- en West-Vlaanderen (Eu roregio Scheldemond). Het project wordt gesubsi dieerd door het ministerie van binnenlandse zaken en is door de korpsbeheerder, burgemees ter Rutten van Middelburg, ter uitvoering opgedragen aan de politie Zeeland. De doelstellingen zijn om voor 1 januari 1996 inzicht te krijgen in aard, omvang en samenhang van de grensoverschrijdende activiteiten met betrekking tot veiligheidszorg door politie, brandweer en gezondheidszorg en de relaties tussen de onvei ligheid binnen de Euroregio Scheldemond en andere Euro regio's en /of zogenaamde Schengenlanden. Dit moet leinderi tot een be stuurlijke samenwerkings structuur op het gebied van openbare orde en veiligheid, waardoor de tot op heden vaak op ad hoe basis bestaande in ternationale samenwerking een goede basis krijgt. Het onderzoek van de Univer siteit van Gent - waaraan ook de politie Zeeland deelneemt - naar de aspecten van grens overschrijdende drugsproble matiek en de daarmee samen hangende criminaliteit, maakt onderdeel uit van dit project. Het ligt in de bedoeling ook op andere samenwerkingsterrei- nen, zoals milieu, rampen bestrijding, recreatie en ver keersveiligheid onderzoeken te starten om de doelstelling van het project te ondersteunen. Hazeldonk De eerste toepassing van het project is operationeel. De deelname van het district Zeeuwsch-Vlaanderen van de politie Zeeland aan het inter nationale samenwerkingspro ject voor de bestrijding van het drugstoerisme, bekend als het 'Hazeldonkproject', is hiervan een voorbeeld. ZIERIKZEE - Het hoofdbe stuur van de ZMO is het eens met het principe dat het melk quotum bij beëindiging van de pacht aan de pachter moet worden toegekend. Hij is ten slotte degene die het quotum heeft opgebouwd. Het hoofd bestuur plaatst bij dit stand punt echter wel een belang rijke kanttekening. De aan passing van de verdeling ten gunste van de pachter mag niet zo ver gaan, dat daardoor het instituut pacht wordt uitge hold. Daarom wordt een zekere ver goeding aan de verpachter niet uitgesloten. De ZMO zal het vraagstuk 'superheffing en pacht' landelijk aankaarten met het verzoek de gevolgen van de toekenning van het vol ledige melkquotum aan de pachter goed in kaart te bron gen. Daarna kan een definitief standpunt worden bepaald Het probleem rond de rechten op de waarde van het melkquo tum speelt met name in en rond de gebieden, die als Eco logische Hoofdstructuur te boek staan. Pachtbedrijven die uit deze ge bieden moeten worden ver plaatst raken op basis van de huidige jurisprudentie meestal de helft van hun melkquotum kwijt, omdat dit aan de ver pachter wordt toegewezen. Daardoor kunnen zij elders niet of nauwelijks een nieuw bedrijf opzetten. Mede tegen de achtergrond van het twee- procents rendement, dat in de nieuwe Pachtwet wordt na gestreefd, is de vraag gerezen of de produktierechten niet volledig aan de pachter toebe horen. Deze vraag wordt door het hoofdbestuur in principe met ja beantwoord, maar eerst zullen de consequenties voor het instituut pacht nog nader worden onderzocht. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 6