Geschiedenis komt tot leven bij theaterrondleidingen De zon van dichtbij bespied met de ruimtesonde Ulysses Grote verkeersdrukte verwacht dit weekeinde Creatieve vakantiegasten Dubbelconcert voor een dankbaar publiek In Burgh, Haamstede en Renesse Satelliet was drie en een halfjaar onderweg In richting zuiden en Zeeland Diefstal kinder schoenen Diefstal uit auto's DONDERDAG 14 JULI 1994 NR 25596 5 Leerlingen van de Hogeschool Sittard brengen de geschiedenis over de-kerkbrand in Burgh tót leven. (Foto Marijke Folkertsma). BURGH-HAAMSTEDE - Bezoekers die de komende weken de Karolingische Burcht, het museum De Burghse Schoole en de Nederlandse Hervormde kerk in Burgh willen bekijken kunnen voor verrassingen komen te staan. Op ludieke wijze brengt een theatergroep de geschiedenis tot leven en geeft een gids van de gidsendienst Zeeland veel informatie over deze historische plekjes. Het gaat om een initiatief van de organisatie Westerschouwen Actief en dat afgelopen dins dag voor het eerst in de prak tijk wordt gebracht. Eén Duits gezin had zich voor de rondlei ding aangemeld. De tocht be gint bij de Burghse Schooieren gaat van daaruit naar het ter rein waar de Karolingische Burcht, ook wel vluchtburcht genoemd, rond 880 na Christus gesitueerd was en hoogstwaar schijnlijk diende als toe vluchtsoord tegen de Noor mannen. De gids verteld op het terrein hoe één en ander in het werk ging en de theatergroep maakt het verhaal aanschou welijk. Terug in de Burghse Schoole kunnen de bezoekers even bijkomen in het uit 1920 daterende schoolklasje. In de schoolbankjes kan de bezoeker de geschiedenis horen van dit schooltje Ook hier wacht de bezoekers een theaterverras sing. Na een kijkje bij de ten toonstelling van bodem vondsten rondom de Karolingi sche Burcht gaat de rondlei ding verder naar de Hervorm de Kerk, daterend uit de zeven tiende eeuw. De gids vertelt hier iets over de bijzondere epi tafen (een soort grafschriften) die in de kerk hangen en over de oorzaak van de brand die de kerk in 1924 verwoestte. Ook hier helpt de theatervoorstel ling de bezoeker zich in het ver leden in te leven. Vrijetijdskunde Patrick Pouw, één van de coör dinatoren van Westerschouwen Actief, is tevreden over het ver loop van deze eerste keer: Het is natuurlijk altijd even uitpro beren, en het is vandaag wel erg warm." De toneelstukjes worden opge voerd door twee leerlingen van de Hogeschool Sittard: Karin Juurlink uit Flevoland en Ol- lie Heijmans uit Nijmegen. Ka rin: „Wij. volgen de studierich ting Vrijetijdskunde. Wat we hier doen kun je zien als stage lopen, dat hoort bij het tweede jaar. Het is een onderdeel van Culturele Maatschappelijke vorming." Sven van Rijswijk doet dezelfde studie maar is derdejaars op de Hogeschool Nijmegen en begeleid Ollie en Karin met de opzet van de to neelstukjes en de teksten. Tijden Wie graag een rondleiding wil meelopen kan hiervoor kaart jes kopen bij de Burghse Schoole. Deze is geopend van dinsdag tot en met zaterdag, van 10.00-12.00 uur en van 14.00-16.30 uur. Ook telefonisch reserveren is mogelijk op tele foonnummer 01115-1529. 'De eerstvolgende rondleiding is op dinsdag 19 juli, om 19.00 uur. Daarna zijn er nog vijf rondleiding die plaats vinden op zaterdag 23 juli om 14.00 uur, dinsdag 26 juli om 10.00 uur, dinsdag 2 augustus om 19.00, zaterdag 6 augustus 14.00 en op zaterdag 13 augustus om 11.00> 13.00 en 15.00 uur (deze dag is de kerk niet bij de rond leiding betrokken). De duur van de rondleiding is 1,5 uur. Ook in de kern van Renesse zijn theaterrondleidingen, op woensdag 201juli en op donder dag 11 augustus, beide om 16.00 uur. Deze wandelingen nemen on geveer één uur in beslag. In Haamstede kan men een kijkje nemen op het slot en in de kern, ondermeer bij het prach tige Ankerhuisje. Deze theater- rondleidingen duren een uur en beginnen bij het VWkan- toor in de Noordstraat. De eer ste is op donderdag 14 juli om 13.00 uur en de tweede op vrij dag 5 augustus om 11 uur. NOORDWIJK (ANP) - Binnenkort komen we meer te weten over de aard en werking van de zon en de in vloed van dit hemellichaam op onze omgeving. Voor het eerst in de geschiedenis zal een satelliet deze voor de aarde onmisbare levensbron van dichtbij bespieden. Astronomen kijken met spanning uit naar de resul taten van deze gedurfde missie. De Europese ruimtevaartorga- .nistie ESA verwacht dat haar sonde Ulysses na een reis van drie en een half jaar vele voor de mens nog verborgen weetjes aan de zon zal ontfutselen. Tot 5 november bevindt de satelliet zich boven de zuidpool van de aardse licht- en energiebron. Daarna reist Ulysses doornaar de noordkant waar de zonne- bespieder zijn onderzoek van mei tot september volgend jaar zal voortzetten. De zon mag dan vanaf de aarde met allerlei kijkers, telescopen en zelfs satellieten zijn beke ken, de huidige kennis van dit hemellichaam komt niet ver der dan wat men ziet van de smalle hoek van het ecliptisch vlak van de zon. Het zou het zelfde zijn als men de gehele aarde in kaart wil brengen door met een vliegtuig over de evenaar te vliegen. Ulysses is in staat de zon van de meerdere kanten te bekij ken. Het is de astronomen vooral te doen om de poolge bieden die we vanaf de aarde niet duidelijk kunnen zien. Voor het eerst zal de mensheid in staat zijn het binnenste van de heliosfeer te bestuderen. De satelliet gaat namelijk een overzicht maken van de nog nimmer in kaart gebrachte der de dimensie van het omhulsel van de zon. De geleerden hopen daardoor antwoord te krijgen op vele vragen over de zonnefy- sica. Daarnaast verwachten zij nieuwe, onbekende astrofysi- sche verschijnselen aan het licht te brengen. Voorzien van negen weten schappelijke instrumenten zal de satelliet onder meer de ei genschappen van de zonne wind en het magentisch veld gaan meten. Tevens zal de uit stoot van deeltjes van de zon nevlammen, alsmede de bron nen van gammastraling in kaart worden gebracht. Ulysses is lang onderweg. De reis naar de zon, die zich op een gemiddelde afstand van 150 miljoen kilometer van de aar de bevindt, kon niet recht streeks gemaakt worden. Dat had onder meer te maken met de grote hoeveelheid energie die nodig is om deze afstand in één keer af te leggen. Daarom kwam de ESA op het idee de zwaartekracht van de grootste en meest massieve planeet van ons zonnestelsel, Jupiter, te gebruiken. Zo werd de satelliet uit de schijnbare baan van de zon met flinke kracht in de richting van zijn uiteindelijk doel geslingerd. Dit was een flinke omweg, maar Ulysses kon door deze manoeuvre een snelheid van ruim 160.000 kilometer per uur ontwikkelen, een record in de ruimtevaart. Met een dergelij ke snelheid kan men bijvoor beeld de afstand tussen Am sterdam en Amersfoort in één seconde afleggen. Intussen zat Ulysses niet stil. Tijdens de tocht verrichtte de satelliet metingen van het stof tussen de hemellichamen en de steeds sterker wordende zonne wind, die snelheden heeft van drie miljoen kilometer per uur. Een geheel nieuw licht wier pen de instrumenten aan boord van de sonde op de omgeving van Jupiter, speciaal over het magentisch veld van de pla neet. Verrast waren de wetenschap pers over de gegevens die Ulys ses tijdens de passage van Ju piter begin 1992 naar de aarde stuurde over het ontstaan en verloop van het plasma van dit hemellichaam en de herkomst van de radiostraling. Ook over Jupiters maan Io kwam men veel meer te weten dan wat de wetenschap tot voor kort hier over wist te vergaren. Energie Op grond van de verzamelde gegevens werd duidelijk dat de magnetosfeer van Jupiter zo'n honderd miljard kilowatt ener gie per seconde produceert. Met een dergelijke bron zou een land als de Verenigde Sta ten volledig van energie kun nen worden voorzien. De expeditie kwam niet zonder horten en stoten tot stand. Al in het begin van de eerste be mande ruimtevluchten ruim dertig jaar geleden bedacht prof. J. Simpson van de Uni versiteit van Chicago een mis sie naar de zon. Maar de voor dit avontuur benodigde tech nieken waren toen nog niet voorhanden. Maan De in de jaren zestig voor de vluchten naar de maan ontwik kelde navigatietechnieken bo den echter perspectieven voor een reis naar de zon. De Euro pese en Amerikaanse ruimte vaartorganisaties bezonnen zich elk afzonderlijk over een manier hoe de lichtbron van de aarde het best kon worden be reikt. In 1974 zagen zij in dat het beter was de krachten te bundelen om dit prestigieuze project een succes te laten wor den. De lancering werd vastge steld op een dag in februari 1983. Amerika kreeg echter budget taire problemen en vroeg om uitstel. In 1981 zag het land de finitief af van zijn aandeel in de missie. ESA gaf het project niet op. Maar helemaal zonder hulp van de Verenigde Staten zou er van de expeditie niets te recht komen. Afgesproken werd dat Europa de satelliet zou bouwen en de NASA zou zorgen voor de krachtbron, lan cering en het netwerk voor het contact met Ulysses tijdens de lange tocht. De satelliet moest in mei 1986 de ruimte ingaan, maar het on geluk met de Amerikaanse ruimteveer Challenger in ja nuari van dat jaar gooide roet in het eten. DEN HAAG/DRIEBERGEN (ANP) - In de Regio Noord beginnen vrijdag de schoolvakanties van voortgezet en speciaal onderwijs. In het midden en zuiden van het land begint tegelijkertijd de bouwvakantie. Daarom wordt er voor vrijdag middag en -avond en zaterag overdag meer verkeersdrukte verwacht dan normaal. De wegen richting zuiden, Zee land, kust en meren en Veluwe zouden weieens flink vol kun nen worden, denken het Korps Landelijke Politiediensten en de ANWB. Automobilisten die naar Zandvoort willen, wordt dringend gevraagd om via de A5 Haarlem-Bloemendaal te rijden om de kleinere wegen te ontlasten. Duitsland In Duitsland is het vanaf vrij dag ook in vijf deelstaten va kantie. Bovendien sluiten Ford en Opel de fabrieken. Ook bij onze Oosterburen wordt vanaf vrijdagmiddag tot en met za terdagochtend een flinke druk te op de wegen verwacht. Veel Fransen grijpen de Veer tiende Juli, de nationale feest dag donderdag, aan om een lang weekeind vrij te nemen. Verder vertrekken er ook een hoop Fransen voor hun vakan tie. Verder worden er bij diverse grensovergangen lange wacht tijden voorspeld. In Hervormde kerk Dreischor DREISCHOR - In de Nederlandse Hervormde kerk van Dreischor vond dinsdagavond een concert plaats van Sander van Marion op het orgel en panfluitist Matthijs Koene. Onze correspondent tekende een bloemrijk verslag op. Het zonlicht kruipt door het vroeg-gotische raam („Bra- bantgotiek") achter het eigen tijdse front van het orgel in de Hervormde Kerk van Drei schor. Schril contrast. Sander van Marion, befaamd organist uit Scheveningen zal straks de strijd aanbinden met dit orgel dat, geschenk van het Zweedse volk, in 1968 gebouwd werd door Vierdag uit Enschede. Want het zijn niet de vele toe risten, ook vanachter de oost grens, die het mooie weer trot seerden. Het orgel heeft daar af en toe moeite mee. Maar Van Marion overwon. Bijkomend voordeel van een orgelconcert is de gelegenheid de achterkant van de kerk eens te bekijken. Waarbij opvalt dat bij de laatste restauratie in Dreischor ook het oksaal, waar het orgel staat, welisvCraar werd vernieuwd maar met veel ge voel voor de vele stijlen in deze kerk. Liefhebbers van mar mertechniek in schilderwerk kunnen hun hart ophalen. Improvisatie Met een eigen improvisatie over „Grote God wij loven u" presenteerde Van Marion zich duidelijk als een organist die alle registers van het orgel weet te bespelen, mede dank zij zijn registrante, die een dui delijk aandeel krijgt. Panfluitist Vervolgens is de beurt aan de jeugdige panfluitist Matthijs Koene (1977), die samen met het orgel concerteert. Hun pro grammakeuze is dit jaar goed afgestemd op het subtiele even- wicht tussen de majestueuze krachten van het orgel en de ij le tonen van een instrument dat het van louter menselijke inspanning hebben moet. In een bewerking van een stuk van Handel weet Koene roman tische klanken aan zijn instru ment te ontlokken. Het levert hem in de pauze veel verzoeken op om handtekeningen op zijn CD. Dankbaar Het is duidelijk dat de twee ras-musici die vanavond optre den met stukken als het Vivace uit Mozart's Kleine Nachtmu- sik een dankbaar publiek heb ben. En dat hun andante uit de Peer Guint Suite van Grieg met lang applaus beloond werd voor het speelse en elegante sa menspel tussen fluit en orgel. RENESSE - Een 26-jarige in woner van het Duitse Herdec- ke liep woensdag tegen de lamp toen hij probeerde drie paar kinderschoenen te stelen uit een warenhuis aan de Ho- gezoom in Renesse. De man had de schoenen in zijn tas gedaan en liep door het electronisch alarm, dat meteen afging. De schoenen hadden een waarde van 180.- gulden. Na overleg met de officier van justitie betaalde de Duitser ter plaatse 300.00 gulden. ZIERIKZEE - Een 20-jarige in woner van Zierikzee deed woensdag aangifte van dief stal van een cd-speler en cd's uit zijn auto die stond gepar keerd in de Kokmeeuwstraat te Zierikzee. Uit sporenonderzoek bleek dat de daders de binnenverlichting uit hadden geschakeld en het portierslot hadden vernield. Ook aan de Kokmeeuwstraat werden uit de-auto van een 55- jarige vrouw uit Zierikzee spullen gestolen. Ze deed aan gifte van diefstal van een ra dio/cassetterecorder die werd ontvreemd. Bij een derde diefstal in dezelf de straat werd uit de auto van een inwoonster van Zierikzee de radio gestolen. De auto is opengebroken in de nacht van 12 juli rond 22.00 uur. In het Delta Hotel in Renesse is van 9 juli tot en met 15 augustus een expositie ran aquarellen van mevrouw S. Hoevenberg en de heer B. van der Luur. Twee vakantiegasten die jaarlijk s hun va kantie doorbrengen in Burgh-Haamstede. Via de cursussen voor vakantiegangers in 't Alte Vus be gonnen ze daarbij aan een nieuwe hobby: het maken van aquarellen. Het werk var de 62-jarige oud-technisch tekenaar en de 63-jarige vrouw worden voor het eerst getoond aan een groter pu bliek. Ze zijn te zien tijdens de openingstijden van het Deltahotel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5