Mysterieuze graancirkels in tarweveld bii Zierikzee UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Hulde voor Van Vossen 0 1 r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Zeeuwse police dog security Zeeuwse police dog security Vandalen betrapt Kop/staart- aanrijding 3 Q 5 6 9 Motorrijders gewond Bermbrand Diefstal partij bier 1 I— dé krant van schouwen-duivdand! j IKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 14 JULI 1994 150e JAARGANG NR 25596 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Verhuur van gecertificeerde politiehonden Voor de bewaking van bedrijfsterreinen, loodsen en diverse andere objecten. Zandkreekstraat 27, 4301 WJ Zierikzee, telefoon 01110-13424 'iVet of er een grote propeller boven gedraaid heeft Twee van de drie cirkels in het graan. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - ,,Ik geloof niet in Ufo's en dergelijke, maar door dit soort dingen moet je er haast wel in gaan geloven". Boer C. J. Hanse uit Ouwerkerk heeft geen verklaring voor de drie door gangen onderling met elkaar verbonden cirkels in zijn tarweveld. De politie, bij wie Hanse aangifte deed wegens de vernieling van graan, heeft evenmin een verklaring voor het fenomeen. Volgens een woordvoerder van de politie is het de eerste keer dat een dergelijk verschijnsel op SchouwenDuiveland waargenomen wordt. Het 'pictogram' heeft een totale lengte van naar schatting 40 meter. Hanse was vrijdag nog naar het perceel land in kwestie we zen kijken. „En toen was er nog niets aan de hand. Het zag er allemaal heel normaal uit", aldus Hanse. Zaterdagmorgen werd door de bestuurder van een door hem bestelde sproei- kar attent gemaakt op 'een rare plek' in het graan. Hanse ging op onderzoek uit en ontdekte drie in diameter verschillende cirkels van platliggend graan, onderling met elkaar verbon den door gangen. Raadsel De eerste cirkel, zo verklaarde Hanse tegenover de politie, heeft een diameter van onge veer 12 meter. Vanuit de boven zijde van die cirkel loopt recht naar boven een kaarsrecht pad van zo'n drie meter lang. Dan volgt een tweede cirkel. Deze heeft een diameter van onge veer drie meter. Vanuit die tweede cirkel begint een pad links schuin naar boven. Dat pad heeft een lengte van onge veer 25 meter en eindigt in de derde cirkel die net als de twee de een diameter van drie meter heeft. „Wij dachten eerst dat er een of andere ziekte in het graan zat", aldus Hanse. Tijdens het wee- kende overdacht hij de kwestie nog eens, maar hij kwam er niet uit. „Mijn vader opperde het idee dat grappenmakers die cirkels zouden hebben ge maakt door een paal in het midden in de grond te zetten en dan met een touw of zoiets het graan plat te drukken. Maar volgens mij is het onmogelijk om op die manier dit soort cir kels te maken. Het graan was echt zo plat als een cent. Net of er iets zwaars op gelegen had. En als er een paal in de grond zou hebben gestaan hadden er sporen van moeten zijn. Maar die heb ik niet kunnen ontdek ken". Volgens Hanse lagen de platge drukte graanhalmen allemaal in dezelfde richting. „Net of ze door een of andere grote pro peller platgedrukt zijn. Maar er is niemand in de buurt die iets verdacht gezien of gehoord heeft". Eventuele grappenma kers hadden zich volgens Han se ook nooit in het graanveld kunnen begeven zonder voet sporen achter te laten. En vol gens zowel Hanse als de politie waren er geen voetsporen te zien. „Het is voor ons een raad sel", aldus Hanse. Het fenomeen graancirkels is niet nieuw. Enkele jaren gele den werden de gemoederen in Engeland bezig gehouden door in graanvelden gevonden on verklaarbare cirkels en gecom pliceerde geometrische figu ren. De media werpen zich op het onderwerp en de BBC wijdt een documentaire aan de Engelse 'crop circles'. Dat in spireert een ondernemende le- Ondanks het snikhete weer waren er dinsdagmiddag op het Havenplein in Zierikzee toch nog zo'n vijfhonderd mensen op de been om de huldiging van voetballer Peter van Vossen bij te wonen. Op de foto deelt de 'Zeeuwse Zwoeger' oftewel de 'Oranje Onruststo ker' handtekeningen uit aan de fans. Op pagina 3 een verslag van de huldiging. (Foto: Marijke Folkertsma). raar in Duitsland om samen met een groep leerlingen mid den in de nacht een Duitse koolzaad-boer zijn eigen graan-cirkel te bezorgen. De grap komt aan het licht, maar desalniettemin nemen weten schappers het verschijnsel van de graancirkels serieus. On danks de wilde verhalen over buitenaardse bezoekers wiens vliegende schotels de 'afdruk ken' veroorzaken. Ondertussen duiken steeds meer graan-cirkels en andere 'pictogrammen' op. In 1988 worden 200 formaties in kaart gebracht en in 1990 is het aan tal in kaart gebracht graancir kels al gestegen tot 500. Niet al leen cirkels worden gevonden, maar ook rechthoeken, ellip sen en andere - soms behoorlijk ingewikkelde - geometrische figuren. Deze figuren ontstaan in de regel 's nachts en worden meestal pas in de ochtend ont dekt. Er zijn daarom nauwe lijks betrouwbare getuigen te vinden en dat maakt het vin den van een oorzaak van het tot hu toe onverklaarbare ver schijnsel voor de wetenschap pers een stuk moeilijker. Antwoord Het simpelste antwoord op de vraag waar dit soort graan cirkels vandaan komen is dat ze gemaakt worden door grap penmakers. Deze verklaring wordt echter door de meeste onderzoekers verworpen. Door een aantal biologen is ook het idee geopperd dat het graan plat is gaan liggen door een of andere schimmelinfectie. Het is volgens de deskundigen ech ter nogal onwaarschijnlijk dat het graan daarbij in scherp af gebakende geometrische figu ren plat gaat. Er bestaat ook de theorie dat de figuren in het graan ontstaan door een soort mini-wervelwinden of bolblik- sems, en weer anderen denken dat op de plaatsen waar de fi guren ontstaan in de oudheid megalitische steencirkels ston den. Een sluitende weten schappelijke verklaring van het fenomeen is echter tot op heden niet gevonden. SCHARENDIJKE - In de nacht van maandag op dinsdag betrapten nachtwakers van een camping in Scharendijke een 18-jarige man uit het Lim burgse Grubbenvorst die bermpaaltjes langs de Kuyer- damseweg aan het beschadi gen was. De Limburger werd overgedra gen aan de politie die later op de dag nog twee andere 18- jarige mannen uit Grubben vorst aanhield vanwege vernie lingen die zij aanrichtten. De jongens bekenden onder in vloed van alcohol tot hun ge drag te zijn gekomen. In het ka der van het lik-op-stuk beleid moesten zij 600 gulden boete betalen, voor de schade die Provinciale Waterstaat door hun gedrag leed. Plus een boe te van negentig gulden per per soon. BRUINISSE - Op dc Rijksweg N-59 op de Grevelingendam vlak voor de sluis bij Bruinis- se reden dinsdag drie perso nenauto's op elkaar. Het ongeluk gebeurde om on geveer 20.45 uur toen een 29- jarige vrouw uit Noordwelle te dicht achter de auto voor haar zou hebben gereden, die werd bestuurd door een 27-jarige man uit Dordrecht. Tben de Dordrechter even moest bij- remmen volgde een aanrijding, waarbij de auto van de man uit Dordrecht door de klap door schoot tegen de auto van een 33-jarige man uit Roosendaal, die voor hem reed. Alle drie de auto's werden beschadigd. Het mystieke noemen wij een samenhang die wij voelen zonder hem te begrijpen. Isolde Kurz Zonnige perioden HET WEER Droog en perioden met zon. Minimumtemperatuur omstreeks 14, middagtemperatuur ongeveer 23 graden. Zwakke tot matige wind, kracht 3 of minder, draaiend van noordwest naar zuidwest. STROPHANGEN Strophangen en rodeorijden: volop te doen in Renes- se. THEATER Geschiedenis komt weer tot leven bij theaterrondlei dingen. ZON Schade door (zon)verbranding is feitelijk niet meer te herstellen. GYMNASTIEK Gymnastiekvereniging Kwiek uit Bruinisse is gered van de ondergang. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's SCHARENDIJKE - Op de kruising Rampweg/Baken na bij Scharendijke zijn dinsdag een motorrijder en zijn duo- passagiere gewond geraakt toen zij met de motor onderuit gingen. Het ongeluk gebeurde om on geveer 14.45 uur toen een 67- jarige man uit Amerika met zijn auto vanaf de Kuyerdam- seweg de Rampweg wilde oprijden. Hij zou daarbij de 27- jarige, uit Pernis afkomstige, motorrijder te laat hebben op gemerkt. De motorrijder pro beerde door krachtig remmen een aanrijding te voorkomen, maar schoof als gevolg daarvan met het voertuig onderuit. De auto en de motor raakten el kaar niet, maar de motorrijder en zijn duopassagiere, een 27- jarige vrouw uit Pernis, wer den gewond naar het Zweedse Rode Kruisziekenhuis in Zie rikzee vervoerd. ZIERIKZEE - Het droge grasmaaisel op de wegberm naast de Laan van Saint Hilai- re is dinsdag door onbekende oorzaak in brand geraakt. De bermbrand ontstond om on geveer 14.00 uur. De Zierikzee- se brandweer rukte uit om het vuur te blussen. Het maaisel op ongeveer zestig meter berm brandde af. SCHARENDIJKE - Bij een in braak in het gebouw van de Law Tennis Club (LTC) Scha rendijke werd een partij koel bier gestolen. Men kwam het clubgebouw aan de Elkerzeeseweg binnen door middel van braak. Het he le pand werd door de daders doorzocht. In de Kop van Schouwen werden dinsdag zes fietsen gestolen, waarvan een aantal dure mountain bikes. Volgens de politie stonden de meeste gestolen rijwielen niet op slot. Een 24-jarige Belgische vrouw werd geconfronteerd met diefstal van haar porte- monnaie. De diefstal werd ge pleegd in een drukke winkel in Zierikzee waar zij haar porte- monnaie even onder het vlie- gengaas van haar kinderwagen had gelegd. In een onbewaakt moment werd de beurs wegge nomen. Er zat contant geld in en pasjes. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. f 47,00 kwartaalabonnement f 49,50 jaarabonnement met autom. afschr. f 177,00 jaarabonnement f 187,00 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats:.. telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CQ Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ZZN i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1