Chris Schot verhuurt honden voor bewaking van bedrijven Zeeland nog steeds achter op gebied van verkeersveiligheid Met bowlingbaan moet sfeer van vroeger weer terugkomen ING Bank Renesse neemt geldautomaat in gebruik Opnieuw Zeeuwse Prijs Integratie Gehandicapten Jeugd Kerkwerve neemt afscheid van friettent Hoofdmacht ZSC krijgt nieuw tenue van Jumbo In navolging van bedrijven in Brabant en Zuid-Holland Ondanks daling aantal slachtoffers In Sport- en Recreatiecentrum Westerschouwen WOENSDAG 13 JULI 1994 3 RENESSE - Het kantoor van de ING Bank aan de Hogezoom in Renesse is, rechts van de entree, uitge rust met een geldautomaat, die ook toegankelijk is voor de houders van Giromaatpassen van de Post bank. Met ingang van 6 juli 1994 kan gebruik wor den gemaakt van de geldautomaat. De geldautomaat is dag en nacht beschikbaar voor het op nemen van contant geld. Het gebruik ervan is voor de cliën ten van de ING Bank en de Postbank gratis. Ook klanten van andere banken kunnen er gebruik van maken. Alle bezit ters van bank-, Eurocheque- en Giromaatpassen, mits voor zien van een PIN-code, kunnen geld opnemen bij de geldauto maat. „Vooral het feit dat ook giro- maatpashouders van de Post bank bij ons terecht kunnen, betekent een doorbraak op technologisch gebied. De ING Bank is nu de enige bank in Nederland waarvan de geldau tomaten toegankelijk zijn voor houders van passen van alle Nederlandse banken", zegt de heer C.H. Wisse, directeur ING Bank Renesse. De plaatsing van de geldauto maat is volgens Wisse, mede op verzoek van de klanten. „Re gelmatig houden wij enquetes onder onze klanten, waarin wij vragen op welke manier de kwaliteit van de dienstverle ning verbeterd kan worden. Daaruit bleek dat het ontbre ken van een geldautomaat door de klanten als een gemis werd ervaren.". De geldautomaat is niet de eni ge automaat bij het bankfiliaal in Renesse. In Renesse en om geving bevinden zich grote aantallen toeristen die regel matig hun eigen valuta dienen om te wisselen in Nederlandse geld. Om in deze behoefte te voorzien heeft ING Bank Re nesse al geruime tijd een wis selautomaat voor vreemde va luta. Deze 'valuta-automaat' wisselt Duitse Marken en Bel gische Franken tegen Neder landse bankbiljetten. Chris Schot met Mechelse herder Robbieeen van zijn vijf honden die ongewenste bezoekers van bedrijfsterreinen moeten'weren. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - Reeds tien jaar is het trainen van honden een hobby van Chris Schot uit Zierikzee. Nu heeft hij van deze hobby zijn beroep gemaakt. Onder de naam Zeeuwse Police Dog Security verhuurt hij goed getrainde honden aan bedrijven en particulieren, die het aloude huisdier verkiezen boven een elektronische alarminstallatie met alle toeters en bellen van dien. Voordat het echter zover is, moet er wel aan bepaalde voorwaarden voldaan zijn. „Het is niet de bedoeling om Schouwen-Duiveland van honden te voorzien om burenruzies op te lossen. Voorzichtigheid is hierbij geboden en voorlopig richt ik me op bedrijven. Het blij ven wakershonden en voordat ik met iemand in zee ga wordt er een contract opgesteld, zodat er niets fout kan gaan", aldus Schot. Op dit moment bezit Schot vijf -honden. Deze zitten niet alle maal bij hem thuis aan de Zandkreekstraat in Zierikzee. Op dit moment heeft hij er twee. De anderen zijn bij fami lie of bracht. kennissen onderge- Vijf honden in een woonwijk vindt hij te veel van het goede. Om deze reden is hij dan ook bezig om vergunnin gen tee verkrijgen voor de bouw van een kennel. Van hier uit kunnen de honden in de toe komst naar de bedrijven ge bracht worden die gebruik wil len maken van de diensten van een van de trouwe viervoeters. Ideale honden Schot begon tien jaar geleden met het trainen van honden. Tben hij eenmaal de smaak te pakken had, ging hij dit pro fessioneel aanpakken met het opvoeden van honden tot poli tiehonden. Hiertoe traint hij een paar keer per week bij de Koninklijke Nederlandse Poli tiehonden vereniging in Ouwerkerk. Niet ieder honde ras is geschikt voor een oplei ding tot politiehond. „Tegen woordig is 90 procent van de politiehonden een Mechelse herder. Dit zijn hiervoor ideale honden. Ze willen werken, le ren snel en tonen veel moed." Schot begint al met de training als de pup nog maar net het nest verlaten heeft. „In het be gin doe je nog maar weinig. Het is meer observeren en de eigenschappen van de hond achterhalen. Daarna begin je met simpele commando's als 'zitten' en 'af' en dit bouw je langzaam uit." In totaal duurt het ongeveer drie jaar, voordat een hond gekeurd kan worden. Tijdens de keuring wordt de hond getest op de vaardighe den die nodig zijn om de poli tietaken, waaronder de bewa king, uit te voeren. Wanneer dit in orde is wordt er een certi ficaat afgegeven, waaruit de kwaliteit van de hond valt op te maken. Nooit zonder toezicht Wat betreft de bewaking is de verscheidenheid aan objecten groot. „Vanaf een handtas tot en met een groot bedrijfster rein. In principe is alles moge lijk." Het voordeel van het be waken met een hond is volgens Schot dat het object nooit zon der toezicht is. Wanneer ieder een het kantoor of bedrijf heeft verlaten, brengt Schot de hond op het terrein, dat voorzien moet zijn van een stevig hek werk. 's Ochtends, voordat de eerste op zijn werk komt, zorgt hij ervoor dat de hond weer weg is. Het is ook mogelijk de hond dag en nacht op het terrein te hebben. Dan moet deze echter wel verzorgd worden. „Het na deel hiervan is, dat je dan con stant met een hond op het ter rein zit. Dat is niet klantvrien delijk, ook al zit de hond in een hok, en geeft bovendien een hoop romp-slomp." Gescheurde broek Er zijn verschillende typen honden, die naar gelang het be drijf en de wens van de eige naar van het object, ingezet kunnen worden. „Een particu lier kan ik geen hond verhu ren, waarbij niemand in de buurt kan komen. Dan moet er een sociale hond ingezet wor den, die pas in actie komt als het nodig is." Ondanks de ver schillen hebben de honden vol gens Schot echter één ding ge meen: Ze werken preventief, maar als de nood aan de man is kan de ongewenste bezoeker er zeker van zijn, dat hij er niet met een gescheurde broek af komt. „De een wil een bewa kingshond als preventie, maar de ander, die al vaak met in braak te maken heeft gehad, wil misschien wel een hond, waarvan hij zeker is, dat deze de inbreker voor enorme pro blemen stelt." Zover komt het echter niet. Schot heeft dat tenminste nog nooit vernomen van zijn colle ga's in Brabant en Zuid- Holland. In deze provincies is het leasen van bewakingshon den al geruime tijd een succes volle aangelegenheid. Het is dan ook dit succes dat Schot er toe aanzette in Zeeland een dergelijk bedrijf te starten. Een baan aan de wal is voor hem een hele verandering. Twaalf jaar immers was hij werkzaam op de mosselkotter van zijn vader. „Maar het be drijf is voortgekomen uit mijn hobby, dus het zal allemaal wel meevallen. Ondernemen is risi co nemen. Er is moed voor no dig en je moet er zelf in gelo ven. Dat doe ik ook." Bang dat zijn initiatief een snelle dood gestorven zal zijn is hij niet. „Gezien de ontwikkeling van de criminaliteit heeft de bewa kingssector toekomst." ZIERIKZEE - Uit de jongste gegevens van het Regionaal Orgaan van de Ver keersveiligheid in Zeeland blijkt dat Zeeland, ondanks een daling van het aan tal verkeersslachtoffers, ongunstig blijft afsteken tegen de rest van Nederland. In de regio's Noord-Zeeland en Zeeuws-Vlaanderen vallen de meeste slachtof fers. In het jaar 1993 kwamen in Zee land in totaal 44 personen bij een verkeersongeluk om het le ven. Drie minder als ih 1992. Dat betekent een daling van 6 procent. Opvallend daarbij is, zo blijkt uit het jaarverslag van het ROVZ, dat 70 procent van deze slachtoffers op de 80- kilometer-wegen vallen. De ge middelde leeftijd van de slachtoffers (10 vrouwen en 34 mannen) bedroeg circa 40 jaar. Ongeveer 30 procent van de do delijke ongelukken gebeurde in het weekend. De ontwikke- ling van het aantal verkeersdo den in 1993 is voor Noord- Zeeland erg gunstig geweest met een afname van 40 procent. In schril contrast hiermee staat het negatieve beeld dat Zeeuws-Vlaanderen vertoond: een toename van 31 procent. In Midden-Zeeland constateerde het ROVZ een afname van 19 procent. Gewonden Een heel ander beeld geeft de ontwikkeling van het aantal ziekenhuisgewonden. In Zee land kwamen in totaal 334 per sonen in het ziekenhuis terecht ten gevolge van een verkeers ongeluk. De wegen binnen de bebouwde kom zijn 'goed' voor 40 procent van deze letselslach toffers. Terwijl het aantal do delijke slachtoffers spectacu lair daalde in Noord-Zeeland, Het doel van de prijs is het be vorderen van de integratie van mensen met een handicap in de Zeeuwse samenleving. Dit kan volgens de Stichting onder meer gebeuren door bij de toe gankelijkheid, bruikbaarheid en bereikbaarheid van gebou wen rekening te houden met de steeg het aantal ziekenhuisge wonden met maar liefst 32 pro cent (van 56 naar 74). Daarte genover staat een sterke daling (24 procent) van gewonden in de regio Midden-Zeeland en elf procent in Zeeuws-Vlaanderen. Al met al vindt het ROVZ de ontwikkelingen in Zeeland gunstig als men Noord-Zeeland en Zeeuws-Vlaanderen buiten beschouwing laat. Deze regio's blijven in een duidelijke ach terstandssituatie verkeren. Jongeren Uit het verslag blijkt verder dat jongeren een aparte, kwets bare groep vormen. In de leef tijdsgroep van 18 tot 23 jaar vallen jaarlijks gemiddeld acht doden, 78 ziekenhuisge wonden en 135 lichtgewonden. Daarmee neemt deze groep 16 procent van het aantal ver keersdoden en 19 procent van de ziekenhuisgewonden voor haar rekening. Om het aantal ongevallen onder jongeren te rug te dringen ondernam het ROVZ in het verslagjaar een aantal acties. Vijf keer werd een brommercursus gegeven. Hieraan namen 84 jongeren deel waarvan er 74 het certifi caat in ontvangst konden ne men. In samenwerking met het ZCAD en VVN werd campagne gevoerd onder jongeren van 16 tot en met 26 jaar tegen alco holgebruik in het verkeer. Er werd ondermeer een enquête benodigde voorzieningen, door extra aandacht te besteden aan de wijze waarop informatie wordt verspreid in een voor ie dereen leesbare vorm, door het stimuleren van deelname aan het arbeidsproces en het bie den van geschikte sport- en re creatiemogelijkheden. gehouden waaraan 608 mensen deelnamen. Hieruit bleek on der meer dat één op de drie on dervraagden niet wist dat een glaasje jenever evenveel alco hol bevat als een glas bier. Bewustwording In 1993 maakte de politie 31.495 maal proces-verbaal op wegens verkeersovertredingen. Bijna 8000 meer als in 1992. Op een symposium dat het ROVZ hield in oktober werd over het algemeen geconcludeerd dat alle maatregelen uiteindelijk falen wanneer de factor mens niet wordt versterkt. Met ande re woorden: Ingrijpende in frastructurele maatregelen zijn uiteindelijk het meest ef fectief om gewenst gedrag af te dwingen. In Canada en de VS wordt veel minder hard gere den dan in Nederland omdat de pakkans groter is en de boetes hoger. Prof. ir. J. W. M. Korsmit, lector Nationale Hogeschool voor Toerisme en Verkeer, stelde dat het bij ongelukken niet zozeer gaat om een conflict tussen mens en machine maar meer om een conflict tussen mens en mens. Daarom moet volgens hem de oplossing ook gezocht worden in het menselijk ge drag. Sleutelwoord is dan de bewustwording: bewustwor ding van het feit dat men fout handelt. De prijs is bedoeld als een waardering voor die inzet, die er in 1993 toe bijdroeg dat men sen met een handicap beter aan de samenleving kunnen deel nemen. De nominaties die uiterlijk 1 september binnen moeten zijn bij de Zeeuwse Stichting Ge handicaptenbeleid, moeten voldoen aan onder meer de vol gende criteria: het project moet origineel zijn, het moet een voorbeeldfunctie hebben en het moet betrekking hebben of zijn ontwikkeld binnen de pro vincie Zeeland. De inzendingen dienen verge zeld te zijn van een korte be schrijving van maximaal twee A-4 kantjes, met argumentatie. De prijs zal op 14 oktober door burgemeester mr J. J. P. M. As- selbergs van Zierikzee worden uitgereikt in de Concertzaal in Zierikzee. Inzending nominaties mogelijk GOES - De Zeeuwse Stichting voor Gehandicapten beleid in Goes nodigt individuele personen, instan ties en organisaties uit nominaties in te zenden voor de Zeeuwse Prijs ter bevordering van de Integratie van Gehandicapten. Omringd door haar zoon Kim, man Martin en dochter Sanjana pakt Hanneke Fierens-Verton haar cadeau uit. (Foto: Marijke Folkertsma). KERKWERVE - Het was voor Hanneke Fierens- Verton, eigenaar van de friettent aan de Ring in Kerkwerve, een complete verrassing toen zaterdag 2 juli een groot aantal dorpelingen afscheid van haar kwam nemen. Deze zaterdag betekende voor haar de laatste dag achter de frituur. Met medewerking van fanfare Con Amore uit Noordgouwe werd Hanneke in de bloemetjes gezet. Als dank voor alle lekkere hapjes die zij vanaf 1981 bereidde, kreeg ze een hor loge overhandigd als aandenken. Een fotograaf was aanwezig om de feestelijke gebeurtenis op de gevoe lige plaat vast te leggen. De foto wordt later aan haar overhandigd. In 1981 nam Hanneke de friet- tent over van haar vader. Hij had deze in 1961 overgenomen van Michiel Blom. Na dertien jaar zag Hanneke zich echter genoodzaakt de zaak op te doe ken. De wagen begon gebreken te vertonen en nieuwe investe ringen waren onontkoombaar. Echter door toenemende con currentie zou het moeilijk wor den om naast het betalen van de onkosten ook nog een beleg de boterham aan de friettent over te houden. Alleen werken voor de onkosten zag Hanneke niet zitten. En aldus besloot zij er een punt achter te zetten. Haar, met name jeugdige, gas ten wilden haar laatste dag niet zomaar voorbij laten gaan. Lianne de Regt kwam op het idee om Hanneke een cadeau te geven en samen met haar moe der, Anneke, ging ze met inte kenlijsten langs de deur, waar op iedereen zijn bijdrage aan een afscheidcadeau kenbaar kon maken. Dit alles gebeurde in het diepste geheim, want voor Hanneke moest alles een verrassing zijn. En dat werd het ook. Zij was al verbaasd, dat haar man, Mar tin, en haar zus en moeder za terdag bij de friettent een kop je koffie kwamen drinken. De verklaring lag echter voor de hand. Zij kwamen even een fo to maken, omdat het de laatste keer was, dat Hanneke in de friettent stond. Maar haar ver bazing werd nog groter toen daar ineens de fanfare aan kwam met een grote kinder schare in'haar gevolg. Na de overhandiging van het cadeau en een bos bloemen dook Hanneke nog even in de geschiedenis van de friettent. Daarna dook zij weer achter de frituur, want nog tot 23.00 uur was de friettent geopend. Toen was het echt gebeurd voor Han neke. Voorlopig is zij werk zaam op de boerderij van haar man. Vervelen zal zij zich daar bij niet. Op de boerderij is im mers altijd wat te doen. In verband met de naamsverandering van de PrimaSupcr- markt in Jumbo in Scharendijke moest ook het eerste elftal van de plaatselijke voetbalvereniging ZSC van een nieuw tenue wor den vóórzien. Het tenue, waarin de hoofdmacht van ZSC het vol gende seizoen uitkomt, werd onlangs overhandigd aan de spelers en begeleiders. In verband met de afwezigheid van de eigenaars van de supermarkt. Sam en Ella Everaers. werd dit gedaan door dochter Sandra en bedrijsleider Hans Verduijn (achterste rij links). Het was ovuzrigens niet de eerste keer dat Everaers het elf tal van nieuwe kledij voorzag. Al bijna tien jaar krijgt het elftal de broodnodige ondersteuning van de plaatselijke supermarkt Met de bowlingbaan komt bedrijfsleider Lesley Wolters tegemoet aan de wens van veel mensen uit de omgeving van Burgh-Haamstede. (Foto: Marijke Folkertsma). BURGH-HAAMSTEDE - Met het weer in oude staat brengen van de bowling baan hoopt Sport- en Recreatiecentrum Westerschouwen in Burgh-Haamstede de sfeer van vroeger terug te krijgen. Bedrijfsleider Lesley Wolters is er van overtuigd dat dit zal lukken. „Een bowlingbaan is precies wat we misten. We hebben een restaurant en een sportaccommodatie. Een bowlingbaan kan deze twee vormen van ontspanning perfect samensmelten." Vrijdag 15 juli kunnen de eerste ballen worden gegooid. De groene matten die er lagen toen de ruimte gebruikt werd als boogschietbaan zijn verwij derd. De parketvloer die onder de matten lag heeft een grondi ge opknapbeurt ondergaan en liggen de vier banen er weer als nieuw bij. Omdat de reno vatie van de bowlingbaan een aantal jaren geleden te duur geacht werd, is ervoor gekozen de boogschutters gebruik te la ten maken van de ruimte. Ook na de heropening van het sportcentrum in september 1993 bestond de mogelijkheid om te boogschieten. In oude luister Enkele weken geleden besloot Wolters de baan weer in oude luister te herstellen. „Er be stond uit de omgeving veel vraag naar een bowlingbaan. Bin bowlen kun jc perfect com bineren met andere sporten en met een avondje uit. We hopen het goede van vroeger weer te rug te halen met de bowling baan", aldus Wolters. Wolters heeft voor de bowling baan bewust niet gekozen voor het nieuwste van het nieuwste, waarbij vrijwel alles door ma chines gedaan wordt. Bowlers moeten de scores nog steeds op een formulier bijhouden. „Dat is veel leuker en hoort bij de sfeer", aldus de bedrijfsleider. Ook de machines die ervoor moeten zorgen dat de pins op hun plaats gezet worden zijn niet volautomatisch. Deze werken nog met touwtjes. Een volautomatische machine brengt volgens Wolters geen rendement op. Bovendien zou hij dan ook een onderhouds- man in dienst moeten nemen, hetgeen voor vier banen een beetje te veel van het goede is. Rond de banen staan gezellige ronde tafels met rieten stoel tjes en niet de geijkte kunst stof banken die men meestal in een bowlingcentrum aantreft. Ook de ballen liggen al klaar. Voordat deze over de banen ge gooid kunnen worden moeten deze echter eerst goed ge droogd zijn. De speciale schoe nen moeten nog uitgepakt wor den en in rekken geplaatst. Maar in vergelijking met de andere werkzaamheden is dat nog slechts een fluitje van een cent. Bedrijfscompetitie Aan een officiële bowlingver eniging denkt hij nog niet en het is maar de vraag of dit er ooit van komt. Volgens hem is hiervan het nadeel dat een ver eniging op bepaalde tijden de baan opeist, zodat anderen er geen gebruik van kunnen ma ken. Wel wil hij een bedrijfs competitie opstarten. En na tuurlijk kan een partijtje bow ling uitstekend gecombineerd worden met een avondje uit. De eerste reserveringen zijn al binnen en Wolters heeft er alle vertrouwen in, dat de bowling baan voorziet in een behoefte Wat hem betreft komen de groene matten dus voorlopig niet terug.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3