VKG-keur kwaliteit in kunststof kozijnen Toename recreatie bedreigt natuur en verkeersveiligheid Oranje licht ZMO verplichte aanmelding bij Mestcentrale dichters CD Concept-projectnota Schouwen-Oost: Alle voordelen op een rijtje Concert Kevin Prosch in Vlissingen Vermoeide duikers gered Ambassadeur Drankverbod Olifanten op straat Alleen onder strenge voorwaarden i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE De keercijde van recreatie: kamperen daar waar het niet gewenst is. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - De toename van de recreatie zorgt in het Zomerseizoen op Schouwen voor een vermindering van de verkeersveiligheid en heeft ook een negatieve invloed op de natuur. Dat wordt geconcludeerd in de Concept-projectnota Schouwen-Oost. In deze nota worden een aantal knelpunten op een rijtje gezet en wor den de mogelijkheden om daar via landinrichting iets aan te doen opgesomd. ZIERIKZEE - „Nieuwe kozijnen zijn een investering voor je'leven. Dan is het goed om te weten waar je aan toe bent. Met het VKG-keur voor kunststof ko zijnen weet je dat." Aan het woord is directeur W.F. de Ruijter van de Vereniging van Kunststof Gevele lementenfabrikanten (VKG). Deze vereniging intro duceert het VKG-keurmerk voor kunststof ramen, deuren en kozijnen. Door de watersnoodramp is in het gebied Schouwen-Oost zo wordt in de project-nota ge schetst - veel verloren gegaan. „Veel van de historische land- schapsvormen en cultuurhisto rie van voor 1953 is verdwe nen", aldus de nota. „Slechts enkele aspecten herinneren aan het landschap voor de pe riode van de overstroming, zo als bijvoorbeeld enkele bochti ge wegen, de karrevelden en de ligging van de woonkernen. Het uitgestrekte agrarische polderlandschap is echter wel een afspiegeling van de cultuur rond de jaren vijftig". Bedreigingen Landschap en natuur in Schouwen-Oost hebben vol gens de opstellers van de project-nota te maken met ver schillende bedreigingen. Aller eerst is er sprake van ver mesting. Daarnaast is er vol gens de project-nota sprake van versnippering van zowel natuurterreinen als landbouw gronden. Daar komt bij dat de groei van de recreatie in het ge bied niet ongemerkt voorbij gaat. „Door het toenemend aantal recreanten hebben voor al de buitendijkse gebieden te maken met verstoring", aldus de project-nota. Door verschillende oorzaken is in het gebied de kwaliteit van het grondwater aangetast. Een van de oorzaken is de al even Als eerste voorwaarde stelt de ZMO dat voor de plantaardige sectoren er geen regulerende heffing op basis van de minera- lenboekhouding mag komen. In de akker- en tuinbouw mag de mineralenboekhouding in de visie van de ZMO alleen als managementinstrument op vrijwillige basis worden inge voerd. Reguleren Elke vorm van regulerende heffingen, dus ook een kunst mestheffing, moet volgens het hoofdbestuur van de ZMO wor den afgewezen. Tbn derde mag er ten aanzien van de prijsvor ming van dierlijke mest geen sprake zijn. Er moet volgens de ZMO verder een onafhankelijk instituut komen dat de kwali teit van de aangeboden mest gaat vaststellen. Ook de ge bruiksnorm voor dierlijke mest moet zo hoog mogelijk zijn. genoemde vermesting. Verder heeft men te maken met zoute kwel en een aantal lokale lo zingen. Volgens de opstellers van de projectnota voldoet de grondwaterkwaliteit niet aan de Algemene Milieukwaliteit zoals gestelde in de Derde No ta. „Vooral de fosfaat- en stikstofbelasting zijn hoog". De herverkaveling na de wa tersnoodramp heeft volgens de opstellers van de nota en be langrijke rol gespeeld in de verdere ontwikkeling van het eiland. Er werd een totaal nieuw wegenplan aangelegd, maar het ontsluitingssysteem is anno 1994 niet langer bere kend op haar taak. Door de toe genomen verkeersdruk is de provinciale weg van Zierikzee naar Haamstede uitgegroeid tot de drukste verkeersader van het gebied. „De toename van de recreatie op Schouwen- Duiveland heeft er in geresul teerd dat in de zomerperiode de doorstroming van het re creatief verkeer slecht is. Hier van ondervindt het landbouw- verkeer ook hinder en dit ver oorzaakt mede een afname van de verkeersveiligheid van de diverse wegen", aldus de nota. In het gebied bestaat - zo con cluderen de opstellers van de nota - behoefte aan een goede ontsluiting voor langzaam ver keer. Men doelt hierbij vooral op wandel- en fietspaden. „Wandelpaden, en in mindere mate fietspaden, dienen voor namelijk in het noordelijk deel De afzet van mest in de niet- overschotgebieden dient vol gens het ZMO-hoofdbestuur 'gecontroleerd' plaats te vin den. „Op dit moment kan en wil het hoofdbestuur van de ZMO niet verder gaan dan het Landbouwschap 'oranje licht' te geven om een aanvang te ne men met de voorbereiui.ig van een verordening. In september kan dan besluitvorming wor den gepleegd over het al dan niet in werking laten treden van deze verordening". „De ZMO zal de besluitvor ming mede af laten hangen van het feit in hoeverre de aangege ven voorwaarden door de ini tiatiefnemers van de Mestcen- trale in daadwerkelijk in be leid zijn omgezet dan wel zijn gerealiseerd", aldus de brief van de ZMO. Van essentieel be lang daarbij is dat de uiteinde lijke besluitvorming in (de Ge westelijke Raden van) het Landbouwschap moet plaats vinden. te worden gestructureerd aan gezien hier de meeste toeristen verblijven", aldus de nota. Voorgesteld wordt om niet al leen voorzieningen te treffen voor het langzaam verkeer maar ook de wegen te verbete ren zodat de extra verkeers druk in het zomerseizoen opge vangen kan worden. „Dit kan gebeuren door het structureren van routes. Gron den kunnen worden vrijge maakt voor wegverbreding", aldus de nota. Cultuurhistorie Zoals al aangestipt wordt in de nota gesteld dat er door de wa tersnoodramp in 1953 veel cul tuurhistorische elementen ver loren zijn gegaan. Met dat ge geven in het achterhoofd dóen de opstellers van de nota de suggestie om de cultuurhistori sche elementen die wel behou den zijn gebleven te accentue ren door de beplanting ter plaatse aan te passen. „Bebou wing of andere elementen die het uitzicht op cultuurhistori sche elementen belemmeren kunnen geweerd worden", al dus de nota. In de nota wordt verder gepleit voor het optimaliseren van de waterhuishouding. Dat zou ten goede moeten komen van zowel natuur en milieu als de land bouw. De waterhuishouding zou volgens de opstellers van de nota meer toegesneden moe ten worden op de functie van In de discussie tijdens de hoofdbestuursvergadering werd benadrukt dat het defini tieve besluit over de Mestcen- trale Zuid pas na de zomerva kantie kan vallen. In de ko mende weken zal blijken hoe serieus de voorwaarden, die de ZMO stelt, worden genomen. ZMO-voorzitter J.G. van Leeu wen vindt dat er zeker in de eerstkomende jaren geen hef fingen moeten komen in het kader van het mestbeleid en het Meerjarenplan Gewasbe scherming. De eerste jaren moet er be loond in plaats van gestraft worden. „Eerst moet het beleid uitgekristalisseerd zijn. Daar na kan er eventueel over heffin gen worden gepraat", aldus Van Leeuwen. De ZMO- voor zitter realiseert zich dat dit in strijd is met het mestakkoord. De omstandigheden vragen echter om bijstelling. De ZMO gaat verder aktie ondernemen tegen de manier waarop bijstandsaanvragen van fruit- een bepaald gebied. In een na tuurgebied is een andere grondwaterstand gewenst dan in een gebied dat voor de land bouw gebruikt wordt. Door de taillering van de peilvlakken kan daar volgens de nota op in gespeeld worden. Om de situatie voor de land- en tuinbouw te verbeteren zou er volgens de opstellers van de nota opnieuw verkaveld kun nen worden. Voor wat betreft de recreatieve voorzieningen zou er volgens de nota ook nog wel een en n'hder verbeterd kunnen worden. Allereerst, zo wordt gesteld, zouden de rou tes binnen het gebied beter gestructureerd kunnen wor den. Daarnaast zouden kleine recreatieve voorzieningen als routemeubilair en parkeer plaatsen gerealiseerd kunnen worden. Wil men alle plannen die in de projectnota gelanceerd worden uit (kunnen) voeren dan hangt dar een fors prijskaartje aan. Hoeveel er in totaal -geïn- vesteerd zou moeten worden wordt in de concept-nota niet uitgewerkt. Landinrich tingsprojecten worden voor een groot gedeelte budgettair gedekt door het rijk. Omdat Schouwen-Oost een landin richtingsproject met een admi nistratief karakter is is er een maximum bedrag per hectare beschikbaar. De landinrich- tingsdienst mag voor dit pro ject ten hoogste 1500,- per hec tare uitgeven. teeltbedrijven in het kader van de BZ-regeling worden beoor deeld. Om het toekomstper spectief van fruitbedrijven te kunnen bepalen wordt hun in ziens ten onrechte uitgegaan van de huidige lage marktprij zen voor hard fruit. Daardoor komt vrijwel geen enkele fruit teler in aanmerking voor extra krediet. Uitgangspunt moet zijn het kostprijsniveau. Dat is een veel reëler beoordelingscri terium. Meer doen BZ-aanvragen worden ten fina le door gemeentelijke sociale diensten beoordeeld, o.a. op ad vies van de provinciale direc ties van het ministerie van LNV. Het hoofdbestuur van de ZMO sprak maandag j.l. uit dat er meer gedaan moet wor den voor de noodlijdende fruit teelt. Dit mede naar aanleiding van een recente brief van minister Bukman, waarin nauwelijks een handreiking wordt gedaan. De ZMO wil met name de sa menwerking met de NFO ver stevigen om gezamenlijk naar oplossingen te zoeken. Het keur is bestemd voor de particuliere markt. Met het keurmerk onderscheidt de nieuwe generatie kunststof ra men, deuren en kozijnen zich en weet de consument in één oogopslag waar hij aan toe is. De consument kan aan het keurmerk aflezen dat de kozij nen volgens de strengste nor men zijn geproduceerd, gemon teerd en gecontroleerd. Harmonie Zowel de voorschriften van de VKG zelf als de KOMO- certificering spelen bij beoor deling van de kwaliteit een on misbare rol. De Ruijter: „Zo wel technische kwaliteit als ook esthetische kwaliteit zijn belangrijk. Het is voor de ko per niet alleen goed te weten dat de kozijnen deskundig worden gemonteerd, maar het is minstens zo belangrijk dat de kozijnen in goede harmonie zijn met de gevel. De woning behoudt zo haar waarde. Met het keurmerk levert het VKG- lidbedrijf en haar dealers een kwaliteitsprodukt van A tot Z. De consument kan daar zonder meer op vertrouwen." VLISSINGEN - In de Open hof in Vlissingen geeft de Ameri- kaaanse gospelzanger en gita rist Kevin Prosch dinsdag 19 juli een concert. Prosch wordt begeleid door een eigen bege leidingsband. Het concert is een initiatief van IPM in sa menwerking met het Christe lijk Centrum Zeeland en be gint om 19.00 uur. De muziek van Prosch beweegt zich van ritmische rock naar subtiele improvisatie. Kenners plaatsen de zanger-gitarist in de traditie van Van Morrison en Bob Dylan. Prosch groeide op in een blank, rijk, racistisch gezin in de Amerikaanse staat Alabama. Hij groeide op in een sfeer van geweld en wapens en raakte verzeild in de wereld van drugs en criminaliteit. Tbt op het moment dat hij door een zwarte man in zijn woonplaats tot het christelijk geloof kwam. Het concert in de Open hof is gratis toegankelijk. OUWERKERK - Omstanders alarmeerden gisteren (maan dagavond) rond 19.00 uur de vrijwillige brandweer van Duiveland toen drie Belgische sportduikers ter hoogte van de Zuidbout in Ouwerkerk zich zichtbaar uitgeput aan een gasboei vastklampten. Het Duivelandse brandweer korps rukte daarop met onge veer vijftien brandweerlieden uit om de Belgische zeebodem verkenners uit hun benarde po sitie te bevrijden. Tbrwijl aan land een hulpactie in gang werd gezet nam de bemanning van een passerende kruiser de vermoeide duikers aan boord om deze op de vaste wal af te leveren. Tbr plaatste aangeko men hoefden de Duivelandse hulpverleners niets meer uit te richten. Via de mobilofoon no digde de kok van het 'brand weerhuis', Koos van der Have, vervolgens zijn collega's uit om ondanks de tropische tempera turen in de brandweerkazerne een kop ouderwetse erwten soep te gebruiken. DEN HAAG - Drs. R. van de Geer wordt de nieuwe Neder landse ambassadeur in Maputo (Mozambique). Hij volgt drs. R. Vornis op. Deze vertrekt bin nenkort als ambassadeur naar Dhaka (Bangladesh). BAGHDAD - De Iraakse rege ring heeft alle bars, nachtclubs en discotheken opdracht gege ven binnen vijftien dagen de poorten te sluiten. De mogelijkheden in kleur, vormgeving en gebruiksgemak zijn groot en daarnaast zijn er vele extra's verbonden aan het keur. Tb denken valt bijvoor beeld aan zonwering, dubbel-, glas (HR-glas), verdiepte pro fielen, etc. Met persoonlijke wensen wordt rekening gehou den. Uit onderzoek blijkt dat de consument behoefte heeft aan een totaalprodukt. De VKG-leden leveren dat totaal produkt al jaren met succes aan de zakelijke markt. Kunststof kozijnen zijn onder houdsarm, duurzaam en niet duur. Door de introductie van het VKG-keur krijgt de parti culiere huiseigenaar nu ook duidelijkheid en zekerheid. De kunststof ramen, deuren en ko zijnen worden ontwikkeld in een gecontroleerd proces. De Ruijter hierover: „Dat bete kent dat alle bedrijven die het VKG-keur voeren de produk- ten in eigen huis produceren. Onder het KOMO-keur. Een stukje vakmanschap dicht bij huis. Daarnaast monteren de VKG-lidbedrijven en hun dea lers de kozijnen ook zelf. Want pas als de montage net zo nauwkeurig geschiedt als de fabricage, is er sprake van een totaal-produkt. De VKG- lidbedrijven en hun dealers staan voor zekerheid en kwali teit van fabrikant naar consu ment." Dat de VKG veel gelegen is aan een goed totaalprodukt blijkt ook uit de ontwikkeling van de 'VKG-voorschriften inbraa kwerendheid'. Deze voorschrif ten zijn opgenomen in het Poli- tiekeur Veilig Wonen. „Geen lo ze beloftes, maar doen wat je afspreekt is ons motto", aldus De Ruijter. Ook het milieu is een aspect dat door de VKG niet over het hoofd wordt ge zien. Want de kunststof kozij nen zullen, nadat ze worden af gedankt, niet terechtkomen op de vuilnisbelt. De Stichting Recycling VKG draagt zorg voor hergebruik. GOES - Bij de politie in Goes kwam zaterdag een melding binnen dat er vier olifanten vanaf de Grote Markt de Opril opliepen. Tben de politie ter plaatse was bleken er inderdaad vier oli fanten van Circus Renz rond te lopen. Veel publiek was op de been om de dieren van dichtbij te bekijken. In verband met de veiligheid werden de olifanten onder begeleiding van een dompteur teruggebracht naar het circusterrein aan het Mo lenplein. De grote beuze in Bru Het kleine beusje op de haven, Stond als een kind tegen moeder aan. Maar kwam de wind uit het noordoosten, wJ Dan was het te koud om er te staan. Dan ging men naar de grote beuze, Op een waaidag stond hij altijd vol. Met oude en met jonge schippers. Die hadden daar veel pret en lol. De ouderen stonden in een hoekje. De jonge meestal in een rij. Voor 't hek, ze lonkten naar de meisjes, Die moesten daar soms ook voorbij. Voor de Oudestraat stond toen de beuze, Daar was wel eens wat te zien. De meisjes deden graag een boodschap, Hun vriendje stond er ook bij, misschien. In de beuze op de haven, Was altijd wel wat te doen. De kinders speelden er hun spel graag, „Hoekje voor hoekje" deden ze toen. De jongens speelden er „schuifduiten", Of „zandhappertje", een messenspel. „Klesje" speelden er de kleintjes, Veel mensen weten dat nog wel. 's Zaterdags, in de zomermaanden, Gaf „de muziek" soms een concert. Nadien ging men er achter, 't dorp door, Jong en oud had dan veel pret. Men zag er soms ook wel een koopman, Die stalde er zijn waren uit. „Jaapje uit Breda", we kenden hem allen. Was een slimme, loze guit. Als het geen weer was om te venten, Stond een visboer er met vis. Kabeljauw, schol, schar of gornet, Wat hij verkocht was lang niet mis. Soms ging de omroeper het dorp door, Dan was er in de beuze fruit. Een emmer appels voor één gulden, Daar kon men niet onderuit. Dan kwam een koopman er met lapjes, Wol, katoen of schortebont. Opleg, kantjes, lint en knoopjes, Iedere vrouw kwam dan terstond Naar de beuze en 't is glad. Ze kochten er van dit of dat. Zo was de beuze steeds een knooppunt, Vaak een genot voor iedereen. Maar nu is het een stuk historie. Want de grote beuze, die verdween. En daarmee een brok gezelligheid, Raakten we zodoende ook weer kwijt. A. Wiebrens-Beekman, Bruinisse Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgave van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presen- 0 teren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht ZIERIKZEE - Slechts wanneer aan een aantal strenge voorwaarden wordt vol daan is de ZMO bereid de vorming van een Mestcentrale Zuid met verplichte aanmelding te gedogen. Dat standpunt werd onlangs door het hoofdbestuur van de ZMO ingenomen. De voorwaarden zijn in een brief aan -het KNLC geformu leerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 6