'Het Sehuurfeest is voor ons een stukje cultuur 'In je geboortedorp heeft elke centimeter waarde' Grondonderzoek voor de WOV ZMO kritiseert eisen groen-labelstallen Tweede Boerenmarkt in Haamstede Expositie Heruitgave boekje over Dreischor Fuchsia Vereniging tien jaar 'me//n J300. DINSDAG 12 JULI 1994 NR 25595 5 ZIERIKZEE - Half juli wordt begonnen met nader grondonderzoek voor de Westerschelde Oever Ver binding (WOV). Het onderzoek is vooral gericht op de Westerschelde, dat op land is van veel beperkter omvang. In de Westerschelde - de Pas van Tbrneuzen, de Middelplaat en de Everingen - worden in to taal zo'n veertig boringen ver richt tot een diepte van maxi maal 65 meter - NAP. Afhanke lijk van de resultaten zullen ook sonderingen in de rievie- rarm worden uitgevoerd. De werkzaamheden nemen zes we ken in beslag; er wordt continu gewerkt. In de Westerschelde wordt ge bruikt gemaakt van twee boor- platforms. Eind deze week worden zij, als de weersom standigheden niet tegenwer ken, vanuit Engeland in de ha ven van Thrneuzen verwacht. Daar worden zij met de ver eiste apparatuur uitgerust. De platforms hebben elk vier po ten, waarmee zij zich op de bo dem kunnen verankeren. Het platform zelf komt boven de zeespiegel - het drukt zich via de vier poten op. Zodoende kunnen de boringen onafhan kelijk van de zeegang en van golf slag die wordt veroorzaakt door passerende scheepvaart worden uitgevoerd. Het wordt niet uitgesloten geacht dat in het diepste deel van de Pas van Terneuzen (35 meter - NAP) de vier poten van het daar opere Gewezen zal worden op de ex tra kosten, die deze stallen voor de bedrijfsvoering opleve ren. Deze kosten staan veelal niet in verhouding tot de mi lieuwinst, die kan worden be haald. Alleen bij zeer grote eenheden kan er sprake zijn van een verantwoorde investe ring. Niettemin nemen tal van gemeenten een verplichting tot de bouw van groen-labelstal- len op in hun ontwerp-bestem- mingsplannen. De ZMO vindt dit onjuist. Er zijn andere, even efficiënte maar minder kostbare metho den om emissies te verminde rende platform niet lang ge noeg zijn om zowel voor veran kering als voor het opdrukken van het platform zelf te zorgen. Het platform wordt in dat ge val met. vaste ankers op zijn plaats gehouden. De vier poten doen dan dienst als spudpalen of drijvende ankers. Het grondonderzoek wordt van zuid naar noord uitgevoerd. Het doel ervan is eventuele ri sico's tijdens het boorproces voor de tunnel zoveel mogelijk uit te sluiten. De minister van verkeer en waterstaat Heeft in een eerder stadium al drie mil joen gulden voor het werk be schikbaar gesteld. De scheepvaartdienst Wester schelde heeft toegezegd tijdens de werkzaamheden voor extra begeleiding te zorgen voor de scheepvaart in de Pas van Tfer- neuzen en in de Everingen. De nautische autoriteiten in Bel gië zijn via rijkswaterstaat Zeeland op de hoogte gesteld. Voor de boringen aan land krij gen de eigenaren en gebruikers van de percelen bericht van de directie milieu en waterstaat. Het werk wordt in opdracht van de aannemingsmaatschap pij Kombinatie Middelplaat Westerschelde bv uitgevoerd. ren. Er moet/meer recht wor den gedaarraan praktijkerva ringen, die al opgedaan zijn. Het lijkt er op dat de land bouw koste wat kost moet op draaien voor de ontwikke lingskosten, die de overheid in groen- labelstallen heeft gesto ken. Bovendien zou de over heid, aldus de ZMO, flexibel moeten omgaan met reduktie- eisen. Vaak moeten enorme kosten worden gemaakt om de laatste paar procenten van de milieu doelstellingen te halen. In de ene sector lukt dit gemakkelij ker dan in de andere. Het BURGH-HAAMSTEDE Woensdag 27 juli wordt op in dustrieterrein De Roterij bij Burgh-Haamstede voor de tweede keer in successie een Boerenmarkt gehouden. Vijf entwintig bedrijven presente ren zichzelf tijdens de Boeren markt. De Boerenmarkt be gint om 13.00 uur een duurt tot 21.00 uur. Vorig jaar werd de Boeren markt voor het eerst gehouden en het initiatief bleek een suc ces. Zowel deelnemers als be zoekers waren enthousiast. Er was toen een grote verschei denheid aan door land- en tuin bouw op Schouwen-Duiveland geproduceerde produkten. Vanouds bekend is het zelf zui- velprodukten maken op de boerderij. Nieuw op de Boeren markt zijn: de teelt van anjers, het trekken van witlof en het maken van advokaat. Ook de Zeeuwse Vlegel - brood ge maakt van in Zeeland op mi lieuvriendelijke wijze geteelde tarwe - is te vinden op de twee de Boerenmarkt. Levende Ha ve en oude en nieuwe werktui gen maken het beeld compleet.' 's Avonds zorgt een boerenka- pel voor de vrolijke noot. AMSTERDAM - De Stichting Aids Fonds beticht de Stich ting Benefiet ervan bijna 80.000 gulden te hebben ver duisterd. Het fonds heeft maandag aangifte gedaan bij de politie in Amsterdam. hoofdbestuur toonde zich voorts bijzonder kritisch over de voorwaarden die aan subsi die voor groen- labelstallen worden verbonden. Zo mag een bedrijf, dat een groen-labelstal bouwt, niet groeien in sbe's en moet 35 procent van het voer op het eigen berijf worden gepro duceerd. Ook zijn er voorwaar den over het maximale aantal groot vee-eenheden per ha. Door al deze eisen komen veel bedrijven niet in aanmerking voor subsidie en bovendien hebben de eisen niets te maken met het doel van de regeling, aldus het hoofdbestuur. ZIERIKZEE - In de foyer van de Concertzaal zijn deze zomer schilderijen te zien van de Zie- rikzeese oud-journalist Jan Jongschaap. De expositie omvat tevens een aantal werken in de filmzaal en in een gedeelte van het aan grenzende restaurant Mondra- gon. De foyer, ingang Concert zaal in de Paardenstraat, is open op dinsdag, donderdag en zaterdag, van 13.30 tot 17.00 uur. Overheid pint zich teveel vast' ZIERIKZEE - Het hoofdbestuur van de ZMO is van mening dat de overheid zich te veel vastpint op de groen-labelstal. Investeringen in deze stallen zijn economisch nauwelijks op te brengen. Bovendien verbindt de overheid veel te zware eisen aan subsi die voor groen-labelstallen. De ZMO zal de proble matiek rond de groen-labelstallen per brief bij het KNLC aankaarten. Het jaarlijkse Sehuurfeest van de PJZ werd enthousiast gevierd. (Foto: Marijke Folkertsma). DREISCHOR - „Voor ons is het jaarlijkse sehuurfeest een stukje cultuur. Een schitterend gebeuren dat we niet willen missen. Wanneer de band speelt en iedereen is aan het dansen of zit met elkaar te praten, dan weet je waarvoor je het doet." De voorzitter van de afdeling Schouwen-Duiveland van de Plattelands Jonge ren Zuid (PJZ) Marco Capelle uit Looperskapelle is na twintig jaar nog altijd vol enthousiasme over het jaarlijkse Sehuurfeest van de afdeling. Afgelopen zaterdag werd dat evenement weer gehouden in de schuur van de familie Van de Velde aan de Zuiddijk in Dreischor. Het werd bezocht door zo'n vierhonderd jongeren, ongeveer honderd minder dan gebruikelijk. Dat kwam volgens Capelle vanwege de concurrentie van de voetbalwedstrijd Nederland-Brazilië die op tele visie was te zien. Aanvankelijk was de PJZ nog van plan om tijdens het Sehuurfeest een groot scherm op te stellen waarop de wedstrijd te volgen zou zijn, maar dat lukte zo kort voor het evenement niet meer. Alle rayons van de Plattelands Jongeren Zuid organiseren jaarlijks een eigen Sehuur feest. De data van die feesten zijn precies op elkaar afgesteld zodat er geen twee Schuur- feesten gelijk of kort achter el kaar worden gehouden. Een sehuurfeest is namelijk in de eerste plaats bedoeld als ont moetingsplaats voor leden van de PJZ. Het is echter geen be sloten bijeenkomst. Jongeren, maar pok mensen die de dertig al zijn gepasseerd en die geen lid zijn van de PJZ zijn welkom» op elk Sehuurfeest. „Wanneer .men enkele keren is geweest komt het er meestal wel op neer dat men besluit lid te wor den", aldus Capelle. Bij een Sehuurfeest wordt een boerenschuur leeg geruimd en ingericht als feestzaal. In Drei schor had men daar veel werk van gemaakt door met visnet ten een verlaagd plafond te maken en een dansvloer, mu- ziekpodium en enkele barret jes te cr.eëren. ,,We zijn ruim een week tevoren begonnen met de werkzaamheden voor de inrichting", aldus de voor zitter van de Schuurfeestcom- missie Gillis Klompe uit Drei schor. Trots vertelt hij over de bierleidingen die vanuit een gekoelde wagen buiten de schuur naar de tap lopen. ,,Dat is dit jaar voor het eerst. De organisatorische voorberei dingen begonnen al in decem ber toen de bands moesten worden gecontracteerd en de vergunningen geregeld. Dat laatste levert volgens Klompe en Capelle de laatste jaren steeds meer problemen op. „De gemeente wordt steeds strenger en begint eisen te stel len met betrekking tot horeca- papieren." Men maakt zich daarom een beetje zorgen over de toekomst. „Het Sehuurfeest moet doorgaan. Het is het eni ge Sehuurfeest op Schouwen- Duiveland. Het zou een blama ge voor de PJZ zijn wanneer we daarmee zouden moeten stop pen." De PJZ is onderdeel van Delta Jongeren Zeeland en een ge deelte van West-Brabant en houdt zich vooral bezig met het organiseren van ontspannende activiteiten waarbij platte landsjongeren elkaar kunnen ontmoeten. Bowlen, toneel en barbecue bijvoorbeeld. Voor de educatieve activiteiten heeft men een andere afdeling, het Agrarisch Jongeren Kontact (AJK) dat eveneens onderdeel is van Delta Jongeren Zeeland. Het Sehuurfeest is de activiteit waarmee de PJZ zich het meest richt op jongeren buiten hun afdeling. Zaterdag werd dat onder meer gedaan door het optreden van de band Backside uit het Noord-Brabantse Oosterhout. Zij speelden top- honderd nummers en lichte housenummers. Verder was de groep Slipgevaar uit Sirjans- land te horen. Onder leiding van de heer Poot speelde deze band rockmuziek. Het was hun eerste optreden voor een groter publiek. ZIERIKZEE - Zomer 1994. Door ligging, volksaard en geschiedenis heeft het dorp Dreischor ontegenzegge lijk altijd een eigenaardige en op zichzelf staande plaats ingenomen, ten opzichte van de andere dorpen op Schouwen - Duiveland. In de veertiger jaren van deze eeuw is Jan J.Klompe, destijds landbouwer op boerde rij 'De Hond" aan de Gaandersesweg begonnen met tal van wetenswaardigheden over zijn geboortedorp op schrift te stellen. Het boekje dat daaruit voortvloeide werd onlangs herdrukt. Rijksarchief te Middelburg wa ren opgeborgen, werden door de heer Klompe geraadpleegd. In nauwe samenwerking met de toenmalige besturen van de gemeente en polder Dreischor werd de uitgave van alle verza melde en gerangschikte gege vens mogelijk gemaakt door de Vereniging "Stad Lande" van Schouwen-Duiveland te Zierikzee. Als derde deel in de zogenaam de Zandloper-reeks werd het boekje van 104 pagina's in 1949 door Stad Lande uitgegeven en het bevatte tevens een aan tal illustraties. Het was te krij gen op het gemeentehuis in Dreischor. Als bijzonderheid kan nog worden vermeld dat eventuele baten, die uit de ver koop voort kunnen vloeien ten goede zullen komen aan het Streeklandbouwmuseum voor Schouwen-Duiveland 'Goe- manszorg' te Dreischor. bepaalde oorzaken ten grond slag moeten hebben gelegen, is zeer aannemelijk en in feite zuiver een kwestie van oorzaak en gevolg. Zo hebben er vroe ger in het dorp, maar ook daar buiten, wel eens geruchten de ronde gedaan dat Dreischor eertijds gediend zou hebben als wijkplaats en toevluchts oord voor politieke- of andere bannelingen van elders. Daardoor bestaat de mogelijk heid dat door bloedvermeng ing van deze heterogene ele menten met de oorspronkelijke inwoners een zekere invloed heeft veroorzaakt op de menta liteit van opvolgende geslach ten die het dorp voortbracht. Maar hoe dit alles ook zij, wer kelijk authentieke gegevens hieromtrent zijn niet bekend. Liever dan verder in te gaan op deze geruchten of overleverin gen ligt er nog een andere voor de hand liggende veronderstel ling in het verschiet. Dat is de sterk geïsoleerde lig ging van Dreischor in het verle den op een apart eilandje en min of meer omklemd tussen de afzonderlijke eilanden Bommenede, Schouwen en Duiveland. Verder kunnen ook de eenzijdige landelijke aard van bevolking en bedrijfsleven een belangrijke rol in het ge heel hebben gespeeld. Het kwam voor auteur Klompe destijds dan vooral ook neer op ordenen van de beschikbare ge gevens aan. Omdat hij voor de nodige historische gegevens aangewezen was op het oud archief van de toen nog zelf standige gemeente Dreischor kwam daar nogal wat bij kij ken. Dat oud-archief lag in die da gen hoofdzakelijk op de meest onachtzame wijze opgeborgen op de zolder van het gemeente huis, het zogenaamde 'Plaese- nuus'. Het was de meest onge ordende mengeling van ge meente-, polder-, kerk- en am bachtsheerlij ke bescheiden die men zich voor kan stellen. Maar ondanks deze w^re cha os, bevatte dit dorp archief toch heel veel wetenswaardigs materiaal om zijn doel te ver wezenlijken. Bronnen Ook de belangrijkste verzame ling historische bronnen over het dorjj Dreischor, die in het GOES - In het kader van het tien-jarig bestaan van dc Zeeuwse Fuchsia Vereniging wordt donderdag 14 tot en met woensdag 20 juli een fuchias- how gehouden in dc histori sche Goese Manhuistuin. Een opname van de zuidzijde van de kerk. Kerk en kerkhof te Dreischor uit de tweede helft van de vorige eeuw. De foto werd destijds gemaakt door Anth. Verjaal, bekend amateur-fotograaf in het dorp. De show omvat zo'n 2500 plan ten van 450 verschillende fuch sias. De Zeeuwse Fuchsia Ver eniging groeide in tien jaar uit naar 175 leden. De vereniging heeft tot doel om haar leden voor te lichten over alle ont wikkelingen op het gebied van fuchsias. Verder probeert men de onderlinge band te verstevi gen door vergaderingen te hou den. De fuchsiashow wordt ge opend door dc commissaris van de koningin drs W. van Gel der. Een kaartje van Zeeland in 1300; Dreischor wus toen een eiland op zich zelf en nog niet verbonden met Schouwen of Duiveland. Dreischor week vroeger op al lerlei manieren af van de om liggende plaatsen en op vrijwel ieder gebied van de toenmalige samenleving. Maar om dat ge geven op de juiste manier in te kunnen schatten moet men in die omgeving geboren en geto gen zijn of er althans een groot deel van zijn leven hebben ge woond. Dan pas is men in de gelegenheid om met dit zo bij uitstek karakteristieke dorps- karakter van nabij vertrouwd te raken, het te beoordelen en tot meer onderlinge vergelij kingen te kunnen komen. Geruchten Dat aan dit alles echter zeker WESTVOORN ScooderrtQ redieP

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5