al meer Europa Circus Renz trekt dan 150 jaar door zorgelijk Toestand Zeeuwse natuur is Politie verspreidt pamfletten Subsidie provincie slachtoffer hulp aan toeristen Structuur bedrijf telt mee Opnieuw Zeeuwse Prijs Integratie Gehandicapten Behoud-beheer-ontwikkeling noodzakelijk Drie dagen in Renesse k DINSDAG 12 JULI 1994 I NR 25595 ZIERIKZEESCHEPjJ NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905. Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49,50 Bij autom. afschr. f 47,00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afscfTr. f (77,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertljden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) 1 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 17%% B.T.W. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 40% Min.temp. 16 graden Mid.temp. 24 graden Windkracht variabel 3 Vrijdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 14 graden Mid.temp. 23 graden Windkracht west 3 Zaterdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. 13 graden Mid.temp. 23 graden Windkracht variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 13 juli Zon op 05.33, onder 21.53 Maan op 11.10 onder 23.32 14 juli Zon op 05.34, onder 21.52 Maan op 12.26 onder 23.56 Eerste Kwartier: 16 juli (03.13) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Het zomerse en warme weer houdt nog even aan. Vanavond en vannacht is het helder en de mini mumtemperatuur ligt rond de 18 gra den. Morgen begint de dag zonnig en loopt de temperatuur snel op tot tegen de 30 graden. Geleidelijk ver schijnen er wolken aan de hemel die de zon nu en dan afschermen. In de avond is er met name in het zuiden van het land kans op een lokale on weersbui. Er is weinig wind. Later op de dag waait in het zuiden van het land een westenwind van zee en koelt het enigzins af. Donderdag is het in het gehele land koeler met van tijd tot tijd bewolking en een enkele regen- of onweersbui. Ook vrijdag blijft de kans op een bui bestaan maar geleidelijk komt de zon weer meer door. Al met al blijft het tamelijk zomers met maxima van ongeveer 23 graden. AARDENBURG - Het Recher che Bijstands Team (RBT) dat onderzoek doet in verband met aangetroffen delen van het menselijk lichaam in Retran- chement heeft pamfletten ver spreid. Op die manier vraagt men me dewerking van het publiek in het onderzoek. Men wil weten of de mensen verdachte perso nen, voertuigen of voorwerpen hebben gezien in de omgeving van het misdrijf. De pamflet ten zijn opgesteld in het Neder lands, Duits en Frans. Ze wor den opgehangen op publieke plaatsen, zoals stads- en VW- kantoren, bankinstellingen, hotels, campings en strandpa viljoens, in Sluis, Oostburg, Retranchement en Cadzand. Met het oog op mensen die het afgelopen half jaar hun vakan tie doorbrachten in de omge ving van Cadzand/Retranche- ment is het bericht ook naar persbureaus in België, Frank rijk en Duitsland gestuurd. hoge milieu-eisen stellen, vor men een aanwijzing dat nega tieve landelijke tendens ook voor Zeeland opgaat. Zeeland is altijd een vrij bosarm gebied geweest. De bossen zijn schaars en liggen versnipperd. Ten op zichte van de rest van Neder land valt de verzuring mee, maar in Zeeland heeft men te kampen met problemen als iepziekte en bacterievuur. Maatregelen Al met al kon geen positief beeld worden geschetst over de toestand van de Zeeuwse na tuur.'Juist de soorten en le vensgemeenschappen waaraan in Zeeland de hoogste waarde moet worden toegekend, heb ben het moeilijk. Het gaat slecht met de ecosystemen met een hoge graad van natuurlijk heid en variatie. Ook de, inter nationaal zo belangrijke, ge bieden waar eb en vloed de na tuur beïnvloeden en een grote rijkdom aan vogels en bijzon dere plantensoorten voorko men, nemen nog steeds in om vang af. Soorten van zout tot brak en van vochtig, voedse- larm milieu staan onder zware druk. Eén van de maatregelen die de provincie hanteert om de achteruitgang een halt toe te roepen is het aankopen van be staande natuurgebieden. Dit is een vanouds effectieve manier. Het beheer van deze natuurge bieden vindt meestal plaats door natuurbeschermingsorga nisaties als het Zeeuwse Land schap, Natuurmonumenten of Staatsbosbeheer. Een andere methode is het aanleggen van nieuwe natuurgebieden. Hier mee krijgen gevoelige en aan grote oppervlakte gebonden soorten nieuwe levenskansen. Kleinschalige projecten heb ben hun nut ook bewezen, zoals de slufter op de Neeltje Jans en de aanleg van drinkpoelen en milieu-vriendelijke oevers. De ze dragen bij tot de verminde ring van versnippering. Voor het stoppen van de achteruit gang in oppervlak van één van de belangrijkste Zeeuwse waarden, de slikken en schor ren, ligt helaas geen oplossing in het verschiet. De Provincie .probeert met plannen als Ke rend Tij, de nota Veiligstelling natuurgebieden en het Natuur beleidsplan de achteruitgang te stoppen. Het beleid verkeert weliswaar nog merendeels in de planvormende fase. De komende jaren zal, volgens de Provincie, de uitvoering gestalte krijgen en de eerste, reeds uitgevoerde, plannen wijzen erop dat de gekozen richting kansrijk is. ZIERIKZEE - De Stichting Slachtofferhulp Zeeland kan rekenen op een subsidie van 10.000,- voor het project Toe risten Slachtofferhulp Zee land. Dat heeft de provincie bekend gemaakt. De subsidie is bedoeld voor de eerste perio de van het project. Of er ook een financiële bijdra ge van de provincie komt voor het verdere verloop van het project is nog niet bekend. De provincie wil dat af laten han gen van de dit jaar door de Stichting Slachtofferhulp uit te voeren evaluatie. ,,In hét bij zonder hechten wij eraan dat het project niet alleen daad werkelijk meerwaarde bewijst te hebben voor de dienstverle ning naar de toerist in het proefgebied toe doch tevens dat zicht gegeven wordt op de uitbreiding van de dienstverle ning naar de rest van Zeeland", aldus de provincie in een brief aan de Stichting Slachtoffer hulp. De provincie acht het verder van belang dat het project zich op termijn ook meer met de preventie van misdrijven bezig gaat houden. „Gedacht kan worden aan gerichte activitei ten in voorlichtende of promo tionele zin", aldus de brief. Bij uitgifte mosselpercelen BRUINIS SE/ZIERIKZEE - Een aantal mosselkwe kers uit Yerseke heeft bij Zevibel en de Producenten organisatie voor de Nederlandse mosselcultuur aan de bel getrokken over de toekomst van hun bedrij ven. Met het oog op de afwikkeling van de finale eindronde zien zij de toekomst voor tientallen on dernemingen in deze bedrijfstak met zorg tegemoet. Het motief van de brandbrief staat in verband met de finale eindronde die zoals bekend in opdracht van de Directie Visse rijen in de loop van het najaar zal worden afgerond. De be zwaarde kwekersgroep, waarin het voortouw is genomen door mosselkwekerij Hollestelle bv, is van mening dat Zevibel en de PO alert op deze voor meerdere bedrijven funeste gang van za ken moeten inspelen. Door nu reeds een discussie over de wij ze van compensatie op gang te brengen kunnen volgens hen veel teleurstellingen worden voorkomen. Het oogmerk van de kwekersgroep is dat alle be drijven in de toekomst over minstens één perceel stabiele bewaargrond (een zogenaamd IA perceel) kunnen beschik ken. Gebeurt dat niet dan is het volgens deze kwekers mo gelijk dat bijvoorbeeld twee bedrijven die in de basisjaren ongeveer hetzelfde aandeelper centage hadden en waarvan de zelfde achteruitgang in twp's is vastgesteld het ene bedrijf zon der compensatie rendabel kan voortbestaan, terwijl het ande re bedrijf geen bestaansmoge lijkheid meer overhoudt. Ook is het niet ondenkbaar dat bij de te verwachten beleids voering goede kweekgrond be schikken zodanig laag op de ranglijst komen te staan dat er bij de komende verdeling geen keuze meer kan worden ge maakt uit de zogenaamde 'be zwaargrond'. Daar staat weer tegenover dat andere onderne mers in deze bedrijfstak die in het verleden hebben kunnen kiezen zelfs zonder wijziging van het bestaande percelena- reaal nog niet in hun voortbe staan worden bedreigd. „Niet alleen de hoogte van de schade op zich, maar de struc tuur van het bedrijf dient be palend te zijn voor de rangorde bij de uitgifte van vervangende percelen", schrijven de veront ruste ondertekenaars in de brief. Volgens een woordvoer der van de kwekers zullen tal van kwekers het later bezuren als zij nu een afwachtende hou ding innemen. Inzending nominaties mogelijk GOES - De Zeeuwse Stichting voor Gehandicapten beleid in Goes nodigt individuele personen, instan ties en organisaties uit nominaties in te zenden voor de Zeeuwse Prijs ter bevordering van de Integratie van Gehandicapten. Het doel van de prijs is het be vorderen van de integratie van mensen met een handicap in de Zeeuwse samenleving. Dit kan volgens de Stichting onder meer gebeuren door bij de toe gankelijkheid, bruikbaarheid en bereikbaarheid van gebou wen rekening te houden met de benodigde voorzieningen, door extra aandacht te besteden aan de wijze waarop informatie wordt verspreid in een voor ie dereen leesbare vorm, door het stimuleren van deelname aan het arbeidsproces en het bie den van geschikte sport- en re creatiemogelijkheden. De prijs is bedoeld als een waardering voor die inzet, die erin 1993 toe bijdroeg dat men sen met een handicap beter aan de samenleving kunnen deel nemen. De nominaties die uiterlijk 1 september binnen moeten zijn bij de Zeeuwse Stichting Ge handicaptenbeleid, moeten voldoen aan onder meer de vol gende criteria: het project moet origineel zijn, het moet een voorbeeldfunctie hebben en het moet betrekking hebben of zijn ontwikkeld binnen de pro vincie Zeeland. De inzendingen dienen verge zeld te zijn van een korte be schrijving van maximaal twee A-4 kantjes, met argumentatie. De prijs zal op 14 oktober door burgemeester mr J. J. P. M. As- selbergs van Zierikzee worden uitgereikt in de Concertzaal in Zierikzee. (dichtschuiven van het water- winkanaal Oranjezon) hebben hun vruchten al afgeworpen, evenals de maatregelen tegen verruiging door begrazing. In het Zeepe zijn verschillende plantensoorten weer hersteld. Polders Het poldergebied neemt verre weg het grootste deel van het landoppervlak van Zeeland in beslag. Het is overwegend in tensief gebruikt akkerland (82 procent van het Zeeuwse lan doppervlak is in intensief agrarisch gebruik). De natuur waarden die oorspronkelijk in akkergebieden aanwezig wa ren zijn als gevolg van dit in tensieve gebruik veelal ver dwenen. Typerende en streek eigen akkeronkruiden zijn uit gestorven of zeldzaam gewor den. Dat geldt ook voor ken merkende broedvogels als grauwe gors, kwartel. Sinds kort gaat ook de veldleeuwerik snel achteruit. Ook de kalk- en warmteminnende hooilandve getaties op de Zeeuwse bloem- dijken worden bedreigd door verruiging. De dijken vormen een leef- en rustgebied voor vo gels en kleine zoogdieren (am fibieën, reptielen, vlinders en diverse insekten. De grauwe gors is vrijwel uit gestorven in Zeeland en de geelgors en, sinds kort, ook de boompieper gaan achteruit. Maar soms zijn er positieve ontwikkelingen: De roodborst- tapuit is, vooral in Zeeuws- Vlaanderen, sterk toegenomen en de patrijs handhaaft zich hier in tegenstelling tot de rest van Nederland goed. Paddestoelen Over paddestoelen is in het al gemeen, door het vrijwel ont breken van historische gege vens, weinig te zeggen. Positief is in ieder geval de ontwikke ling voor deze soortengroep in de bossen die werden aange legd op de na afdamming drooggevallen gronden. Ook over vlinders zijn te weinig ge gevens bekend om harde uit spraken te doen. Met name waarnemingen van soorten die RENESSE - „Het circus is een bedrijf waarde mensen hard moeten werken," zegt circusdirecteur Bernhard Renz vol trots. Hij is de zevende generatie van een beroemde circusfamilie uit Berlijn. Al sinds 1842 trekt het circus, opgericht door Ernst Jacob Renz, van land tot land en van stad tot stad. Voor de vierde keer is het circus op toernee door Nederland. Gisteren, maandag, en ook vandaag en morgen staat het circus in Re- nesse op het terrein aan de Roelandseweg. „Hooggeëerd publiek, de een malige truc met het ei," kon digt clown Charlie zijn optre den aan. „Ik gooi het ei om hoog en vang het op met dit bord." Het publiek lacht uit bundig als het ei kapotvalt op het hoofd van de clown. De tent zit redelijk vol en de circusacts volgen elkaar in een rap tempo op. Er is een echte fakir die over glas loopt en metershoge vlammen uitbraakt, een paar- dendressuurnummer (Circus Renz was van oudsher beroemd om zijn paardenummers) en een optreden van vier Indische olifanten. De dompteur is oen zoon van de directeur en heet ook Bern hard. Renz: „Er zijn nog maar zes circussen in de wereld die olifanten hebben, en die heb ben er meestal maar één of twee. Wij zijn de enige die er vier hebben." Het circus heeft 45 mensen in dienst uit allerlei landen: Hongarije, Italië. Po len, Griekenland en Neder land. In de stallen staan zo'n 50 dieren, waaronder paarden en pony.s, duiven, honden en na tuurlijk de olifanten. De karavaan bestaat uit 50 wa gens. Sommigen zijn al 90 jaar oud en doen denken aan het circusleven uit de vorige eeuw. Renz: We hebben alles zelf, ook onze eigen brandweerwagens en we zorgen met twee genera toren voor stroom. We gebrui ken zo'n 40.000 kilowatt per dag!" De circusartiesten ko men tegenwoordig meestal uit de sportwereld. Een enkeling komt nog uit een circus- geslacht, zoals zoon Bernhard. Ook bij kleindochter Zarina stroomt het circusbloed door de aderen. Ze wordt door haar vader aangekondigd als: Zari na het slangemens. Het circus treedt op van maart tot okto ber en geeft soms wel 26 voor stellingen per maand. Diersoorten kunnen alleen overleven in een passende leefomge ving: Zonder knotboom geen steenuil, zonder kokkel geen schol ekster en zonder schoon water geen otter of zeehond. (Archieffo to). ZIERIKZEE - Vermesting, verdroging, versnippe ring en de typisch Zeeuwse variant daarop: verdam- ming, zijn de belangrijkste oorzaken van de slechte staat waarin de Zeeuwse natuur momenteel ver keert. Zeldzame planten en dieren worden steeds zeldzamer en algemene soorten komen steeds meer voor. Dit staat in de brochure: De toestand van de Zeeuwse natuur, een vervolg op de nota Toestand van de natuur II. Naar aanleiding van de alasr- merende uitkomsten van deze nota liet Gedeputeerde staten onderzoeken of dit ook voor Zeeland geldt. De uitkomst van dit onderzoek staat in voornoemde brochure. Hierin worden de belangrijkste con-, clusies uit het rapport voor de Provincie nagegaan en met en kele regionale voorbeelden geïllustreerd. Zeeland kent nog milieus met een hoge graad van natuurlijkheid zoals de Oosterschelde, Westerschel- de, Voordelta en de duinen. Maar, net als in de rest van Ne derland, is in Zeeland een dui delijke algemene ontwikke ling te zien van veranderingen in de natuur. Met de soorten uit de meeste milieutypen gaat het slechter en ook met de stabiele zout-milieus met schoon helder water gaat het slecht. Dit heeft tot gevolg dat het met andere milieutypen weer beter gaat. Dit betreft sterk door de mens beïnvloedde en dus weinig na tuurlijke milieus, die vrij soor- tenarm zijn. Duinen Ook met de duinen gaat het slecht. Het oppervlak van de Zeeuwse duinen is vrijwel ge lijk gebleven, maar kwalitatief zijn er grote veranderingen op getreden. Het grootste gevaar voor het voortbestaan van de karakteristieke vegetatie van de duinen, is de verdroging als gevolg van de drinkwateront trekking. Onder natuurlijke omstandigheden zou ongeveer één derde van het oppervlak (ruim 5.000 hectare) vochtig tot nat zijn. Dit areaal is in de loop der tijd echter ingekrompen tot hooguit enkele tientallen hectaren. In droge jaren blijft hier vrijwel niets van over, minder dan één procent. Dit betekent dat de karakteristie ke, en internationaal belang rijke, vegetatie op de rand van afgrond balanceert. Verdroging heeft in de duinen bovendien een vermestend ef fect door reacties in de bodem. Gevolg is een verruiging en dichtgroeien met struweel, waardoor ook soorten van open en droog terrein verdwij nen. Door deze veranderingen vertrekken de in moeras en wa ter broedende vogels zoals do- daar, winter- en zomertaling en de rietzanger. Ook allerlei rep tielensoorten worden door de verdroging bedreigd. Maatre gelen tegen de verdroging, zo als het aanleggen van de sluf ter op de Neeltje Jans, het op gang laten komen van verstui vingen (Meeuwenduinen) en het vasthouden van water De Torro's met hun lasso-act. Ook letterlijk bedreven zijn ze met het klappen van de zweep en in messenwerpen. (Foto: Marijke Fol- kertsma). 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3