Malaise op internationale handelsmarkt voor zaaizaad Actie tegen vakantiespreiding Vier jaar cel voor doodslag op kapitein waterstanden Milieudienst waarschuwt voor smog in de Rijnmond Man vergat fortuin bij verhuizing Daling aantal ontsnap pingen Ontwikkeling nieuwe rassen kost veel geld Families kunnen niet met elkaar op vakantie ]|.iG>viinfioiiaal kwaliteitsmerk van A&P: Masterproduct. I s 2IERIKZEESCHETJIEUWSB0DE Vijftien bedrijven gesommeerd ROTTERDAM (ANP) - De Milieudienst Rijnmond heeft vijftien bedrijven in het Rijnmondgebied op dracht gegeven in verband met smogvorming hun uitstoot van reactieve koolwaterstoffen met de helft te verminderen. De milieudienst heeft vanaf maandagmiddag 17.00 uur waarschuwingscode 2 inge steld, wat wil zeggen dat er sprake is van matige smog. Als gevolg van het warme weer en de relatief geringe oosten wind (minder dan vier meter per seconde) zal de waarschu wing voorlopig van kracht blij ven, voorziet de woordvoerder. Nara verwachting treedt van daag, dinsdag, weinig verande ring op in de weers- en lucht - gesteld. Volgens de milieudienst spelen reactieve koolwaterstoffen een belangrijke rol bij de vorming van ozon, die weer bijdraagt tot het ontstaan van zo mersmog. De ondernemingen in de Rijnmond die hun uit stoot moeten reduceren, zijn op grond van hun milieuvergun ning verplicht zich aan de waarschuwing te houden. Vol gens de woordvoerder betreft het bij de uitstootreductie vooral overslagbedrijven. Drama aan boord Breskens 6 DEN HAAG (ANP) - Het gerechtshof in Den Haag heeft maandag de 28-jarige Belg J. L. wegens doodslag veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. Het hof acht bewezen dat de man op 15 februari 1989 voor de kust van Marokko de kapitein van het vis sersschip Breskens 6 heeft doodgeslagen. Tegen de man was drie jaar geëist. L. was samen met drie anderen en de 54-jarige kapitein A. Sab- be vanuit Zeebruggé uitgeva ren om voor de Afrikaanse kust te vissen. De rei$ verliep niet voorspoedig. .Er waren steeds ruzies aan boord. De ka pitein was permanent dronken en schold zijn bemanning uit. Kort voor het misdrijf kwam het tot een vechtpartij tussen L. en Sabbe. Voor het hof vertelde L, dat de kapitein trachtte hem te wur gen en in zee wilde gooien. De verdachte pakte daarop een moker die aan dek lag en sloeg daarmee op het hoofd van de kapitein. Het lijk werd in een ketel gestopt en overboord ge gooid. Vervolgens voeren de bemanningsleden naar Sierra Leone, waar ze de boot achter lieten. Een tweede bemanningslid, de 36-jarige P.A. kreeg maandag ontslag van rechtsvervolging. Hij zou hebben meegewerkt aan de verdwijning van het li chaam. Maar volgens het hof deed hij dit niet met kwade be doelingen. De rechtbank in Middelburg veroordeelde L. in eerste in stantie tot vier jaar gevange nisstraf. Hij was in hoger be roep gegaan, omdat hij meende dat een ander bemanningslid de dodelijke slagen zou hebben toegebracht. A. kreeg drie maanden voorwaardelijk en een boete van 1.000 gulden. EINDHOVEN (ANP) - Twee bouwvakkers heb ben in een Eindhovense woning waar ze renova tiewerkzaamheden ver richtten in een keuken blok onlangs een bedrag gevonden van 363.000 gulden. Na lang speuren hééft de politie de rechtmatige ei genaar achterhaald. Het blijkt een 51-jarige Eind- hovenaar te zijn die ver telde hij dat zijn spaar geld bij de verhuizing was vergeten mee te ne men. Toen hij er later wel aan dacht, durfde hij het niet op te halen. De man woont inmiddels elders in Eindhoven op een ka mertje. Hij wilde niet in zijn vroegere woning in breken. De Eindhove- naar had zich voorgeno men het geld te zijner tijd aan de nieuwe bewo ners terug te vragen. De twee eerlijke vinders hebben ieder 1.000 gul den gekregen. DEN HAAG (ANP) - Het aan tal uitbraken van gevangenen is fors gedaald. Slechts tien ge detineerden wisten het eerste half jaar van 1994 te ontsnap pen. Vorig jaar waren dat er in de zelfde periode 43. In 1993 bra ken er in totaal braken 59 ge vangenen uit. Het jaar daar voor waren het er 44, het laag terecord van de laatste tien jaar. 1 Van de tien ontsnapten van het afgelopen half jaar zijn er vijf weer- aangehouden, blijkt uit cijfers die het ministerie van justitie maandag heeft ver strekt. Drie gedetineerden bra ken op een gewelddadige ma nier uit, via het gijzelen van bewaarders of medegevange nen. Vorig jaar waren er in de eerste zes maanden negentien van dat soort ontsnappingen. Het aantal vardachten dat naar huis moest worden gestuurd, bedroeg het tweede kwartaal van dit jaar 1183. Dat betekent een daling in vergelijking met het eerste kwartaal (1306), maar een stijging ten opzichte van het tweede kwartaal van vorig jaar (1141). In het aantal heenzendingen van minderja rigen manifesteert zich een j stijging. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ROOMPOT BUITEN Datum- Hoogwater Laagwaler tijd stand tijd stand 13 juli 07.40 174 01.20 -166 19.45 152 13.35 - 126 14 juli 08.15 167 02.00 -168 20.15 148 14.05 -125 13 juli 05.30 187 11.50 - 122 17.55 163 - 14 juli 06.20 180 00.30 - 165 18.40 157 12.40 - 121 13 juli 08.05 184 01.15 -173 19.05 156 13.30 -133 14 juli 08.40 176 01.55 -175 19.50 154 14.10 -133 13 juli 07.45 179 01.15 - 171 19.45 155 13.30 130 14 juli 08.30 173 02.00 173 20.15 152 14.10 130 WEMEI.DINGE Doodtij: 18 juli Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 UTRECHT (ANP) - De internationale commerciële zaadbedrijven ervaren tegenwind. Oorzaken zijn de ho ge kosten voor de ontwikkeling van nieuwe rassen en de areaalvermindering van verschillende gewassen in westerse landen om overproduktie tegen te gaan. De druk op het inkomen van de boeren heeft bovendien geleid tot een toeneming van het gebruik van eigen zaaizaad om de kosten te reduceren in plaats van zaad van commerciële bedrijven. Dit blijkt uit een studie van Rabobank Nederland. Ge noemde ontwikkelingen heb ben geleid tot stagnatie van de vraag naar commericeel zaai zaad in de Verenigde Staten en de Europese Unie. Wel bieden Zuidoost-Azië en in een later stadium Oost-Europa volgens de bank nieuwe marktkansen. De zaadindustrie is een relatief kleine sector binnen de inter nationale landbouw, maar heeft wel een grote strategische waarde doordat zij de basis vormt van de wereldvoedsel- markt. De internationale markt voor zaaizaad en poot- goed heeft een omvang van on geveer 80 miljard gulden. Veel bedrijven zijn gevestigd in de VS en de EU. Van de 1500 commerciële zaadbedrijven in de wereld zijn er zeshonderd in Amerika en vierhonderd in Eu ropa, met Frankrijk en Neder land als belangrijkste vesti gingslanden. Er is sprake van steeds meer concentratie van zaadbedrijven; de 25 grootste produceren bijna de helft van al het commerciële zaaizaad. De oppervlakte bouwland voor zaaizaden stabiliseert zich, al leen de vraag naar oliehouden de gewassen stijgt nog. Voor in dividuele bedrijven is een toe nemend marktaandeel nodig om de winst te handhaven die nodig is voor verdere investe ringen. Daarom verwacht de Rabobank een verdere her structurering van de sector. Maïszaad is mondiaal het grootste exportprodukt met een totale waarde van ruim 700 miljoen gulden. De VS hebben het grootste marktaandeel (45 procent), gevolgd door Frank rijk met 33 procent. De belang rijkste exportprodukten van Frankrijk zijn maïs- en suiker bietenzaad, terwijl Nederland nagenoeg een monopolie heeft in de export van pootaardappe- len (80 procent van de wereld markt). DEN HAAG (ANP) - Het huidige systeem van vakanties in het onderwijs deugt niet. De roosters van scholen lopen sterk uiteen, waardoor het voor een gezin met schoolgaande kinderen moeilijk is om ge zamenlijk op vakantie te gaan. Laat staan dat je eens met familie uit een ander deel van het land op pad kunt. Zo luidt de noodkreet van de actiegroep Verbeterde Vakan tiespreiding, die een einde wil maken aan de lappende ken aanschoolvakanties. Drijvende krachten achter de actiegroep zijn Henny Bak ker uit Den Haag en Gonny Kemp uit Katwijk. De twee zussen, allebei met school gaande kinderen, hebben in middels de landelijkeouder- verenigingen aangeschreven met hun klacht. De adhesie betuigingen stromen binnen. De nieuwe minister van on derwijs krijgt ze volgend schooljaar op zijn bureau. De actiegroep verzet zich niet tegen het principe van de va kantiespreiding. „Daar zien we wel de voorde len van in", aldus Gonny Kemp. De boosheid van de ac tiegroep wordt ingegeven door het feit dat in die sprei ding geen lijn meer te ontdek ken is. Scholen voor basis- en voortgezet onderwijs trekken geheel hun eigen plan. „Scholen zouden verplicht moeten worden zich te hou den aan de adviezen van de Commissie Vakantiesprei ding", aldus Gonny Kemp. Daarmee zou de situatie vol gens haar al een stuk verbete ren. De commissie adviseert in het kader van de vakan tiespreiding over de school vakanties in de verschillende regio's. De minister van on derwijs schrijft voor wanneer de zomervakantie plaats vindt, maar dat is dan ook het enige waar de scholen aan gehouden zijn. Bij het vaststellen van de an dere vakanties, zoals voorjaars- qn najaarsvakan tie, kunnen ze hun eigen plan trekken. „Als je kinderen op verschillende scholen hebt zitten, kom je in de proble men", aldus Kemp. Vier kinderen Ze noemt het voorbeeld van een docent aan een school voor hoger beroepsonder wijs, die de actiegroep liet weten dat hij van harte achter het initiatief staat. „Hij heeft vier kinderen. Twee zitten op de ene basis school, twee op een andere. Die scholen houden verschil lende vakanties, die boven dien weer afwijken van de va kanties van de hbo-school waar hij les geeft." Snipperdagen Naast het dwingend voor schrijven van èlle schoolva kanties, pleit de actiegroep voor de mogelijkheid dat scholen kinderen enkele snip perdagen per jaar kunnen ge ven. Dat kan de problemen ondervangen van ouders die kinderen op scholen in aan grenzende regio's hebben, en biedt families uit verschillen de delen van het land de mo gelijkheid een gezamenlijke vakantie te houden. Advertentie GOED NIEUWS, VERZORGD DOOR A&P: Bij A&P, de unieke nieuwe supermarkt, zult u ze straks snel herkennen: de fraaie koningsblauwe verpak kingen van Masterproduct. Veelal in het koel-, vers- en diepvriesvak, waar ze niet alleen op vallen door hun bijzondere verschijning, maar ook door hun enorm scherpe prijs en uitstekende kwaliteit. Masterproduct, onthoudt u die naam maar alvast. Een internationaal succes, straks ook in Nederland. Weer zo'n stukje goed nieuws van A&P. En er komt nog veel meer. Elke dag. ELKE DAG GOED NIEUWS Delttttrut 16, Nleuwerfcwfc. Suske en Wiske TOKAPUA TORAJA door Willv Vandersteen Ach, hel is ten ramp voor deze mensen Het dodenfeest is uitgesteld, onder deic omstandigheden kan het met doorgaan. De mensen leven in angst voor u/at flazi Joreng hen nog iou kunnen aandoen Ue moeten deze sukkelaars helpen Allemaal goed en wel, maar/k wil eerst wal eten, hoor Ik heb hier at tientallen varkens en enkele buffels z/en slachten, maar ik heb nog geen hap lussen mijn kiezen gekregen. Ik heb honfer! Tot 22 augustus Ren esse Bezichtiging Nederlandse Her vormde kerk, tevens klank- en lichtspel Een volk in de Woes tijn, expositie van schilderijen van de schilder Jean du Neele. Orgelbespelingen. Dinsdag- en donderdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur. Dinsdag 12 juli Zierikzee Zomeractiviteit. Havenplein en Nieuwe Kerk. 'Er is hoop' bus. Havenplein. 13.00 tot 17.30 uur. Fietstocht voor senioren. Dijk- water route, 28 kilometer. Start: 13.30 uur sportpark Den Hogen Blok. Renesse Circus Renz. Roelandsweg. 19.00 uur. 'Er is hoop' bus van stichting Agapè. Centrum. 20.00 tot 23.30 uur. Dreischor Musi Voca orgelconcert van Sander van Marion en panflui- tist Mathijs Koene. Nederland se Hervormde kerk. 20.00 uur. Woensdag 13 juli Burgh-Haamstede Excursie Slotbos en Zeepedui- nen. Vanaf poort Slot Haam stede. 19.00 uur. Renesse Burgh Lezing ds. Henk Abma. Neder landse Hervormde kerk. 19.30 uur. Amerikadag door Stichting Westerschouwen' Aktief. Circus Renz. Roelandsweg. 16.00 uur. Brouwershaven Bingo-avond. Recreatieruimte Poortershof. 19.30 uur. Ouwerkerk Ouwerkerk vroeger en nu, dia's en verhalen. Dorpshuis. 14.00-16.00 uur. Donderdag 14 juli Burgh-Haamstede Ringpromotie. Vanaf 10.00 uur. Zomeravondbridge. De Schut- Dreischor Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart. Nederlandse Hervorm de kerk. 20.00 uur. Nieuwerkerk Vergadering commissie welzijn gemeente Duiveland. Raadzaal gemeentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 15 juli Kerkwerve Karaoke Café Kerkwerve. 20.00 Zaterdag 16 juli Brouwershaven Kinderrommelmarkt. Markt. 09.00-12.00 uur. Noordwelle Braderie/rommelmarkt. Cen trumgebied. Van 09.00 tot 16.00 uur. Bruinisse Ledenvergadering Algemeen Vissersbelang. Durpsuus. 10.00 uur. Bungee-jumping. Camping On ze Hoeve. Vanaf 16.00 uur. Maandag 18 juli Burgh-Haamstede Gemeenteraadsvergadering. Gemeentehuis. 19.30 uur. Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest, m.m.v. Fred Mann (panfluit) en Harry Ha mer, orgel. Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Woensdag 20 juli Burgh-Haainstede Excursie Slotbos en Zeepedui- nen. Vanaf poort Slot Haam stede. 19.00 uur. Open klaverjaswedstrijd. De Schutse. 20.00 uur. Donderdag 21 juli Burgh-Haamstede Zomeravondbridge. De Schut se. Scharendijke Gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis. 19.30 uur. Dreischor Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart. Nederlandse Hervorm de kerk. 20.00 uur. Vrijdag 22 juli Kerkwerve Gouwe Ouwe in Café Kerkwer ve. 21.00 uur. Maandag 25 jufi Burgh-Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest, m.m.v. Yvonne Dorr-Jonker (hobo) en Harry Hamer, orgel. Gereformeerde kerk. 20.00 uur. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2