'Stuntvliegeren kan soms een levensgevaarlijke sport zijn' Lange reeks Concerten Zomerorkest Nederland STOPNAALD Casco YE 57 in Bruinisse gearriveerd Vader en zoon Jaquet uit Burgh-Haamstede: Extra pad door Zepeduinen Vrijwilligers werken aan Roemeens ziekenhuis Dinsdag 2 augustus in Zierikzee MAANDAG 11 JULI 1994 NR 25594 5 Michael Jaquet uit Burgh-Haamstede heeft de Trofee van Oostende gewonnen. (Foto: Marijke Folkertsma). BURGH-HAAMSTEDE - „Eigenlijk zou je een soort brevet moeten hebben voordat je aan de gang gaat met een stuntvlieger," vinden James en Michael Jaquet uit Burgh-Haamstede. Het leven van vader en zoon Ja quet wordt beheerst door vliegeren en ze reizen heel Europa door om mee te doen aan allerlei festivals en wedstrijden. James ontwerpt en maakt zelf wedstrijdvliegers en de 14-jarige Michael is volgens zijn vader een natuurtalent op het gebied van stuntvliegeren. BURGH-HAAMSTEDE - Sinds 1 juli heeft de Ver eniging Natuurmonumenten het weer mogelijk ge maakt om vanaf Haamstede en Burgh door de Zepe duinen naar de Adriaan van der Weydeweg te wande len. Vanaf daar kan men door het bos naar het strand. Het pad is, net als de andere routes door de Zepeduinen, alleen toegankelijk voor leden van de vereniging en voor donateurs van de Stichting het Zeeuws landschap. „Die Power Kites die je in de winkels kunt kopen, daar kan wel een trekkracht op staan van 150 kilo. Die hou je niet, en een kind zeker niet." zegt Ja mes Jaquet. „Het heeft alles te maken met het ontwerp van een vlieger, de vorm bepaalt hoe de wind er langs gaat. Een wedstrijdvlieger, zoals ik die maak, trekt' niet. Als een vlie ger helemaal plat is komt de wind er pal op. Door op een be paalde manier vorm in de vlie ger te brengen kan er wind langs." Hij laat een vlieger zien met een spanwijdte van 2,80 meter en een gewicht van 160 gram. „Dat weegt evenveel als zo'n klein fabrieksvliegertje. Ook heel belangrijk is het soort touw wat je gebruikt. Er mag niet te veel rek in zitten. Als de vlieger in de lucht is moeten de touwen strak staan en niet met zo'n bocht erin. Je kunt dan niet snel reageren met de vlieger en dat kan le vensgevaarlijk zijn, je kunt ie mand onthoofden met zo'n touw. Wat ook veel mensen niet weten is dat je wettelijk niet meer als 60 meter mag gebrui ken. In Amerika is dat 45 me ter. De winkeliers die stunt vliegers verkopen weten er meestal veel te weinig van af." Collega-vliegeraar Fred Jans sen is kunstvliegeraar. Zijn specialiteit is het maken van één-lijns kunstvliegers en ook hij reist veel festivals en wed strijden af. Fred: „Eigenlijk zou er een soort keurmerk moeten komen voor stuntvlie gers, net zoals voor gas- en elektrische apparaten, zodat ze aan bepaaldeveiligheidseisen op het gebied van materiaal voldoen. Er wordt bespaard op materiaalkosten omdat ze an ders niet meer te betalen zijn." Een goede wedstrijd vlieger kost minimaal 600 gulden, dan heb je een kale vlieger, zonder stokken en touw. De vliegers die James maakt in zijn vrije tijd zijn erg gewild, maar hij verkoopt ze niet aan iedereen. Meestal gaan ze naar wed strijdteams. James: „Als er een ongeluk gebeurt door een vlieger van mij, en net als bij de meeste sporten komt dat voor, ben ik niet verantwoorde lijk." Fred: „Een vlieger die neervalt bijvoorbeeld moet je niet aanraken, je kunt je vin gers ercff snijden. In IJmuiden is iemand verongelukt die, voorgetrokken door een vlie ger, tegen een paal opknalde. Op het gebied van veiligheid is nog heel veel te doen. Bij grote wedstrijden wordt het strand altijcj afgezet omdat het ge woon veel te gevaarlijk is." Strandnota De profs vinden dat je niet op drukke stranden mag stunt vliegeren. Op sommige stran den is het zelfs al verboden zo als in Katwijk. Ook in Wester- schouwen is de gemeente voor nemens het vliegeren aan ban den te leggen. In de Strandnota zijn plannen opgenomen om het strand te verdelen in ge deelten voor verschillende ma nieren van strand-recreëren, waaronder ook een gedeelte voor stuntvliegeren. Volgens de heer O. Griffioen van de ge meente Westerschouwen ko men er via verschillende kana len, zoals strandpaviljoens en de VVV's wel wat klachten bin nen met betrekking tot over last. Griffioen: „Vooral de grotere vliegers met ongeoefende vlie geraars geven problemen. De klachten gaan vaak over het la waai die de vliegers maken en incidenteel wat verwondingen. We willen het zeker aanpak ken, het probleem is duidelijk gesignaleerd. In het najaar komt de Strandnota weer aan de orde en deze week worden bij de drukke strandovergan- gen attentieborden geplaatst met het verzoek niet bij druk ke concentraties mensen te vliegeren." Cultuur Als iedereen zo kon vliegeren als Michael zou het geen enkel probleem opleveren. Naast het feit dat hij de perfecte vliegers van zijn vader gebruikt, heeft hij de vlieger volledig onder controle. „Een natuurtalent," vindt zijn vader en wijst op de vele bekers, plaquettes en me dailles. Bijna allemaal eerste prijzen. Het vliegeren is hem met de paplepel ingego+en door zijn vader, die ook al vele prijzen gewonnen heeft. „Hij vliegerde al toen hij net kon lo pen." James zelf, geboren op Surabaya, is ook door zijn va der enthousiast gemaakt. Ja mes: „In landen als Indonesië, China en Japan is vliegeren een eeuwenoude traditie. Mijn vader maakte vliegers van zeff- gesneden bamboestokken en al gauw kon ik ze ook zelf maken. Toen ik zes was zijn we naar Nederland gegaan. Trouwens, vrijwel ieder land heeft zijn ei gen vliegercultuur." Michael is een geval apart. Behalve stunt vliegeren, is hij ook bedreven in balletvliegeren. Hierbij wordt op de maat van muziek van te voren vastgestelde pa tronen met de vlieger gevlo gen. Thuis oefent Michael met een klein vliegertje aan een stok de patronen. De woning van de Jaquet's is één en al vlieger, van kleine papieren vechtvlie- gertjes tot grote wedstrijd stuntvliegers. James maakt er soms wel 60 in de week. Ook maakt hij weieens kleine stuntvliegertjes die hij ver koopt en de opbrengst hiervan aan projecten voor arme kinde ren in Columbia geeft. Festivals De festivals zijn ontmoetings plaatsen voor de vele vlieger liefhebbers. Maar ook tussen door gaan ze weieens naar Pa rijs of andere steden om op plaatsen te vliegeren waar nor maal gesproken geen mens het in zijn hoofd haalt om te vlie geren. Fred maakt er een hob by van om zichzelf op de foto te laten zetten, vliegerend bij be roemde gebouwen als de Are de Triomphe of de Eiffeltoren. Fred: „Wij kunnen overal vlie geren, zelfs zonder wind. Het is echt te gek, als je eenmaal ge grepen bent door deze sport laat het je niet meer los." Ja mes kan overal vliegers van maken en krijgt regelmatig op drachten de meest vreemde vormen in een vlieger om te zetten, bijvoorbeeld emblemen van bedrijven of instanties. Zelfs een bankstel-vlieger gaat zonder problemen de lucht in. Ook het nachtvliegeren is vol gens de vliegeraars een feest apart. James: „Van alles is mo gelijk, bijvoorbeeld een zwarte vlieger met een reflecterend patroon, of vuurwerk. Het grootste evenement op dit ge bied vindt jaarlijks plaats in Fan© in Denemarken. Uit de hele wereld komen daar vliegeraars naar toe. De lucht is een kleurenzee van honder den vliegers in allerlei vormen en maten: schildpadden, sala manders, mensen octopussen. De grootste vlieger die ooit ge maakt is meet 36 bij 16 meter en moet opgelaten worden door 80 mensen en zit vast aan een bulldozer. Ook bestaat er een octopus-vlieger van 35 meter lengte. Het afgelopen weekend was er een festival in Oosten de, het Drakenfestival. Michael, die al op verschillen de festivals furore heeft ge maakt, heeft de trofee van Oostende gewonnen: Een spe ciaal ontworpen stuntvlieger van een Amerikaanse ontwer per. GOES - In initiatief van de het Comité Baraolt uit Goes gaan in juli weer twee ploegen vrij willigers naar het Roemeense Baraolt om daar te werken aan een opknapbeurt van het re gionale ziekenhuis. Alleen op die manier is het mo gelijk dat de mensen in het zie kenhuis op een (voor Neder landse begrippen) normale ma nier kunnen worden verpleegd. In de afgelopen jaren werkten ook vrijwilligers van Schou- wen-Duiveland mee aan nood zakelijke verbeteringen van een aantal ziekenhuisafdelin gen. Dit jaar worden de afde ling chirurgie en het laborato rium aangepakt. Onder meer door die ruimten te schilderen en te betegelen, het sanitair en de riolering te vernieuwen en de wanden af te timmeren. De eerste ploeg vrijwilligers ver trekt op 14 juli en de tweede op 28 juli. Het organiserende Co mité Baraolt vormt onderdeel van de Christelijke Gerefor meerde kerk in Goes. Men heeft het ziekenhuis in Baraolt enkele jaren geleden geadop teerd met de bedoeling het duurzaam te verbeteren. Ooit liep een pad van de Zandstraat in Burgh naar de Adriaan van der Weydeweg. Om de rust in de Zepeduinen te vergroten werd het afgesloten voor wandelaars. Hoe geva rieerd de Zepeduinen zijn is te zien vanaf de rode rondgaande route. De rest van het gebied is voor de planten en dieren. Al leen de Shetlandspony's mo gen van de route afwijken. Zij zorgen voor het beheer van de duiben. Dankzij hen zijn er weer open valleien en is het zand hier en daar aan het stui ven. Daardoor kwam plaats voor pioniersoorten en voor planten die groeien in duin graslanden. Steeds vaker kreeg de Vereni ging Natuurmonumenten de vraag of de doorgaande route naar de bossen van Staatsbos beheer niet in ere hersteld kon worden. De verstoring, die dat oplevert voor de natuur moest worden afgewogen tegen het gemak en genot van de wande- De afmetingen van de nieuwe aanwinst voor de Yersekse vis sersvloot zijn: lengte 37,95 me ter bij een breedte van 9 meter van een holte van 2,70 meter. In de machinekamer komen twee Cummins-motoren te staan (ty pe KT 19-M). De Eben Haezer, die op de Tbzew Shipyard in Po len werd gebouwd zal volgens planning eind september begin oktober worden opgeleverd. Na de aankomst in Bruinisse verdaagde het vissersvaartuig op de helling bij scheepswerf Van Duivendijk voor werk zaamheden aan het onderwa terschip. Met de opdracht voor het nieuwe mosselschip onder- laar. Na overleg binnen de ver eniging heeft Natuurmonu menten besloten aan de wande laars tegemoet te komen. Er is een route aangegeven met blauwe paaltjes die de natuur zo min mogelijk belast. In de broedtijd van 15 maart tot 1 ju li is hij gesloten voor gebruik. De route loopt van de zandweg naar de Adriaan van de Weyde weg. Hij sluit aan op de rode route, zodat hij ook vanaf de Moolweg in Haamstede is te vinden. tekende de firma Nieuwenhui- zen bij Maaskant Shipyards de vierde opdracht binnen twin tig jaar tijd. In 1975 liep de eer ste nieuwe YE 57 (de huidige YE 88) van stapel. Zes jaar la ter werd dit vaartuig vervan gen door het huidige dertien jaar oude vaartuig waarvoor momenteel naar een gegadigde wordt gezocht. In 1988 verkocht mosseikweekbedrijf Nieuwen- huizen de YE 157, die daarvoor onder het nummer BRU 17 van de gebroeders W. en L. van den Berg heeft gevaren. Een jaar later werd dit vaartuig vervan gen door een moderne mossel- kotter, de YE 157 Cornelia. Het Zomerorkest Nederland, kortweg het Zon, zal in de maanden juli en augustus een toernee maken door Nederland. Het orkest werd in 1987 opgericht door de Stichting Melomaan en is samen gesteld uit getalenteerde muzikanten, amateurs en conservatoriumstudenten, in de leeftijd tussen 16 en 23 jaar. De 57 deelnemers, inclusief de dirigenten, zijn afkomstig uit heel Nederland en heb ben voor dit project ingeschreven. In drie repetitie-weekeinden, in mei, juni en juli en twee dagen voorafgaand aan de toernee. wordt het repertoire ingestudeerd. Na tien dagen toeren door Neder land gaat de groep weer uit elkaar. De doelstelling van het Zon is de belangstelling voor de ama teur blaasmuziek te bevorderen. De deelnemers kunnen ervaring opdoen en geven in tien dagen tijd vijftien concerten van twee uur in de buitenlucht. In Zierikzee speelt het orkest op het Haven plein, op dinsdag 2 augustus om 12.00 uur. Woensdag toog een aantal Zierikzeese zang- lustigen, liefhebbers van mensen en muziek, naar de Ouwerkerkse pastorie. Wat deze lie den daartoe bracht gaat u als lezer natuurlijk geen snars aan. Maar wel kan ik u een gang naar deze pastorie van harte aanraden. Niet alleen voor noden der ziel, maar ook voor het lichaam is het daar goed toeven. De Ouwer kerkse herder is (dit voor de niet-ingewijden) dominee Otten, een predikant die we in alle opzichten met het predikaat 'kleurrijk' mogen aanduiden. Met verve en met vuur weet hij onze gedach ten, die op deze vakantiemorgen niet verder reiken dan de koffie en de cake, op hoogker kelijk peil te brengen. Het gesprek komt op de verdwenen oude Ouwerkerkse kerk. De Duit serdie het in z'n kop haalde om de eeuwenou de toren van Ouwerkerk te laten instorten heeft een torenhoge schuld op zich geladen. Nadien koos Ouwerkerk voor een nieuw hart. Bij het eerste kopje koffie al horen we hoe je het met de Ouwerkerkse pastor stevig aan de (herders)stok kunt krijgen. Voor wie het wil uit proberen geef ik het volgende advies. U belt bij de pastorie aan en zegt.'lk vind de Ouwer kerkse kerk lelijk en de toren lijkt op een stop naald.' Otten zal u op dat moment persoonlijk bij de lurven grijpen en terwijl u snakt naar adem zal hij u vragen hoe vaak u eigenlijk wel in die kerk komt. Daarna sleurt hij u mee over de Ouwerkerkse ring en hij zal u persoonlijk alle hoeken van de kerk laten zien. Wees ge rust: dat gaat op liturgische wijze. U zult 'be amen' dat het er twaalf zijn. In de kerk werken ze nooit met elftallen. Zo zal hij u van het ene naar het andere symbool meenemen, want de Ouwerkerkse kerk mag dan een peuter zijn bij de andere bejaarde kerkgebouwen, de kerk zit vol diepzinnige symbolieken. Aan het eind van het lied zal hij u vragen om midden in de kerk languit op de grond te gaan liggen. Daar moet u naar boven kijken. En dan ziet u zoiets moois. Waar ze in andere kerken het al dui zenden jaren over hebben kun je in Ouwerkerk namelijk zelf zien. Om dat te weten moet u er zelf maar even gaan liggen. Tenslotte wil ik het nog even hebben over de toren die sommige snode spotters wel met 'stopnaald' aanduiden. Ter geruststelling moet ik eraan toevoegen dat vele torens in Ne derland bijnamen hebben die vaak eerder een teken zijn van liefde dan van haat. In Zierikzee kennen we natuurlijk allemaal de 'Dikke toren'. In Amsterdam is er een kerk die men de fraaie naam van 'De Kolenkit' heeft gedoopt en in Goes is er een moderne toren van een Gereformeerde Gemeente-kerk die wel de 'geloofsraket' wordt genoemd. Ik geef Otten het volgende advies. Zodra ie mand zijn toren een 'stopnaald' noemt, zou ik hem of haar prijzen over het liturgische inzicht en een plaats in de kerkeraad in het vooruit zicht stellen. Dat zijn natuurlijke vurige kolen die zo uit de 'Kolenkit' komen. Ik zou zeggen dat de stopnaald symbolisch is voor de kerk van Ouwerkerk, namelijk het weer helen van dingen die kapot gegaan zijn. In bepaalde ge vallen zou ik eraan toevoegen dat ook wei eens losgeraakte steiloren kunnen zijn. Op dat moment zullen de tranen in des spotters ogen dringen en bijna zal hij ertoe overgaan om hervormd te worden. Maar. overgaand in een groots volume, raad ik Otten dan drin gend aan om te roepen dat je met een stop naald ook lekker prikken kunt in de billen van vastgeroeste gelovigen en....figuren die de schitterende kerk van Ouwerkerk op de korrel willen nemen. En onder het motto 'geen woorden maar daden' zou ik dan ook in een flits een stopnaald te voorschijn toveren en de achtervolging inzetten van de spotter die dan ogenblikkelijk de benen neemt. Ziet u uzelf gaan: rennend rond de ring Otten snelt in wapperende toga met priemende stopnaald achter u aan. Na zevenmaal rondom de ring te zijn gesneld is er geen uitweg meer. U voelt de hete adem in uw nek. Er is maar één mogelijk heid. Uw redding is de toren van Ouwerkerk. Op wonderbaarlijke wijze bestijgt u de toren. En bovenaan gekomen leert u wat het is om door het oog van een naald te gaan. MARZAS Excursies Mensen die de Zepeduinen niet kennen, maar wel willen ver kennen kunnen in de maanden juli en augustuus wekelijks mee met een excursie op woensdagavonden om 19.00 uur. Kaartjes hiervoor worden verkocht bij de WV in Burgh- Haamstede. BRUINISSE - In de reparatiehaven van Bruinisse arriveerde het casco YE 57 Eben Haezer voor reke ning van de gebroeders Nieuwenhuizen in Yerseke.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5