NOS-joiiriiaal zoekt in Zierikzee naar achtergrond van Van Vossen HOEVE DE TERP dit biedt de beeldbuis omroep zeeiancf Forse investering nodig voor computersysteem Westerschouwen Omdat Van Vossen een anti-held is en vanwege de oranjegekte' Nieuwe PC's en Sofiware-pakketten 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Cameraman Tony van Eijndhoven filmt de foto-wand in de huiskamer van de ouders van Peter van Vossen. (Foto: Marijke Fol- kertsma). ZIERIKZEE - „In een boek over voetballers lazen we een hoofdstukje over Van Vossen. Zijn achtergronden intrigeerde ons. Een gezin met zestien kinderen, die een strenge geloofsopvoeding krijgen. En één kind springt dan zo naar de top. Dat is een boeiend gegeven voor een achtergrondreportage." NOS-verslaggever Paul Grijpsma was zaterdagmiddag in Zierikzee om samen met cameraman Tiny van Eijndhoven en ge luidstechnicus Piet de Bruin naar de achtergronden te zoeken van de voetballer Peter van Vossen. Men film de op het voetbalveld De Hogen Blok, in het ouderlijk huis van de voetballer in de Verrenieuwstraat en in de binnenstad en aan de Nieuwe Haven, waar voorbijgangers werden geinterviewd. Het resultaat was een korte sfeerimpressie die zaterdag werd uitgezonden in het NOS- journaal van 18.00 en 20.00 uur. Een filmpje waarin slechts een klein gedeelte werd gebruikt van de opnames die men maak te. Maar dat is volgens Grijpsma altijd het geval. ,,Het item mag maar een bepaalde lengte hebben en soms wordt het helemaal niet gebruikt. Wanneer voor de journaaluit zending belangrijke dingen ge beuren die betrekking hebben op het oranje-elftal wordt dit gewoon geschrapt." Hij vertelde dat pas op het laatste moment was beslist dat opnieuw een sfeerreportage moest worden gemaakt voor een WK-wedstrijd van Oranje. „Maar de oranjegekte in Ne derland is zo groot dat we er opnieuw op wilden inspelen. Alleen zagen we een reportage vanuit een café niet zo zitten. Dat hebben we bij de laatste drie wedstrijden steeds ge daan. We wilden nu wat an ders." Zaterdag om ongeveer 12.30 uur arriveerde het NOS- team in Zierikzee. Met de broer en manager van Van Vóssen, Kees maakte men eerst opna men op De Hoge Blok. Daarna ging het NOS-team op bezoek bij de ouders van Van Vossen in hun woning aan de Verre nieuwstraat. ,,Dit is Peter en daar met dat witte kopje, dat is ook Peter", wees mevrouw Van Vossen de journalisten aan in de wand vol familiefoto's. De dertien ki lo wegende en een waarde van 150.000 gulden vertegenwoordi gende camera liep al. Het echt paar werd over Peters jeugd on dervraagd in de huiskamer en de tuin. ,,Hier vind ik het zo'n schitterend plekje, nu alles in volle bloei staat. Het is alle maal door mijn man aangelegd en ontworpen. Hij was niet voor niets vroeger tuinarchi- tekt", legt mevrouw Van Vos sen trots uit. Trots is zij ook op haar inmiddels zeer beroemde zoon. ,,Ik zou zo graag willen dat hij een goaltje kon zetten. Daar lig ik 's nachts van wak ker omdat ik weet dat hij er al van jongsaf van droomt om te scoren in een hele belangrijke wedstrijd." Een verlangen dat Van Vossen zelf in het openbaar niet ver woordt. „Het is echt een anti held, een jongen die onder alle omstandigheden heel gewoon blijft. Ook nu "hij aan de top staat", stelt verslaggever Grijpsma vast. Een gegeven dat hij fascinerend vindt om dat er op het voetbalveld een enorme dreiging uitgaat van van Van Vossen. ,,Het is een ty pe speler dat veel spanning oproept bij het publiek dat naar de wedstrijd kijkt. Dat heb ik gemerkt tijdens de vori ge WK-wedstrijden toen we op namen maakten in cafés waar de wedstrijd werd gevolgd. Op het moment dat Van Vossen aan de bal komt, veren de men sen op. Men is alert omdat men verwacht dat er wat gaat ge beuren." Na de opnames in de woning van Peters ouders, loopt het NOS-team de straat op. Op zoek naar de 'Van Vossengekte' in Zierikzee. Men hoeft niet lang te wachten. Na enkele tientallen meters kunnen de oranje wimpels en het nieuwe straatnaambordje 'Peter van Vossenmarkt' worden gefilmd. Een etalage vol oranje en een WK-trui compleet met voetbal. De eerste voorbijganger die men aanspreekt blijkt Greet van Vossen te zijn, de echtgeno te van de voetballer die net is terug gekeerd uit Orlando. Ter wijl ze de kinderwagen vast houdt met daarin de enkele maanden oude Joey spreekt ze voor de camera vol enthousias me haar vertrouwen uit in Pe ter. „Hij gaat er voor. Het zou fantastisch zijn als ze winnen. Als ze niet winnen is het gewel dig dat ze tegen Brazilië heb ben gespeeld". Op het Havenplein staat C. P. Kloet, leunend op zijn fiets de drukte op straat te bekijken. Paul Grijpsma geeft zijn colle ga opdracht de camera te laten draaien en stevent op de Zieri- keeenaar af. ,,Wat is er voor speciaals aan Peter van Vos sen", zegt hij zonder verdere in leiding. Het blijkt een schot in de roos. Kloet is oud-trainer van de Zierikzeese voetbalclub MEVO waar Van Vossen zijn voetballoopbaan begon. ,,Zijn snelheid en zijn werklust. Daar ben ik geweldig van ge charmeerd. Toen hij nog in Zie rikzee voetbalde viel hij al op door zijn karakter en vooral doorzijn snelheid. Wat mij ver baast heeft dat hij in de wed strijd tegen België niet is inge zet. Oranje heeft nog nooit een wedstrijd verloren waarin Van Vossen meespeelde." De NOS-ploeg wordt door broer Cees van Vossen naar de Nieu wè Haven geleid waar café De Banjaard nog steeds in Oranjesfeer is. Op straat spreekt Grijpsma een jeugdige kok aan. Marcel Willemse. Weer een schot in de roos, Want hij blijkt nog bij Peter van Vos sen in de klas te hebben geze ten. Camera aan. Rechtstreek se vraag zonder voorbereiding of inleiding ,,Wat betekent Pe ter voor Zierikzee Het ant woordt komt even snel en rechtstreeks. ,,Dat het een kan jer is. Hij betekent alles voor de stad. Het is een geweldige voetballer terwijl hij helemaal niet hoog van de toren blaast." De NOS-ploeg gaat een hapje eten en begeeft zich vervolgens naar het parkeerterrein op de Balie waar de NOS inmiddels een montage-wagen heeft ge plaatst. Daar worden de beel den geselecteerd, geknipt, ge monteerd en van begeleidende tekst voorzien. Hoewel men veel goede opnames heeft, is de selectie niet moeilijk. Het be langrijkste is het verhaal van Peter van Vossen zijn ouders en zijn broer. Het kant- en klare filmpje wordt per satellietzen der overgeseind naar Hilver sum en arriveert daar ruim op tijd voor het journaal van 18.00 uur. Dinsdag 12 juli NEDERLAND1 07.00 uur Journaal. 07.07 uur Alles kits: David de Kabouter. 07.34 uur Journaal. 07.37 uur KRO's Tekenfilmfes tival. 08.00 uur Journaal. 08.07 uur Paperclips. 08.28 uur Journaal. 08.31 uur Topscore met Ted de Braak. 09.00 uur Journaal. 09.07 uur Sterkste man van Ne derland '93. 10.00 uur Total work out. 10.16 uur De familie Keuze kamp. 10.17 uur Buitenechtelijke za ken. 10.40 uur Dat zeg ik niet. Spel- programma. 11.08 uur Candid camera. Ame rikaanse humor. 11.28 uur O, zit dat zo. Informa tief programma. 11.56 uur TROS Telearchief. 12.27 uur Door de eeuwen ge dragen. 12.37 uur 2 Vandaag 12.52 uur Rikkie de Raaf. Te kenfilmserie. 13.00 uur Journaal. 13.08 uur Essential history. Se rie korte films over de lidstaten van de EG. 13.37 uur Les Olivettes. Docu mentaire. 14.25 uur South Bank Show. Engels, kunstprogramma. 15.16 uur Young ones. Engelse comedyserie. 16.00 uur Journaal. 16.07 uur Wild, wild world of animals. 16.31 uur Dertigers, Ameri kaanse serie. 17.19 uur Waku Waku. 17.49 uur Kookgek. 18.04 uur Alle dieren tellen mee -post. 18.15 uur Sesamstraat. 18.30 uur Ko de Boswachter. 19.05 uur 't Was stil op straat. 20.00 uur Journaal. 20.26 uur The Blues Brother: John Belushi. Portret van deze Amerikaanse acteur die in 1982 op 33-jarige leeftijd overleed. 21.31 uur Televizier-zomerspe- cial. 22.00 uur De tijd staat even stil. 22.46 uur L. A. Law. Ameri kaanse advocatenserie. 23.31 uur Journaal. NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 14.00 uur Tour de France. Rechtstreeks verslag van de tiende etappe: Bergerac-Ca- hors (170,5 km). 17.50 uur le en 2e trekking staatsloterij. 17.58 uur 2 Vandaag. 18.00 uur Journaal. 18.15 uur Actualiteiten. 18.30 uur Hoofdpunten uit het nieuws gevolgd door het weer. 18.38 uur Studio sport. 19.25 uur Stop de strop met Ro bert ten Brink. 19.55 uur Emtpy nest. Ameri kaanse comedyserie. 20.25 uur Die 2 in de USA. 20.25 uur Married with children. 20.50 uur De Staatsloterij show. Spelprogramma. 22.30 uur le, 2e en 3e trekking Staatsloterij. 22.35 uur Tour of duty. In de eerste plaats moeten er volgens het college drie nieuwe personal computers (PC's) bij komen. Daarnaast moeten er nog eens twee PC's vervangen worden, is wil men voor de af deling RORM ook een printer. Verder moeten er ter bescher- n^ing van de mensen die op PC's werken 15 beeldscherm filters en één Tbxozon-filter aangeschaft worden. Optimaliseren Wil de apparatuur weer aan al le eisen des tijds voldoen dan dient ook het Soft-warepakket uitgebreid te worden. Aankoop van een spreadsheet en een da tabaseprogramma staat op de rol. ,.Dit om de kantoorauto matisering verder te optimali seren en een upgrade van het bestaande tekstverwerkings programma te bewerkstelli gen", aldus het college. Als men de gewenste soft-ware aanschaft moet er volgens het college van b en w ook een aan tal cursussen gevolgd worden. Alles bij elkaar is met het up te date brengen van het compu tersysteem een bedrag van 97.600,- gemoeid. Verder op de agenda van de ge meenteraadsvergadering een 22.25 uur Antiek. 23.30 uur Journaal. 23.35 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. NEDERLAND3 08.53 en 17.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.30 uur Villa Achterwerk. Met om: 17.30 uur Close-up. 17.45 uur Codenaam koken. 17.55 uur Moeders vertellen moppen. 18.00 uur Journaal. 18.20 uur Een Prokofjev sprookje - Peter en de Wolf. Mu ziekprogramma. 19.16 uur Van gewest tot ge west. 19.51 uur Suri'jazz en para'pop. 20.26 uur Wachten op God. 21.01 uur American summer. Documentarieserie. 22.00 uur Journaal. 22.15 uur Sportjournaal. 22.30 uur Nova. 23.00 uur Trekking dagelijkse lotto. 23.06 WK Journaal. 23.36 uur Inside story. Engelse documentaireserie. RTL 4 06.30 uur Hei elei kuck elei, Luxemburgs programma. 07.00 uur Nieuws kranten overzicht. 07.07 uur Bob in the bottle. 07.30 uur Nieuws kranten overzicht. 07.37 uur Zasu Pitts Thelma Todd. 08.00 uur Nieuws kranten- overzicht. 08.08 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. 08.30 uur Nieuws. 08.35 uur Santa Barbara, serie. 09.00 uur Nieuws kranten overzicht. 09.10 uur Santa Barbara. 09.30 uur The Simpsons. 09.55 uur Rescue 911. 10.55 uur As the world turns, Amerikaanse soapserie. 11.40 uur Telekids. 12.45 uur Sport: Futbol mun- dial. 13.10 uur Sport: Major League baseball. 13.50 uur The upper hand. 14.25 uur As the world turns. 15.10 uur Rad van fortuin. 15.40 uur Santa Barbara, Ame rikaanse serie. 16.30 uur The Oprah Winfrey show. 17.20 uur Wie ben ik? 18.00 uur Zes uur nieuws. 18.15 uur Ooggetuige. 18.30 uur Rad van fortuin, spel programma. 19.00 uur Full house, Ameri kaanse comedy. 19.30 uur Half acht nieuws. 19.50 uur Weer. 20.00 uur The bold the beauti ful, serie. 20.25 uur Hearts and armour. Amerikaanse speelfilm. 22.05 uur Dirty Dozen, Ameri kaanse serie. 23.00 uur Nieuws en weer. 23.15 uur The confessional. 00.05 uur David Letterman. 00.50 uur The Oprah Winfrey show. Amerikaanse talkshow. 01.35 uur As the world turns, Amerikaanse soapserie. 02.20 uur Nachtprogramma. RTL 5 17.35 uurC.O.P.S. aantal voorstellen tot verkoop van percelen grond aan 's Gra- venmeet in Burgh- Als de raad haar goedkeuring geeft aan de voorstellen van het college wis selen vier percelen grond van eigenaar. Ook stelt het college de raad voor groen licht te ge ven voor de bouwplannen van J. C. Unger uit Aarle Rixtel. Hij wil op een perceel grond aan het Weekendlaantje in Re- nesse een woning bouwen. Eigenlijk rust op het betreffen de perceel grond de bestem ming tuin. „Omdat de bouw van een woning op die lokatie een logische opvulling zou zijn van een leeg perceel dat zich tussen een bestaande rij wo ningen bevindt zijn wij bereid medewerking te verlenen aan het verzoek van de heer Un ger", aldus het college. Het col lege stelt de raad voor om voor uitlopend op de wijziging van het bestemmingsplan een voor- bereidingsbesluit te nemen. Tijdens de gemeenteraadsver gadering ook aandacht voor de verkeersveiligheid. In verband met de aanleg van de Randweg bij Renesse werd eerder een verkeersplein op de kruising Hogezoom-Vroon weg in ge- 18.00 uur Het Megafestatie- nieuws. 18.15 uur Paradise beach, serie. 18.40 uur Happy Days. 19.10 uur 21 Jump Street. 20.00 uur Denktank. 20.30 uur Quantum leap. 21.25 uur RTL weer. 21.30 uur RTL half tien nieuws. 22.00 uur RTL sport. 22.30 uur Roxanne. Ameri kaanse romantische film. 00.20 uur Hill Street blues, Amerikaanse politieserie. 01.15 uur Hei elei, kuck elei ak- tuel. 01.45 uur Nachtprogramma. BRT1 17.55 uur Tik tak. 18.00 uur Journaal. 18.10 uur Mooi en meedogen loos. 18.35 uur Black Beauty. 18.58 uur Samsonclip. 19.03 uur Hélène en de jongens. 19.30 uur Journaal en weerbe richt. 20.00 uur Buren, serie. 20.30 uur Margriet. 21.45 uur The Chef. 22.15 uur Kijk uit! 22.20 uur Vlaanderen Vakan tieland. 22.30 uur Vandaag, sport en weerbericht. 22.55 uur Programma van de Christen-Democratische Om roep. BRT 2 14.25 uur Ronde van Frankrijk. Rechtstreeks verslag van de tiende etappe: Bergerac-Ca- hors. 20.00 uur Tour Bis. 21.20 uur Vlaanderen Vakan tieland. 21.30 uur Journaal en sport. 22.00 uur Final countdown. Amerikaanse sf-film. Elk half uur ANP-bulletin. 07.05 uur Nieuws en actualitei ten met om 7.15 uur het weer in de provincie. 07.32 uur Nieuwsoverzicht. 07.45 uur Overzicht ochtend bladen. 07.50 uur De agenda. 08.08 uur Radio Nieuws Centra- Ie met landelijke en internatio nale actualiteiten. 08.32 uur Nieuwsoverzicht. 08.45 uur Actualiteitenkwis. Luisteraars kunnen antwoor den op vragen over het nieuws. 08.50 uur Agendatip en agenda. 12.05 uur Nieuws en actualitei ten met om 12.15 uur het weer in de provin cie. 12.32 uur Regionaal nieuws overzicht. 12.35 uur Gesprek van de week. 12.55 uur De Agenda. 13.08 uur Radio Nieuws Centra le met landelijke en internatio nale actualiteiten. 16.03 uur Radio Tour de France. 17.05 uur Nieuws en actualitei ten met om 17.15 uur het weer in de provin cie. 17.32 uur Regionaal nieuws overzicht. 17.35 uur Verhaal VVim Hofman (2). 17.55 uur De Agenda. bruik genomen. Officieel moet echter nog steeds een besluit worden genomen met betrek king tot de voorrangsregeling. Het college stelt voor de voor rangsregeling verkeerspleinen aan te houden. Dat houdt in dat alle verkeer dat de rotonde kruist voorrang moet verlenen aan bestuurders die zich op de rotonde begeven. Oversteken de fietsers moeten echter voor rang verlenen aan het verkeer op de kruisende rijbaan. Stopverbod Nu de winkel van Albert Heijn in Burgh geopend is doen zich volgens het college als gevolg van geparkeerd auto's langs en half op het trottoir ter plaatse van de in- en uitrit van het ei gen parkeerterrein verkeersop stoppingen voor op zowel Le- liëndaleweg als Kerkstraat en Burghseweg. Vooruitlopend op het instellen van een stopver bod is door de gemeente in overleg met dc politie reeds een stopverbod ingesteld en zijn er paaltjes geplaatst die parkeren op het trottoir moe ten voorkomen. Het college stelt de raad voor het besluit tot instellen van een stopver bod te bekrachtigen. Hij móet eerst klaarheid hebben, móet met absolute zekerheid weten dat zijn vermoeden juist is geweest. Dat zijn oudste inderdaad zijn jongere broer naar het leven heeft gestaan. Bewust, in koele berekening! Als dat het geval is, dan zal hij ervoor boeten, zal hijzelf degene zijn die eraan zal meewerken dat Dirk Jan zijn gerechte straf niet zal ontgaan. Eerst als hij die achter de rug zal hebben, zal Dirk Jan zijn rechten weer kunnen laten gelden als opvolger op het aloude familiebedrijf. Die kans wil hij hem in ieder geval pog laten. 'Er is in de hemel meer vreugde over één zondaar die zich bekeert dan over zoveel anderen die de bekering niet van node hebben'. Laat hij deze uit spraak vast voor ogen houden! 'Moeder? Waar is vader?' Han moet zijn vraag herhalen, zo ver weg is Jan- nie dit keer met haar gedachten afge dwaald. 'Vader is nogal druk, jong', zegt ze, een regelrecht antwoord opzettelijk ver mijdend. 'Je mag ook nog niet te veel bezoek hebben. De eerste week althans nog helemaal niet. Vader was wel aller verschrikkelijkst blij en ook trots op zijn geslaagde zoon. Je weet ook wel hoe hij is bij zulke gebeurtenissen. Veel te uitbundig dan dat het voor jou op dit ogenblik verantwoord zou zijn hem hier te hebben'. Opnieuw een opslaan van zijn ogen. Alsof hij wil laten merken dat hij be grijpt wat zijn moeder hem tracht wijs te maken. 'Breng onze Maaike morgen dan maar mee. Ze kan tenminste nog lachen. Jij bént niet echt blij. Je houdt je prima, maar je tot ergens over .Zeg moeder, eerlijk zeggen hoor! Ik wordt toch wel helemaal beter? Ik bedoel: niet een of ander hersenletsel, waardoor ik straks niet naar Wageningen zou kunnen?' Nog nooit is Jannie zó blij geweest, dat ze met een eerlijk en oprecht antwoord voor de dag zal kunnen komen als op dit ogenblik. Ze legt haar hand één ogenblik in de zijne, die zo rustig op de deken ligt. 'Je wórdt beter, Han. Voor de volle honderd procent! Alleen dan moet jij meewerken; echt doen wat ze je hier voorschrijven'. Hij steekt zijn vrije hand op. 'Oké, moeder! Ik geloof je. Komt in orde! Ge lukkig heb ik er voorlopig nog de tijd voor.' 'Ga daar zitten, Dirk Jan! Ja, daar. Recht tegenover me. Ik wil je in je ge zicht kunnen kijken. Ik heb je name lijk een vraag te stellen. Een vraag, waarop ik slechts een ja of nee als ant- Deel zes: De vrouwen van De Terp Door MIEN VAN 'T SANT 156 woord verwachtBen jij degene ge weest die Hans brommer onklaar heeft gemaakt?' En als Dirk Jans.ogen pro beren weg te dwalen van het strakke gezicht tegenover zich, zegt Dirk de Graaff nog vlug: 'Ik heb de zaak van zelfsprekend vakkundig laten onder zoeken. De voorvork van zijn brommer was voor meer dan tweederde gedeelte doorgezaagd. Jouw ijzerzaag heeft .Gijsbert in de kofferruimte van je auto aangetroffen. Je had hem maar liever direct moeten schoonmaken. Een mis dadiger moet er altijd naar streven alle sporen van zijn werk weg te werken. Je verzuimde het Dirk Jan forceert een zwak lachje. 'Doe niet zo mal, vader, Hoe zou Gijsbert de bagageruimte van mijn wagentje heb ben kunnen doorzoeken? Zelfs het re servesleuteltje draag ik altijd op zak'. Had Dirk Jan op dit ogenblik zijn ogen kunnen opslaan, stellig zou zou hij dit antwoord niet hebben durven geven. Uit zijn vaders gezicht lijkt alle bloed te zijn weggetrokken. Maar staalhard en donker staan de ogen in het vreemd- witte gezicht. En als hij opnieuw be gint te praten, weet Dirk Jan meteen dat hij dit keer wel echt zijn meerdere heeft gevonden. (wordt vervolgd) BURGH-HAAMSTEDE - Om het computersysteem van de gemeente Wester schouwen weer geheel up te date te brengen moet volgens het college van b en w van de gemeente bijna een ton geïnvesteerd. Deze investering komt aan de or de tijdens de gemeenteraadsvergadering van maandag 18 juli. De vergadering wordt gehouden in het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 4