Opstootjes in Den Haag en Groningen na verlies Oranje North Sea Jazz 'dragelijker' door lager aantal bezoekers waterstanden Terlouw: regeerakkoord beperken tot een jaar Identiteit van dode bij Sluis nog niet bekend Major overweegt nieuw veto tegen voorzitter Wedstrijd trekt 9,6 miljoen televisiekijkers Furness dreigt naheff ing van miljoenen Limiet van 21.000 jazzliefhebbers losgelaten Brand op vistrawler ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Normaal convenant omslachtig DEN HAAG (ANP) - Het nieuwe kabinet moet zich beperken tot het afsluiten van een soepel regeerak koord voor een jaar. Een program voor de volle pe riode van vier jaar is omslachtig „omdat dan alles over twee jaar opnieuw moet worden gedaan". Voor malig D66-leider Terlouw stelde dat zondag voor de NOS-radio. De huidige commissaris van de koningin te Gelderland is er voorstander van dat de paarse partijen van PvdA, VVD en D66 een nieuwe kans krijgen op basis van zo'n regeerak koord voor een jaar. Er moet in zijn ogen een lossere extra parlementaire verhouding ko men tussen regering en Tweede Kamer. Het parlement zou ie dere keer opnieuw moeten be kijken of er een meerderheid is voor een nieuw voorstel. ,,De fracties moeten niet alles voor vier jaar muurvast dichtspijkeren. Ze moeten be loven dat zij de nieuwe rege ring met een akkoord voor een jaar niet bij het aantreden la ten vallen. En ze moeten af spreken om mee te denken over oplossingen. Verder moeten ze niet gaan," vindt Tbrlouw. Deze tijd De voormalige D66- fractieleider noemt zijn idee ,,een pragmatische oplossing die past in deze tijd en bij deze merkwaardige verkiezingsuit slag". Je kunt nooit de toe komst voorspellen, maar het is nu wel heel moeilijk om in te schatten wat er in vier jaar zal gebeuren. Regel dan alleen iets voor het volgende jaar. Mis schien was paars dan wel ge lukt, veronderstelt Tbrlouw. Stoffelijk overschot vrouw SLUIS (ANP) - Justitie in Zeeland heeft nog steeds de identiteit niet kunnen vaststellen van de dode die vorige week werd gevonden in Retranchement (ge meente Sluis). Zij legt contact met autoriteiten en toeristen in België, Frankrijk en Duitsland in de hoop de identititeit alsnog te kunnen achterhalen. De half vergane lichaamsdelen die woensdag en donderdag werden gevonden zijn vrijwel zeker van een vrouw, zo heeft de politie Zeeland zondagmid dag meegedeeld. Het recherchebijstandsteam dat de zaak onderzoekt gaat ook buiten de landsgrenzen op zoek naar informatie. De poli tie zal toeristen die in en rond de badplaats Cadzand verblij ven of daar eerder dit jaar zijn geweest,persoonlijk of schrif telijk benaderen. Zij wibweten» of zij verdachte personen, voer tuigen of omstandigheden heb ben gezien in de omgeving van' het museum 't Zwin nabij het zomerdorp met dezelfde naam. Zomerwoningen Verder wil de politie van ver- huurbureau's en particuliere verhuurders van zomerwonin gen lijsten met namen van huurders. Onder die huurders zijn traditiegetrouw veel Duit-! sers en Fransen. De officier van justitie in Middelburg heeft zijn Belgische ambtge noot inmiddels inzicht ge vraagd in ae'lijst van vermiste personen." Opvolging Delors in Eurocommissie LONDEN (RTR) - De Britse premier John Major sluit niet uit dat hij opnieuw een veto zal gebruiken tegen de benoeming van een nieuwe voorzitter van de Europese Commissie. ,,Als het nodig is opnieuw een veto uit te brengen, in het be lang van Groot-Britannië. of iri het belang van Europa, zullen we dat natuurlijk doen. Maar we zullen dat niet lichtvaardig doen en ik hoop van harte dat het niet nodig zal zijn", zo ver klaarde Major maandag voor de BBC-radio. Major die tijdens de top in Cor fu vorige maand alleen stond in zijn afwijzing van de Belgi sche premier Jean-Luc Dehae- ne, zei dat er nog steeds geen consensus bestaat over de op volging van Jacques Delors. Denemarken heeft de vroegere premier Poul Schlüter als kan didaat naar voren geschoven. Ook de naam van de Luxem burgse premier Jacques Santer wordt genoemd. Slotsom Major: „Een aantal namen wordt nog steeds genoemd, een aantal van hen die voor ons niet erg aantrekkelijk waren, is inmiddels afgevallen. Maar we zijn nog niet tot een slotsom gekomen." Vrijdag wordt een extra top be legd waarop de leiders van de Europese Unie zich opnieuw buigen over een nieuwe voor zitter van de Europese Com missie. AMSTERDAM - Een 16-jarige leerling van het Mondriaanly- ceum in Amsterdam-west heeft vorige week met zes vrienden, drie medewerkers van de school mishandeld. Aanleiding was een conflict bij het inleve ren van schoolboeken. De jon gen is gearresteerd. De zeven jongeren spoten met traangas, dat in het oog van een vrijwilli ger van het boekenfonds kwam. Een amanuensis werd op de grond gegooid en getrapt. APELDOORN - In de Stati onsdwarsstraat in Apeldoorn is zondagavond een man dood geschoten. Dat heeft de politie maandag meegedeeld. De poli tie is druk doende met het on derzoek. HILVERSUM - Demissionair minister Andriessen van eco nomische zaken vindt dat de aangekondigde lastenverlich ting van 2 miljard gulden voor 1995 gewoon moet doorgaan. Tijden en standen volgens gclijdctafel Hydro-metcoccntrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 12 juli 06.55 178 00.35 -163 19.10 159 12.50 -128 ROOMPOT BUITEN 12 juli 04.55 190 11.15 -126 17.20 169 23.40 - 164 BRUINISSE 12 juli 07.25 189 00.35 -171 19.40 166 12.55 -135 WEMELDINGE 12 juli 07.10 184 00.35 -168 19.20 162 12.50 -132 Doodtij: 18 juli Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG (ANP) - In de binnensteden van Den Haag en Groningen is het in de nacht na de uitscha keling van Oranje op rellen uitgelopen. De rest van Nederland reageerde rustig en gelaten op het ver lies, al keken veel Amsterdammers wat jaloers naar het feestgedruis bij het Braziliaanse café Canacao aan de Lange Leidsedwarsstraat. Op de Nederlandse televisie trok de wedstrijd 9,6 miljoen kijkers. In Den Haag was een uur na de wedstrijd op de Grote Marktstraat een charge van po litie met paarden nodig om een agressieve menigte uiteen te drijven. Tbtaal hield de politie twintig mensen aan voor open lijke geweldpleging. Zondag zaten negen van hen nog vast. In Groningen trad de politie op twee plaatsen in de binnensta- dop tegen jongeren die ruiten ingooiden of met elkaar voch ten. In totaal zijn in Groningen elf mensen aangehouden. In Eindhoven gooiden onbe kenden een molotovcocktail bij een Braziliaans eetcafé naar binnen. De politie doofde het vuur. De schade bleef beperkt tot een kapotte ruit en roet- schade. De eetgelegenheid was gesloten. Getuigen hebben twee mannen zien weglopen. De politie heeft hen niet kun nen achterhalen. De eigenaar van het café is overigens een Nederlander. De brandweer kwam in Den Haag diverse keren in actie om brandjes in sloopauto's en vuil nisbakken te doven. Bij het blussen van een brand in een bouwkeet moest de politie brandweerlieden ontzetten toen relschoppers ze bekogel den. Een Haagse agent kreeg een fles op zijn hoofd. Zes hech tingen waren nodig om de wond te dichten. De politie in Den Haag sprak zondag evenwel van een rustige nacht. „Vergeleken met de rel len na Nederland-Ierland was het opvallend snel weer rustig", aldus een woordvoer der. De ME stond wel klaar maar is niet opgetreden. De ne gen mensen die nog vast zitten worden dinsdag voorgeleid aan de rechter-commissaris. „Geen rellen, wel rommelig", omschreef een woordvoerder van politie de situatie in Utrecht, waar het na Nederland-Ierland ook tot rel len kwam. In de Domstad ont stonden na enen wel wat vecht partijtjes. Daarbij zijn vijf mensen aangehouden. Rotter dam had 170 agenten extra op straat, maar die keuvelden vooral met de. passanten. Extra editie Voor zover bekend is alleen het Brabants Nieuwsblad zondag met een extra editie gekomen. „Ondanks het verlies was een het feest om die krant te ma ken," zegt redactiechef J. Bas. „Iedereen, inclusief de bezor gers, heeft enthousiast meege werkt. Na de wedstrijd N ederland-Saoedi-Arabië bracht de krant ook een specia le editie. Kijkers De wedstrijd Nederland- Brazilië is zaterdagavond door 9,6 miljoen mensen bekeken. Dat is minder dan het aantal kijkers naar het duel Nederland-Ierland vorige week maandag. Naar die wed strijd keken 9,9 miljoen men sen volgens de Dienst Kijk- en- Luisteronderzoek van de NOS. Het kijkersrecord registreerde de dienst tijdens de halve fina le die het Nederlands elftal twee jaar geleden bij het EK in Zweden tegen Denemarken speelde. Jben keken 10,2 mil joen mensen. De meeste kij kers naar Nederland-Brazilië bleven thuis, 6,7 miljoen; 1,8 miljoen kijkers volgden het duel bij vrienden of kennissen, in cafés waren 600.000 televi siekijkers, 500.000 keken el ders, op het werk of in de sport kantine. Waardering De kijkers hadden het zaterdag minder naar hun zin dan tij dens de wedstrijd tegen Ier land. De eerste helft kreeg een waardering van 7,6, tegen 8,2 tijdens Nederland-Ierland; de tweede helft haalde 7,7 tegen 8,1. Ruim 300.000 Nederlanders ga ven zaterdagavond de voorkeur aan het commentaar van Rik de Saedeleer boven dat van Evert ten Napel. Zij volgden de wedstrijd via de BRT. ROTTERDAM (ANP) - Furness Intercontinental Services (FIS), een dochteronderne ming van het Rotterdamse ha venbedrijf Pakhoed heeft van de belastingdienst douane dis trict Rotterdam een navorde ring gekregen van tientallen miljoenen guldens. Goed inge lichte bronnen noemen een aanslagbedrag van 78 miljoen gulden. Furness zou volgens de be lastingdienst ten onrechte van belastingbetaling zijn vrijge steld. Het bedrijf zegt „het slachtoffer te zijn geworden van fraude". Het gaat om een naheffing op eerder van belastingvrij gestel de zendingen sigaretten, die van buiten de Europese Unie geïmporteerd en ook weer geëxporteerd zouden worden. Furness regelde daarvan de ex peditie. Uiteindelijk zijn de si garetten toch in de EU geble ven en was er geen sprake van doorvoerhandel. „Mogelijk kwamen de sigaretten vanuit de Verenigde Staten. Ze waren in ieder geval bedoeld voor Ma rokko en Andorra", aldus woordvoerder A. Minderhoud van Furness. „Achteraf is ge bleken dat ze de EU niet heb ben verlaten." Minderhoud wil geen commen taar geven op de hoogte van de naheffing. Wel wil hij kwijt dat het om een „aanzienlijk be drag" gaat. Pakhoed en Fur ness verwachten dat' zij niet hoeven te betalen omdat onder zoek volgens hen zal uitwijzen dat het bedrijf „slachtoffer is geworden van fraude met dou anedocumenten' DEN HAAG (ANP) - De negentiende editie van het North Sea Jazz Festival heeft met 62.000 bezoekers 8000 minder mensen dan in 1993 getrokken, maar dat was de bedoeling van de organisatie. Om taferelen van vorig jaar te voorkomen, waarbij bezoekers nauwelijks meer. van de ene naar de andere zaal konden ko men en zich in de gangen van het Haagse Congresgebouw voortdurend opstoppingen voordeden, was voor dit jaar een limiet van 21.000 jazzlief hebbers per avond gesteld, tien procent minder dan het maxi mum van 1993. Zondagavond heeft de organi satie met haar eigen be leidslijn de hand gelicht en 23.000 bezoekers toegelaten, al vorens het bordje „uitver kocht" op de kassa's kwam te hangen. Vermoedelijk speelde hierbij mee dat het aantal van vrijdagavond (17.000) enigszins tegenviel. De WK-wedstrijd Nederland- Brazilië heeft volgens de North Sea-organisatie nauwelijks in vloed gehad op het festival. Zaterdag kwamen er ondanks de wedstrijd toch 21.000 men sen op het jazzfestijn af. De or ganisatie had te elfder ure toch maar besloten een aantal moni toren op te stellen waarop de voetbalwedstrijd te volgen was. Uiteindelijk bleken er op het dakterras vijf in plaats van de beloofde tien schermen te staan, waarvoor zich naar schatting zo'n 2000 mensen ver drongen. Nogal wat voetbal liefhebbers lieten het festival ook tijdelijk voor wat het was en gingen elders de wedstrijd volgen. Van een grote leegloop van de zalen tegen half tien was echter geen sprake. Mojo-concerts, organisator van vooral popconcerten en festivals, heeft het North Sea Jazz Festival begin dit jaar overgenomen van de familie van de in 1992 overleden oprichter van het jazzevene- ment. Voor de opzet van het festival heeft dat geen gevol gen gehad. Mojo heeft het North Sea in een aparte bv on dergebracht. Directeur Leon Ramakers zei zondag dat „de Mojo-tak nul invlSed op het festival heeft gehad". Omzet Het grootste jazzevenement ter wereld werkt met een omzet van zes miljoen gulden, aldus Ramakers. Weliswaar geeft de gemeente Den Haag 375.000 gulden subsidie, maar de Mojo- directeur laakte het feit dat het festival aan de overheid 600.000 gulden aan BTW moet afdragen. Nederland is een van de weinige landen in Europa waar voor podiumkunsten nog het hoge BTW-tarief geldt. Hij riep iedereen op daartegen ac tie te voeren. DEN HAAG (ANP) - Op de Ne derlandse vistrawler Geer- truid Margreta uit Katwijk heeft zaterdagmiddag voor de Ierse kust een felle brand ge woed. Alle 23 opvarenden zijn in veiligheid. De brand brak tegen 13.00 uur Nederlandse tijd uit in de ma chinekamer van het schip. De trawler sloeg via de scheepsra- dio alarm en kreeg onder meer hulp van de Nederlandse kot ter Franziska. Dit schip nam alle bemanningsleden aan bpord die uit voorzorg de Kat wijk 32 verlieten. Ook diverse schepen met brandblusmidde- len schoten de trawler te hulp. Volgens Land's End Radio was het vuur tegen 16.00 uur onder controle en trof de bemanning voorbereidingen naar het schip terug te keren. Over de oor zaak van de brand en schade die het vuur heeft aangericht was nog niets bekend. De Geer- truid Margreta voer ten zuid westen van Ierland toen de brand uitbrak. SuskeenWiske tokapua toraja door Willy Vandersteen HUERTEILEK SUSKE Eff WISKE IK HET DORP HUK WEOE RUHR EK Tot 22 augustus Renesse Bezichtiging Nederlandse Her vormde kerk, tevens klank- en lichtspel Een volk in de Woes tijn, expositie van schilderijen van de schilder Jean du Neele. Orgelbespelingen. Dinsdag- en donderdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur. Maandag 11 juli Zierikzee 'Er is hoop' bus van stichting Agapè. Havenplein. 13.00 tot 17.30 uur. Gespreksgroep ouders drugge bruikers. Havenplein 24. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest, m.m.v. Herman en Henk-Jan Drost (trompet- duo) en Frans van Tilburg, or gel. Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Renesse Circus Renz. Roelandsweg. 19.00 uur. 'Er is hoop' bus. Centrum. 20.00 tot 23.30 uur. Burgh-Haamstede Lachspektakel Bassie en Adriaan. Dorpshuis de Schut- se. 19.00 uur. Maandagavondzang. Gerefor meerde kerk. 20.00 uur. Dinsdag 12 juli Zierikzee Zomeractiviteit. Havenplein en Nieuwe Kerk. 'Er is hoop' bus. Havenplein. 13.00 tot 17.30 uur. Fietstocht voor senioren. Dijk- water route, 28 kilometer. Start: 13.30 uur sportpark Den Hogen Blok. Renesse Circus Renz. Roelandsweg. 19.00 uur. 'Er is hoop' bus van stichting Agapè. Centrum. 20.00 tot 23.30 uur. Dreischor Musi Voca orgelconcert van Sander van Marion en panflui- tist Mathijs Koene. Nederland se Hervormde kerk. 20.00 uur. Woensdag 13 juli Burgh-Haamstede Excursie Slotbos en Zeepedui- nen. Vanaf poort Slot Haam stede. 19.00 uur. Renesse Burgh Lezing ds. Henk Abma. Nedei* landse Hervormde kerk. 19.30 uur. Amerikadag door Stichting Westerschouwen Aktief. Circus Renz. Roelandsweg. 16.00 uur. Brouwershaven Bingo-avond. Recreatieruimte Poortershof. 19.30 uur. Ouwerkerk Ouwerkerk vroeger en nu, dia's en verhalen. Dorpshuis. 14.00-16.00 uur. Donderdag 14 juli Burgh-Haamstede Ringpromotie. Vanaf 10.00 uur. Zomeravondbridge. De Schut- se. Dreischor Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart. Nederlandse Hervorm de kerk. 20.00 uur. Nieuwerkerk Vergadering commissie welzijn gemeente Duiveland. Raadzaal gemeentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 15 juli Kerkwerve Karaoke Café Kerkwerve. 20.00 uur. Zaterdag 16 juli Brou we rsh ave n Kinderrommelmarkt. Markt. 09.00-12.00 uur. Noord welle Braderie/rommelmarkt. Cen trumgebied. Van 09.00 tot 16.00 uur. Bruinisse Ledenvergadering Algemeen Vissersbelang. Durpsuus. 10.00 uur. Maandag 18 juli Burgh-Haamstede Gemeenteraadsvergadering. Gemeentehuis. 19.30 uur. Maandagavondzang o.l.v. Jan van den Driest, m.m.v. Fred Mann (panfluit) en Harry Ha mer, orgel. Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Woensdag 20 juli Burgh-Haamstede Excursie Slotbos en Zeepedui- nen. Vanaf poort Slot Haam stede. 19.00 uur. Open klaverjaswedstrijd. Schutse. 20.00 uur. De

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2