WorldCup USA 94 Oranje houdt vast aan vleugelspelers Advocaat op de bres voor Lex Muller WK-speelschema Hoeren, horeca en bioscopen hebben last van WK 'Een beetje groeien hoort erbij in zo'n toernooi Op het North Sea Jazz Festival staan tien grote monitoren PETER VAN VOSSEN IN DE USA De droom van Koeman: keihard in de bovenhoek VRIJDAG 8 JULI 1994 NR 36593 9 DALLAS (ANP) - Voor ongeveer 300 belangstellen den pakte bondscoach Advocaat donderdag de mi crofoon. „Namens het bestuur en de begeleiding heet ik Lex speciaal welkom", was de eerste medede ling van de bondscoach. Lex is Lex Muller, al meer dan dertig jaar toonaangevend voetbalverslaggever te Neder land, die woensdag met een uit de hand gelopen grap Oranje in Orlando bijna vijf uur aan de grond hield. Hij had in het vliegtuig iets gezegd over een bom. De Amerikaanse autori teiten, gezegend met het gevoel voor humor van een gummik nuppel, stelden alarmfase 1 in werking en gingen over tot ex treme veiligheidscontroles. Lex (54) zat bijna vijf uur vast op het politiebureau. Hij ver klaarde daarna door de politie te zijn vrijgesproken. De offi cier van justitie onderzoekt de zaak nog. Lex is daarom ver zocht nog enige tijd in het land te blijven. Bondscoach Advocaat heeft in middels een persoonlijke brief aan de hoofdredactie van het Algemeen Dagblad geschre ven. De inhoud is niet bekend, wel is duidelijk dat Advocaat zijn waardering uitspreekt over de vakman Muller. De krant heeft Muller uit het toernooi teruggetrokken. De verslaggever zal zelf voor de kosten moeten opdraaien, als bij de krant schadeclaims bin nenkomen. Bij het AD zijn inmiddels meerdere brieven binnengeko men, waarin Lex met de dood wordt bedreigd. De verslagge ver wordt verantwoordelijk ge steld voor een eventuele neder laag. Niet ten onrechte merkte iemand in het spelershotel op dat dit de waanzin ten top was, Wat is nu precies gebeurd? Vol- gens Lex het volgende: ,,Ik zat met Jack (van Gelder) te dol len. Het was een chaos in het vliegtuig, het was bloedheet en er werd gesold met allerlei tas sen. Op een gegeven moment werd er een grote koffer naast Jack gezet. Ik zei, in het Neder lands, pas op, daar zit een atoombom in." Dat was het zo ongeveer. Lex: „Vervolgens komt een stewar dess naar mij toe die zegt dat er geert grappen over bommen mochten worden gemaakt. Ik zeg: ,,OK, sorry, ik zal het niet weer doen. Zes minuten later komt ze weer naar me toe. Ze wil een tas ver plaatsen. Ik zeg: „Waarom? 'There are no guns (geen gewe ren) in it." Daarna werd ik bij de captain geroepen, die zei dat ik liet vliegtuig moest verla ten." Het duurde daarna nog gerui me tijd voor de verslaggever door de politie werd opgepakt. Lex Muller zei op het bureau uiterst correct te zijn behan deld. „De autoriteiten van Or lando hebben me zeer ge steund, de bijstand die ik van het Nederlandse consulaat kreeg was fantastisch." ORLANDO - Hoewel bonds coach Jack Charlton en ver scheidene spelers nog enige tijd in de Verenigde Staten blijven, wordt het Ierse voet balelftal toch feestelijk ont haald in Dublin. ZIEKIKZEE - Nederland speelt zaterdag 9 juli om 21.30 uur (Nederlandse tijd) de kwartfinale tegen Brazilië in het Cotton Bowl stadium in Dallas. Kwartfinales 45 zaterdag 9 juli 18.00 uur Boston Italië-Spanje 46 zaterdag 9 juli 21.30 uur Dallas Nederland-Brazilië 47 zondag 10 juli 18.00 uur New York Bulgarije-Duitsland 48 zondag 10 juli 21.30 uur San Francisco Roemenië-^ weden Halve finales Woensdag 13 juli 22.00 uur New York winnaar 47-winnaar 45 Woensdag 13 juli 01.30 uur Los Angeles winnaar 48-winnaar 46 Derde plaats Zaterdag 16 juli 21.30 uur Los Angeles Finale Zondag 17 juli 21.30 uur Los Angeles i ((Vanuit Dallas) „We hebben vandaag (donderdag) onze eerste training achter de rug in Dallas. Dat gebeurde in het Cotton Bowl stadium. Het trainingskamp waar we nu zitten is werkelijk schitterend, Cees Het is zeer luxueus. Ik moet er bij zeggen dat de KNVB er alles aan gedaan heeft om onze prestaties in positieve zin te beïnvloeden. Vanaf Noordwijk tot nu in Dallas is alles perfect gere geld. Ik merk wel dat de wedstrijd tegen Brazilië op zich staat. Je komt tientallen journalisten tegen, die je het hemd van het lijf vragen over van alles en nog wat. 'Je proeft de revanche-gedachten van 1972 tussen Neder land en Brazilië. Jij weet dat beter als ik, Cees. Toen liep ik nog als kleine jongen in de Verrenieuwstraat. Het dringt tot mij door dat we nu voor een beladen wedstrijd staan. Ik laat alles maar op mij afkomen. Maar, het hele circus er omheen maakt wel een grote indruk op mij. De voorbereiding lijkt wel een wedstrijd op zich. Lichamelijk gaat het goed met mij. De harde schijf uit mijn dijbeen is verdwenen. Je vertelde mij, dat er plannen zijn om mij te huldigen, bij terugkomst in Zierikzee. Dit heeft een enorme indruk op mij ge maakt. Misschien is er een mogelijkheid op 28 juli als ik met Ajax in Zierikzee speel. Jammer dat ik morgen '(vandaag) niet bij de trouwerij van zus Marjan met Maurice van Ham in het stadhuis van Zierikzee aanwe zig kan zijn. Met Maurice heb ik bij Beveren een goede tijd gehad. Een speler die ik waardeer op zowel sportie ve als menselijke vlak. Ik heb veel te danken aan Mau rice bij Beveren. Hij stuurde mij regelmatig met bal richting het doel van de tegenstander. Ik heb begrepen dat het trouwfeest plaats vindt in het stadion van Be veren. Zeker een idee van jou? Jammer dat ik er niet bij ben, maar ik, richt mij nu op Brazilië. Feliciteer het echtpaar van mij. Ik probeer ze nog te bellen. Een gezel lige dag allemaal. Bye". De vleugelspelers Overmars, Van Vossen, Roy en Taument spelen op toerbeurt. Lopen zich leeg en worden gewisseld. (Foto: Joop van Houdt). t DALLAS (ANP) - Als enige land op de wereldtitelstrijd speelt Oranje met klassieke vleugelspitsen. „Soms kijken die buitenlanders ons wat vreemd aan", zegt Gaston Taument, één van de betrokkenen. Voorlopig lijkt het erop dat het voor Oranje het toernooi van de vogels op de vleugels wordt. Overmars, Van Vossen, Roy en Taument, ze spelen bij toerbeurt, lopen zich leeg en worden gewisseld voor een soortgelijk type. „Met uitzondering van de af standschoten van Jonk was al tijd één van ons bij de doelpun ten betrokken", vervolgt Tau ment. .Dat klopt. Ihument en Roy scoorden, Van Vossen en Overmars bereidden een tref fer voor. De flanken zijn effec tief in Amerika. De opvallendste is vooralsnog Overmars. Even leek hij zijn basisplaats kwijt te raken, in eens heeft hij de vorm die hij ook bij Ajax een jaar lang zocht. Beslissende acties „Een beetje groeien hoort er bij in zo'n toernoói", aldus de man van 1 meter en 69 centime ter. „Bij sommige wedstrijden moet je er gewoon staan. Mij is dat op de beslissende duels ge lukt. Tbgen Ierland ging het goed. Ik hoop tegen Brazilië hetzelfde te kunnen presteren. Het moet een geweldige wed strijd worden." Het toernooi van de buitenspe lers? „Het lijkt er op", zegt Overmars. „Ik heb er nog niet zo overnagedacht, maar het is inderdaad zo dat we bij vrijwel alle beslissende acties betrok ken waren. Dat is opvallend. Maar daarvoor staan we er ook." In aanloop naar de wedstrijd tegen Ierland overwoog Oranje twee dagen zijn vleugels op de bank te zetten. Na enkele oefenpartijtjes met een versterkt middenveld kwam bondscoach Advocaat daarvan terug. Terecht, zoals Overmars en Van Vossen in de achtste finale nog eens on derstreepten. Oranje heeft vrijwel altijd vleugels gehad. In de Neder landse competitie spelen de meeste clubs met de specia listen op de flanken. „De jon gens zijn een dergelijke stijl gewend en kunnen niet zo maar omschakelen", zegt Advocaat. „Bovendien hebben ze ook ver dedigend een belangrijke func tie. Peter van Vossen Tfegen Ierland voorkwamen Van Vossen en Overmars dat de backs opkwamen. Tegen Brazi lië kan hun taak in dat opzicht ook belangrijk zijn. De offen sieve kracht van de Brazilia nen komt ook vaak van de flan ken." Het respect van de tegenstan ders voor de vleugels is groot. De Ierse coach Charlton ver klaarde dat de kracht van Oranje voor een groot deel op de flanken lag. De Belg Van Himst .wisselde zijn beide backs in de tweede helft, om met fitte nieuwelingen de vleu gelspitsen uit te schakelen. „Daarmee hebben we de basis van onze overwinning gelegd", verklaarde hij later. Ook tegen Brazilië zal Oranje aan de buitenspelers vasthou den. „Onze stijl blijft hetzelf de", zei Advocaat. Thument: „Ik denk dat het zo het beste is. In Nederland spelen we al ja ren zo. We moeten er aan vast houden. Het is een beetje klas siek. Bovendien is het voor de tegenstanders heel moeilijk te bestrijden. Ze raken een beetje door ons in paniek. Dat moeten we zo houden." Het verloop van het WK heeft de betrokkenen inmiddels veel zelfvertrouwen gegeven. „Ik ben zeer gemotiveerd en voel me heel sterk", zegt Overmars. „Het maakt me op dit moment ook niet uit tegen wie ik speel. De acties moeten er gewoon ko men. En ik ben ervan over tuigd dat ze zullen komen te gen Brazilië." te maken met een teruglopende omzet. „Aanstaande zaterdag verwacht ik er niet veel van. Tijdens de wedstrijd maandag tegen Ierland waren er vrijwel alleen buitenlanders in de zaak." Heuff plaatst geen tele visieschermen in zijn zaak. „Bij hoge uitzondering mag ,het personeel een teeveetje neerzetten, maar direct na het WK moet dat weer weg." Aangepaste tijden De gevolgen voor andere uit gaansgelegenheden als thea ters lijken niet al te groot. „Ik heb nog niets vernomen van een negatief effect", aldus een woordvoerder van het Amster dams Uit Bureau. Maar het zou hem niet verbazen als dat za terdag wel zo is. Hij wijst erop dat het theateraanbod momen teel sowieso minder is doordat onder meer het Holland Festi val achter de rug is. „Boven dien heb je aan een paar toe schouwers genoeg voor een to neelvoorstelling." De Stadsschouwburg in de hoofdstad heeft wel alvast maatregelen genomen voor de WK-finale. de aanvangstijden van de voorstellingen zijn die dag aangepast aan de slot wedstrijd. De wedstrijd komende zater dag is niet voorzien. Op het programma staat een dansge zelschap van Michael Clark. „Dansliefhebbers komen toch wel." Tbevallig is het affiche van de maand juli die in teken van de dans staat, ook oranje. „We zijn al beschuldigd van voetbaluitbateri j Op het North Sea Jazz Festival, dat dit weekeinde in Den Haag wordt gehouden, is de wed strijd Nederland-Brazilië op tien grote monitoren te zien. Swingend Nederlands en Bra ziliaans voetbal gaan prima sa men, zo laat de organisatie van het festival weten. Er worden zaterdagavond, doorgaans de drukste avond van het festival, ruim 20.000 bezoekers ver wacht. The Flintstones Bioscopen hebben wel behoor lijk te lijden van het wereld kampioenschap. „Tijdens de wedstrijd tegen Ierland waren de zalen maar voor 30 procent bezet", zegt J. Wolff van het ge lijknamige Utrechtse biosco- penconcern. „Aanzienlijk min der dan normaal, maar daar staat tegenover dat de eerste maanden van dit jaar erg goed zijn geweest." De premières van een aantal grote zomer- films als The Flintstones en Speed zijn op het WK af gestemd. Deze films gaan na het wereldkampioenschap draaien. Wolff zegt blij te zijn met het mooie weer tijdens het WK. „Zo krijgen we de klap ten minste in één keer." Want mot het Europees kampioenschap en wereldkampioenschap voet bal is het toch al.eens in do twee jaar raak. DALLAS (ANP) - Aan het Mansion House aan de Turtle Creek, de verbijfplaats van Oranje in Dallas, is de bewondering groot voor de 'Boys from Brazil'. Bergkamp, de ster van Nederland, sprak in een voor uitblik op de kwartfinales van de wereldtitelstrijd over het duel van zijn leven. DEN HAAG (ANP) - De ondernemersvereniging Horeca Nederland gaat de om zetdaling van de horeca tijdens het WK voetbal in kaart brengen. Volgens voor zitter G. van der Veen heeft een deel van de horeca aanzienlijk te lijden onder het wereldkampioenschap. „Iedereen denkt aan overvolle cafés", zegt Van der Veen. „Maar de restaurants blijven leeg tijdens de wedstrijden van het Neder lands elftal. Het WK kost de horeca alleen maar geld." In augustus moet het onderzoek zijn afgerdnd. „De koorts slaat behoorlijk toe, het is een stuk rustiger in de zaak", zegt Theo Heuff, ei genaar van de Yab Yum borde len. Volgens hem heeft de hele prostitutie tijdens deze maand Het WK kost de horeca alleen maar geld. (Fntn: Joop van Houdt) Koeman, die toch al wat Euro pese finales achter de rug heeft, bekende te hebben ge droomd van het beslissende doelpunt. „Ik heb dit toernooi nog niet gescoord. Het moet er een keer van komen. Mijn reputatie is toch een beetje dat ik ze er op beslissende momenten in schiet. Het wordt tijd dat nog eens te bewijzen." Bondscoach Advocaat hield zich in de chaos die de openba re presentatie van Oranje don derdag in Dallas met zich mee bracht op de vlakte. De opstel ling zit in zijn hoofd en blijft daar voorlopig. Op de brandende vraag wat te doen met Wouters, die tegen Ierland wegens een schorsing ontbrak, gaf hij als verwacht geen antwoord. Wel zei Advocaat dat de term 'never change a winning team' aan hem niet is besteed. „We kijken van wedstrijd tot wed strijd. Wel durf ik te zeggen ontzettend veel vertrouwen te hebben. Na zeven weken sa menzijn wordt de ploeg nog steeds met de dag scherper." De bondscoach verwacht een strijd tussen twee verschillen de stijlen.. Ronald Koeman: ..Ik heb ge droomd van het beslissende doelpunt(Foto: Joop van Hout). „Van onze kant moeten de com binaties komen, zij gokken op zeer veel individuele klasse. Brazilië is het enige niet- Europese land dat .nog over is. Dat zegt iets over hun kracht, maar ook over het niveau in Europa." Hoe dacht hij dat de Brazilia nen spelen? „Ik hoop slecht" zei de bondscoach.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 9