Verhuizing noodzaak voor De Lichtboei Circus Renz in Renesse Turbulent maar positief jaar voor Kruisvereniging rond Oosterschelde Zonnige, Zierikzeese zomeractiviteiten Waterschappen sluiten zich aan bij Nationale Ombudsman 'Lichte, frisse werken springen er in dit gebouw beter uit' Toerist vindt delen van lijk Indonesië Expositie Burghse kerk DONDERDAG 7 JULI 1994 NR 25592 'Om dienstenpakket optimaal te blijven aanbieden ZIERIKZEE - De leiding van het sociaal cultureel werk De Lichtboei ziet ver huizing naar het Multifunctioneel Centrum als een noodzaak om haar diensten pakket optimaal te kunnen blijven aanbieden. Nu het Zierikzeese gemeentebe stuur heeft besloten om het sociaal cultureel werk (via verschillende stappen) voor honderd procent te gaan subsidiëren, ziet het er naar uit dat de verhuizing van de Poststraat naar de De Huybertstraat in Zierikzee in de loop van 1994 zal plaatsvinden. ZIERIKZEE - ,,Ik heb hier een zakje van de groenteboer met daarin een flesje cola. Houden jullie van cola Dan heb je pech gehad, want ik ga dit flesje laten verdwijnenTerwijl het live gezongen 'bamba, bamba' van Music Meindert nadrukkelijk op de achter grond klinkt, verbaast de goochelaar van het poppentheater Kris Kras tijdens de Zomeractiviteitendag in Zierikzee zijn jeugdige publiek met trucs. ..Snap je er iets van Bart", vraagt hij aan de jeugdige assistent, die hij vanuit het publiek heeft geplukt. ,,Nee? Dan is het goed. Een applausje voor Bart." De eerste Zomeractiviteitendag van dit seizoen, die afgelopen dinsdag werd gehouden, kenmerkte zich door een zonnige sfeer. De extra terrassen die op het Havenplein waren geplaatst, zaten vol met zonaanbidders die drankjes en hapjes haalden uit de stands van Zierikzeese horeca-ondememers aan de rand van het Havenplein. De Zomeractivitei- tendagen, waarvan er volgende week dinsdag nog een wordt gehouden, vormen de inleiding van de vier Toeristendagen, die vanaf dinsdag 19 juli, wekelijks op dinsdag worden gehouden. Daarbij zijn, behalve op het Havenplein, activiteiten op verschillende loka- ties in de stad. Na afloop van de Toeristendagen worden weer twee Zomeractiviteitendag en gehouden. (Foto: Joop van Houdt). Voor klachten van Zeeuwse burgers ZIERIKZEE/MIDDELBURG - De waterschappen in Nederland hebben zich op eigen verzoek aangesloten bij de Nationale Ombudsman. Burgers met klachten over gedragingen van bestuur, bestuursleden en/of ambtenaren van het water schap kunnen voortaan terecht bij het waterschap en of de Nationale Ombuds man. De Zeeuwse waterschappen legden inmiddels in een verordening vast hoe ze de klachten procedureel zullen afhandelen. Het streven naar kwaliteits verbetering van de totale over heidszorg vormde de aanlei ding om bevoegdheden van de Nationale Ombudsman uit te breiden met het werk van de waterschappen. Ingelanden die bijvoorbeeld van mening zijn dat zij niet (tijdig) geïnfor meerd zijn of te lang moeten wachten op de behandeling van een verzoek kunnen hun grie ven in eerste instantie uiten bij de waterschappen zelf. Zo wordt voorkomen dat klachten nodeloos bij de Nationale om budsman komen. In veel geval len zal in een gesprek tussen de De jeugdgezondheidszorg in 1993 omschrijft het jaarverlag als 'hectisch'. Het vaccinatie programma werd bijvoorbeeld uitgebreid en de gehoortest ge moderniseerd. Per 1 januari 1993 is de Kruisvereniging Rondom de Oosterschelde in een nieuwe samenstelling van start gegaan. Door reorganisa tie van het Kruiswerk in Zee land kreeg de Kruisvereniging een aantal ondersteunende diensten binnen de eigen orga nisatie, zoals onder meer secre tariaat, receptie, personeels werk en administratie. Samen met de plaatsing van een enke le stafdiensten als distrietsver- pleging, diëtiek en gezond heidsvoorlichting cn -opvoe ding, is de Kruisvereniging volgens het jaarverslag, uitge groeid tot een volwaardige or ganisatie. De vereniging heeft als doel stelling het bevorderen van een gezond bestaan van mertsen in hun eigen leefsituatie, zodat men in staat is om, binnen de gegeven grenzen volwaardig en zelfstandig te functioneren. De organisatie werkt hieraan door middel van verpleging en ver zorging, het uitlenen van ver klager en bijvoorbeeld een af delingshoofd het probleem uit de wereld kunnen worden ge holpen. Bezwaren die niet in onderling overleg verholpen zijn, worden onderzocht volgens een interne regeling voor klachtenbehan deling, die de Zeeuwse water schappen hebben vastgelegd. Deze regeling voldoet aan de eisen van de Nationale om budsman. Binnen een termijn van zes weken beslist de dijk graaf over de ontvangen klacht; de dijkgraaf kan ook beslissen de zaak in handen te plcegartikelen, hot geven van voorlichting cn begeleiding, voedingsvoorlichting en diec- tadvisering, kraamzorg en ge zondheidszorg voor de jeugd. Bij de toenemende vraag naar wijkverpleging in 1993, ging hel zowel om verzorging en ver pleging als begeleiding en ad visering. De vraag naar zorg buiten de kantooruren nam toe cn binnen die uren was steeds vaker een 'piek' in zorgvragen tussen 8.00- en 10.00 uur 's mor gens. Volgens de Kruisvereni ging is nu nog te voorzien in de ze 'piek', maar er wordt wel ge zocht naar een oplossing. Ook de vraag naar hulp van diëtisten groeide volgens het verslag in 1993. De belangstel ling voor de spreekuren, waar men terecht kan voor dieet- en voedingsadviezen, wordt 'heel groot' genoemd. Verder is hard gewerkt om de wachtlijsten te rug te dringen, wat grotendeels is gelukt, voornamelijk door het opzetten van extra spreek uren. Dit jaar hoopt de Kruis vereniging alle wachtlijsten weg te werken. Wat de vraag naar verpleegar- stelien van een daartoe in gestelde commissie. Als het een klacht over de dijkgraaf betreft, beslist het dagelijks bestuur buiten de aanwezig heid van de dijkgraaf. Volgende stap Indien de klager van mening blijft dat er onbehoorlijk ge handeld is en dat er na behan deling in commissie geen ge noegdoening heeft plaatsge vonden, is rechtstreekse bena dering van de Nationale om budsman de volgende, logische tikelen en hulpmiddelen in 1993 betreft was er volgens het jaarverslag vooral veel vraag naar ziekenhuisbedden en rol stoelen. Deze artikelen konden worden afgehaald in het cen trale magazijn in Goes of in de plaatselijke wijkgebouwen. Grote artikelen kunnen overi gens ook thuis bezorgd en op gehaald worden. SLUIS (ANP) - Een toerist heeft woensdagavond in het Zeeuwse plaatsje Retranche- inent, gemeente Sluis, een aan tal lichaamsdelen gevonden. De vakantieganger zag de res ten liggen in het gras bij het Zwinmuseum. Volgens een woordvoerder van de politie was het woensdag avond nog niet duidelijk om welke lichaamsdelen het ging cn of ze van één persoon af komstig zijn. stap. Overigens is de burger niet verplicht om eerst de in terne klachtenprocedure bij een waterschap te doorlopen, voordat de klacht wordt neer gelegd bij de ombudsman. Een onlangs bij elk waterschap aangestelde klachtencoördina tor vervult een intermediaire rol tussen het waterschap en het bureau van de Nationale ombudsman. Niet meer De Zeeuwse waterschappen verwachten niet dat burgers meer dan voorheen klachten bij het waterschap zullen neer leggen. De regeling is bedoeld om op een zorgvuldige en snel le wijze met de behandeling van klachten om te gaan. Nu de betrokken waterschap pen met meer nadruk streven naar een grotere betrokken heid van de burger bij Jiet wa- terschapswerk is de aandacht voor klantvriendelijk werken navenant toegenomen. Het alert reageren op kenbaar ge maakte bezwaren is hier een belangrijk element in. DEN HAAG - Vertegenwoordi gers van de Nederlandse am bassade in Jakarta zullen vol gend jaar op 17 augustus het gouden jubileum bijwonen van de republiek Indonesië. Of er vanuit Nederland nog een dele gatie naar Jakarta reist is nog niet bekend, omdat de Indone siërs zelf hun programma nog niet rond hebben. Er gaat op 17 augustus in elk geval geen lid van de koninklijke familie. BURGH-HAAMSTEDE - In de kerk in Burgh wordt ook deze zomer een tentoonstelling ge organiseerd door de kerkeraad van de Hervormde Gemeente Burgh in samenwerking met de Stichting Westerschouwen Kultureel. Van maandag 11 tot zaterdag 30 juli zijn in de kerk houtsnedes te zien van Flip van der Burgt (1927-1977). Het werk van Van der Burgt wordt gekenmerkt door kracht en ogenschijnlijk grove lijnen, die subtiele emo ties oproepen. Verder combi neert hij engagement en relati vering. Vooral dat laatste is de reden geweest om dit toch al wat oudere werk opnieuw te exposeren. Met name een keuze uit de serie 'Bijbel zwart/wit' is in de kerk te zien. Op woensdag 13 juli geeft ds Henk Abma in de Burghse kerk een lezing onder de titel 'Kerk en kunst, een Lat- relatie?'. Abma is predikant in de'streekgemeente Kortenhoef, waar een broedplaats is ont staan voor kerk en kunst. Op deze avond neemt hij een be vriende Russische violist mee, Alexander Skwortsos, die de avond muzikaal zal omlijsten. De aanvang is om 19.30. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1993 van De Lichtboei. Naar aanleiding van haar acti viteiten in 1993 concludeert De Lichtboei dat men steeds meer werk heeft aan groepen of per sonen die de boot dreigen te missen. Mede daarom is men van mening dat het belang van een goed functionerende instel ling als De Lichtboei niet moet worden onderschat. Via het jaarverslag wordt een overzicht gegeven van de ver schillende activiteiten die vo rig jaar plaatsvonden in De Lichtboei. Onder meer de sponsoractie, waarmee geld bijeen werd gebracht voor het thuislozenproject van het Le ger des Heils in Praag wordt gemeld. Die actie werd opgezet ter gelegenheid van het veertig-jarig bestaan van het sociaal cultureel werk (SKW) De Lichtboei in Zierikzee. De Lichtboei werd indertijd opge richt als gevolg van de waters noodramp in 1953. Sinds vorig jaar is De Licht boei op Schouwen-Duiveland contactorganisatie voor de lan delijke vereniging voor ouders van drugsverslaafden. Een functionaris van de Lichtboei gaf mede begeleiding aan de zelfhulpgroep voor ouders van drugsverslaafden, die tot stand kwam via samenwerking met de Federatie Maatschappelijke Dienstverlening en het Zeeuws Consultatiebureau voor Alco hol en Drugs. Ook werd in 1993 in De Licht- Toen Roth een tijdje geleden de Noorhavenpoort kwam bekij ken ter voorbereiding op zijn tentoonstelling, besloot hij meteen een fiks aantal nieuwe schilderijen te maken. ,,Ik vond het een donker gebouw, waar mooie, frisse, lichte en keiharde werken in thuis ho ren. Die vallen hier namelijk veel meer op dan mijn vroegere werken." Roth voegde de daad bij het woord en maakte in een rap tempo werken in een ande re stijl dan hij normaliter deed. Dit keer maakte hij ze minder grof en helderder. ,,Ik heb ze achter elkaar ge maakt en ook achter elkaar in series opgehangen", zegt hij. Daarbij is hij niet zozeer uitge gaan van het onderwerp van boei het project 'slachtoffer in beeld' gehouden. Een leerpro ject van het Bureau Alternatie ve Sancties in Middelburg voor jongeren die zich schuldig maakten aan criminaliteit. Via 'slachtoffer in beeld' werd ge probeerd hen inzicht te geven in de gevolgen van hun misdrij ven. Onderdelen van het pro ject werden ingevuld door me dewerkers van de politie en het Bureau Slachtofferhulp. Aandacht besteedde de Licht boei vorig jaar ook aan de 64 asielzoekers die in Zierikzee werden gehuisvest op het mo torschip De Roni. Men wierf potentiële vrijwilligers voor het geven van taalles en stelde gedurende twee ochtenden per week in De Lichtboei een ruim te beschikbaar waar de asiel zoekers door familie of vrien den konden worden gebeld. Deze voorziening was nodig omdat de Roni telefonisch slechts per autotelefoon be reikbaar was. Behalve deze nieuwe initiatie ven werden in De Lichtboei veel reeds langer bestaande ac tiviteiten voortgezet. Zoals de creativiteitscursus voor men sen met een verstandelijke handicap en het creëren van een stageplek voor deze men sen. Via het Laagdrempelig Vangnet Project (LVP) ging men verder met de individuele begeleiding van mensen. Hier bij werd creativiteit gebruikt als middel om het sociaal con tact te vergroten en het eigen het werk, maar meer van de stijl en vormgeving. Als rode draad door de exposi tie loopt het thema 'Een onmo gelijk compromis'. Alles draait om de tegenstellingen waar mee ieder mens in zijn leven te maken krijgt. Tegenstellingen in zichzelf en in zijn relaties met anderen. Roth schildert de mens als kruidvat van emoties en confronteert de bezoeker op die manier met de duistere kanten van de eigen ziel. De tentoonstelling in de Noordhavenpoort is zijn twee de expositie. Eerder exposeer de hij zijn werk een keer in Thorn. „Verder exposeer ik nooit, ik heb er gewoon de tijd niet voor. Ik schilder nameljk naast mijn baan als Rijksamb tenaar", vertelt hij. zelfbeeld van de deelnemers te vergroten. Verder was er het jeugd- en jon gerenwerk met activiteiten als de playback wedstrijd, het ma ken van moederdagsurprises en de dierendag-dierenkeu- ring. In het kader van emanci patorische activiteiten werd onder meer het Technika Tien project voortgezet. Een project om meisjes vertrouwd te ma ken met technische vaardighe den. Tenslotte waren er de cur sussen voor volwassenen, waarvoor veel belangstelling bestond. Het aanbod bestond onder meer uit cursussen boei ende kunst, tekenen en schilde ren, naaien/kleding maken, bloemschikken, keramische vormen, draaien/keramiek, poppen maken, concertina ac cordeon, gymnastiek en het koor Adonai. Het overgrote deel van de cursisten (66 pro cent) kwam uit Zierikzee. Uit Westerschouwen kwam tien procent van de deelnemers, uit Duiveland negen procent, zo wel uit Brouwershaven als Middenschouwen zes procent, uit Bruinisse twee procent en uit Flakkee een procent. De beide peuterspeelzalen van het Leger des Heils Kwibus en Harlekijn hadden in 1993 een volledige bezetting (18 peuters per dagdeel). Omdat deson danks sprake was van een groeiende, zelfs oplopende wachtlijst kreeg men van de gemeente Zierikzee aanvullen de subsidie om Harlekijn we kelijks twee middagen meer te kunnen laten draaien. De mens staat centraal in alle 32 schilderijen die van zijn hand in het poortgebouw zijn te zien. „Ik word geboeid door menselijke dingen, gebaren en situaties. Het gaat me om het vastleggen van snelle impres sies. Roth werkt met onder meer olieverf en krijt. In som mige werken met beide tech nieken tegelijk. Drie van de tentoongestelde kleurige stuk ken maakte hij door met acryl verf lappen stof te beschilde ren. De expositie van Roelof Roth in de Noordhavenpoort is tot en met 21 juli te zien. De Gale rie is dagelijks geopend van 13.00- tot 17.00 uur. Behalve op maandag. Op het terrein aan de Roclandscwcg in Rcnessc strijkt deze week het circus Rcnz uit Berlijn neer. In het kader van een tocrncc door Nederland worden in Renesse voorstellingen gegeven op maan dag 11. dinsdag 12 en woensdag 12 juli De groep circusmensen vormt de achtste generatie van de beroemde circusfamilie Ren: Het circus werd indertijd opgericht door Ernst Jacob Renz. Van ouds her is Renz beroemd om zijn guardennnmmers. Ook nu zijn daarvan vijf opgenomen in de voorstel lingen. onder meer vrijheidsdressuur, voltige, par force en jockey-rijderij. Verder omvat de voor stelling nummers met pony's, duiven en vier Indische olifanten Er treedt een fakir op. een trape- ziste, een koorddanseres, grondacrobalen en clowns. De voorstellingen in Renesse beginnen op maandaq een dinsdag om IH 00 uur en op woensdag 16.00 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de VVV- Renesse. Beroep op hulp groeide in 1993 gestaag GOES - Het jaar 1993 was een druk maar tegelijkertijd positief jaar voor Kruis vereniging Rondom de Oosterschelde. Steeds vaker deden thuiswonende zieken, ouderen of gehandicapten een beroep op de wijkverpleging van de Kruisvereni ging, terwijl onder meer ook de vraag naar diëtistische hulp en verpleegartike- len en hulpmiddelen groeide. Een en ander staat in het jaarverslag 1993 van de Kruisvereniging. Expositie Roelof Roth in Noordhavenpoort geopend ZIERIKZEE - Speciaal voor zijn expositie in de Noordhavenpoort in Zierikzee, maakte beeldend kunstenaar Roelof Roth uit het Limburgse Thorn, dit jaar een flink aantal nieuwe werken. „Het zijn schilderijen van mooie, frisse dingen om dat ze in een donker gebouw als dit er beter uitspringen, dan mijn oudere schil derijen". De tentoonstelling is georganiseerd door Galerie Noordhavenpoort, en werd zaterdagmiddag geopend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5