Deze week: Handel draait warm voor start van mosselseizoen Ruim dertig tips na Opsporing Verzocht Pakketten voor Polen i i Koningin lust Zeeuwse schelpdieren niet Concert voor Bengaals vissersdorp in Dreischor Duizend land- en tuinbouwbedrijven gaan grondwaterbelasting betalen Tentoonstelling Dinky Toys in museum De Blikvanger DONDERDAG 7 JULI 1994 NR 25592 3 En die cultuur - de Zierikzee- sche Nieuwsbode meldde het vorige week al - mag er wezen. Het vleesgewicht van de mos sel ligt op 25 tot 30 procent en de visserman krijgt er 170 tot 200 gulden per 100 kilo voor. De consumentenprijs ligt tussen de 5,50 a 6,50 gulden per kilo. Minpuntjes aan de nieuwe oogst zijn de zeepokken die in ruime mate zijn gegroeid op de schelpen. De witte schelpjes zijn niet van invloed op de kwaliteit, maar wel op de han del die de visser een hoger tar- ragewicht rekent. Maandag, tijdens een perspre sentatie van Prins Dinge- manse in Yerseke maakte me vrouw T. Sintnicolaas van het Nationaal Visbureau bekend dat haar organisatie van 12 tot en met 18 septembér campagne gaat voeren voor de mosselhan- del. Onder de naam 'Mossel Proef Party' wordt in viswin kel en supermarkt vooral het gezellige aspekt van het mosse len eten benadrukt. De cam pagne, die wordt ondersteund met radio-commercials, gaat anderhalve ton kosten. Promotie blijkt noodzakelijk. Veel consumenten blijken de mossel nog een 'eng beestje' te vinden. Bij 55 procent van de Eind 1993 is in de Tweede Ka mer het wetsvoorstel Wet be lastingen op milieugrondslag aanvaard. Deze wet voorziet in een belastingheffing op brand stoffen, afval, grondwater en uranium. In het kader van de voorbereiding op het wetsvoor stel heeft het Landbouw Eco- Nederlanders verschijnt met enige regelmaat een stukje vis op tafel. Een of ander mossel gerecht staat slechts bij 35 pro cent van onze landgenoten op het menu. Het Visbureau ziet mogelijkheden om zowel in binnen- als buitenland de afzet te vergroten. Het bedrijf Prins Dingeman- se had zelf ook nieuws te mei den. Als eerste in de schelp diersector kreeg de onderne ming het certificaat ISO 9002 uitgereikt. Verder komt Prins Dingemanse dit jaar met een nieuwe consumentenverpak king. In de supermarkt worden de schaaldieren aangeboden in een biologisch afbreekbaar kunstsstof emmertje. Onderin zit een waterreservoir en een veer. De laatste houdt de schel pen onder druk zodat ze min der makkelijk open gaan staan. Beatrix Uit 'Haagse kringen' werd maandag vernomen dat ko ningin Beatrix tijdens haar streekbezoek op 30 augustus aan Schouwen-Duiveland vrij wel zeker een tochtje op een Bruse mosselkotter zal maken. nomisch Instituut onderzoek gedaan naar de omvang van de onttrekking van grondwater door de land- en tuinbouw. Ge bleken is dat in een zeer droog jaar ruim 1000 land- en tuin bouwbedrijven meer dan 40.000 kubieke meter grondwa ter onttrekken voor de berege- k Het idee om de koningin bij dat bezoek enige verse mosse len ter keuring aan te bieden is geschrapt. Hare Majesteit, zo blijkt, belieft geen mosselen. De familie Von Amsberg daar entegen, zijn echte liefhebbers van de Zeeuwse lekkernij. Pers Aan belangstelling van de pers had Prins Dingemanse niet te klagen. Alle Waalse kranten en op één na alle Vlaamse kranten hadden journalisten naar Yerseke gezonden. Van de Nederlandse dagbladen waren onder meer Telegraaf, Alge meen Dagblad en Parool aan wezig. Omdat het 'pannetje' mosselen bij de dames en heren van de pers als voldoende be kend werd verondersteld, ser veerde de Belgische kok Frank Dreyepondt bij de lunch ver schillende culinaire mosselva riaties. Dat leidde aan tafel tot de dis cussie waarmee het produkt nu het best gepromoot kon wor den: met culinaire liflafjes of met een dampende pot gekook te schelpen. De journalist van Het Laatste Nieuws had er een uitgesproken mening over. Op ning van gewassen. In een ge middeld jaar zijn er ongeveer 100 die meer dan 40.000 kubie ke meter gebruiken. In totaal wordt er in de Nederlandse landbouw door ruim 15.000 be drijven grondwater onttrok ken voor beregening. De hoe veelheid water die jaarlijks ge- de vraag hoe hij het soepje, de aan een satéstokje gegrillde mosselen en de mosselen in ju- liënne had gevonden, ant woordde de Bourgondiër: „Mosselen? Welke mosselen?" En bateau Onweer, regen en windvlagen ten spijt bood het verwerkings bedrijf het journaille de gele genheid om per rondvaartboot een kijkje te nemen op de ver- waterpercelen bóven het Ver donken Land van Zuid- Beveland. Hoewel het weer al snel opklaarde, verliep de 'pe tit excursion en bateau' niet ge heel naar wens. Het eerste vaartuig dat langs zij kwam, bleek niet actief in de mosselvangst, maar slechts bezig met het schoonvegen van een perceel waarop die middag een lading werd verwacht. Niettemin werd er nijver op los gefotografeerd. Het volgende P.& D.-schip dat werd»aange daan bleek bezig met het opvis sen van oesters. Maar het is een kniesoor die daar op let. Benedendeks rea geerde men aldus: „Allee Zjef, kunnen we nog een pintje vat ten?" bruikt wordt verschilt sterk van jaar tot jaar. Van de bijna 2 miljoen hectare die door de land- en tuinbouw in gebruik is wordt in zeer droge jaren bij na 300.000 hectare beregend. De helft van de ongeveer 20.000 bedrijven die beregenen, ligt in Gelderland en Noord-Brabant. In minder droge jaren varieert het oppervlak dat beregend moet worden tussen de 100.000 en 200.000 hectare. Ongeveer 60 procent hiervan wordt met grondwater beregend, de rest met oppervlaktewater. Meer dan tweederde van het water wordt gebruikt voor berege ning van grasland. Aardappe len nemen ongeveer vijftien procent voor hun rekening. Mais, suikerbieten en de overi ge gewassen eisen elk vijf pro cent op. In de waterbehoefte van gras wordt voor meer dan 80 procent voorzien met grond water. Bij aardappelen ligt dit percentage onder de 40 pro cent. Tuinbouwbedrijven Naar schatting wordt onder normale omstandigheden op circa vijftig tuinbouwbedrij ven meer dan 40.000 kubieke meter grondwater per jaar ont trokken. Het gaat daarbij voornamelijk om champignon- en snijbloemenbedrijven. In zeer droge jaren kan het betref fende aantal oplopen tot hoog uit enkele honderden. Doordat alleen vrijstelling van de be lasting wordt gegeven als het grondwater wordt gebruikt voor beregenen zal een groot aantal bedrijven wel belast worden. Met name champig non- en bloembollenbedrijven gebruiken vaak meer dan tien procent van het grondwater voor koeling (champignons) en op bloembollenbedrijven voor het spoelen van de oogst. In de uitzending van Opspo ring Verzocht werd dinsdag avond uitgebreid aandacht be steed aan de overval. Via beel den die werden gemaakt in de woning van de slachtoffers aan de Stormvogelstraat werd de overval stap voor stap gere construeerd. Ook werd een computerfoto getoond van een van de overvallers en afbeel dingen van de auto's waarin de overvallers reden. Een groot deel van de telefoon tjes, die tijdens en na de uitzen ding bij de politie binnen kwa men, had betrekking op de computer foto (die was samen gesteld aan de hand van een ge- tuigeverklaring). Verder rea- Vöorzitter van Woord en Daad J. Dankers vertelde dat de in spanningen van zijn organisa tie in Vararevu een goed resul taat hebben. Onder meer om dat de vissers na hun dagtaak taallessen volgen. En kans zien uit handen van de woeker winst eisende tussenhandela ren te blijven. De afdeling Schouwen-Duive land van Woord en Daad zet zich samen met de andere Zeeuwen in om de 150.000 gul den bijeen te brengen die nodig zijn voor de bouw en het onder houd van het viskoelhuis, de verkoophal en een netten- en boten reparatiewerkplaats. Tijdens de muzikale avond, in Matthews verzamelt al twintig jaar Dinky Toys. Vaak reist hij naar Londen om unieke exem plaren te bemachtigen. Zestig jaar geleden besloot de Engelse fabrikant Frank Hornby (de man achter het technische speelgoed meccano) om de naam Dinky Toys officieel te gaan gebruiken voor zijn mini atuur auto's. Dinky Toys waren doorgaans zeer gedetailleerde weergave van de auto's die op straat re den. Een andere reden voor hun populariteit was hun on verwoestbaarheid. Dinky Toys zijn in de loop van de jaren in grote aantallen gemaakt. In De geerden mensen op vragen over voertuigen die in de buurt van de woning werden gesigna leerd en die mogelijk gebruikt zijn bij de voorbereiding van de overval. Uit het hele land kwamen mel dingen van soortgelijke over vallen. Het rechercheteam dat aan de zaak werki, trekt de ko mende dagen alle tips na. Om dat alle binnenkomende tele foonlijnen bij de politie vlak na de televisieuitzending mo gelijk bezet waren, kan men ook de komende dagen nog bij de politie terecht met informa tie die mogelijk kan leiden tot het oplossen van de overval. Te lefoon 01110-14055. de Nederlandse Hervormde Kerk, werd daaraan 505,50 netto toegevoegd. Cor Ploeg en Bram Bout lieten tijdens het evenement een aan tal duetten voor orgel en piano horen, waarbij ze bewezen goed op elkaar te zijn in gespeeld. Ploeg excelleerde in de stijl van de oude klavierspe lers uit de school van Liszt. Fred Mann speelde Bach en Tschaikowski op panfluit. Bram Bout bleek een organist te zijn die zijn dienende rol bij het samenspel met panfluit ként. Tenslotte waren twee vo cale solisten, Johan Baaij (te nor) en Jantine van Voorden (sopraan) te horen. Blikvanger zijn verschillende auto's uit beroemde televisie series te zien. Onder meer de roze Lady Pene- lopy car uit the thunderbirds, de Cinderella koets en the Yel low Submarine van de Beatles. Verder omvat de collectie scien ce fiction dinky's en oude Ci troen modellen. Behalve de Dinky Toy expositie is in het museum een collectie - oude blikken te zien. De Blikvanger is in juli op dinsdag en donderdag geopend van 10.00 tot 12.00 uur en op woensdag van 13.00 tot 17.00 uur. Men kan de collecties ook op afspraak bezichtigen. Verwachting t/m maandag 11 )uti WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 50% Min.temp. 11 graden Middagtemp. 20 graden Windkracht west 4 Zondag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 20% Min.temp. 12 graden Middagtemp. 21 graden Windkracht zuidw. 3 Maandag Zonneschijn 70% Kans op neerslag 10% Min.temp. 13 graden Middagtemp. 25 graden Windkracht zuid 2 ZON- EN MAANSTANDEN 8 juli Zon op 05.28, onder 21.57 Maan op 05.13, onder 21.18 Nieuwe Maan: 8 juli (23.38) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Vanavond en vannacht valt er in het noordoosten van het land nog een enkele bui maar el ders is het droog en zijn er opklarin gen. De minimumtemperatuur ligt in opklaringsgebieden rond de 9 gra den. Morgen overdag is het overal droog en met een beetje zon ziet het er in eerste instantie vriendelijk uit. De middagtemperatuur wordt onge veer 21 graden. In de loop van de dag verandert het weer want van het westen uit nadert een nieuwe sto ring. De bewolking neemt verder toe en in de avond kan het gaan rege nen. De wind komt uit het zuid westen en is meest matig, rond kracht 3. Zaterdag speelt de ge noemde storing ook nog een rol; het is dan bewolkt en er vallen enkele buien. Vanaf zondag hebben we te maken met een weersverbetering. Een hogedrukgebied dat zich boven Duitsland nestelt zorgt ervoor dat met een zuidenwind droge en war me lucht wordt aangevoerd. Na het weekeinde is het dan ook droger, zonniger en warmer. MIDDELBURG - Pakketten voor familie, vrienden en ken nissen in Polen kunnen op don derdag 14 juli worden ingele verd tussen 18.00- en 22.00 uur bij Joke Sedee, Sportlaan 18 in Middelburg. Het pakket wordt in Polen aan huis afgeleverd. De pakjes moeten bij voorkeur zijn verpakt in een stevige kar tonnen doos, met plakband dichtgeplakt en met een stevig touw eromheen. De adressen van geadresseerde en afzender dienen duidelijk leesbaar op de doos geschreven te worden. De pakketten mogen ook brie ven, tijdschriften en dergelijke bevatten, echter geen geld. Die moeten met speciale geldpak- ketten mee. Het maximale gewicht van een pakket is 25 kilogram, de kos ten zijn 7.50 gulden per pakket plus 2.50 gulden per kilo. Bij inlevering is men verplicht een legitimatiebewijs te tonen. Overigens kan ook na telefoni sche afspraak worden ingele verd. Voor meer informatie kan men terecht op telefoon nummer 01180-27748. ZIERIKZEESCHERB» NIEUWSBODE lal Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905. Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49,50 Bij autom. afschr. f 47,00 Per jaar 1 187,00 Bij autom. afschr. 1 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertljden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2°/o B.TW Advertentie Tegen inlevering van uw Gouden Munt één van deze topprodukten voor de 1/2 prijs! iSfe, lupack Hpjfa COCKTAILWORSTJES AHQ fesssy,) b,ik 400 gram ■Mn» 11 ^55* 25% gratis 1,79 W /iÉUfes JETTIES SUIKERVRIJE fitter kauwgom flQ/l trppüffi peppermint of spearmint II*' pakje 1.89 4MÈÈL, LUX WASH EN SCRUB m t§§lË OF WASH EN TONIC VUM O 9/ 2 in 1flacon 200 B VLIEGER color bat of decor IT IT tea/ met staart fWttl per stuk 17,90 U SCHWEPPES M M till: ginger ale WUr% 1Z4 fles 1 liter 2,49 4 YERSEKE - Morgen begint het mosselseizoen. De handel verwerkt momenteel duizenden kilo's schelpdie ren om ze vervolgens doodgemoedereerd weer terug te storten op de verwaterpercelen. Dat alles om van daag een 'vliegende' start te kunnen maken, want morgen, vrijdag, worden de detailhandel en de horeca en masse bevoorraad met de eerste bodemcultuur van dit seizoen. Vaderlandse en Belgische pers bekijken met grote belangstelling de wal-visser van Prins en Dingemanse op de Oosterschelde. Dat het ruim alleen bodemschraapsel bevatte, deerde niemand. Gewapende overval op Chinees gezin ZIERIKZEE - Naar aanleiding van het televisiepro gramma Opsporing Verzocht kwamen bij de politie in Zierikzee ongeveer veertig tips binnen over de ge wapende overval, -die donderdag 2 juni werd ge pleegd op een Chinees gezin Wu in Zierikzee. Initiatief stichting Woord en Daad DREISCHOR - Het is een praktisch Christendom dat de Stichting Reformatorische Hulpactie Woord en Daad voorstaat. In Vadarevu, een straatarm vis sersplaatsje aan de Golf van Bengalen, India, ging men zes jaar geleden van start. Niet alleen met de verkondiging van het Woord, maar ook met alfabeti sering, een koelhuis waarin de vissers hun vangsten kunnen bewaren, een kleine kliniek. In de Neder landse Hervormde Kerk in Dreischor werd een con cert gehouden dat ruim vijfhonderd gulden op bracht voor dit doel. ZIERIKZEE - Land- en tuinbouwbedrijven die meer dan 40.000 kubieke meter water per jaar onttrekken voor beregening komen in aanmerking voor de Wet belastingen op milieugrondslag. Het gaat om ongeveer 1000 bedrijven die bij ex treme droogte meer dan deze hoeveelheid gebruiken. In totaal wordt er in de Ne derlandse landbouw door ruim 15.000 bedrijven grondwater onttrokken voor beregening. De totale hoeveelheid water die onttrokken wordt bedraagt in zeer droge jaren ongeveer 300 miljoen kubieke meter. RENESSE - Gedurende de maand juli is in museum de Blikvanger in Renesse een collectie Dinky Toys te zien. Het gaat om de collectie van verzamelaar John Matthews uit Noordgouwe.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3