Grote toestroom nieuwe basisschool leerlingen vanwege geboortegolf s UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND 150 1 JAAR ZIERIKZEESCHE 1 NIEUWSBODE Voorbereidingen koninklijk bezoek Politie houdt fiets dieven aan Ruit van school gebouw vernield Dronken man op motor Te koop: COR HART Grotere groepen en snellere doorstroming naar groep twee O dé krant van schouwen-duiveland! j RENESSE - In de nacht van woensdag op donderdag hield de politie in Renesse twee Bel gen aan die op een gestolen fiets reden. Het ging om een 20-jarige en een 21-jarige man uit brugge. De politie maakte proces verbaal tegen hen op. Op de zelfde dag werd dï^Vgifte ge daan van diefstal van vier an dere fietsen. De rijwielen wer den gestolen op de Hogezoom in Renesse, de strandovergang Molenhoeve en de strandover gang Rampweg, allemaal Re nesse. Ook op de Grachtweg in Zierikzee werd een fiets gesto len. In de Meelstraat in Zierik zee werd een jas en horloge ge stolen van een Duitse man. Hij had de goederen even op het dak van zijn auto gelegd. ZIERIKZEE - In de nacht van dinsdag op woensdag werd door vandalen een ruit inge gooid van de openbare basis school 't Kofschip. De gemeente Zierikzee deed aangifte van de vernieling. Het is niet bekend hoeveel de scha de bedraagt, die door de ver nieling werd aangericht. RENESSE - De politie hield een 34-jarige man uit het Duit se Keulen aan, die op een mo tor reed terwijl hij te veel alco holhoudende drank op had. De politie ontdekte de Duitser op de Jan van Renesseweg in Renesse. Uit een test met het ademanalyseapparaat op het politiebureau, bleek dat hij 415 ugl alcohol in zijn lichaam had. (Maximaal toegestaan 220 ugl). Hij kreeg een boete van 600 gulden en een tijdelijk rijver bod. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE I Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, IK WIL EEN I kwartaalabonnement met autom. afschr. f 47,00 I kwartaalabonnement f 49,50 jaarabonnement met autom. afschr. f 177,00 jaarabonnement f 187,00 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee I weken gratis. I Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcodeplaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw I bank-/gironummer vermelden: T wee wiel ercentrum 2 Spartamet 1 Aprillia AF1 3 Herenfietsen 1 Damesfiets 1 Honda vision Kerkweg 13, Kerkwerve Telefoon 01110-12248 7IERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 7 JULI 1994 150e JAARGANG NR 25592 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 De trots van de geboorte heeft veel dwingelandij. Corneille HET WEER Vannacht in het noordoosten nog kans op een bui. Elders opklarin gen en minimumtemp. omstreeks 9 graden. Overdag af en toe zon en tot de avond droog. Middag- temp. ongeveer 21 graden. Matige zuidwesten wind, rond kracht 3. 3 NIEUW MOSSELSEIZOEN De activiteiten in het kader van het nieuwe mosselsei zoen zijn begonnen. O 5 VERHUIZING LICHTBOEI Het sociaal cultureel werk De Lichtboei vindt verhui zing heel belangrijk. 6 KERMIS In de komende weken is het op tal van plaatsen in de regio weer kermis. 8 SINGELLOOP De Goese atleet Adwin de Leeuw won de Singeloop in Zierikzee. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. GrrSnl RLuö christelijke nationale basis school Onder de Wieken in Haamstede merkt wel iets van de leerlingentoename. ,,Er is geen sprake van een explosie van nieuwe leerlingen, maar wel van een vermeerdering. De school groeit naar verwachting met zo'n vijf a zes leerlingen. En misschien nog enkele meer, wanneer in Haamstede nieuwe woningen worden opgeleverd." Deze maand gingen vijftien leerlingen van de school, waar op ruim honderd kinderen zit ten, en volgend schooljaar acht. Karstens heeft aan de cij fers gezien dat er met name in het schooljaar 1995/1996 veel nieuwe leerlingen bijkomen. ,,Dat jaar ziet er goed uit voor ons." Bij obs de Meerpaal in Bruinis- se is de leerlingengroei het ko mend schooljaar al te merken, „We krijgen zo'n tien a vijftien leerlingen meer dan gebruike lijk. We hebben nu al 25 vaste aanmeldingen en in de loop van het schooljaar komen daar naar verwachting nog zo'n tien kinderen bij", aldus directeur A. G. Fluijt. In totaal zo'n 35 nieuwe leerlingen, tien a vijf tien meer dan het gemiddelde aantal dat de afgelopen jaren in De Meerpaal werd inge schreven. Omdat dit jaar acht tien leerlingen doorstroomden naar het voortgezet onderwijs en volgend jaar acht, kan het totale aantal (momenteel ruim 120) leerlingen van De Meer paal de komende jaren flink groeien. Volgens de directeur van de Ds Johan Boogermanschool in Oosterland K. Keyman is het aantal nieuwe leerlingen op zijn school iets groter dan ge bruikelijk. ,,We krijgen er in de loop van het komende school jaar ongeveer dertig, terwijl het er meestal 26 of 27 zijn." In het schooljaar 1995/1996 ver wacht dé schooldirecteur een leerlingenpiekje. ,,In 1991 en begin 1992 zijn hier in Ooster land heel veel kinderen gebo ren." Overigens heeft Keyman nooit te klagen over het aantal nieuwe aanmeldingen voor zijn ruim 220 leerlingen tellen de, op reformatorische grond slag gebaseerde, school. ,,Het aantal geboorten in onze kring is drie keer zo hoog als gemid deld omdat men niet aan ge- boortenbeperking doet. Gezin nen met zes zeven kinderen zijn heel gewoon. Daardoor zijn de pieken en dalen in het aanbod van nieuwe leerlingen over het algemeen niet zo groot." In Kerkwerve was de groei van het aantal kinderen het afgelo pen schooljaar al te merken. ,,We begonnen het jaar met 95 leerlingen, terwijl dat er het jaar daarvoor nog 85 waren", meldt schooldirecteur C. J. van Sluys. De nieuwe groep, één telt vijftien leerlingen. ,,Dat is voor onze school heel veel, meestal zijn het er gemiddeld elf." In 1995 verwacht van Sluys het schooljaar te begin nen met ongeveer dertien leer lingen. ,,Weer meer dan het ge middelde. Ik ben er niet ver baast over, want een geboorte golf duurt zo'n drie a vijf jaar." Bij de christelijke basisschool Johan Louis de Jonge in Zie rikzee had men het afgelopen schooljaar een grote groep één van twintig leerlingen. „Tfer- wijl twaalf a dertien leerlin gen gebruikelijk is", aldus schooldirecteur C. L. Soeters. Het nieuwe schooljaar begint in augustus wéér met dit 'ge middelde' aantal leerlingen. ,,Maar dat kan nog veranderen door de tussentijdse aanmel ding van leerlingen", aldus Soeters. De Johan Louis de Jongeschool heeft ruim hon derd leerlingen. De groei van het aantal leerlin gen is nog nergens aanleiding voor uitbreiding van het aantal leerkrachten. Men werkt ge woon met wat grotere groepen kinderen. Wel heeft een aantal scholen de verjaardagsdatum die de grens vormt waarbij leerlingen van groep één naar groep twee doorstromen, ver legd. Inplaats van eind septem ber wordt nu eind december aangehouden. SCHOUWEN-DUIVELAND - Veel basisscholen ojj SchouwenDuiveland worden het komende schooljaar, en enkele jaren daarna, geconfronteerd met een relatief groot aantal nieuwe vier-jarige leerlingen. Bij enkele scholen was die trend het afgelopen schooljaar al merkbaar. De extra toestroom van basisschoolleerlingen tekent zich af in heel Nederland. Ze is het gevolg van een geboortegolf, die wordt veroorzaakt doordat er momenteel heel veel vrouwen zijn in de leeftijd van 25 tot 35 jaar. De grotere basisscholen op Schouwen Duiveland spelen in op het grotere aantal leerlingen door de kinderen uit groep een sneller te lateii doorstromen naar groep twee. Op kleinere scholen zijn geen extra maatregelen nodig. Vanwege de tweede echo' van de geboortegolf na de Tweede Wereldoorlog neemt het aantal nieuwe leerlingen op de basisscholen toe. (Foto: Joop van Houdt). Uit het rapport Bevolkings vraagstukken in Nederland anno 1994, dat deze week werd overhandigd aan de minister van onderwijs Ritzen, blijkt dat het grote aantal vruchtbare vrouwen het gevolg is van de vorige geboortegolf, die in de jaren zestig zijn hoogtepunt be reikte. Die geboortegolf was weer de echo van de gr<3te ge boortegolf die zich in Neder land voordeed, vlak na de Tweede Wereldoorlog. De 'tweede echo' daarvan, die zich nu aftekent, komt niet na twin tig, maar na ongeveer 25 jaar omdat de vrouwen tegenwoor dig gemiddeld 28 jaar zijn wan neer ze hun eerste kind krij gen. De derde geboortegolf heeft grote gevolgen voor het onder wijs. Volgens de prognoses in het rapport Bevolkingsvraag stukken in Nederland anno 1994, zal het aantal basis schoolleerlingen in Nederland de komende tien jaar met een kwart miljoen toenemen tot ruim 1,8 miljoen. Dat betekent dat er zo'n tienduizend extra leerkrachten nodig zullen zijn. Omdat Schouwen-Duiveland relatief dun bevolkt is, tekent de toename van leerlingen en de daaruit voortvloeiende be hoefte aan extra leerkrachten zich hier in verzwakte vorm af. Dat blijkt uit de reacties van een aantal basisschooldirecteu ren. Het hoofd van de openbare basisschool De Schoener in Brouwershaven A. Schults zegt nog helemaal niets te hebben gemerkt van een 'explosie' van nieuwe leerlingen. ,,Ik heb niet de indruk cjat de toename van leerlingen vanuit de Brouwse bevolking spectaculair is. Dat zou het komende schooljaar al leen nog het geval kunnen zijn wanneer veel gezinnen met jon ge kinderen naar Brouwersha ven verhuizen." De Schoener heeft ruim tachtig leerlingen. Directeur S. J. Karstens van de Hoffunctionarissen van Hare Majesteit de Koningin arriveerden gisteren met de blauwe koninklijke bus in Zierikzee om voorbe reidingen te treffen voor het bezoek van de vorstin op dinsdag 30 augustus. Om tijdens de rondrit door de diverse kernen op Schouwen-Duiveland niet voor verrassingen te komen staan, probeert de bus de van te voren uitgestippelde route eerst uit.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1