Wijsneusje Autobedrijf Braai B.V. ƒ10,- Gemeyi^ KIK m Provincie Zeeland Begrotingsplannen 1995 Gebieden De Twingo van Renault. Te koop: COR HART Totaal korting L 18 NIEUWSBODE EXTRA vijf versnellingen getint glas rondom wis/was op de achterruit van binnenuit verstelbare buitenspiegels achterbank in lengte richting verstelbaar gordelspanners Nu ook met vouwdak of airco! Slimme mensen kiezen voor een slimme auto. De Twingo. Supercompact, en toch van alle denkbare gemakken voorzien. Met een bijzonder eigenwijze vormgeving en veel doordachte snufjes. Kortom: compleet èn compleet anders. Kom eens een proefrit maken, dan ontdekt u het zelf. U rijdt al een Twingo vanaf f 21.340,-. Prijzen incl. BTW, exclusief kosten rijklaar maken. Prijs- en specificatiewijzigingen voorbehouden. 8 jaar plaatwerkgarantie. ^3.' WILLIAMS RENAULT WORLD CHAMPION FORMULE I 1992/1993. Grevelingenstraat 1-3, 4301 XZ Zierikzee. Tel. 01110-12529. RENAULT EEN EIGEN MANIER VAN LEVEN VVoningruil: Eeng. w. in Spijknis. met sl.k., huur 660,-, voor w. in Zierikzee of omg. Tfele- foon 01880-41993. Te huur: Appartement in centrum Zierikzee, Oude Haven. Beschikbaar per 15-08- '1994. Tel. 01110-17082 (Al len 's avonds na 19.00 uur). Te koop: Diverse gebruikte Sparta- mets. Fa. Gebr. Verton, Kerkstraat 1, Burgh, tel. 01115-1324. Oosterland: Garagebox te huur aange boden a/d S.M. Loncque- straat. Huurprijs: 75,- p.mnd. Inl. 01657-9876 (tus sen 9.00 en 12.00 uur). Te koop: Honda XR 500 R. Enduro met kenteken grote tank 3300,-. 01116-1566. Te koop aangeboden: Blank houten eethoek, wandkastjes, salontafel; onderschuifbed enz. Jach thavenweg 20, Bruinisse (op haventerrein Aquadel- ta). Woensdag van 16.00- 20.00 uur, donderdag van 10.00-16.00 uur. 2 Spartamet 1 Aprilla AF1 3 Herenfietsen 1 Damesfiets 1 Honda vision Tweewielercentrum Kerkweg 13, Kerkwerve Tel. 01110-12248 PARIS GEMEYfe Nederland ontdekt een nieuwe kijk op schoonheid: de complete verzor gende make-up lijn van Gemey Paris. De produkten van Gemey Paris ver fraaien uw uiterlijk niet alleen, maar verzorgen en beschermen het ook. Voor elk produkt wordt gezocht naar de allerbeste grondstoffen en de opti male technische oplossingen om het gebruik ervan eenvoudig en prettig te maken. Ontdek ook dat Gemey Paris staat voor werkelijk vernieuwende, verant woorde make-up produkten. Voor een verrassend vriendelijke prijs. Nu hele maal, want ter kennismaking krijgt u op vijf Gemey Paris produkten een aan trekkelijke korting. De voordeelcou pons zijn geldig op onderstaand adres. ƒ2,- VOORDEELCOUPON Geldig t/m 31 augustus 1994. Van 5 voor 10,95 tegen inlevering van deze bon. ROUGE DOUCEUR Een glanzende lippenstift met vitamine E èn een UV-filter voor een optimale bescherming. VOORDEELCOUPON Geldig t/m 31 augustus 1994 Van ,£8i95^voor ƒ6,95 tegen inlevering van deze bon. Drogisterij-Parfumerie Ring 15 - Haamstede - 01115-1317 Alleen in Haamstede verkrijgbaar Inlaag Schouwen In de serie artikelen over het provinciale milieubeleidsplan Ke rend Tij Twee gaat het deze keer over gebieden die moeten wor den beschermd. Een brochure over het milieubeleidsplan is gra tis verkrijgbaar bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel. 01180-31400. Elke provincie heeft gebieden die het waard zi/n gekoesterd te wor den, sterker nog: waar men trots op is. Zo zal Gelderland extra attent zi|n op zi|n Veluwe, Drenthe op zijn hei develden en Limburg op zi|n heu vels en dalen... Zeeland heeft ook landschap pen die extra aandacht nodig hebben, enerzijds omdat ze mooi en kenmerkend zijn en anderzijds omdat 'alles van waarde weerloos is' (Luce- bert). Voor oog en oor aantrekkeli|ke ge bieden ontlenen die eigenschap pen aan een stabiel evenwicht tus sen de planten- en dierengemeenschappen in relatie tot de kwaliteit van bodem, water en lucht. Zo n stabiele situatie is de basis voor een kleurrijke natuurlijke va riatie. Evenwicht en samenhang zijn ech ter ook broos: de balans kan wor den verstoord en de samenhang verbroken. Bijna altijd is dat een gevolg van menselijk handelen. Vandaar dat Kerend Ti| Twee een speciaal hoofdstuk reserveert voor het 'gebiedenbeleid'. Vooral de duinen, de Deltawateren (zoals de Oosterschelde), de inlagen en de Zeeuws-Vlaamse kreken heb ben anno nu extra aandacht en be scherming nodig. Ook is specifiek milieubeleid nodig voor gebieden waar sprake Is van meerdere be- JUWWtHlfi Nieuws Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 langen die elkaar negatief kunnen beïnvloeden zoals de Zeeuws- Vlaamse kanaalzone (industrie, mi lieu, wonen/ en de Kop van Schou wen (recreatie, milieu, landbouw). Onderscheid Men onderscheidt twee manieren van gebiedsaanpak: milieube- schermingsgebieden (het bescher men van de pure natuur), en, ge biedsgerichte projecten (het mpt elkaar in harmonie brengen van uiteenlopende belangen, met als doel op de lange termijn te komen tot een goede woon- en leefsitu atie). Het beleid voor de milieube- schermingsgebieden is te splitsen in enkele onderdelen. Zo zijn er de -doorgaans omvang rijke- gebieden die hun status ont lenen aan de Natuurbeschermings wet en aan de provinciale milieuverordening. Voor deze ge bieden geldt.' regels stellen en handhaven. Een tweede categorie milieube- schermningsgebieden vormen de zogeheten stimuleringsgebieden. Hier wil de provincie de kwaliteit van de natuur bevorderen via het stimuleringsbeleid voor de land bouw (en daarmee gepaard gaan de subsidies). Het betreft voorna melijk kreken, welen en watergangen en het omliggende gebied dat invloed op deze wate ren uitoefent. Een derde categorie vormen grondwaterbeschermingsgebie den. Hier lopen twee milieubelan gen parallel: drinkwaterkwaliteit en de kwaliteit van flora en tauna. Tenslotte worden alle terreinen met de functie "natuurgebied' vol gens het streekplan Zeeland (mits ze groter zijn dan 200 ha) be schouwd als milieubeschermings- gebied. In hun traditionele voorjaarsconferentie, conclaaf genoemd in de wandelgangen, hebben gedeputeerde staten bun plannen vastgelegd voor de begroting van het komende jaar. Onder meer is nagegaan hoe groot de financiële ruimte is voor nieuw beleid in 1995. Afgaand op de gegevens van dit moment is er het komende jaar een ruimte beschikbaar van 4,4 milioen. Op basis van de meerja renraming is deze ruimte voor 1996 te becijferen op 0,7 mil joen en voor 1997 op 0,8 mil joen. Bij het bepalen van uitgaven moet onderscheid worden ge maakt tussen structurele en incidentele uitgaven. Structu rele uitgaven komen ieder jaar terug en incidentele uitgaven zijn eenmalig. Voor de structurele uitgaven moet daarom worden gekeken naar het jaar dat de minste ruimte toelaat: in dit geval 1995. Een uitgangs punt is ook dat het beleidsmatig niet verstandig zou zijn de structu rele ruimte die in de toekomst wordt voorzien anno nu geheel op te souperen. GS hebben besloten om van de ruimte voor 1995 een bedrag van 1,4 miljoen als extra toe te voe gen aan de algemene reserve. Dit is gedaan om eventuele tegenval lers te kunnen opvangen. Deze te genvallers liggen in de sfeer van verlaagde rijksuitkeringen, met na me het provinciefonds. Verder is besloten een bedrag van I 1 milioen 'apart te zetten" en daarover pas te beslissen in de najaarsconferentie in oktober. Het bedrag zal in principe worden be steed in vier beleidsterreinen: de f 'j Geld voor onderwi/sprojekten "verdraagzaamheid". uitvoering van het milieubeleids programma Kerend Tij Twee waar over in het najaar door provinciale staten wordt besloten, co-financie ring in het zogenaamde 5B-pro- gramma (Europese gelden be stemd voor nieuwe ontwikkelingen in de landbouwregio Zeeuwsch- Vlaanderen), het EG-programma Interreg II en voor opleidingen bin nen het provinciaal apparaat. Aldus resteert voor 1995 een bedrag van 1,9 miljoen. Besteding Van het bedrag van 1,9 miljoen zijn de volgende bedragen structu reel toegekend: financiering mi lieubeleidsprogramma Kerend Ti| Een 350.000,-, rampenbestrii ding 13.100,-, ontwikkelingssa menwerking 22.000,- en voor het Regionaal Orgaan Verkeersvei ligheid Zeeland 30.000,-. Het restant van de financiële ruim te, ongeveer 1,5 miljoen, is inci denteel toegewezen. Het gaat om de volgende posten: 120.000,- grensoverschrijdende samenwer king (interreg), 15.000,-finan ciële systemen provinciaal appa raat, f 80.000,- BBI instrumentarium (dat zi|n uitga ven om inzicht te kunnen krijgen in bijvoorbeeld efficiency en produc tie van het provinciaal apparaat, 25.000. werkervaringsprojec ten, 175.000,- bevordering ver draagzaamheid in de samenle ving, 59.000,- uitvoering waterhuishoudingsplan, 275.000,- aankoop natuurterrei nen, 50.000,- consulent regionale geschiedenis, 40.000,- Zeeuws Biologisch Museum, 50.000,- Delta academie weten schappen, 16.000,-Stichting VSK, 90.000,- vrouwenhulpver lening, 50.000,- emancipatië- facetbeleid, 400.000,- monumentenfonds, 50.000,- uitvoering beleid Zak van Zuid-Beveland. Verdraagzaamheid Het bedrag dat is bestemd om de verdraagzaamheid in de samenle ving te bevorderen dient ten dele om een aantal bestaande activitei ten in deze sfeer te bekostigen: het bevrijdingsfestival, het festival cultureel gekleurd en het anti dis- criminatiebureau. Er komt nu ook geld beschikbaar ter medefinan ciering van een fors project dat is gericht op de bevordering van de verdraagzaamheid en het bestrij den van anti-democratische ten- denzen in de samenleving. Dit pro ject wordt geplaatst in het kader van de a.s. bevri|dingsherdenking. Het gaat drie jaar duren en richt zich op 10- tot 16-jarigen, onder wijsgevenden en ouders. Het mi' nisterie van WVC zal -naar stellige verwachting- een zeer groot deel van dit project financieren. Docenten naar school Vlak na het begin van het nieu we schooljaar starten achttien nascholingscursussen voor vakdocenten in het voortgezet onderwijs in Zeeland. Vier cursussen worden gehouden in Terneuzen, de andere in Goes, Middelburg of Vlissingen. De na scholing is nodig door de invoe ring van de basisvorming. Het initiatief om nascholingsdo- centen naar Zeeland te halen is genomen door de scholen zelf in samenwerking met de provincie. Voor nascholingscursussen waren de docenten tot nu toe aangewe zen op het aanbod elders in het land. De docenten vonden het moeilijk het geleerde in praktijk te brengen op de eigen school, voor- al omdat je in je eentje niet zo goed in staat bent veranderingen j door te voeren. Voor iedere nieuw te starten cur sus is een voorbereidingsbijeen komst geweest van de nascho- lingsdocent en een aantal docenten die aan de cursus willen deelnemen. De onderwerpen zijn spreekvaardigheid bij de talen en computertoepassingen bij talen en exacte vakken. Een cursus duurt twee tot vier middagen. Wachtsteigers Het rijk heeft 175.000,- over voor het verbeteren van het zogeheten basistoervaartnet in Zeeland. Als de provincie een zelfde bedrag op tafel legt kan een klus langs het Kanaal door Walcheren worden aangepakt Voor de recreatievaart komt er dan een extra wachtsteiger in Mid delburg. Een aantal bestaande wachtsteigers en remmingwerken in het kanaal worden opgeknapt. Dat geldt ook'voor een reeks bol ders. Gedeputeerde Staten stellen voor het krediet van 350.000,- be schikbaar te stellen in de weten schap dat de helft van het geld weer terug komt door de bijdrage van het mints ter te van landbouw, natuurbeheer en visserij. Provin ciale Staten beslissen 16 septem ber over het voorstel van GS.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 18