r m mm scwwmmmo Oosterlandse kraaien Diefstal van auto en auto-inbraken 'Als je ouder wordt, kun je al die veranderingen niet meer bijsloffen' ZIERIKZEESCHE ~l NIEUWSBODE 2 3 0 5 7 Postbestellers M. C. KwaakK. de Oude en A. F. van de Sande met de VUT Diefstallen uit tenten Winkel diefstallen 79-jarige vrouw verjaagt inbreker dé krant van schouwen-duiveland! j tien jaar was hij in Zierikzee gestationeerd. Over het onvermijdelijke on derwerp 'honden versus post bodes', zegt De Oude dat hij door zo'n 'trouwe viervoeter' een keer zo erg te grazen is ge nomen dat hij zich onder dok tersbehandeling moest stellen. „Vroeger had je trouwens veel meer last van honden vanwege die blinkende knopen die we toen nog op ons uniform had den. Als ze je aan zagen komen was het al mis", aldus De Oude. Alle drie hebben de scheidende postbestellers nog steeds hun vaste plaatsen waar ze tijdens hun ronde een bakje koffie drinken. Wat dat betreft is er volgens hen in de loop der ja ren niet veel veranderd. De Ou de: „Elke tijd heeft zijn char mes, hoewel ik wel vind dat de mensen tegenwoordig iets ag- gressiever zijn dan vroeger.'' Van der Sande beaamt dit: De dorpsgemeenschappen zijn minder hecht. Vroeger bracht ik bijvoorbeeld een pakje on der rembours weg en dan be taalde de buurvrouw gewoon als de geadresseerde niet thuis was. Nu is het al gauw van 'laat ze er zelf maar omkomen'. Tja, wat dat betreft gaat het nu allemaal anders toe dan vroe ger." Op 29 juli vindt het officiële af scheid van Van de Sande plaats tijdens een receptie. Voor Kwaak is er op 13 augustus een receptie, terwijl De Oude op 27 augustus een dergelijk feestje wacht. Het schoonste erfdeel is een geëerde naam. Victor Hugo Af en toe zon HET WEER Vannacht opklaringen en mini mumtemperatuur omstreeks 12 graden. Overdag af en toe zon en vrijwel overal droog. Middagtempe- ratuur ongeveer 22 graden. Wind uit uiteenlopende richtingen, kracht 3 of minder. NOODWEER Het noodweer dat door Nederland trekt eist slachtof fers en laat spoor van vernielingen na. WERKGELEGENHEID 1 Door de bezuinigingen van de overheid staat de werk gelegenheid bij de ZWN onder druk. CAMPING De uitbreiding van de mini-camping aan de Straatweg gaat waarschijnlijk niet door. VOETBAL Wedstrijdsecretaris Piet van der Horst stapt binnen kort uit het veremnigingsleven. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's DINSDAG 5 JULI 1994 150e JAARGANG NR 25591 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 SfOflt' EN RECRWnECfcNEflUM WESTERSCHOUWEN Vanaf 15 juli 1994 is het zover! {20,- vundf 16.00 uui c. ccci-ocl f 25,00 ^)y>crvt- erv Daleboutsweg 9 4328 PN Burgh-Haamstede J Tel. 01115-1839 Fax 01115-2140 //jj heten iedereen van harte welkom ^BIBLIQTjgs ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE SCHARENDIJKE - De trend van diefstallen uit tenten, die zich vorig jaar voor het eerst aftekende lijkt zich dit jaar door te zetten. Bij de politie kwamen weer drie meldingen binnen van ge dupeerden. Op een camping in Scharendijke werd de porte monnee en een walkman ter waarde van 250 gulden gesto len uit de tent van een 17-jarige jongen uit Zoetermeer. Op de zelfde camping werd een porte monnee en horloge ter waarde van 200 gulden gestolen uit de tent van een 18-jarige man uit Pijnacker. Aan de Cauersweg in Zierikzee werd uit een, in de tuin staande, tent een porte monnee, eurocheques en OV- kaart gestolen. Dit alles was van een 22-jarige vrouw uit Heinkenszand die haar tent bij een vriendin had opgeslagen. BURGH-HAAMSTEDE - Een aantal winkeliers deed bij de politie aangifte van diefstal uit hun zaak. Uit een speelgoedzaak in Burgh werden zonnebrillen en badslippers ter waarde van 100 gulden gestolen. Uit een kle dingzaak in het centrum van Zierikzee werd voor 100 gulden aan kleding gestolen en uit een andere winkel een beeldje ter waarde van 450 gulden. BURGH-HAAMSTEDE - Een 79-jarige vrouw uit Burgh slaagde er in een inbreker te verjagen met een wandelstok. De vrouw schrok om ongeveer 22.30 uur wakker van gestom mel; dat werd veroorzaakt door een inbreker, die op dat moment in haar keuken stond. De vrouw pakte haar wan delstok en maakte daarmee zo veel herrie dat de inbreker de benen nam. De schade bleef daardoor beperkt tot een ka potte achterruit waardoor de inbreker binnen kwam. F,r worden geen goederen vermist. Uit de vakantiewoning van een 38-jarige Duitser in Renesse werden eigendomspapioren en sieraden ter waarde van 3(500 gulden gestolen. Uit een wo ning van een 47 jarige vrouw aan de Hogczoom in Haamste de werd een bedrag van 75 gul den gestolen. 3E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CQ Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. Postbestellers M. C. Kwaak, A. F. van de Sande en K. de Onde gaan na tientallen jaren van PTT-dienst, binnenkort, met de VUT. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - Het officiële afscheid als postbesteller bij de PTT nadert voor het drietal met rasse schreden: M. C. Kwaak uit Ellemeet, K. de Oude en A. F. van de Sande beiden afkomstig uit Zierikzee, gaan na respec tievelijk 34-, 23- en 40 jaar dienst, binnenkort met de VUT. Kwaak en Van de Sande per 1 augustus en De Oude een maand later. Hoewei ze alle drie met tevredenheid terugkijken op hun werk, zijn de heren toch blij dat hun loopbaan er bijna opzit. „Door de reorganisaties verandert er elke dag wel wat, en als je ouder wordt, krijg je steeds meer moeite om die voortdurende wijzigingen bij te houden", aldus De Oude. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem eer^ abonnement. JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. f 47,00 kwartaalabonnement f 49,50 jaarabonnement met autom. afschr. ét f 177,00 jaarabonnement f 187,00 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Het drietal is het er unaniem over eens dat het werk op zich, in de loop der jaren eenvoudi ger is geworden. „Maar je moet nu wel meer doen, met minder mensen", vindt Kwaak. De he ren draaien sinds zes jaar de zogenaamde 55-plus dienst. Ze maken iets minder uren dan hun jongere collega's. Van de Sande, die 40 jaar lang bij de PTT in Zierikzee heeft gewerkt, zit daarbij op de auto route en verzorgt bestellingen in de polders rond Nieuwer- kerk, Dreischor en Noordgou- we. Kwaak brengt lopend de post rond in een wijk aan de noordkant van Zierikzee en De Oude voorziet het centrum van de stad van post. „Wij zijn vol gens mij 'De Laatste der Mohi- canen' wat die 55-plus regeling betreft. Straks bestaat die niet meer", zegt Van de Sande, die er overigens aan toe voegt dat hij nooit meer bij de PTT in dienst zou gaan als hij jong was. Als reden noemt hij de volgens hem onstuitbare reeks reorga nisaties die de PTT in de afge lopen jaren aan het doorvoeren is. „Het werk wordt steeds simpeler, maar het betekent ook dat er steeds minder men sen nodig zijn", aldus Van De Sande. Het drietal is het er ove rigens wel over eens dat vanuit het bedrijf alle medewerking is verleend om hen goed door de reorganisaties heen te helpen. Kwaak vertelt over de tijd dat hij en zijn collega's nog als 'rij dend postkantoortje' fungeer den. Op de fiets of lopend gin gen de heren niet alleen op stap met de nodige brieven en pak jes, maar ook met forse bedra gen aan geld om de AOW uit te betalen. Met de komst van de giro, werden ze van deze taak ontheven. Verder verkochten de postbodes ook zaken als bij voorbeeld postzegels en brief kaarten. Als enige van het drietal, werkte Kwaak ook een tijdje buiten Schouwen-Duiveland als postbesteller. „Ik ben des tijds in Amsterdam begonnen omdat hier op het eiland toen geen werk te krijgen was", ver telt hij. Na anderhalf jaar post bestellen in de hoofdstad, kon hij echter terecht in Renesse. Daarna was Kwaak jarenlang de 'vaste' postbode in Noord- wel le en Serooskcrke en werk te hij later opnieuw nog een tijdje in Renesse, tot de komst van de groene buitenbrieven bussen in 1978. De laatste acht- RENESSE - Een 42-jarige man uit het Duitse Wesse- len werd onaangenaam verrast toen in Renesse zijn auto gestolen bleek te zijn. Zes andere vakantiegan gers werden geconfronteerd met inbraak in hun auto. Op de Markt, in het centrumgebied van.Oosterland zijn twee zwarte kraaien als sierbestrating opgenomen in het wegdek. De kraaien vormen de afronding van de herinrichting van het centrum gebied, waarmee het dorp in de afgelopen maanden een nieuw aanzien heeft gekregen. De sier bestrating is gebaseerd op de bijnaam van de Oosterlanders die van oudsher worden aangeduid als kraaien. Het ging om een initiatief van de jongeren die in het kader van hun praktijkopleiding bij de SPG (Stichting Samenwerkingsverband Praktijkopleiding Grond, water, spoor en wegenbouw) meewerkten aan de herinrichting van het Oosterlandse centrumgebied. Zij wilden iets aparts ma ken waardoor zichtbaar zou blijven dat zij aan dat karwei hebben meegewerkt. De herinrichting is inmiddels, op een gedeelte in het Groendaal na, gereed. In de komende maanden worden nog en kele straatbankjes geplaatst en in het najaar ivordt de beplanting aangebracht. (Foto: Marijke Fol kertsma). De gestolen auto stond aan de Jan van Renes- "eg in Renes se. Het was een VW Passat met het kenteken HICX40. Vermoe delijk kwamen de autodieven in het voertuig via een gevon den autosleutel. De waarde van het voertuig is niet precies bekend. De auto-inbraken von den vooral plaats in de West hoek. Uit de auto van een 23-jarige Zierikzeeenaar werd audioap- paratuur ter waarde van 2600 gulden gestolen. Uit de auto van een 36-jarige man uit Dor drecht werd gereedschap ter waarde van 2500 gulden gesto len. Een 19-jarige Duitse vrouw werd gedupeerd door dat de reistas met alle vakan tiebagage werd gestolen uit haar auto, die op de parkeer plaats bij een camping stond. ven in Zierikzee. Tenslotte werd een 40-jarige man uit Kat- wijk de dupe van het inbre kersgilde. Uit zijn auto werd aan de Hageweg in Bruinisse audioapparatuur ter waarde van 1200 gulden gestolen en kleding. DEN HAAG - PvdA-leider Kok heeft vandaag, dinsdag, een klemmend beroep gedaan op zijn CDA-collega Brinkman om „zijn verantwoordelijkheid" te nemen en niet op voorhand een centrum-links kabinet van PvdA, CDA en D66 on bespreekbaar te maken. Bij een poging tot inbraak werd aan een auto op een par keerplaats bij Den Osse voor 800 gulden schade aangericht. Een 36-jarige Rotterdammer werd geconfronteerd met ver nielingen die werden aange richt aan zijn auto, die gepar keerd stond aan de Oude Ha-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1