Beachpopfestival '94: Bloedheet en sfeervol Musi Voca-concert met Van Marion en Koene Volgend jaar een stapje terug Ongeval door Beachpop BAIE BLY In NH-kerk in Dreischor I 4 MAANDAG 4 JULI 1994 NR 25590 5 BURGHSLUIS - De tweede editie van Beachpop was wederom een succes. Alles liep perfect en de aanwezi ge Rode Kruis brigade hoefde slechts pleisters en zonnebrandolie uit te delen. Het bezoekersaantal viel de organisatoren wat tegen inaar desondanks zit een vervolg er definitief in. „Maar dan wel met een ander pro gramma," aldus coördinator Marco Verseput. „Het risico is te groot dat je de mist in gaat met topacts zoals we die nu hadden. De klad zit in de festivals, de mensen raken verwend op dit gebied." Volgend jaar zal het accent worden gelegd op nationale en aankomende bands. Herman Brood his Wild Romance tijdens het optreden op Beachpop. (Foto: Marijke Folkertsma). BURGH-HAAMSTEDE - Het Beachpopfestival af gelopen zaterdag was de oorzaak van een aanrijding die plaats vond op de kruising van de Krayestein- weg en de Daleboutsweg in Burgh-Haamstede. Eén van de betrokkenen werd licht gewond afgevoerd naar het ziekenhuis in Zierikzee, maar mocht na be handeling weer naar huis. Dat er niet zoveel bezoekers kwamen als verwacht heeft volgens Marco een drietal rede nen. „Om te beginnen was het verziekend heet. Slecht weer houdt de mensen weg, maar te goed weer ook. Daarnaast speelde ongetwijfeld de We reldkampioenschappen voet bal een rol. Zaterdag speelden de Belgen tegen Duitsland en ik ben ervan overtuigd dat ze lekker op de camping zaten met een televisie buiten en een koud biertje er bij. Die WK heeft er trouwens voor gezorgd dat alle evenementen die dit jaar georganiseerd zijn tegen vallen. Punt drié is dat de klad in de popfestivals zit. Hetzelf de zie je met braderieën en jaarfeesten. De mensen hebben het wel gezien. Kijk naar eve nementen als Klomppop, die zijn failliet, Bospop in Weert, ook failliet. Vorig jaar kwa men daar 17.000 mensen naar toe en nu 10.000. Op de grote Houseparty op de Maasvlakte een paar weken geleden wer den 30.000 bezoekers verwacht. Er kwamen er minder dan de helft. Wij trekken onze conclu sies hieruit. Wat we dit jaar aan bands hadden was het maximale wat verantwoord was." Ook maximaal was de temperatuur. Toen deze opliep tot rond de dertig graden be sloot de aanwezige brandweer het publiek wat af te koelen met een heerlijke waternevel, De in 1977 geboren Matthijs Koene begon zijn muzikale loopbaan op zeer jeugdige leef- tot groot genoegen van de over verhitte festivalgangers. Kwaliteit Maar wie Beachpop '94 beleefd heeft zal dik tevreden naar huis zijn gegaan. Evenals vorig jaar kwamen de bezoekers uit alle hoeken van Nederland. Waren groepen als 2-Unlimited en Herman Brood his Wild Romance met name voor de jongelui topacts, voor de 'oude re jongeren' was het genieten van ondermeer The Nits en The Stranglers. Deze laatste was één van de drie buitenlandse bands die aangetrokken werden. De Stranglers kwamen speciaal voor Beachpop uit London over. Evenals de groep Gallia no. Uit België waren er de Ra dio's. Omdat dergelijke bands contracteren een speciale aan pak vereist werd een professio nal ingehuurd. John van Vlie ren, medewerker van Bureau Rock in Waterland, verdiende onder meer in de organisatie van Parkpop zijn sporen. De groep Galliano heeft een dui delijke voorliefde om op open luchtfestifals te spelen. En met succes. Achttien maanden toer de de groep de hele wereld rond. Een reis die eindigde met twee uitverkochte optredens in Astoria in London en een suc cesvol concert in de Grand tijd. Slechts zeven jaren oud in teresseerde hij zich voor de panfluit en ging lessen volgen Theatre in New York. De tek sten gaan vooral over botsin gen tussen verschillende ras sen en klassen. Ook tijdens Beachpop oogstte ze veel en thousiasme en na het optreden liepen verschillende bandleden gezellig tussen het publiek. The Stranglers werd opgericht in 1974 door Hugh Cornwell en wordt gekenmerkt door wisse lende successen: Van razend populair tot doodse stilte. On danks het feit dat deze 'ouwere jongeren' de laatste tijd weinig hits meer hebben gehad, en de oprichter in 1990 plotseling opstapte, blijken ze nog razend populair. The Radio's, zo kon digde de Beachpopkrant aan, was één van de hoofdgerechten van het festival. Alle nummers van hun eerste, in België met platina bekroonde CD zijn ge schreven door leadzanger/gita rist Bart Peters. Speciaal voor Beachpop koos de groep voor goed in het gehoor liggende vrolijke, zonnige popsongs. Aids De uiteindelijke doelstelling van Beachpop was, niet te ver geten: Een zo groot mogelijke donatie aan het Aids Fonds en het voorlichten van een zo breed mogelijk publiek over de aids-problematiek. Volgens Pe ter Schrauwen, één van de or ganisatoren van Beachpop kwam het idee iets te onderne- aan de Muziekschool in Purme- rend. Diverse leermeesters heeft hij in de loop der jaren men tegen aids van voorzitter Marco Verseput. Schrauwen: ,Op een avond zat hij naar een programma op de televisie te kijken over aids. Met in zijn achterhoofd het feit dat veel jonge mensen naar Renesse op vakantie gaan en daarbij op avontuurtjes uit zijn, besloot hij iets te zoeken wat daarop aansluit. Het resultaat is bekend: Het eerste Beachpop festival vorig jaar was een groot succes en bracht 20.000 gulden in het Aids Fondslaat je." Wegens het grote succes werden de nevenactiviteiten dit jaar uitgebreid. Tussen de optredens door werd veel infor matie gegeven over aids en voerden de theatergroep Frap pant acts op over aids op een speciaal podium. De plaats van dit podium was niet. echt. moei lijk te vinden: Een enorme con doom markeerde het gebeuren als een waarschuwende vinger. In de stands van het Rode Kruis, de GGD en het Aids Fonds werd ook informatie verstrekt over besmetting met het HIV-virus en veilig vrijen. Ook werden er onder het pu bliek condooms uitgedeeld. Het blijkt dat, ondanks alle voorlichting die gegeven wordt er nog steeds misverstanden bestaan over veilig vrijen. In de acts van Frappant kwamen deze zaken duidelijk naar vo ren. Heel leuk was de sketch over de jongeman die bij de drogist condooms moest gaan gehad en momenteel wordt hij met enige regelmaat bijge schoold door de Roemeense panfluitist Nicol'ae Pirvu. Gevoelig In een vroeg stadium was Koe ne te beluisteren op radio en te zien op tv. Hij weet de muziek op een zeer gevoelige wijze te interpreteren en heeft zo zijn geheel eigen stijl ontwikkeld. Mede daardoor is Koene een graag gehoorde solist gewor den op vele koor- en kerkcon- certern. Daar treedt hij op met landelijk bekende organisten. Sander van Marion, geboren en getogen in Scheveningen en cantor-organist van de Bethel- kerk aldaar, verwierf zich niet alleen in Nederland, maar ook daarbuiten een klinkende naam. Zijn vele concerten, con certtournees en plaatopnamen in binnen- en buitenland getui gen daarvan. Van Marion heeft inmiddels een groot aantal LP's en CD's uitgebracht. In het Amerikaanse Philadel phia bespeelde Van Marion het grootste orgel ter wereld. In 1990 had hij wederom de eer om te mogen concerteren op het oudste nog bespeelbare or gel ter wereld in dc Basilique de Valïere in het Zwitserse Si- on. Onder de Nederlandse or ganisten neemt Van Marion een geheel eigen plaats in. Karak teristiek zijn zijn sprankelende speeltrant, inventieve register- keuze en improvisatietalent. In 1981 werd Van Marion ter gele genheid van zijn 25-jarig jubi leum als toonkunstenaar on derscheiden met de Zilveren Erepenning. kopen. Hiermee blijken nogal wat jongeren problemen mee te hebben. Ze vergeten dat bij een drogist honderden pakjes per jaar over de toonbank gaan en men jou niet met opgetrokken wenkbrauwen, beschuldigend aan zal kijken. En als je het echt moeilijk vind zijn er altijd nog de automaten. Klachten Vaste prik bij popfestivals zijn de klachten over geluidsover last van mensen die blijkbaar vergeten zijn dat ze ook jong zijn geweest. Volgens wethou der Veerhoek zijn er nogal wat telefoontjes binnengekomen. In één geval moest zelfs de po litie eraan te pas komen. De man had zich zo geërgerd aan de herrie dat hij zich bij het terrein ging beklagen. Dit liep op een schermutseling uit waarbij drie politieagenten de grootste moeite hadden om de oex*sterke kerel in de boeien te slaan. De man werd, met zijn vrouw, afgevoerd in het politie- busje. Dit was gelukkig de eni ge dissonant tijdens het bere- gezellige festival. De controle bij de ingang was behoorlijk streng. Thssen werden onder zocht op fototoestellen, opname-apparatuur, drank, glas en vuurwapens. Zwerfvuil In het kinderdorp waren tien recreatiemedewerkers aanwe zig om de kinderen bezig te houden met een kleur- wedstrijd, schminken, een tun neltraject, een springkussen en een ballenkast. De markt, die vorig jaar uit 25 kraampjes be stond, omvatte nu 35 kraam pjes. Te koop waren sieraden en kleding maar ook artikelen van optredende bands, zoals T- shirts, en muziek. Spectaculair was het optreden van het Coca Cola Free Style Ski Team. In de pauzes tussen de optredens doken de stuntlieden van een 20 meter hoge schans op ski's naar beneden om met een salto, zelfs een dubbele salto, op een enorm luchtkussen te belan den. De actie tegen zwerfvuil mocht blijkbaar niet baten. De bezoekers lieten op het terrein aan de Groenlandse weg een enorme troep achter die door de organisatoren, geholpen door honderden meeuwen, zon dag opgeruimd moest worden. Omstreeks 12.20 uur reed een 28-jarigé Amsterdamse met haar auto over de Krayestein- weg richting Stormvloedke ring. Toen zij af wilde slaan naar het popfestival werd zij aan de achterzijde aangereden door een achter haar rijdende motorfiets. De motorrijder, eveneens afkomstig uit Am sterdam, werd naar zijn zeggen afgeleid door het Beachpop festival en zag daardoor niet dat de auto af wilde slaan en botste vervolgens achter op de auto. De passagiere van de mo torrijder werd licht gewond. De auto en de motor werden ge heel vernield en moesten weg gesleept worden. De bestuur der van de auto reageerde nog al laconiek op het gebeuren en was hoogst verbaast over de aandacht van de pers: „Komt dit in de krant? Bij ons moeten $r minstens vijf dooien vallen voordat het in de krant komt." Zanger Henk Hofstede van de Nits. Het optreden van deze groep vond plaats toen de ergste hitte voorbij was. (Foto: Marijke Fol kertsma). 'One o'clock. The monument on the Dam- square'zei degeheimzinnigestemdoordete- lefoon. Vanuit de Kalverstraat loop ik de vol gende dag tegen enen richting het nationaal monument. De trappen naar het monument worden bevolkt door aan rietjes lurkende toe risten, uitgeputte schoolklassen en een zwal kende dronkaard. Zou zich hier mijn geheim zinnige boodschapper tussen bevinden Ik besluit om zo opvallend mogelijk naast het monument te gaan staan. Het gevolg is dat ik vanuit de passerende Japanners, Amerika nen, Denen en Koreanen allerlei fototoestel len en videocamera's op me gericht zie. Ik besef dat ik per minuut in steeds meer fotoal bums verspreid over de hele wereld kom te staan. Inmiddels is het vijf over één geworden en nog steeds is de telefoonstem niet naar me toe gekomen. Het lijkt een beetje op een spio nageverhaal, een stem door de telefoon en een geheime ontmoeting 'at one o'clock, Am sterdam, Damsquare.' Dan zie ik vier donkere ogen mij spiedend aankijken. 'Are you...eh..mister Marzas En ik antwoord in mijn mooiste Engels. 'Yes, lam'. Vanaf het monument ga ik de donkere man en vrouw voor naar de plaats waar we in alle rust onze besprekingen kunnen beginnen. In het restaurant van de Bijenkorf met een oerhol- lands uitzicht op Mac Donalds gaan de ge sprekken vanzelf over in een andere taal en spreken we....Nederlands. Het is tijd om de identiteit van de geheimzinni ge stem aan de telefoon te onthullen. Aan de andere kant van de broodjes hamburger zit een collega-dirigent en zijn vrouw. En zij komen uit Paarl, de plaats waar eens Nelson Mandela jarenlang in de gevangenis door bracht. De geheimzinnige man is een Zuid- Afrikaan. Tijdens een groepsreis door Europa waarin de Zuidafrikaanse groep hip-hoppend van Amsterdam naar Londen en dan weer via Florence naar Parijs gaat heb ik de kans hem tussen Volendam en het Diamant Museum even te spreken. We kennen elkaar alleen van defax. Belden gaan we graag met kinderen en muziek om en samen vinden we het leuk om een groep van meer dan vijftig zwarte kinde ren uit Paarl en Wellington de reis van hun leven te laten maken. Ooit zongen ze het Ne derlandse lied 'Daar was een wuf dat spon' toen minister Bukman een bezoek bracht aan Zuid-Afrika. En toen is dat onmogelijke idee ontstaan: een koorreis naar Europa. Want dat kost geld, heel veel geld. Maar de tijden zijn veranderd. Waar je in Zuid-Afrika vroeger al leen van kon dromen, kan vandaag: bedrijfs leven, particulieren en regeringen helpen mee dat een zwart kinderkoor op reis kan gaan. Het wordt een gezellig samenzijn. Ik ervaar wat voor feest het voor de kinderen is als 'Mis ter Marzas uit Holland' weer eens een fax ge stuurd heeft. We zeggen eerlijk dat de Zuid- Afrikaanse taal wel eens op onze lachspieren werkt. Maar het blijkt aan de andere kant van de evenaar even komisch te zijn om onze faxen te lezen. Dan heb ik een vraag die al een tijd in me leeft: Wat vindën de zwarte mensen in Zuid-Afrika van de Zuidafrikaanse liedjes die wij in Neder land ook kennen Wat vinden zij vandaag van Gertjie en van Sarie Marais Het antwoord is eerlijk. Tot voor kort hadden deze liedjes als een vloek geklonken. Maar vandaag kan het weer. Zuid- Afrika is veranderd. Nog even op de foto voor de kinders in Paarl en dan nemen we afscheid. Tot ziens in november. Want dan gaat het gebeuren. Op woensdag 9 november zal het Paarl/Wellington kinder koor een bezoek brengen aan Zierikzee en 's avonds kunnen we allemaal van hun zang ge nieten tijdens een concert in de Nieuwe Kerk. U begrijpt nu waarom ik dit stukje tijdens Zuid afrikaanse temperaturen 'hebgeskree'. Maar er zal nog iets met dit stukje gebeuren: het gaat per post of misschien wel per fax naar meer dan vijftig kinderen in Zuid-Afrika. Daar wordt het voorgelezen en over uw hoofden zeg ik tegen hen: Liewe kinders, ons is bale bly datjullekom. MARZAS Panfluitist Matthijs Koene (links) en organist Sander van Marion. DREISCHOR - Het derde concert in de Musi voca-serie in de Nederlandse Her vormde kerk in Dreischor op dinsdag 12 juli wordt verzorgd door organist San- der van Marion en panfluitist Matthijs Koene. Het concert begint om 20.00 uur. 4 1 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5