EIKEN ZITKOMFORT 'Ik kan een hele dag naar dat lopende motortje luisteren' De Blombo's stoppen er mee Afscheid, met koninklijke onderscheiding Zomerbus rijdt weer DEURLOO Motorrijder knalt door voordeur Show oude tractoren en stationaire motoren in Kerkwerve Geslaagde scholieren op Schouwen-Duiveland maandag 4 juli 1994 nr 25590 3 RENESSE - Na 40 jaar in het onderwijs werkzaam te zijn geweest gaat directeur van obs 't Staepel'of J. H. Blom in de vut. Ook zijn vrouw, die 25 jaar onderwij zeres was, stopt ermee. Voor de aanzienlijke bijdrage die Blom aan het vereni gingsleven in Renesse leverde werd deze duizendpoot vrijdag tijdens het af scheidsfeest in het Dorpshuis in Renesse benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Burgemeester H. Tees van Westerschouxven speldt de heer Blom zijn ridderorde op. (Foto: Marijke Folkertsma). De Blombo's, zoals men het on derwijzersechtpaar noemt, werden vrijdag in een boeren kar met paarden opgehaald van huis en naar het Dorpshuis vervoert. Daar wachtte hen een muzikale ontvangst door mu ziekvereniging Luctor et Emer- go. Van dit 60 musicerende le den tellende corps is Blom al 35 jaar gediplomeerd dirigent. Maar dit is niet het enige wat de schoolmeester op muziekge bied gepresteerd heeft. Hij componeert zelf muziekstuk- Het is die middag op z'n zachts gezegd erg warm op het terrein van BijdéVaate. De zwartleren zittingen van de ruim tachtig naast elkaar opgestelde oude tractoren, nodigen' beslist niet uit om er op te gaan zitten. Ze zijn letterlijk gloeiend heet. Alleen een paar kinderen wa gen de stap, maar de meeste van hen staan weer net zo snel op de grond als ze eerder op de tractor waren geklommen. Bij de Vaate heeft zelf acht ou de tractoren en een aantal sta tionaire motoren, die hij nor maliter in zijn schuur heeft staan maar voor deze gelegen heid heeft opgepoetst en opge- ken die uitgevoerd worden bij plaatselijke concerten ter gele genheid van bijzondere gebeur tenissen en schrijft daarnaast arrangementen voor fanfares en Zeeuwse liederen voor ko ren. Ook treedt hij enkele ma len per jaar op als jurylid bij solistenconcoursen en Luctor et Emergo heeft hij, en dat doet hij nog steeds, 20 jaar begeleidt bij deze concoursen. Vijf jaar lang besteedde hij veel aan dacht en tijd aan de opleiding van jonge muzikanten. Tien steld tussen de andere. Hoe hij zo aan die 'oudjes' komt? „Ik kijk nu eenmaal liever graag achter een garage in plaats van in een showroom", verklaart hij. Alle tractoren op het terrein zijn minstens zo'n 25 jaar gele den uil de fabriek komen-rol len. Een van de meest bejaarde 'deelnemers' is de Cormick Deering 10/20 uit 1928. Maar ook de Lanz Bulldog die een eindje verderop staat gepar keerd, mag er zijn. De tractor van Duitse makelij dateert van 1949. Een speciaal geval zo'n Lanz, blijkt wel als BijdeVaate uitlegt dat dit merk het meest jaar lang leidde Blom een schoolkoor dat ondermeer op trad tijdens kerkdiensten en 26 jaar lang (waaronder zeven jaar voorzitter) was hij lid van de commissie zomeravondcon certen. Van het blokfluiten semble Valc-ooch is Blom al 18 jaar lid. Tijdens het afscheids feest gaven de leden een de monstratie waarbij een door Blom gecomponeerd Rondo ten gehore werd gebracht. Ook op toneelgebied is Blom geliefd is onder de deelnemers aan de show: ,,Het streven van iedere hobbyist is eigenlijk om een Lanz te pakken te krijgen." Tegelijk zijn de oude tractoren van dit merk ook meteen het duurst in aanschaf, en waar schijnlijk draagt het feit dat er voor elke Lanz talloze liefheb bers zijn, daartoe bij. ,,Er zit ten echt dure tussen. Voor een Lanz van dertig tot veertig jaar oud betaal je al snel 10.000 gul den", zegt hij. Verder staan op het showter rein verschillende John Deere tractoren en prijkt er onder meer ook een Hanomag- zeer actief geweest. Van 1961 tot 1964 was hij regisseur van toneelvereniging Op Drift in Renesse en van 1981 tot 1989 had hij de regie van de Speelse Ganzeveer. Dit was een toneel club die uitsluitend uit onder wijskrachten bestond. Aanvankelijk waren de voor stellingen voor ouderen, maar later ook voor schoolkinderen. De heer Blom wijt het ter ziele gaan van dergelijke activitei ten aan de, door de overheid opgelegde, veranderingen in het onderwijs. Blom: .„Alle tijd die doorgebracht wordt met vergaderen kun je niet aan de kinderen besteden. Ik vind het persoonlijk een wonder dat hij alle miskleunen van de rijks overheid het onderwijzend per soneel nog steeds zo enthou siast het werk blijft doen." Naast dit alles had Élom blijk baar nog energie en tijd over:. Hij was 25 jaar voorzitter van de schoolsportdagcommissie en twaalf jaar lid van de com missie BOVO, een commissie die zich bezig houdt met een goede overstap van basis- naar voortgezet onderwijs. Vijftien jaar maakte hij deel uit van de redactie van het maandblad De Dirigent. Vanaf januari 1991 is hij voorzitter van de Tennisver eniging Scelveringe en sedert januari van dit jaar voorzitter van de eilandelijke ten- nisstichting Schouwen Duive- land. Samen met zijn vrouw is hij regelmatig op de tennis baan te vinden. Tenslotte was hij, tot voor drie jaar, voorzit ter van de Oranjevereniging Renesse. Een functie die de heer Blom 33 jaar heeft ver vuld. Met deze indrukwekken de lijst vond burgemeester H. Tbes van Westerschouwen de onderscheiding dan ook zeer op zijn plaats. Of de heer Blom werkelijk afscheid van de school zal nemen, waagde één van zijn collega's te betwijfe len: „Op de achterkant van hun huis staan twee witte dakka pellen. Die kijken precies uit op de groepen zes, zeven en acht. Ik wil de burgemeester dan ook dringend verzoeken de beplanting tussen huis en school aan te passen. sleeptractor uit 1960, afkom stig van het Duitse leger. Het gevaarte was ooit in.gebruik op vliegvelden om millitaire vliegtuigen te trekken. In principe is de show in Kerk- werve onderdeel van een lande lijke gebeuren, georganiseerd door 'De Pionier', een nationa le club van liefhebbers van ou de tractoren en stationaire mo toren. Op diverse plaatsen in Nederland vinden die zaterdag soortgelijke shows plaats. Schouwen-Duiveland doet die dag onder leiding van Bijde Vaate, voor de vijfde keer mee. Voor de deelnemers hun 'waar' op het veld parkeerden, maak- ZIERIKZEE Vrijwilligers De Stichting Unie Van Vrijwil ligers, afdeling Zierikzee houdt woensdag 6 juli een con tactavond in het eigen gebouw. Op het programma staat onder meer de verkoop die op 2 augustus plaats gaat vinden. In de pauze houden de dames Janny Zeyler en Catrien Zwart een conference. BROUWERSHAVEN Geslaagd Aan de Pedagogische Tecnhi- sche Hogeschool in Amster dam heeft Frans Kloet uit Brouwershaven het tweede graadsdiploma Consumptieve Tfechniek behaald. Diany Stoel, eveneens uit Brouwershaven, slaagde aan het HMN in Utrecht voor de lerarenoplei ding scheikunde. Al of niet na een herexamen zijn dat: Van de Regionale Scholen Ge meenschap Professor Zeeman in Zierikzee, afdeling MAVO. Cindy van den Hoek uit Renes se, Saskia Hoogenboom uit Noordwelle, Suzan van Oeve- ren, Hester Timmermans en Micha Winsveen uit Zierikzee. Voor het HAVO: Patricia van Bregt uit Renesse, Vincent Coolbergen, Jöran Janse, Kees Stamperius en Rene Willemse uit Zierikzee, Waldo Feijen uit Ouwerkerk, Thelma de Keijzer ten ze gezamenlijk eerst nog een rondrit door en in de omge ving van Kerkwerve. Het grootste deel van a.lle deel nemers in Kerkwerve is spe ciaal vanuit Noord- en Zuid- Beveland, de Zuidhollandse ei landen of Goeree-Overflakkee naar Schouwen gekomen om mee te doen. Er is maar een klein percentage deelnemers dat afkomstig is van het ei land. Er mogen op de show dan maar betrekkelijk weinig Schouwen-Duivelandse bezit ters van oude tractoren en sta tionaire motoren aanwezig zijn, 'kijkers' van het eiland zijn er in elk geval genoeg. Vol gens BijdéVaate draait zo nu en dan ook best een toerist zijn terrein op om de verzameling te bekijken, maar komen de meeste bezoekers toch 'van hier'. Naast de tractoren op het gras veld, staan naast BijdëVaate's schuur een fors aantal statio naire motoren opgesteld, die pok goed zijn voor veel belang stelling. Het gaat om benzine motoren, de voorloper van de elektromotor, die vroeger als aandrijving werden gebruikt voor allerlei andere machni- nes. Stuk voor stuk dampen en stampen de machinetjes dat het lieve lust is. Voor BijdeVaa te en de trotse eigenaren van de ingenieuze machines klinkt het geheel die.dag in elk geval als muziek in de oren: „Een heerlijk geluidje toch, daar kan het lawaai van een berg ty pemachines toch nooit tegen op?" ZIERIKZEE - Sinds gisteren, zondag, rijdt de Zomerbus weer. Voor het vierde jaar wordt deze speciale busdienst ingezet voor toeristen langs de Zeeuwse- en Zuidhollandse kust. Tot en met 27 augustus rijdt de Zomerbus dagelijks op Schouwen-Duiveland, Walche ren, Zeeuwsch-Vlaanderen en VoornePutten. In een vaste uurdienst worden campings en bungalowparken langs de kust verbonden met strand, steden en attracties. Voor de Zomerbus worden spe ciale plaatsbewijzen verkocht, die in de meeste gevallen ook geldig zijn op de reguliere ZWN-lijnen. Speciale kortingsaanbiedin gen voor reizigers met een Zo- merbusplaatsbewijs zijn be doeld om het gebruik van de Zomerbus extra te stimuleren. Zo kent Schouwen-Duiveland een speciale tocristenpas met gratis bonnenboekje voor bus vervoer en kortingen op het he le eiland. ZONNEMAIRE Oud papier Harmonievereniging Nut en Uitspanning haalt morgen, dinsdag, in Zonnemaire het oud papier op. De ophalers gaan om 18.30 uur uit de start blokken om zoveelmogelijk (gebundeld) papier op te halen. BRUINISSE Geslaagd Ellen Roth, Elles Labeur en Marleen Stouten-Flikweert zijn geslaagd voor het diploma A-verpleegkundige. Het drietal volgde een vierjarige opleiding aan de Prinses Margrietschool in Rotterdam. De Bruse dames zijn werkzaam in het Van Weel- Bethesda ziekenhuis in Dirks- land. uit Nieuwerkerk, Marcel van Oeveren uit Brouwershaven, Saskia Otte uit Bruinisse en Marjolein Struijs uit Drei- schor. Voor het Atheneum: Ernani de Boer uit Zierikzee en Erik Vis uit Burgh-Haamstede. Voe tius Aan de Vöetiusscholengemeen- schap in Goes slaagden voor het MAVC-diploma: Carlijn den Boer en Marjolein Bolle- man uit Kerkwerve. Uit Nieu werkerk: Edwin Sijrier, Re- mon Sijrier, Erik Bal en Caro- lien Kooijman. Uit Ooster- land: Marcus van Driel, Jolan- da Flikweert en Elles Steen- poorte. En uit Zierikzee: Jacco Schot. Voor HAVOslaagden: Jan de Visser uit Brouwershaven. Uit Nieuwerkerk: Ineke Bos, Caro- lien Kater en Els Kooijman. Uit Oosterland: Jacob Holwer- da, Marleen Koppert, Mariska Morks en Jacoby Olree en uit Zierikzee: Dick Haag. Een VWO-diploma is er voor Nellie Houtekamer uit Bru en voor Patrick Kristelijn uit Brouw. Verder voor Jan den Boer uit Burgh-Haamstede en uit Kerkwerve Wilbert Hui- gens en Marienka van der Wek ken. Buys Ballot Na een 'her' slaagden aan het Goese Buys Ballotcollege Na thalie van der Spek uit Brou wershaven voor haar HAVO en Sigrid dekker uit Zonnemaire voor MAVO 4. FAUTEUIL BRUSSEL In massief eiken met een komfortabele zithoogte. Lever baar in verschillende stofsoorten 695,-. INTER-MEUBEL Haringvheiplein 4. Zierikzee. lel 01110 12946 iTWWffTTTffffWJL.lIJJIf.U.MilllllM WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 13 graden Mid.temp. 23 graden Windkracht variabel 3 Donderdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 50% Min.temp. 13 graden Mid.temp. 22 graden Windkracht noordw. 3 Vrijdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 50% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 22 graden Windkracht variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 5 juli Zon op 05.25, onder 21.59 Maan op 02.46, onder 18.58 Nieuwe Maan: 8 juli (23.38) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het wordt iets minder warm. Morgen is dat al te merken, de middagtemperatuur loopt dan uiteen van 20 graden vlak aan zee tot 25 graden in het oosten en zuid oosten. Het is dan ook minder druk kend. Regen- en onweersbuien gaan vooraf aan de temperatuurs- daling. Vooral vanavond en van nacht trekken ze over het land, waarbij sommige erg intensief kun nen zijn. De temperatuur daalt tot een graad of 16. Morgenochtend drijven de laatste buien naar het noordoosten weg en krijgt de zon weer wat ruimte. Er waait een zwak ke tot matige westenwind, rond windkracht 3. Na morgen blijft de temperatuur 's middags rond het ni veau van 22 of 23 graden schom melen. Van tijd tot tijd schijnt de zon. De kans op een bui blijft be staan, maar het is goed mogelijk dat verscheidene plaatsen het droog houden. Verder is de wind de ko mende dagen niet sterk; veel meer dan een matige wind staat er mees tentijds niet. EELDE (ANP) - De bewoners van een huis in Eelderwolde (Drente) hebben het afgelopen weekeinde de schrik van hun leven gekregen toen een veron gelukte motorrijder plotseling met daverend geweld door de voordeur vloog. Het slachtof fer kwam terecht in de gang. Hij was overleden. Volgens de politie is de be stuurder, een 32-jarige Engels man die in Groningen woonde, een eind vóór de betreffende woning met zeer hoge snelheid in een bocht rechtdoor gereden. De motor botste op een veldkei in de berm, waardoor voertuig en berijder werden gelanceerd. De motor, die eerst een boom raakte, kwam 25 meter verder in stukken gebroken in een sloot terecht. De berijder heeft eveneens een boom geraakt, is daarna over de sloot gevlogen en ramde vervolgens de voor deur. ZIERIKZEESCHEjSSJ NIEUWSBODE lü Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315 Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49.50 Bij autom. afschr. f 47.00 Per jaar f 187.00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers f 1.00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17Vï% BTW KERKWERVE - „Ik kan rustig een hele dag naast m'n machientje doorbrengen, als dat motortje maar loopt, dan heb ik het helemaal naar mijn zin." De benzinedampen die zijn stationaire motor, een Ruston uit 1924, vrolijk uitblaast, zullen J. Riemersma uit Zwolle verder een zorg zijn. Samen met zo'n zestig ande re deelnemers is hij die zaterdag te gast op de boerderij van C. Bij de Vaate bij Kerkwerve, waar voor de vijfde keer een show van oude tractoren en stationaire motoren werd gehouden. In Kerwerve werd zaterdaa voor de vijfde keer een show gehouden van oude tractoren en stationaire motoren. (Foto: Marijke Fol kertsma). Al of niet na herexamen ZIERIKZEE - Vermoedelijk liggen de meesten al er gens in Europa aan het strand. Maar de scholen ga ven eind vorige week nog de laatste geslaagden door.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3