Evaluatierapport CDA biedt buitenwacht weinig helderheid Geen record Zomersmog Ruud Lubbers bleef kandidaat uit protest Partijbestuur CDA achter rapport van commissie-Gardeniers waterstanden V' v Voet voor CDA-Watchers Volgens metingen RIVM Rotterdam heeft 140 miljoen nodig voor openbare school gebouwen Katten vergiftigd Nog geen spoor van 'bevrijder' r zi e r mzg esc he nj-euws bode DEN HAAG (ANP) - Voer voor CDA-watchers. Zo mag het rapport van de commisie-Gardeniers, dat een evaluatie geeft van de verkiezingsnederlaag van het CDA, wel worden genoemd. Waarom is de toon van het rapport zo hard en die van de aanbevelingen zo vaag? Worden conclusies over de hoofdrolspelers he lemaal niet getrokken, of komt dat later alsnog? Voor de buitenwacht brengt het rapport in elk geval niet de ver wachte helderheid over de po sitie van fractievoorzitter Brinkman. Een lading kritiek wordt over het hoofd van de fractievoorzitter uitgestort, maar wie vervolgens sensatie belust de aanbevelingen ach terin het 60 pagina's tellende rapport opzoekt zal vervan ging fractievoorzitter" daar niet aantreffen. Brinkman De naam Brinkman wordt in het rapport zelden genoemd, maar wie de her en der in het rapport vermelde kritiekpun ten op de fractievoorzitter bij elkaar zet komt toch tot een aardige waslijst. Hij kon geen eenheid bewaren in de fractie^ bood geen ruimte voor inhou delijke discussies, droeg niet bij aan consistente inhoude lijke en politieke profilering van de fractie". De communica tie met de bewindslieden was slecht, waardoor die soms voor onaangename verrassingen kwamen te staan als Brinkman weer eens fel uit dé hoek kwam over het kabinetsbeleid. Bij het schrijven van het ver kiezingsprogramma heeft Brinkman de fractie te weinig betrokken en dat programma was op punten „onnodig hard" geformuleerd. Incidenten tij dens de verkiezingscampag nes, zoals de crisis rond het standpunt over de aow en over het commissariaat van Brink man bij de firma Arscop, wer den inadequaat bestreden en ziekten daardoor veel te lang door. En uiteindelijk toonde Brink man zich tijdens de campagne steeds minder communicatief en luisterde niet meer naar an deren dan zijn pr-adviseurs. „Suggesties voor een duidelij ker en wervender christende mocratische profilering" heeft hij niet opgepakt. Adequaat Als een adequaat politiek lei der heeft Brinkman zich dus, om het zachtjes te zeggen, niet helemaal gedragen. Maar ,,het partijbestuur steunt de fractie voluit in haar keuze van de voorzitter". Buitenstaanders die de bijeenkomst in Doorn bijwoonden begrepen er niets van. In het rapport staat slechts een concrete aanbeveling die de po sitie van de fractievoorzitter betreft en die is op zichzelf aanleiding tot vele speculaties. Dat is die waarin wordt aanbe volen de politieke leiding van de partij voortaan ondubbel zinnig in handen van de frac tievoorzitter te leggen. Een aanbeveling die genante blun ders tijdens de verkiezings campagne, zoals de „uitleg" van het CDA-standpunt over de aow door partijvoorzitter Van Velzen en het solistisch optre den van premier Lubbers voortaan moet voorkomen. Maar de belangrijke vraag of Elco Brinkman die rol gaat vervullen, blijft vooralsnog on beantwoord. Blijft Brinkman de politieke leider, dan is voor hem de kans op het premier schap kennelijk verkeken. Gaat hij in het kabinet, van welke signatuur dan ook, dan moet de partij op zoek naar een nieuwe leider. Voor de andere mogelijke rege ringspartners PvdA, D66 en WD maakt dat de situatie er niet helderder op. Hoe stevig is de positie van Brinkman nu werkelijk? Het partijbestuur stuurt hem niet weg, dus voor lopig lijkt hij, hoe gehavend ook, als winnaar uit de strijd te zijn gekomen. Maar blijft hij de politiek leider van het cda of hij wordt straks in de luwte van het ministerschap gepar keerd en gaat de partij nu naar stig op zoek naar een opvolger? Complicerend is ook, dat Brinkman straks bij de vor ming van een nieuw kabinet niet alleen over de positie van zijn partij spreekt, maar ook over die van hemzelf. Voor bei de lijkt de oppositie nog steeds het aantrekkelijkst. De partij kan zich herstellen en Brink man hoeft niet te kiezen. Moeilijker De keuze voor regeren is heel wat moeilijker. De partij lijkt nu voor centrum-rechts te kie zen, maar krijgt dan wel de zware taak in zo'n kabinet haar „christelijk-sociale" gezicht te laten zien. Want daar ontbrak het volgens het rapport- Gardeniers de laatste tijd nog al aan. Maar Brinkman moet bij zo'n kabinet wel kiezen: hij kan premier worden, maar moet dan een ander als poli tiek leider naast zich dulden. De onderhandelaars van de an dere partijen die samen met het CDA een regering willen vormen, treffen straks een CDA-leider tegenover zich wiens eigen toekomst pas de komende tijd duidelijk zal worden. Dat maakt de toch al moeizame formatie er niet ge makkelijker op. BILTHOVEN - De zomersmog- heeft dit weekeinde niet het niveau van de zomer van 1989 en 1990 ge haald. Volgens een mededeling van het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) bereikten de ozonconcentraties zowel zaterdag als zondag maximale waarden van 236 microgram per kubieke meter. Bij waarden hoger dan 240 spreekt het RIVM van ernstige smog. Er waren waarden tot 270 in het zuid-oosten van het land verwacht. Naar verwachting van het RIVM zal de smog in de komen de dagen minder zijn. H. Die deren: ,,Er is bewolking in aan tocht, er worden maandag on weersbuien verwacht. Daar door wordt de smog verjaagd." Diederen is verbonden aan het laboratorium voor luchtonder- zoek van het RIVM in Biltho- ven. De prognose voor maan dag luidt: geringe tot matige smog. Limburg, Noord-Brabant, Overijssel en Gelderland had den het meest te stellen met de smog. Elders in het land was de smog gering tot matig. Bij het RIVM kwam slechts een hand vol klachten binnen; bij de pro vinciale milieuvoorlichters bleef het eveneens rustig. Men sen met ademhalingsproble men (bij voorbeeld CARA- patiënten) was aangeraden geen zware lichamelijke in spanningen in de buitenlucht te verrichten. Het inademen van lucht met veel ozon kan lei den tot benauwdheid, hoofd pijn en een droge keel. Het duurt enkele uren voordat ozon zich vormt door de combi natie van felle zon en luchtver ontreiniging. De concentratie van het schadelijke ozon is dan ook het hoogst aan het eind van de middag en in de vroege avond. De schadelijke ozon - niet te verwarren met het gat in de ozonlaag - wordt gevormd door een chemische reactie die op treedt als de zon fel schijnt op lucht die al is vervuild. De ver vuiling van de lucht waaruit die ozon ontstaat, was dit weekeinde voor 90 procent af komstig uit het buitenland. Omdat de meeste vervuiling met de wind uit oostelijke rich ting kwam, had het weinig zin om maatregelen te nemen op het moment dat er zomersmog dreigde. ROTTERDAM (ANP) - Een fors aantal openbare schoolge bouwen in Rotterdam is er slecht aan toe. Tijdens een re cent onderzoek door de Heide- mij bleek dat onmiddellijk in grijpen in sommige gevallen noodzakelijk was. Achterstal lig onderhoud, verwijderen van asbest en brandpreventie- ve maatregelen, zouden de ko mende jaren zeker 140 miljoen gulden vergen. Deze week moet de gemeente raad de eerste grote stap zeten om de achterstanden in de Maasstad weg te werken. Een gefaseerde opzet daartoe loopt tot in 2015. Voor de eerste aan pak is een bedrag van ruim 22 miljoen nodig. Al eerder trok Rotterdam 3,5 miljoen uit om krepeersituaties op te lossen. Volgens de onderzoekers van het Heidemij Adviesbureau kent het bestand aan Rotter damse openbare scholen een achterstallig onderhoud van 76 miljoen. Aan de brandveilig heid moet ruim 11 miljoen wor den besteed, terwijl de verwij dering van het kankerverwek kende asbest ruim 53 miljoen gulden vergt. Jaarlijks past Rotterdam uit eigen zak 40 miljoen bij op de rijkssubsidie voor het onder--' wijs in de Maasstad. Voor een aantal exploitatiekosten is de rijksbijdrage te laag, zo stellen b en w, waarvoor zij verwijzen naar recente landelijke cijfers over de staat van schoolgebou wen. ROTTERDAM (ANP) - De ge- meente Rotterdam wil het abonnement op de kabel met ruim een tientje per jaar verho gen, om zo de lokale zender StadsTV in stand te houden. Het voorstel daartoe is enige tijd geleden al goedgekeurd in de raadscommissie kunstzaken en wordt donderdag 7 juli be handeld in de gemeenteraad. ZIERIKZEE - Twee katten uit de omgeving van de Vla- kestraat in Zierikzee blijken door muizenkorrels te zijn ver giftigd. De kat van een 45-jarige in woonster van Zierikzee kon na behandeling van een dieren arts gered worden. Voor de an dere kat mocht behandeling niet meer baten. DEN HAAG (ANP) - De onbe kende man die zaterdag een mislukte poging deed met een helikopter een gevangene uit de Scheveningse gevangenis te bevrijden, is nog steeds spoor loos. Wie de man wilde bevrij den, was maandagochtend evenmin duidelijk. De piloot van de helikopter is zaterdag middag na verhoor door de luchtvaartpolitie naar België teruggevlogen. De onbekende huurde het toe stel met piloot zaterdagoch tend bij het Belgische Turn hout. De opdracht luidde naar Scheveningen te vliegen. Bo ven de pier aangekomen, be dreigde hij de piloot met een pistool en dwong hem koers naar de Scheveningse gevange nis te zetten. Na een paar keer rondcirkelen, eiste de naar schatting 22- jarige man dat de piloot het toestel aan de grond zou zetten om een gedetineerde op te pik ken. De bestuurder zei echter dat zijn toestel voor twee per sonen was en dat het niet in staat was een derde te vervoe ren. De man liet zich overtuigen en dwong de piloot naar het Westerpark in Zoetermeer te vliegen. Hij moest vervolgens op het golfterrein landen, waarna de onbekende uitstap te en zich uit de voeten maakte. Zijn rugzak liet hij achter. Daarin vond de politie twee pistolen en een touw. Tegen Frans-Duitse, opstelling DEN HAAG (ANP) - Premier Lubbers heeft zijn race naar het voorzitterschap van de Europese Commis sie pas tijdens de Europese Top op Corfu gestaakt uit verzet tegen de Frans-Duitse opstelling in deze kwestie. Lubbers geeft vrijdag in een vraaggesprek met NRC-Handelsblad aan geen vrede te kunnen hebben met de manier waarop bondskanselier Kohl en de Franse president Mitterrand hun kandidaat, de Belgische premier Dehaene, wilden doordruk ken. Lubbers trok zich afgelopen weekeinde op Corfu terug als potentiële opvolger van de hui dige voorzitter van de Europe se Commissie, Jacques Delors. Hij wilde daarmee de weg vrij maken voor een kandidaat die de steun zou hebben van alle twaalf EU-lidstaten. De opvol gingskwestie belandde echter in een impasse toen Londen zijn veto uitsprak tegen de enig overgebleven kandidaat, De haene. Lubbers vertelt in het inter view geen moeite te hebben ge had met de persoon Dehaene maar met de procedure die Duitsland en Frankrijk wilden volgen. Kohl en Mitterrand spraken eind mei, tijdens de Frans-Duitse top in Mulhouse, hun voorkeur uit voor Dehaene als opvolger van Delors. Vooral het feit dat landen zoals Neder land, Groot-Brittannië en Ita lië hierin niet werden gekend stoorde Lubbers. De vertrek kende eerste minister besefte dat met de Frans-Duitse voor keur zijn kansen op het voor zitterschap sterk waren afge nomen. Lubbers hield toch vast aan zijn kandidatuur. Hij wil de de „Mulhouse-dendertrein" van Kohl en Mitterrand stop pen. k ,,Het ging toen niet meer op de eerste plaats om mijn kandida tuur, maar om als lid van de Europese Raad je mond open te doen dat de besluitvorming zo niet kon. Misschien daardoor kon ik het niet meer worden. Dat risico nam ik. Maar hun kandidaat kon het ook niet meer worden. Hetzelfde geldt dus voor Dehaene." Voor Lubbers stond na Mulhou se nagenoeg vast dat zowel hij als de Belgische premier de vereiste consensus konden ver geten. ,,Ik ben voor consensus, maar ik ben geen lam dat zich op bevel naar de slachtbank laat leiden. Daarvoor ben ik te onafhankelijk en te veel demo craat. Zo ontstond de patstel ling." Volgens de Nederlandse premier had het verzet van Kohl tegen zijn kandidatuur uiteindelijk het Britse veto te gen Dehaene tot gevolg. DOORN (ANP) - Het CDA-partijbestuur stelt zich onverkort op achter fractievoorzitter Brinkman. Na een tien uur durende vergadering: besloot het be stuur zaterdag in Doorn de aanbevelingen van de commissie-Gardeniers, die de afgelopen maanden de achtergronden van de enorme verkiezingsnederlaag van de partij heeft geanalyseerd, volledig over te ne men. Uit dat rapport blijkt volgens het partij bestuur, ondanks alle kritiek, niet dat Brinkman als fractievoorzitter zou moeten vertrekken. Volgens waarnemend partij voorzitter Lodders krijgen in het rapport alle geledingen van het CDA een veeg uit de pan. Er moet gezamenlijk aan ver nieuwing worden gewerkt. Ook fractievoorzitter Brink man zei geen enkele reden te zien uit dit rapport zijn conse quenties te trekken. Wel gaf hij toe dat een deel van de proble men aan hem is toe te schrij ven. ,,De wisseling van de wacht tussen Lubbers en mij is niet vlekkeloos verlopen. Ook heb ik mij in de campagne te veel laten meeslepen in man netjesmakerij. Maar ik leer hiervan." Belangrijk vond Brinkman vooral ook de aanbeveling van de commissie-Gardeniers dat de fractie het politieke gezicht van de partij moet zijn en de fractievoorzitter de politiek leider. Of Brinkman zelf de ko mende jaren die politiek leider zal zijn, liet hij in het midden. Hoewel in het rapport een dui delijk pleidooi wordt gehou den voor verbetering van het sociale gezicht van de partij, stelt het partijbestuur zich toch onverkort achter de keus van de fractie voor een kabinet met VVD en D66. Dat kabinet moet dan wel meer dan het de missionaire herkenbaar zijn voor de traditionele CDA- achterban, zoals bijvoorbeeld zal moeten blijken uit het be leid ten aanzien van landbouw, onderwijs en dergelijke. Brinkman wilde niet ingaan op de vraag of zo'n centrum rechts kabinet wel voldoende voor een sociaal gezicht kan zorgen. Volgens waarnemend partijvoorzitter Lodders kan dat best, zoals eerdere kabinet ten met de VVD hebben bewe- Het rapport van de commissie- Gardeniers wordt maandag in de CDA-fractie besproken. Daarna zullen de afdelingen in het land zich erover kunnen uitspreken. In november volgt een afsluitende partijraad over het rapport. Suske en Wiske tokapua toraja door Willy Vandersteen Tijden en standen volgens gctijdctafcl Hydro-mcleoccntrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 5 juli 01.25 117 07.45 -132 14.05 130 20.10 -128 ROOMPOT BUITEN 5 juli 00.30 111 06.50 -124 13.00 124 19.10 121 BRUINISSE S juli 01.40 130 07.40 139 14.10 143 20.10 - 135 WEMEI.DINGE S juli 01.35 125 07.40 137 14.10 138 20.15 - 132 Springtij 10 juli Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 Tot 22 augustus Renesse Bezichtiging Nederlandse Her vormde kerk, tevens klank- en lichtspel Een volk in de Woes tijn, expositie van schilderijen van de schilder Jean du Neele. Orgelbespelingen. Dinsdag- en donderdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur. Woensdag 6 juli Zierikzee FNV-spreekuur. Multifunctio- neelgebouw. 10.00 tot 11.30 uur. Contactavond Unie van Vrij willigers in het UVV-gebouw. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Excursie Slotbos en Zeepedui- nen. Vanaf poort Slot Haam stede. 19.00 uur. Haamstede Concert panfluitiste Noortje van Middelkoop en organist Martin Mans. Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Donderdag 7 juli Burgh-Haamstede Zomeravondbridge. De Schut- se. Vrijdag 8 juli Kerkwerve Disco in Café Kerkwerve. 21.00 Zaterdag 9 juli Zierikzee Theatervoorstelling Rijn en Trijn. Lokaal Veertien. De Huijbertstraat 35. 15.00 uur. Brou wershaven Brouwse Dag met Muziek Play In en braderie. Op de Markt. Van 10.00-18.00 uur. Maandag 11 juli Zierikzee 'Er is hoop' bus van stichting Agapè. Havenplein. 13.00 tot 17.30 uur. Renesse Circus Renz. Roelandsweg. 19.00 uur. 'Er is hoop' bus. Centrum. 20.00 tot 23.30 uur. Burgh-Haamstede Lachspektakel Bassie en Adriaan. Doipshuis de Schut- se. 19.00 uur. Maandagavondzang. Gerefor meerde kerk. 20.00 uur. Dinsdag 12 juli Zierikzee 'Er is hoop' bus. Havenplein. 13.00 tot 17.30 uur. Fietstocht voor senioren. Dijk- water route, 28 kilometer. Start: 13.30 uur sportpark Den Hogen Blok. Renesse Circus Renz. Roelandsweg. 19.00 uur. 'Er is hoop' bus van stichting Agapè. Centrum. 20.00 tot 23.30 uur. Dreischor Musi Voca orgelconcert van Sander van Marion en panflui- tist Mathijs Koene. Nederland se Hervormde kerk. 20.00 uur. Woensdag 13 juli Burgh-Haamstede Excursie Slotbos en Zeepedui- nen. Vanaf poort Slot Haam stede. 19.00 uur. Renesse Circus Renz. Roelandsweg. 16.00 uur. Ouwerkerk Ouwerkerk vroeger en nu, dia's en verhalen. Dorpshuis. 14.00-16.00 uur. Donderdag 14 juli Burgh-Haamstede Zomeravondbridge. De Schut- Nieuwerkerk Vergadering commissie welzijn gemeente Duiveland. Raadzaal gemeentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 15 jufi Kerkwerve Karaoke Café Kerkwerve. 20.00 uur. Zaterdag 16 juli Brouwershaven Kinderrommelmarkt. Markt. 09.00-12.00 uur. Woensdag 20 juli Burgh-Haamstede Excursie Slotbos en Zeepedui- nen. Vanaf poort Slot Haam stede. 19.00 uur. Donderdag 21 juli Burgh-Haamstede Zomeravondbridge. De Schut- se. Vrijdag 22 juli Kerkwerve Gouwe Ouwe in Café Kerkwer ve. 21.00 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2