'Enorm gevecht om wat je in je lijf voelt op 't doek te krijgen' Discotheek vanity mag geen 'skybeam' op dak £5555= ligvonsa Expositie werk Elly Mes in de Bewaerschole Bureau Bedrijfscontact ook in Westerschouwen een discussiepunt Gemeente Zierikzee weigert vergunning Schade bij Winkel diefstallen Bootje gestolen Bromfietser ten val VRIJDAG 1 JULI 1994 NR 25589 5 het bedenken wat ik op het doek kwijt wil en welke afme ting het moet krijgen". Pas daarna begint het echte schil derwerk. Mevrouw Mes schildert, zo zegt zij zelf, in fasen. ,,En dan komt er altijd een moment waarin het doodstil is in mijn hoofd. Heerlijk vind ik dat. Dan luister ik naar mijn ziel, en dan geef ik een laatste streep. De fi nishing touch. Een schilderij maken is voor mij altijd weer een enorm gevecht. Ik wil wat er in mijn lijf zit op het doek krijgen. Dat is voor mij de uit daging". De laatste tijd houdt mevrouw Mes zich-vooral bezig met het schilderen van mens-figuren. De sfeer wordt bepaald door ontmoetingen, intermenselijke relaties. ,,En dat kan een ge sprek zijn, of een partijtje. Waar het om gaat is dat het schilderij een gemoedstoe stand uitdrukt", aldus me vrouw Mes. Een van de in de Bewaerschole geëxposeerde werken draagt de titel De eer ste steen. Het schilderij is geïnspireerd op woorden uit de Bijbel: Hij die zonder zonden is werpe de eerste steen. Het doek toont een mensfiguur die deemoedig het hoofd buigt voor een ander. ,,Maar mensen zien er soms iets heel anders in. Pas als ik uitleg wat ik met het schilderij bedoeld heb zien ze het ook terug in het schilderij". Een ander schilderij dat bij de beschouwer voor de nodige verwarring zorgde toonde de oer-elementen water, lucht, aarde en vuur. Veel mensen za- gen er echter iets heel and.ers in en mevrouw Mes werd veelvul dig gecomplimenteerd voor 'dat prachtige schilderij van die haan'. ,,En toen heb ik het uiteindelijk toch ook maar De Haan genoemd", vertelt me vrouw Mes. ,,Je ziet ook vaak dat titels maatgevend zijn voor de manier waarop mensen naar een schilderij kijken. Daarom ben ik er heel voorzichtig mee geworden". Op de expositie in De Bewaer schole is ook een aantal Man dala's te zien. Mandala's zijn cirkelvormige afbeeldingen waarbij de maker een ontmoe ting heeft met het onbewuste. Volgens de Duitse psycho- analist Carl Gustav Jung on dersteunt de ronde vorm van een Mandala (Mandala is Sans kriet voor cirkel) de concentra tie door het psychische blik veld min of meer cirkelvormig të'beperkén en'óp het' centrum te richten. „Dat zie ik zó'n beet je als vingeroefeningen van de ziel", aldus mevrouw Mes. Renesse Burgh-Haamstede Burgh-Haamstede Burgh-Haamstede Oosterland Brouwershaven Tot en met vrijdag 1 juli Expositie kindertekeningen tekenclub 't Alte Uus. Delta Hotel. Tijdens openings tijden van het hotel. Tot en met 2 juli Expositie van beelden en schilderijen van Ineke Bakker, Hedi Bogaers, Rens van Bergen, Stijn Eijsbroek, Miep de Goede ren, Arjen de Jonge, Chris Keulemans, Harry Koster, Joost Teeuwes, Henk Stap per, Truus Rick en Hetty de Wette in Gale rie Borsboom, Achterweg 7. Telefoon 01115-3032. Open: do, vr, za van 11.00-17.00 uur, vr. 19.00-21.00 uur. Op overige dagen na afspraak. Tot en met 2 juli Expositie van schilderijen van de Roe meense schilder Miha-i Bandac in Galerie Geluk, Zeesterweegje 6 (bij de vuurtoren). Open: 9.00-14.00 uur op werkdagen, 11.00- 16.00 uur op zaterdagen.- Tot en met 15 juli Expositie schilderijen verstandelijk ge handicapten. ABN/AMRO-bank, Haven plein. Tijdens openingstijden van de bank. Van zaterdag 2 tot en met donderdag 21 juli Expositie schilderijen Roelof Roth. Gale rie Noordhavenpoort. Dagelijks behalve op maandag van 13.00 tot 17.00 uur. Van 2 tot en met 23 juli Expositie schilderijen van Elly Mes in de Bewaerschole, Weststraat 18. Deze exposi tie wordt op zaterdg 2 juli om 15.00 uur ge opend door wethouder G. J. W. van der Salm. Tot eind augustus Expositie van potloodtekeningen en olie verfschilderijen door Bep Kodde, Marian Feitsma en Jitske van der Linden. In Blauwe Keet tijdens openingsuren restau rant. Tot en met 22 oktober Foto-expositie van Watersnoodramp en herstel in Brouwershaven en omgeving, met kindertekeningen. 'Weggegooid en Weergevonden', voorwerpen uit de Brouw- se bodem. Maandag t/m zaterdag 9.00- 12.00 en 13.15-16.15 uur. Museum De Ve2s- gulde Garnaal. Markt 5 (boven VVV). Tot en met 31 oktober Expositie Zierikzees zilver. Schutterszaal Stadhuismuseum. Van maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17100 uur. Tot en met november Expositie Schildersclub Perspectief. Ho tel 't Tweespan. BURGH-HAAMSTEDE - Van zaterdag 2 tot en met zaterdag 23 juli wordt in De Bewaerschole in Burgh- Haamstede werk geëxposeerd van Elly Mes uit Haamstede. Haar jongste werk staat centraal tijdens de ex positie, maar is er ook ouder werk van de kunstenares te zien. Tentoongesteld worden ongeveer 40 werken. Schilderes Elly Mes voor het schilderij De Eerste Steen. (Foto: Marijke Folkertsma). Mevrouw Mes schildert, zo zegt ze zelf, al haar hele leven. ,,Ik heb altijd heel graag gete kend", aldus mevrouw Mes. ,,En ik ben later als hobby schilderles gaan volgen". Haar opleiding tot beeldend kunste nares kreeg mevrouw Mes van 1954 tot 1960 van de kunstschil ders G. van Zwieten en F. Boers. Na haar huwelijk in 1956 ontdekte mevrouw Mes bij zichzelf dat het huishouden voor haar niet - zoals zij het zelf uitdrukt - levensvullend was. Mevrouw Mes stortte zich op de studie en niet veel later be gon zij als docente boekhouden op een MEAO. Later haalde ze ook haar akte Handelsweten schappen. In 1986 zette ze een streep onder haar werk als do cente. ,,En toen kwam de be hoefte aan schilderen weer naar boven. In 1989 ben ik full time begonnen met schilderen en ben ik ook weer lessen gaan volgen", aldus mevrouw Mes. Elk jaar gaat zij tien dagen naar Duitsland om daar mee te doen aan eèn workshop. ,,Dat betekent voor mij een enorme injectie. Dat is voor mij een ar tistiek bad". Deze zomer gaat mevrouw Mes ook naar de In ternationale Sommer Acade mie in Salzburg. Aanvankelijk werkte mevrouw Mes vooral in aquarel. „Later ben ik' overgegaan op dekken de verf en tegelijkertijd is mijn werk ook meer abstract gewor den", aldus mevrouw Mes. Zij tekent daar meteen bij aan dat het meer gaat om abstraheren van herkenbare vormen dan om volledig abstract werk. ,,Ik werk graag aan de hand van thema's. Ik ben eerst begonnen met stemmingen: een weerbe richt, een zonsondergang. La ter ben ik me bezig gaan hou den met de elementen: water, lucht, vuur en aarde". Mevrouw Mes is niet het type kunstenares dat met de schil dersezel de vrije natuur in trekt. ,,Ik denk altijd, dat kan ook met een fototoestel", aldus mevrouw Mes. Zij begint haar dag met een ochtendwande ling. Daarna 'drinkt zij koffie met haar echtgenoot en daarna vertrekt zij naar haar atelier aan het Duinwegje. „Een schil derij begint voor mij altijd met Resultaten moeilijk meetbaar BURGH-HAAMSTEDE - Schouwen-Duiveland, en met name Westerschouwen, is blijkbaar niet zo ge schikt voor bedrijfsvestiging, concludeerden de commissieleden van algemene en bestuurlijke zaken van Westerschouwen afgelopen dinsdag tijdens een vergadering. Onderwerp van gesprek deze middag was onder meer het evaluatierapport van het twee jaar geleden opgerichte Bureau Bedrijfscontact. De heer drs. K. B. van den Berg, functionaris van het bureau, was aanwezig om het rapport toe te lichten. t.. -i it j aanrijding -g "1 1 kij een aanrijding op de krui- ZIERIKZEE - De gemeente Zierikzee verleent geen vergunning voor het plaat sen van een zogenaamde 'skybeam' op het dakterras van discotheek Vanity in de stad. In een ontwerp-beschikking stelt het college van burgemeester en wet houders onder meer dat een dergelijk laserlicht storend is voor de omwonenden en hinderlijk voor het lucht- en scheepvaartverkeer. Eigenaar van Vanity, T. van Rees, zegt bezwaar aan te zullen tekenen tegen de beslissing van de gemeente. Op dezelfde manier werd eer der in commissievergaderin gen in de gemeenten Zierikzee, Duiveland, Bruinisse over de resultaten van het bureau ge discussieerd. Moeilijk meet baar zijn de resultaten vond men. De uitwerking van cam pagnes, reclame en promotie is niet direct zichtbaar. Kritiek hadden de commissie leden over de concrete resulta ten van het bureau. Vier bedrij ven hebben zich door bemidde ling van Bedrijfscontact op Schouwen-Duiveland geves tigd: Een pr-bureau, een kwe ker, een caravanbouwer en een fotograaf. Van den Berg vindt het jammer dat in Wester schouwen, maar ook in de an dere gemeenten waar eenzelfde overleg heeft plaatsgevonden, zo veel nadruk op de acquisitie wordt gelegd. Van den Berg: „Concreet is het resultaat misschien matig, maar ik vind dat je dan uit het oog verliest waarvoor het bu reau Bedrijfscontact in princi pe is opgericht. Het was een re gionaal initiatief om de stij gende werkloosheid aan te pakken. Statutair is het doel van de stichting de verbetering van de regionale produk- tiestructuur, het produktiemi- lieu en de structuur van de ar beidsmarkt. Acquisitie is maar een klein onderdeel van mijn taak." Niettemin vroegen de commis- sieleden zich af wat nu con creet voor hun gemeente het rendement is. Met andere woorden: wat krijgt de ge meente Westerschouwen terug voor het geld dat erin gestoken wordt. CDA-voorzitter A. J. Padmos toonde zich vol lof over het duidelijke en leesbare evaluatierapport: „Ik vind dat we het regionaal moeten bekij ken. Als bedrijven kiezen voor Schouwen-Duiveland zullen ze in eerste instantie naar de cen trumgemeente Zierikzee trek ken. Maar als het in Zierikzee regent drupt het ook in Wester schouwen." Echter, over de kosten heeft Padmos de nodige twijfels. Padmos: „Als de subsidies wegvallen (de Provincie heeft een startsubsidie gegeven van 200.000 gulden en draagt per jaar samen met het RBA 120.000 gulden bij. De gemeen ten 2,94 gulden per inwoner) zullen de kosten per inwoner rond de zeven gulden komen. Als een aantal gemeenten niet meer mee wil doen wordt dit nog meer, Mijns inziens hebben we zo'n bureau niet nodig om dat er bestaande instanties zijn, zoals onder meer de Ka mer van Koophandel die in fei te dit werk zou kunnen uitvoe ren. Bovendien wordt het gat in de markt meestal door de ondernemers zelf gevonden." Denktank Van den Berg reageerde hierop door te zeggen dat je juist daar om beleid moet maken. Van den Berg: „Dat moet je nu juist stimuleren. Als u mij ontlast van andere taken zal ik me he lemaal op de acquisitie stor ten. Maar ik denk echter dat het van het grootste belang is dat er een beleid gevoerd wordt." „Hier hebben we toerisme, maar hoe is dat over een paar jaar? We moeten inventarise ren, ervaringen en kennis bun delen, en de procedures die no dig zijn om een bedrijf te star ten verbeteren. Ook moeten we als gemeenten onderling beter op elkaar inspelen. Nu blijkt soms dat er met informatie die op een gemeentehuis opge vraagd wordt niks gedaan wordt. En daarbij komt dan het promoten van Zeeland Noord als vestigingsplaats voor bedrijven." „Een Kamer van Koophandel doet niet aan promotie. Ook moeten we rekening houden met het feit dat functionaris sen uit andere regio's naar onze bedrijven toestappen om ze over te halen zich te vestigen in hun regio. Concurrentie dus." Om een visie op het toekomsti ge beleid te ontwikkelen heeft de Stichting een zogenaamde denktank opgestart. Hiervoor zijn twintig mensen benaderd met verschillende achtergron den. De resultaten van deze sessies worden door Bedrijfs contact uitgewerkt, waarna een nieuwe sessie zal volgen. VVD-voorzitter C. A. Hoorweg toonde zich geïnteresseerd in de resultaten van deze brainstormsessies. Hoorweg: „Ik weet uit ervaring dat men zich vergist in die laatste 40 a 50 kilometer hier naar toe." Er werden verder geen concrete uitspraken gedaan. Op 21 juli zal het evaluatierapport tij dens een commissievergade ring worden besproken in Mid- denschouwen. De datum voor Brouwershaven is nog niet be kend. ZIERIKZEE - In twee winkels in Zierikzee werd donderdag winkeldiefstal geconstateerd met een totale waarde van 1650 gulden. Een 50-jarige inwoonster van Bruinisse deed aangifte van diefstal van een doos met kle ding uit een winkel in Zierik zee. In een onbewaakt ogenblik werd de doos weggenomen. De kleding vertegenwoordigt een waarde van ongeveer 1200 gul den. Uit een andere winkel werd een porseleinen beeldje gestolen ter waarde van 450 gulden. Het beeldje stelt een muzikant voor met een basgi taar. Een 29-jarige inwoner van Zierikzee deed aangifte van de ze diefstal. Van Rees beraadt zich momen teel over de vraag of hij al dan niet grond heeft om een scha devergoeding te eisen van 30 procent van de omzet vanaf 14 juni, want op die datum viel het besluit tot weigering van de vergunning, tot het moment dat de skybeam geplaatst mag worden. Hij wil de skybeam graag op het dak van de discotheek plaatsen om mensen te trek ken. „Kijk, in Renesse komen toch wel genoeg bezoekers. Hier weet echter geen toerist je te vinden, 'en ik heb ze toch echt nodig om de zaak te laten draaien", zegt Van Rees. Om bij de gemeente vaart achter de procedure omtrent zijn laser licht te zetten, de zaak loopt in principe al vanaf april 1993, plaatste Van Rees in het week end van 10- en 11 juni zonder vergunning een skybeam op het dak van Vanity. Hij moest deze op last van de gemeente trouwens wel meteen weer ver wijderen. „Maar het resultaat is dat ik nu binnen twee weken een reactie heb gehad", aldus Van Rees. Over die reactie is Van Rees he lemaal niet te spreken: „Ik vind het belachelijk dat die vergunning niet wordt ver leend. Ik doe hier m'n best om alles goed te laten verlopen, het aantal klachten van omwo nenden is bijvoorbeeld behoor lijk minder dan onder de vori ge eigenaren, en dan krijg ik van de gemeente een trap in de rug. Dat is dan je dank." Het college meent dat de sky beam die tot op een afstand van zes kilometer te zien is, voor de omwonenden van de discotheek ernstige lichthin der zal veroorzaken. Van Rees zegt dit kolder te vinden. „Als de skybeam voor altijd ge plaatst zou worden, komt hij op een hoger punt te staan dan in het weekend van 10 en 11 ju ni. De omwonenden hebben dan echt geen last van lichtuit- straling. Verder vreest het college dat het nachtelijk landschap en stadsbeeld door de sterke licht bundels worden aangetast en het monumentale karakter van Zierikzee de skybeam niet kan verdragen. „In heel Nederland staan skybeams en deze tasten het landschap ook niet aan, waarom hier dan wel", vraagt Van Rees zich af. Hij vindt dit argument dan ook ongegrond. Hinderlijk Ook ongegrond noemt Van Rees de argumenten van het college dat het laserlicht hin derlijk voor het lucht- en scheepvaartverkeer zou zijn en het autoverkeer, in het speciaal op de rotonde bij Zierikzee, er door zou worden afgeleid. „Bij de Rijksluchtvaartdienst is me verteld dat de skybeam hele maal niet hinderlijk is voor het luchtverkeer", zegt hij. Van Rees vertelt dat hij overigens net in het vakblad Disco Dan cing heeft gelezen dat een disco geen vergunning hoeft aan te vragen voor een laserbundel op het dak. Tenminste, zo stelt een woordvoerder van de Rijks luchtvaartdienst in het blad. De eigenaar van Vanity zegt wat deze informatie betreft, verhaal te zullen gaan halen bij de gemeente Zierikzee. Wegverkeer Over mogelijke hinder voor het scheepvaartverkeer zegt Van Rees dat schepen op de Oosterschelde niet op lichten varen die hoog in de lucht schijnen. Ook bestrijdt hij dat het laserlicht gevaarlijk is voor het wegverkeer: „Als dat nou echt zo is, dan zouden er in de rest van Nederland toch ook geen skybeams staan." Bezwaar Van Rees zegt beslist bezwaar aan te zullen tekenen tegen de ontwerp-beschikking van het college. Mocht het definitieve besluit dat over maximaal twee maanden zal vallen, slecht voor hem uitpakken, dan is hij van plan om de zaak voor te leggen bij de Raad van State. BROUWERSHAVEN - Uit de jachthaven van Den Osse werd donderdag een bootje met bui tenboordmotor gestolen. De eigenaar van het bootje, een 62-jarige inwoner van Den Haag deed aangifte van de diefstal. De waarde van de boot met toebehoren bedraagt ongeveer 4500 gulden. TECHNISCH INSTALLATIEBURO VERKOOP EN REPARATIE Een 25-jarige inwoner van Etten-Leur zou - komende uit de Scheldestraat - volgens de politie geen voorrang hebben verleend aan de voor hem van rechts komende 85-jarige inwo ner vai* Zierikzee. Bij de aan rijding die volgde raakten bei de auto's beschadigd. BRUINISSE/ZIERIKZEE Onder het viaduct van de Gre- velingendam kwam donder dag een 16-jarige bromfietser ten val. Het slachtoffer werd met een ambulance afgevoerd naar het ziekenhuis in Dirks- land. Het slachtoffer is afkomstig uit Oude-Tonge. De aard van zijn verwondingen is niet be kend. In Zierikzee vond don derdag een kop/staartaanrij- ding plaats op de N59. Een 24- jarige inwoner van Zwijn- drecht reed achterop een 57- jarige inwoner uit Dokkum die plotseling remde. De schade die ontstond was gering. DEN HAAG - Exploitanten van kansspelautomaten zijn vanaf 5 mei 1994 minder btw ver schuldigd. Dat is het gevolg van een uitspraak van het Hof van Justitie van de Europese Unie. Een Duitse exploitant heeft de berekeningsmaatstaf voor de aanslag met succes aangevochten. Nieuwerkerk 01114-1368 UNAstraat 10 Brouwershaven 01119-1634 Noorddijkstraat 8 Zierikzee 01110-13348 St. Domusstraat 79 Advertentie 4 A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5