Weet je waar de wind vandaan komt? Deltaweek teert op succes uit verleden Programma Deltaweek deltaweek Jeugdinstructie bij watersportvereniging Zierikzee DONDERDAG 30 JUN11994 NR 25588 Tekst Kees Verkerke Foto Joop van Houdt Vormgeving Kees van de Wetering ZIERIKZEE - Het is za terdagmorgen negen uur. Een lekkere tem peratuur, windkracht vier, vrolijke kinderen en lachende zeilinstruc- teurs. De laatste lesdag voor de schoolvakantie bij de keersluis van de Nieuwe Haven in Zie rikzee. Tien jongens en meisjes, getooid in zwemvesten, tuigen de Optimist met mast en zeil op. Het windvlag getje mag niet worden vergeten, het roer wordt bevestigd en dan is het wachten op het sein van de beide in structeurs Ben Botter- weg en Henk Mulder voordat het touw los gegooid wordt. „Je merkt wel dat we de kin deren alles zelf laten doen. Hierdoor gaat het niet altijd even netjes, maar dit hoort bij de zeilles", vertelt Henk Mulder. Samen met Botter- weg geeft hij vanuit Water sportvereniging Zierikzee al jaren zeilles aan kinderen in de Optimist. Op het eerste oog een enthousiaste groep leerlingen die vervolgens ook nog eens de hulp krijgen van oud-leerlingen zoals Robin en Justin. „Ik was zeven jaar toen ik mijn eerste les kreeg hier bij de steiger. Ik woon zelf in Vrijdag 1 juli Krammersluis - Zierikzee. Start 12.30 uur. Zaterdag 2 juli Zeelandwedstrijd 1 Start 10.00 uur bij het westelijk havenhoofd Zierikzee. Zondag 3 juli Zeelandwedstrijd 2. Start 10.00 uur bij het westelijk havenhoofd Zierikzee. Maandag 4 juli Onrustrace. Start 10.00 uur bij het westelijk havenhoofd Zierikzee. Dinsdag 5 juli Zierikzee - Sint Annaland. Start 10.00 uur Keeten A Mastgat. Woensdag 6 juli Sint Annaland - Wolphaartsdijk. Start 10.00 uur Keeten bij de rode ton Kt 26. Donderdag 7 juli Wolphaartsdijk - Yerseke. Start 10.00 uur rode ton 012 Oosterschelde. Vrijdag 8 juli Veronicarace start 9.10 uur buitenzijde Roompotsluis. Roompotrace start 9.10 uur binnenzijde Roompotsluis. Zeelandbrugrace start om 9.10 uur Roompotsluis. Vuilbaardrace start 13.10 uur Colijnsplaat. Zaterdag 9 juli Zaterdagwedstrijd vanuit Colijnsplaat. Start om 10.00 uur. Rotterdam, maar mijn ou ders liggen met de boot in Zierikzee. Ik vind het nog steeds leuk om te kunnen helpen", vertelt Justin (15) die behendig de Optimist met Bouwdewijn aan boord .manoevreert,langs de plezier-, jachten en grote zeilboten die de haven van Zierikzee ver laten. Botterweg en Mulder stralen alle rust uit op het einde van de jachtensteiger, vlakbij de keersluis. Beide instructeurs starten in april met de zeil- lessen en met een stop in de zomer-schoolvakantie wordt er ook nog in augustus en september les gegeven. In september is er een zeil kamp aan het Veerse Meer, de klapper van het seizoen. Daar wordt examen gedaan en bovendien het zeilseizoen afgesloten. Vanaf acht jaar mag je deel nemen aan de zeilles. Een boot kopen is niet direct noodzakelijk. „Het eerste jaar mogen ze zonder boot komen. Het tweede jaar moe ten ze er één kopen. Een tweedehands boot heb je, al voor achthonderd gulden. Het is de bedoeling dat we de kinderen speelsgewijs leren met de boot om te gaan", aldus Botterweg. „Ja, je kan tegenwoordig drie diploma's halen. Je moet de boot op kunnen tuigen. Met redelijke wind kunnen laveren. Aanleggen aan de steiger. Zelfs het om slaan beoefen wij met de kin deren. Het is belangrijk dat je je in die situatie kan red den", vult Mulder aan. Het is de instructeurs er de laatste jaren niet gemakke lijker op gemaakt. In de vrij smalle Nieuwe Haven is het zaterdagmorgen een drukte van belang. Een grote bin- nenvaarder komt de haven binnen, zeilboten van De Zeeuwse Stromen verlaten de haven en bovendien zijn er talloze plezierjachten die de Oosterschelde willen op zoeken. Even wordt er groot alarm geslagen als de passa giersboot van Den Breejen de haven binnen komt varen. Met twee reddingsboten wor den alle Optimisten naar de kant gehaald, om ongeluk ken te voorkomen. „Bij deze groep zitten een hoop eerstejaars leerlingen. De een leert het sneller als de ander. Wij willen bij dit soort situaties geen risico's nemen. Het probleem van die grote boten is de laatste jaren toegenomen. Toen wij dertien jaar geleden met deze zeilinstructie startten waren er niet zoveel boten. Wat dat betreft is het in ons nadeel. Toch is het ook een leerpro ces. De kinderen leren snel ler met dit gevaar om te gaan", aldus Botterweg (25). Intussen is het weer rustig geworden op het water. Jean- Paul krijgt extra instructie. Zijn vader bouwde de Opti mist zelf. De lichtbruine hou ten boot valt op'tussen de witte polyester bootjes. Al- wien heeft moeite om tegen de wind in te varen. het. lave ren lukt nog niet zo goed. Botterweg neemt er even de tijd voor om het vrij lange meisje extra instructie te geven. „Weet je nu waar de wind vandaan komt pro beer Botterweg zijn pupil te testen. Uitvoerig overleg vindt plaats en Alwien lijkt het door te hebben. Nog geen vijf minuten later zit ze met de Optimist vast aan de Zee dijk. „Volgens mij heeft ze nu te letterlijk alle instruc ties opgevolgd", lacht Ben Botterweg. Er is duidelijk plezier aanwe zig. Niet alleen de kinderen genieten, maar ook de in structeurs. „Het moet echt met plezier gaan. Wij offeren onze vrije tijd op en de kin deren moeten speelsgewijs het gevoel van de boot krij gen", aldus Mulder die een compliment geeft aan Alex. Boudewijn is zo- juist met een verontwaardigd gezicht de steiger opgestapt. „Wat is er Boudewijn vraagt Mul der aan zijn pupil. „Het gaat niet lekker", antwoordt Bou dewijn. „Kom jongen, stap weer in de boot." „Nee, ik wil even niet." „Kijk, je kan zien dat Éoudewijn even bang was. Het is nu onze taak om die angst te over winnen", laat Mulder weten. Justin ontfermt zich over Boudewijn. Samen stappen ze in de Optimist en al snel wordt het verontwaardigd gezicht een lachend gezicht. „Vroeger was het zo dat kin deren op zeilles kwamen omdat hun ouders ook een zeilboot hadden. Daar is nu geen sprake meer van. De meeste kinderen willen op deze manier met zeilen in aanraking komen. Zij bren gen ook weer vriendjes mee en zo langzamerhand groeit de groep. Velen gaan ook op zeilkamp. Dan is zo'n zeilin structie mooi meegenomen", vertelt Botterweg die al ruim negen jaar betrokken is bij de zeilschool. Sneller dan iedereen had ver wacht zijn de twee uren voor bij. Alle kinderen moeten de Optimist weer aftuigen. Alex klaagt over zijn rug. Hij zou een botsing hebben gehad met een andere Optimist. Zin om zijn boot af te tuigen had hij niet. „Kom Alex, je boot aftuigen. Het is elke week hetzelfde", krijgt hij te horen. Boudewijn was duide lijk de pechvogel. Bij het uit stappen raakt hij te water. Ondanks dat de zeilen droog bleven, behaalde Boudewijn een nat pak. Hij kon er om lachen. Het was toch een heerlijke morgen in het water. osterscheldewedstrijden ZIERIKZEE - Vanaf vrijdag 1 juli zal wat regelmatiger de Zee- landbrug open gaan om de tientallen boten te laten passe ren. Auto's moeten wat meer geduld op brengen, maar ook de havenmeester in Zie rikzee moet een stap je harder lopen. De 24e Deltaweek staat op het program ma. Honderdvijftig boten hebben zich aangemeld en zullen opnieuw voor spekta kel zorgen op de Oos terschelde. Het succes van de Delta week is al jaren bekend. Eén van de grootste zeile- venementen in Nederland. De deelname lijkt momen teel wat terug te lopen. In het verleden waren er tweehonderd deelnemers. „We moeten ook deze keer constateren dat de aanmel ding laat op gang komt. Dat wil niet zeggen dat we onvoldoende deelnemers krijgen. Met honderdvijftig boten blijft het nog een groot evenement", vertelt Henk Botterweg die na mens Watersportvereniging Zierikzee in het organisa tiecomité zit. Een routineklus voor de uniek samenwerkende wa tersportverenigingen WSV Wolphaartsdijk. WV Sint Annaland, WV Noord Beve land, WV Willemstad, WV Yerseke, Koninklijke Roei en Zeilvereniging De Maas en WV Zierikzee. De 24e editie staat voor de deur. Vanzelfsprekend moet het volgend jaar een knaller worden als de 25e uitvoe ring wordt gehouden. Zierikzee neemt een be langrijke plaats in tijdens de Deltaweek. Het spekta kel zal vier dagen vanuit Zierikzee plaats vinden (vrijdag 1 juli tot en met maandag 4 juli). De haven van Zierikzee zal zowel bol staan van de activiteiten als het kijkspel naar de vele jachten en platbo dems, maar ook op 't Luit je in Zierikzee kan het ge zellig druk worden doordat horecagelegenheden op de Nieuwe Haven een muzi kaal programma presente ren in de avonduren. Henk Botterweg (Zierik zee), Adrie Vreeke (Middel burg), Guido Moes (henge- lo) en Maarten Velthoen (Bergen op Zoom) zijn per manente leden van de pro testcommissie. „Wij zijn dagelijks aanwezig. Maar vooral in de avonduren krijgen wij ons werk te doen. In Zierikzee staat een busje waar de rekenkamer is gevestigd, van daaruit komen de uitslagen, maar ook worden daar protesten ingediend als een deelne mer denkt dat hij bena deeld is", vertelt Botter weg. Zeiljachten en platbodems vanuit heel Nederland weten de Deltaweek te vin den. Het blijft een natio naal gebeuren waarbij zel den een buitenlandse jacht zich aanmeldt. „Vooral in België is het moeilijk. Zij hanteren een andere handi capberekening dan wij. Daar ligt volgens ons het probleem." Botterweg heeft hoofdzakelijk een coördinerende rol binnen de Deltaweek. De wedstrijddag, er wordt negen dagen gevaren, ligt bij de organiserende water sportvereniging vanwaar uit gestart wordt. De Deltaweek is een cate gorie B-evenement en is uitgeschreven voor jachten in de klassen IMS, NKK en Ronde en Platbodemjach- ten A, B en C. De jachten moeten voorzien zijn van een geldige meetbrief. De eerste wedstrijd vindt plaats op vrijdag 1 juli. Voor alle klassen staat Krammersluis naar Zierik zee op het programma. Het startsein wordt gegeven om 10.00 uur. In de avonduren zal de Nieuwe' Haven vollo pen met de deelnemende jachten. Ook vanuit Schou- wen-Duiveland neemt weer een aantaljachten deel. De Tarka met als vaste be manning Kees Kort en dochter Marleen uit Zierik zee was vorig jaar succes vol in de NKK 6-10 klasse. Naast de vele prijzen won hij opnieuw de Scheldebel- wisselprijs. In verschillende klassen hebben ingeschreven: Soe- ticheyt met captain Aad de Ruiter, Anne Mazurka met captain Evert van der Zande, Kopje Kleiner met captain Hans de Waal, Heer Lyke me Jan-Kees in 't met captain Van Aquila met captain hof, Maverick met capta Gé de Jong, Zeeleeuw captain Martijn Smit, Peter met captain Pete on, Schrijverke met c tain Smit, Olive met c tain Rudulf Kwitsho Ben Botterweg uit zee vaart mee met Swing uit Goes m captain Henk Zan

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 9