Diamanten bruiloft in Duinoord 'Turbulente tijden bestuurders' HOEVE DE TERP Schindlers List in de Concertzaal dit biedt de beeldbuis lmnieuws Echtpaar Steur-Viergever 60 jaar getrouwd Woningbouwvereniging Schouwen-Duiveland Expositie Middeleeuwse beelden in Vlissingen 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Het kostte wat moeite om het diamanten echtpaar zover te krijgen dat ze van hun kamer in verzorgingshuis Duinoord in Burgh- Haamstede naar beneden kwamen om feest te vieren. Maar eenmaal in de recreatiezaal neergestreken liet het bruidspaar zich alle aandacht met plezier aanleunen. De 88-jarige Suzanne Viergever en de, eveneens, 88-jarige Johannes Marinus Steur kennen elkaar al vanaf de lagere school in Renesse. De heer Steur is hier geboren en getogen. Zijn echtgenote verhuisde als kind van haar geboorte plaats Haamstede naar Renesse. Alhoewel ze elkaar allang kenden sloeg de vonk pas over, op achttienjarige leeftijd, tijdens het Strao. Tien jaar hebben ze verkering gehad. Mevrouw Steur-Viergever: ,,Ik was de jongste thuis op de boerderij, ik hielp met melken en het huishouden. De anderen waren al de deur uit dus ik dacht dat ze me niet konden missen." Eén broer van de bruid leeft nog en woont in Haamstede. Nog maar krap een jaar woont het echtpaar in Duinoord. Tot die tijd leefden ze nog zelfstandig op hun boer derij aan de Hogezoom 137. Mevrouw Viergever: Daarvoor woonden we op de Prinsenhoeve in Renesse. Ik had altijd veel plezier in het melken van de koeien en het langs de deuren gaan om de melk te verkopen. Mijn man runde de boerderij samen met zijn broer. Ze werkten ook veel met paarden op het land. Het echtpaar Steur heeft één dochter, die woont in Groningen, en twee kleinkinderen. Achterkleinkinderen zit er volgens de bruid voorlopig niet in; beiden zijn nog niet getrouwd. (Foto: Marijke Folkertsma). BRXJINISSE - De Christelijke Woningbouwvereniging- Schouwen-Duiveland staat bol van arbeidsintensie ve ontwikkelingen en activiteiten. Een en ander vereist enorm veel van de bestuurders die het werk tenslot te allemaal in hun vrije tijd moeten uitvoeren. „Onze vereniging maakt turbulente tijden mee", verzuchtte voorzitter B. de Groot afgelopen dinsdag op de ledenvergadering in het dorpshuis van Bruinisse. Dat de Bruse voorzitter zijn zorg over de arbeidsintensivi teit ventileerde kwam niet zo maar uit de lucht vallen. Voor het runnen van een zelfstandig opererende woningbouwver eniging komt heel wat om de hoek kijken. Het bestuur wordt momenteel nagenqeg volledig beheerst door de ge wijzigde regelgeving en de ver dergaande samenwerking met andere woningcorporaties in Zeeland. De opstelling van nieuwe statuten, de Raad van Commissarissen en de uitbrei ding van het bestuur staan daar onlosmakelijk mee in ver band. Een bijkomend pro bleem is verder dat twee leden het bestuur zullen verlaten zo dra anderen zijn gevonden die de 'verenigingskar' willen voorttrekken. Achilleshiel Het toewijzen van woningen aan de sociaal zwakkeren en kansarmen vergt de laatste tijd bijzonder veel aandacht. De verdergaande openheid, het te rugdringen van de huursubsi die-uitgaven en meer medewer king bij de huisvesting van personen van elders (zonder ar beidsinkomen) zijn tevens ac tuele zaken die ruime aandacht vragen. Ook het verstrekken van woningen aan vluchtelin gen neemt daar volgens De Groot een bijzondere plaats bij in. Uit de woorden van de Bruse voorzitter werd overigens dui delijk dat de contacten tussen het ministerie van justitie en de Christelijke Woningbouw vereniging niet altijd van een leien dakje verlopen. „Tot tweemaal toe boden wij een tweede woning aan maar moes ten tot onze verbijstering ho ren dat er op voorhand geen kandidaten voor waren. Het klopt niet helemaal met de or ganisatie op het ministerie van justitie zeggen ze. We hebben daarbij het standpunt ingeno men dat we best bereid zijn ons steentje bij te dragen maar niet bereid zijn zomaar woningen leeg te houden zonder dat het huurverlies vergoed wordt", verklaarde de Bruse voorzitter. Naast al deze problemen gaan de overige lopende activiteiten en transacties uiteraard onver minderd voort. Onlangs kwa men tien ouderengeschikte wo ningen aan de Haverstraat in Bruinisse gereed. De volgende stap voor de woningbouwver eniging is het groot onderhoud van 20 woningen aan de Acacia laan, de Weststraat en de Van Hertsbekestraat voor een be drag van plusminus 300.000 gulden. Het feit dat van deze twintig huurders slechts negen huurders aan de uitnodiging voor het recentelijk gehouden bewonersoverleg gehoor gaven betekende voor de bestuursle den een flinke teleurstelling. De Groot: „Zoiets werkt erg demotiverend op de bestuurs leden die het allemaal in hun vrije tijd en voor, zeg maar niks, doen". Andere zorgen waarmee het bestuur heeft te kampen is de huisvesting voor het admini stratieve apparaat. Volgens De Groot lukt dat tot op heden niet erg vlot. Bovendien komt daar bij dat administrateur J. Landman het bestuur na drie jaar gaat verlaten. Een nieuw punt van zorg betreft de invul ling van deze vacature. „Een goede administratie is de achil leshiel van een kleine vereni ging en zonder grote deskun digheid zal het niet gaan", meende de voorzitter. Als gevolg van de uitbreiding van de werkzaamheden wor den verwoede pogingen onder nomen om het zes-koppige be stuur uit te breiden. Tijdens de vergadering werd de heer M. van Zetten bij acclamatie geko zen. De aftredende en niet her kiesbare penningmeester K. Brouwer blijft voorlopig ad- interim aan tot voor hem een opvolger is gevonden. Als nieu we vertegenwoordiger in de be wonersraad heette de voorzit ter mevrouw M. Knop-Jansen welkom. Tot lid van de Raad van Commissarissen werden de heren L. J. van den Bos, L. Ottens en C. W. Giljam be noemd. Na de pauze vertoonde Cees Hoogerwerf een film over de viering van het 525-jarig be staan van het mosseldorp. 'Dirk Jan geeft tot op heden nog wei nig om meisjes. Dit vriendinnetje van Han? Hij probeerde volgens mij een tè gunstige indruk op Jopie te maken'. Dirk schiet in de lach. 'Zo helemaal zijn aard! Ga daar nu alsjeblieft ook al niet wat achter zoeken. Een meisje dat iets in onze H^n ziet, dat zelf ook ver der wil studeren, zal nooit wat voor Dirk Jan zijn Ik denk nog eerder en dat had Han beter zoveel maanden geleden kunnen bedenken dat hij zich de eerstkomende jaren nog liever niet wil binden. Alleen Jannie we ten doe ik het absoluut niet. Ook dit zal Han ons wie weet pas toevertrou wen, als hij zijn diploma in zijn zak heeft.' Jannie schudt langzaam haar hoofd. 'Zo iets kan ik me van Han nu net niet niet voorstellen. Hij, die in alles altijd zo secuur te werk gaat'. Dirk kranbt zich eens door zijn dik, krullend haar. 'Wie weet is het achteraf bekeken nog wel goed dat die twee el kaar eens flink in de haren zijn gevlo gen! Zo iets lucht op! Het heeft beiden misschien tot wat voiwassener mensen gemaakt, die elkaar op hun werkelijke waarde zullen weten te schatten. Die volwassenheid zou er bij Han best eens de reden van kunnen zijn dat hij kort weg een einde aan die schoolverliefd- heid heeft gemaakt. Wat mij aangaat: ik kan er niet zo zwaar aan tillen. Een aardig kind, dat zeker! Maar ik zie voor Han in de toekomst toch nog lie ver een vrouw die een beetje naar de mijne aardt. Aan wie je een stevig hou vast hebt, zowel letterlijk als figuur lijk.' 'Wij hoeven onze aanstaande schoon dochters gelukkig niet iiit te zoeken, Dirk. Dat is een ding dat vaststaat. Trouwens? Heb jij indertijd je vader bijgehaald, toen je mij voor de eerste keer ontmoette?' Zijn gezicht staat nu helemaal ont spannen. 'Ik keek wel uit! Ik wist trou wens toen al dat mijn keus de goede was geweest. Net zoals ik dat jaren la ter bij het kopen van een goeie koe of renpaard altijd heb aangevoeld. Nooit ben ik overijld te werk gegaan. Ik heb wel durven toehappen, als ik ervan overtuigd was dat mijn keus de enig goede was'. Jannie Voelt in zijn woorden het gevoel van saamhorigheid dat ook Han aan hoeve De Tbrp bindt. 'We moeten er voorlopig het beste maar van hopen, Dirk. Onze jongens komen tenslotte uit hetzelfde nest. Een goed nest, zoals mijn moeder altijd beweert'. 'En of! Zeg Jannie? Als het nu eens zo is dat onze jongens het eens en voor Deel zes: De vrouwen van De Terp Door MIEN VAN 'T SANT 150 al hebben uitgevochten, dan zie ik toch weer een oplossing voor ons bedrijf. Beiden mogen de richting volgen die ze het liefst uit willen. Voorlopig zullen hun wegen totaal uiteenlopen. Ik ge loof stellig dat dat alleen maar goed is. De een zal de ander niet in de wielen kunnen rijden. En èls wij zo sterk en gezond mogen blijven, hebben we nog heel wat jaren voor de boeg'. Jannie moet lachen, of ze wil of niet. "Ibe jong! Zeg maar liever waar je heen wilt'. 'Snap je er echt nog niets van?' 'Ik niet, nee. Je weet wel: ik denk nu eenmaal niet zo graag zover vooruit. We zijn daarmee zelf ook alweer zo'n heel stuk ouder'. 'Maar ik wel. En ik vind het nu niet eens zo'n onmogelijk denkbeeld. Zeg nu zelf!' 'Kom er dan maar mee voor de dag.' 'Oké! Als Han in Wageningen zal zijn afgestudeerd, kan Dirk Jan inmiddels ook al lang zijn diploma van die auto- school hebben. Wie weet de dienst er ook nog wel bij. Op een bedrijf dat, wil het zich handhaven, altijd op de toe komst gericht moet blijven, zal de ma chine dan een nog belangrijker plaats innemen.' (wordt vervolgd) Vrijdag 1 juli NEDERLAND 1 07.00 uur Journaal. 07.07 uur David de Kabouter. 07.33 uur Journaal. 07.36 uur KRO\s Tekenfilmfes tival. 08.00 uur Journaal. 08.07 uur Kissy Fur. 08.28 uur Journaal. 08.31 uur Topscore met Ted de Braak. 09.00 uur Journaal. 09.07 uur Wie van de drie. 09.32 uur Sportspecials. 10.00 uur Total work out. 10.15 uur Buitenechtelijke za ken. 10.40 uur Dynasty. 11.25 uur Veronica reisgids. 11.50 uur Classic cartoons. 12.00 uur Engels voor begin ners, You "re welcome! 12.30 uur Journaal. 12.40 uur Argentinië-Bulgarije. 14.20 uur Griekenland-Nigeria. 16.00 uur Journaal. 16.08 uur De meeste stemmen gelden 16.59 uur Ambulance. 17.27 uur Waku waku. 17.58 uur Nijntje. 18.03 uur KRO's Tekenfilmfes tival. 18.15 uur Sesamstraat. 18.30 uur Flipper. 18.57 uur Teevee Studio. 19.26 uur Markant achterland. 20.00 uur Journaal. 20.26 uur Helden. 21.21 uur Sporen. 22.01 uur Matlock, Amerikaan se advocatenserie. 22.51 uur Pole to pole, reisre portage. 23.40 uur Journaal. NEDERLAND2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.00 uur Levkas man, 6-delige Engelse serie. 17.53 uur De familie Keuze kamp 17.58 uur 2 Vandaag, met om: 18.00 uur Journaal. 18.15 uur Actualiteiten. 18.39 uur Sportjournaal. 18.47 uur Hoogtepunten uit het nieuws gevolgd door het weer. 18.55 uur De Russ Abbot Show. 19.22 uur Tax free. 19.54 uur De leukste thuis. 20.25 uur Blind date. 21.17 uur Chef! 21.53 uur A woman named Jac kie. Amerikaanse minieserie. 23.22 uur Dat willen we even kwijt. 23.32 uur O.C. Stiggs. 01.12 uur Journaal. 01.17 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. NEDERLAND3 08.53 en 17.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.30 uur Villa achterwerk. 18.00 uur Journaal. 18.18 uur Comedy op 3: Een schone heks. 18.43 uur Uitzending politieke partijen: PvdA. 18.50 uur Redemption song. 19.24 uur American summer. 20.20 uur Pump up the volume. 22.00 uur Journaal. 22.15 uur Sportjournaal. 22.30 uur Nova. 23.05 uur WK Journaal. 23.35 uur Jordaens. RTL 4 06.30 uur Hei elei kuck elei. 07.00 uur Nieuws kranten overzicht. 07.07 uur Bob in the bottle 07.30 uur Nieuws kranten- overzicht. 07.37 uur Zasu Pitts Thelma Todds. 08.00 uur Nieuws kranten overzicht. 08.08 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. Herh 08.30 uur Nieuws. 08.35 uur Santa Barbara, Ame rikaanse soapserie. 09.00 uur Nieuws kranten overzicht. 09.10 uur Santa Barbara, Ame rikaanse soapserie (deel 2). 09.30 uur The Simpsons. 09.55 uur Rescue 911. 10.50 uur Showtime shop. 10.55 uur As the world turns 11.40 uur Studs. 12.05 uurTelekids. 13.00 uur Love boat 13.50 uur Gezond en wel. 14.20 uur Showtime shop. 14.25 uur As the world turns. Amerikaanse serie. 15.10 uur Rad van fortuin. 15.40 uur Santa Barbara. 16.30 uur The Oprah Winfrey show. 17.20 uur Wie ben ik? 18.00 uur Zes uur nieuws. 18.15 uur Ooggetuige. 18.30 uur Rad van fortuin. 19.00 uur Full house. 19.30 uur Half acht nieuws. 19.50 uur Weer. 20.00 uur The bold the beauti ful, Amerikaanse soap. 20.25 uur The Oprah Winfrey show. 21.15 uur Rescue 911. 22.05 uur Where I live. 22.30 uur Home improvement. 23.00 uur Nieuws en weer. 23.15 uur David Letterman. 00.00 uur Shaft in Africa. Ame rikaanse speelfilm. 01.55 uur Nachtprogramma. RTL 5 12.55 uur RTL Sport: Tennis Wimbledon. 17.50 uur C.O.P.S. 18.15 uur Paradise Beach, Aus tralische serie. 18.40 uur Happy Days, Ameri kaanse serie. 19.10 uur 21 Jump street. 20.00 uur Denktank. 20.30 uur The Look. 21.25 uur RTL weer. 21.30 uur RTL half tien nieuws. 22.00 uur RTL Sport. 22.30 uur Pink Floyd: The wall. 00.10 uur Pretty maids all in a row. 01.45 uur The man who loved cat dancing. 03.50 uur Hei ei lei, kuck elei aktuell. Elk half uur ANP-buIIetin. 07.05 uur Nieuws en actualitei ten met om 07.15 uur het weer in de provincie. 07.32 uur Nieuwsoverzicht. 07.45 uur Overzicht ochtend bladen. 07.50 uur De agenda. 08.08 uur Radio Nieuws Centra le met landelijke en intenna- tionale actualiteiten. 08.32 uur Nieuwsoverzicht. 08.45 uur „Straatrumoer". Straatinterviews. 08.50 uur Agendatip en agenda. 12.05 uur Nieuws en actualitei ten met om 1215 uur het weer in de provincie. 12.32 uur Regionaal nieuws overzicht. 12.35 uur Het fort Zeelandia, programma over de Zeeuwse burger en zijn bestuur. 12.55 uur De agenda. 13.08 uur Radio Nieuws Centra le met landelijke en interna tionale actualiteiten. 16.03 uur Uit, uitgaanstips. 17.05 uur Nieuws en actualitei tenmet om 17.15uurhet weer in de provincie. 17.32 uur Regionaal nieuws overzicht. 17.35 uur Zeeuws Diep, Zeeuw se opinieleiders bespreken de actualiteit. Afkomstig uit Utrechts Catharijneconvent VLISSINGEN - Tot en met 9 oktober 1994 is in het stedelijk museum in Vlissingen een selectie van 26 Middeleeuwse beelden - afkomstig uit Rijksmuseum Het Catharijneconvent in Utrecht - te zien. De expo sitie geeft een indruk van de beelden die aan het eind van de Middeleeuwen in de Noordelijke Neder landen in kerken, kloosters en woonhuizen stonden. De Middeleeuwse beeldhouw kunst is een vrij onbekend on derdeel van de noordneder landse kunstgeschiedenis, om dat er relatief weinig beelden bewaard zijn gebleven. Beeld houwwerk stond in de Middel eeuwen voornamelijk in ker ken en kloosters. Bij de beel denstorm van 1566 en de reli gieuze omwenteling in het laat ste kwart van de zestiende eeuw is veel beeldhouwwerk verloren gegaan. De beelden die bewaard zijn gebleven date ren van omstreeks 1470 of later. De tentoongestelde beelden kunnen in twee categorieën in gedeeld worden: beeldhouw werk dat een onderdeel vorm de van de achterwand van een altaar en losse beelden uit een kerk of klooster. De beelden groepjes vormden vroeger een onderdeel van een gebeeld houwd altaarretabel. De losse beelden zijn oorspronkelijk kerkbeelden geweest, zij ston- Bekroond met zeven Oscars ZIERIKZEE - Vier dagen achter elkaar draait in de Zierikzeese Concertzaal Steven Spielbergs meester werk Schindlers List. De filmvoorstelling begint steeds om 19.30 uur. Schindlers List werd bekroond met zeven Oscars, waaronder een voor beste film en een voor beste regie. den in een nis of tegen een pi laar of muur. Bijna al deze beelden waren oorspronkelijk zorgvuldig be schilderd en vaak ook gedeel telijk verguld. Ook nu nog dra gen veel beeldhouwwerken hiervan sporen, zoals op enkele beelden die op de expositie ge toond worden nog te zien is. Elk beeld is voorzien van ach tergrondinformatie over de af gebeelde gebeurtenis of heili ge. Bij de expositie zijn brochu res verkrijgbaar met informa tie over Middeleeuws beeld houwwerk. In de aangrenzende museumtuin staat het beeld Atlas van Gert-Jan Evenhuis. Hierdoor wordt een dialoog aangegaan tussen middel eeuws en hedendaags beeld houwwerk. Advertentie De Concertzaal te Zierikzee vrijdag 1 jtdi zaterdag 2 jtdi zondag 3 juli maandag 4 juli aanvang 19.30 uur f MKBOO.VO a met;oscars A "n «i-n iTLMm-Ti Schindlers List is het verhaal van Oskar Schindler, bonvi- vant, liefhebber van vrouwen en goede wijn, cognac en feesten en lid van de Nazi- partij. Hij komt op goede voet te staan met de SS-ers die het in Krakau voor het zeggen heb ben. Schindler komt in contact met een Joodse man - Izthak Stern - die hij min of meer dwingt om voor hem te gaan werken. Stern bezorgt Schind ler vervolgens Joods kapitaal waarmee hij een failliete fa briek van emaillewaren kan overnemen. Schindler beschouwt de oorlog als een buitenkansje om einde lijk rijk te kunnen worden. Maar dan ziet hij door toeval de gewelddadige ontruiming van het ghetto en de nietsont ziende wijze waarop de SS daar tekeergaat. Dat brengt langzaam maar zeker een ver andering bij hem teweeg. Schindler besluit steeds meer joden aan te nemen in zijn fa briek, waar ze redelijk be schermd zijn. Als de oorlog op zijn eind loopt weet Schindler door omkoping zijn fabriek naar zijn woonplaats in Tsje- choslowakije over te brengen. Aan het einde van de oorlog is Schindler er dan in geslaagd om het leven te redden van ruim 1100 joden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 4