Pleisterplaats in Oosterland meer dan honderd jaar rustpunt uw mmi QNNIGE PERIODEN.,.MET KANS OP EEN BUI... Wind wordt zichtbaar in korenmolen de Graanhalm SCHOUWEN-DUIVELAND deurloo intermeubel Gevarieerd Zomerprogramma van Westerschouwen Aktief r I— ZOMERKORTING van Duke Kostenbroek TAXATIESfBEHIDDEUNG HAHSEHAHSE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Deurloo ZONDAG MONDRAGON SCHINDLER'S LIST -1 1^ dé krant van schouwen - duiveland! i NIEUWSBODE EXTRA z Ir WOENSDAG 29 JUNI 1994 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE S C H O U W E N - D UIVE L A N D WOONTEXTIEL ZONWERING HAVENPLEIN 3 4301 JD ZIERIKZEE TEL. 01110-15951 FAX. 16378 OOSTERLAND - Gebroederlijk staan ze naast elkaar. De vrachtwagens op het parkeerterrein bij Wegrestaurant De Pleisterplaats in Oosterland. Wanneer de auto eerder uitgevonden was zouden de vrachtwagens reeds voor de eeuwwisse ling een plaatsje hebben kunnen vinden langs de kant van de weg. De Pleister plaats werd immers in 1882, 22 februari om precies te zijn, ingeschreven bij de Kamer van Koophandel. Officieel onder de naam Pleisterplaats De Treffer, maar die naam zegt bijna niemand meer wat. „Hier van het dorp noemen ze het nog steeds Even Buiten, naar de vroegere tramhalte van de RTM. Maar eigenlijk heet het gewoon De Pleisterplaats", aldus Sonja de Jonge, die samen met haar man Aad en dochter Angelique, het bedrijf nu alweer ruim zes jaar runt. De Pleisterplaats is een echt fa- miliebedrijf. Gedrieën staan ze van 7.00 tot 22.00 uur klaar voor hun gasten, die voor een groot gedeelte uit chauffeurs bestaan. Sonja staat achter het fornuis, Aad doet de bediening en Angelique helpt haar vader en zwaait de scepter in de snackbar. Deze werd drie jaar geleden geopend en is zo'n suc ces dat uitbreiding noodzake lijk is. Het is niet hun eerste zaak op Schouwen-Duiveland. In Kerkwerve zijn ze jarenlang uitbaters van het dorpscafé ge weest. Aad werkte toen nog in de Rotterdamse havens en hielp Sonja 's avonds in het ca fé. Dat was allemaal iets te veel van het goede. Aad wilde wel doorgaan in de horeca, maar dan in een dagzaak. Uiteinde lijk werd dit in 1988 Wegrestau rant De Pleisterplaats. Duiventil ,,Van alles komt erbinnen. Ver tegenwoordigers, wielrenners, chauffeurs, schoolkinderen. Van arm tot rijk. Ik zou niet weten welke mensen hier niet komen", zegt Sonja, die het wegrestaurant om deze reden gekscherend een duiventil noemt. Hoeveel gasten er ko men en wanneer? Daar valt geen peil op te trekken. ,,Dat is afhankelijk van wat er op de weg zit. En dan nog weet je het niet. Wanneer je denkt dat het een rustige dag wordt is het hartstikke druk en wanneer je ingesteld bent op een topdag valt het juist tegen", aldus Aad. Een reden voor deze wisselval ligheid is gelegen in het feit dat het restaurant niet langs een internationale route ligt. Dat was wel anders toen alleen de Grevelingendam er nog maar lag. ,,Toen kwam alles langs. Maar als de chauffeurs nu van Europoort naar Vlissin- gen moeten dan gaan ze via de Brouwersdam. Daarbij komt dat vrijwel in iedere vrachtwa gen een koffiezetapparaat zit en dat de ritten van de chauf feurs zeer strak gepland wor den. Daar hoor ik ze tenminste veel over klagen", aldus Aad. Een bewijs van Sonja's stelling dat Jan en allemaal over de vloer komt wordt direct gele verd. De vertegenwoordiger heeft zijn plaats achter het stuur van zijn auto nog niet in genomen of een wielrenner, een 'Polleke' volgens Aad, komt na een kopje koffie om een stempel vragen, waarmee hij bij thuiskomst kan tonen waar hij allemaal geweest is. Bij het verlaten van het café loopt hij een plaatselijke boer tegen het lijf, die even later zijn vertrouwde stek aan de bar heeft ingenomen. Amicaal De meeste chauffeurs zijn vas te klanten geworden of waren dat al voordat Aad en Sonja de. zaak overnamen. Ondertussen is er een relatie met hen ontstaan. ,,Ze praten Korenmolen de Graanhalm maalt het koren tot meel, waarvan in het Pannekoeken- huis met dezelfde naam panne koeken in vele verschillende soorten gebakken worden. De bewerkingen die het koren on dergaat voordat er sprake is van meel, worden in de molen zichtbaar gemaakt met behulp van doorzichtige kokertjes. Zo kunnen de bezoekers het ver schil zien tussen het koren zo als dat van het land komt en zo als dat er na het pletten uitziet. Hetzelfde is het geval na het malen van het geplette graan en het zever/van het volkoren- meel, waardoor het gescheiden wordt in witte bloem en zeme len. Daarbij is alles voorzien van tekst en uitleg. Benodigde energie Landegent heeft de winter ge bruikt om het een en ander te installeren in de molen. Daar bij heeft hij niet alleen gedacht aan de noodzakelijke bewer kingen van het malen, maar ook aan de andere zaken waar voor de wind de benodigde energie kan leveren. Zo staan er op de eerste verdieping van de molen een mengketel, een oliezaadpers en een schoon- maakmachine opgesteld. Met deze machine kan het graan ge scheiden worden van het vuil dat bij het maaien in het graan terecht komt. De bedoeling van Landegent was om tot een gesloten sy steem te komen. ,,Maar ik voorzag nog al wat geknoei en gemors en op dit moment staat de machine er puur voor de de monstratie. Er gaat nog geen graan doorheen." De oliezaad pers staat al sinds jaar en dag in de molen. In de Tweede We reldoorlog heeft deze pers ge functioneerd. Omdat dit verbo den was stond de pers hele maal in de nok van de molen, waar ze rechtstreeks aangedre ven werd door de as van de wie ken. Voordat de bezoekers de trap opklimmen hebben ze op de be gane grond al kennis kunnen nemen van de werking van de molen. Er draait een videofilm en door middel van grote bor- makkelijk en zijn eerder ge neigd amicaal te worden. De chauffeurs die in hun auto overnachten missen de uitlaat klep die anderen thuis hebben. Dan word je erbij betrokken en je betrekt hen er ook bij. Dat is leuk. Onderling hebben ze dat ook. De saamhorigheid is groot. Wij hebben nog nooit iets gemerkt van onenigheid onder de chauffeurs", aldus Sonja. Dat het onderwerp van gesprek vaak vrachtwagens is, hoeft geen betoog. Bij de mees ten is het dagelijks op de weg zitten net iets meer dan alleen maar werk. Door de band die ze met de chauffeurs hebben begrijpt Sonja ook dat ze niet altijd pre cies op etenstijd in het restau rant zijn. „Wanneer een chauf feur aan de late kant is en de deur staat nog open dan kan hij nog eten. Ook als het al tien uur is. Vaak zeggen ze dan 'doe maar iets makkelijks', maar ik zeg dan altijd 'kies nu maar wat je lekker vindt'. Die pan netjes wassen we dan de vol gende morgen wel af." Bij deze service hoort ook een douche en het wekken de andere mor gen om 7.00 uur, als een chauf feur daarom vraagt. Wanneer iemand Sonja zo hoort praten is het net of ze het over haar eigen kinderen heeft. „Het belangrijkste is dat ze zich prettig voelen, want ze zit ten tenslotte allemaal liever thuis dan hier. Deze jongens moeten hard werken. Dus moe ten ze ook goed eten. Bij ons Met zijn drieën proberen Aad, Angelique en Sonja de Jonge (v.l.n.r.) het de chauffeurs zo goed mogelijk naar de zin te maken. (Foto: Joop van Houdt). gaat alles vers in het pannetje, net zoals thuis. Ik zeg altijd maar zo: Ik maak het eten zo als ik het zelf wil krijgen." Dat het er daarbij niet altijd zo toegaat als de etiquette vereist, weet ook Sonja. Zijzelf noch haar gasten storen zich daar aan. „Niemand kijkt lelijk wanneer het lepeltje niet goed op het schoteltje ligt. Klant vriendelijkheid en een flinke dosis mensenkennis, dat is wat je nodig hebt. Als je hier ie mand neer zou zetten die strikt vakgericht te werk gaat,'♦dan doet deze de zaak meer kwaad dan een onervaren iemand met een lach op zijn gezicht", zegt ze. Aad vult haar aan: „Het hoeft allemaal niet zo commer cieel te gaan. Er moet ook tijd zijn voor een lolletje en een praatje. Zolang je er maar geen potje van maakt." Dagelijks van 7.00 tot 22.00 uur in de weer brengt niet het beeld naar voren van een rustig be staan. Dat is het Ook niet, ver zekert Sonja. „Maar het is wel gezellig en het wordt gelukkig nooit een sleur, want dat is do delijk. We weten nooit wie, wat en hoeveel er komt. En ook al komen de chauffeurs wel eens op een tijd die niet zo prettig is. Altijd kan er wel iets geregeld worden, want anders moet ik nee zeggen en dat 'kan ik niet-. En als het dan toch moet, dan moet het ook goed, want ik heb graag dat ze terugkomen." De winter is door Piet-Jan Landegent gebruikt om de werking aan korenmolen De Graanhalm voor bezoekers goed zichtbaar te maken. (Archieffoto). BURGH-HAAMSTEDE - In korenmolen De Graanhalm aan de Burghseweg in Burgh-Haamstede wordt de werking van de wind sinds kort gevisualiseerd door middel van doorzichtige kokertjes die her en der in de molen zijn gemonteerd. Door middel van deze kokertjes heeft eigenaar Pieter-Jan Landegent de wer king van de molen zichtbaar gemaakt voor het publiek, dat een kijkje komt ne men in de molen. Al snel wordt het duidelijk waar de wind allemaal toe in staat is. Voor de kinderen wordt dit al duidelijk voordat ze één stap in de molen heb ben gezet. Bij de ingang staat een draaimolentje dat aangedreven wordt door inderdaad; de wind. den wordt alles nog eens haar fijn uitgelegd. Dit wordt niet altijd even serieus gedaan. Landegent heeft gebruik ge maakt van verschillende foef jes, waardoor het soms inge nieuze systeem herkenbaar wordt. Daarnaast is hij ook zelf altijd bereid iets uit te leg gen. De kinderen hebben daar geen boodschap aan. Zij hebben in middels plaatsgenomen op het draaimolentje dat bij de in gang staat. Via een touw staat dit molentje in verbinding met de as van de molen. „Ik had het ook via de kelder van de molen kunnen doen, maar een touw langs het pla fond is leuker, dan kan ieder een zien hoe het molentje aan gedreven wordt." Advertentie In de zomermaanden is restaurant Mondragon alle dagen van de week geopend. Dus ook op RESTAURANT Oude Haven 13 - Zierikzee Telefoon (01110) 12670 Op 1, 2, 3 en 4 juli wordt in de Concertzaal de film vertoond. Een film die u gezien moet hebben. Aanvang 19.30 uur. Entree f 10,- Voorafgaand aan de voorstellingen serveert restaurant Mondragon een speciaal menu f 40,- inclusief een gratis drankje tijdens de pauze van de film. Voor tafelreservering: Restaurant Mondragon Oude Haven 13 - Zierikzee Telefoon (01110) 12670 Advertentie Nu ekstra op veel van onze showroom modellen Kom en profiteer! Haringvlietplein 4 - Zierikzee - Telefoon 01110-12946 's Maandags gesloten - Donderdagavond koopavond RENESSE - Het nieuwe Zomerprogramma van Westerschouwen Aktief biedt voor elk wat wils. Het programma gaat op zaterdag. 2 juli van start met het Beachpopfestival; de start van de culturele week Rumour Around Aids. Verder onder meer: De Voetbal International Roadshow, oude volksspelen, kinderthea ter, een wedstrijd zandkastelen bouwen. In Burgh-Haamstede zijn de Ring- promotiedagen zoals gebruikelijk weer de rode draad door het zomerprogram ma. Tijdens de eerste helft van juli is er in de Schouwse Westhoek van alles te doen. Zondag 10 juli staat bij Strand paviljoen De Zwaluw bij Re- nesse vanaf 11.00 uur een springkasteel opgesteld. Maan dag 11 juli start bij hetzelfde strandpaviljoen om 11.00 uur een recreatieve Jeu de Boule- scompetitie. Om 14.00 uur start bij De Zwaluw onder de titel De Duinreddertjes een thema activiteit in het kader van de campagne Zeeland aan de kant, dat heb je zelf mooi in de hand. Om 19.00 uur start de voorstelling van Circus Renz. Maandag 11 juli is het centrum van Haamstede het toneel van een kinderfestijn (aanvang 10.00 uur). In de Gereformeer de kerk wordt 's avonds in de serie Maandagavondzang een programma van samenzang en orgelspel gebracht (aanvang 20.00 uur). Dinsdag 12 juli kun nen kinderen in het centrum van Renesse vanaf 16.00 uur kijken of ze de zeerovertest aankunnen, 's Avonds geeft Circus Renz wederom een voor stelling (aanvang 19.00 uur). Dinsdag 12 juli wordt bij strandpaviljoen De Schaar in Burgh-Haamstede een sport en spel-instuif gehouden (aan vang 11.00 uur). Bij hetzelfde strandpaviljoen start om 14.00 uur een volleybaltoernooi. Woensdag 13 juli kunnen kin deren tot 13 jaar vanaf 11.00 uur vliegers leren maken bij strandpaviljoen De Loze Visser bij Renesse. Om 14.00 uur start op dezelfde locatie het Strand- voetbal. Vanaf 16.00 uur vin den in het centrum van Renes se activiteiten plaats. Het the ma daarbij is Amerika. De voorstelling van circus Renz start om 18.00 uur. Zaterdag 2 juli worden zowel bij het VVV-kantoor in Renesse als bij het kantoor in Haamste de promotionele activiteiten gehouden. Op maandag 4 juli presenteert het team van Re nesse Aktief zichzelf in het cen trum van Renesse met schmin ken, buttons maken en diverse kinderspelen. Het centrum van Renesse is dinsdag 5 juli het to neel van een spel waarin Pro fessor Suikerbuik samen met kinderen een 'verschrikkelijk moeilijke' puzzel probeert op te lossen. Sport staat woensdag 6 juli centraal tijdens de Voetbal In ternational roadshow in het centrum van Renesse. Er zijn motor-minitrikes, er is een reu ze springkussenbal en er is een sportshow met een bekende ex- profvoetballer (aanvang 16.00 uur). Donderdag 7 juli is de Re- nesser Kerkring het toneel van oude volksspelen voor het hele gezin (aanvang 16.00 uur). Don derdagavond kunnen de stunt liefhebbers hun hart ophalen bij Big Foot, een autospektakel op het parkeerterrein Lao- ne/Rampweg (aanvang 19.00 uur). Donderdag 7 juli gaat om 10.00 uur de Ringpromotie-dag van start. De Kerkring is het toneel van een grote braderie en 's avonds komen de sportievelin- gen aan bod. De trimloop voor kinderen start om 19.30 uur. Een half uur later start de trimloop voor volwassenen. In Dorpshuis De Schutse starten die dag ook de Zomeravond bridgedrives (aanvang 19.30 uur). Voor vrijdag 8 juli staat in Renesse aan de Kerkring Kindertheater op het program ma (aanvang 19.30 uur). Het pleintje bij de kerk in Burgh-Haamstede is woensdag 13 juli het toneel van Fancy- fairspelen (aanvang 10.00 uur). Donderdag 14 juli is er weer van alles te doen in Renesse bij strandpaviljoen De Zwaluw. Om 11.00 uur start het schmin ken en buttons maken en om 14.00 uur kail men er terecht voor Kindertheater. In het cen trum van Renesse start om 16.00 uur een gezinsactiviteit. Ridders en jonkvrouwen is het thema van de Ringpromotie- dag in Burgh-Haamstede op donderdag 14 juli. Ook die dag is er weer een trimloop en een Zomeravondbridgedrive. Vrijdag 15 juli is de Kerkring in Renesse vanaf 19.30 uur het toneel van Kindertheater. Bij Strandpaviljoen Dc Schaar bi; Burgh-Haamstede kan men die dag vanaf 11.00 uur terecht voor schminken. Om 14.00 uur gaat bij het strandpaviljoen een piratenfestijn van start. Advertentie Juistvoor uw WONING VERKOOP Bei: 01110-12605 Advertentie Ing. A. J. Hanse J. Langkemper MAKELAARS O. G. Makelaardij O.G. en Assurantiën H. aamstede - Zierikzee Ring 19 Haringvlietplein 8 4328 AE Burgh-Haamstede QQ f1-! 4301 XG Zierikzee Telefoon 01115-3424 NM Telefoon Oil 10-14275 Fax Oil 15-3707 Fax 01110-17484 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. f 47.00 kwartaalabonnement f 49,50 jaarabonnement met autom. afschr. f 177,00 jaarabonnement f 187,00 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres ~1 postcode plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 22 Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1