Toerisme Euregio Rijn-Schelde Delta kent geen grenzen dichters <u Nieuw evenementenboekje voor rivierendelta Parkeren bij postkantoor Certificaat duik- instrueteur UI Drugshonden Bacterie Met liet vliegtuig Vergeetachtig Stapelbed 'Hopelijk zijn er niet van die gekke jongens' 1 DINSDAG 28 JUNI 1994 NR 25587 ZIERIKZEE - Een nieuw boekje bundelt toeristische tips en allerlei evenemen ten, zonder zich iets aan te trekken van lands- of provinciegrenzen. Rijn, Maas en Schelde, monden uit in een rijke Europese historie. In een deltagebied waar, als enige in Europa, de geschiedenis van drie voorname rivieren samenkomt. Samen sterk Europa ontmoet hier door de eeuwen heen de rest van de wereld. Alles in dit Belgisch- en Neder landse land herinnert aan het water en de wereldhandel. De reien van Brugge, de Haven van cultuurstad Antwerpen, de Verenigde Oostindische Com pagnie in Zeeland, de stoom schepen die nu nog te zien zijn in Dordrecht. De vele invloe den van de wereldhandel ze zijn overal merkbaar. Calvinisme Binnen een betrekkelijk klein gebied ervaar je de bourgondi- sche aard met anderzijds de calvinistische inslag en de in vloed van de scheepvaart geschiedenis, de visserij en de landbouw. Waarschijnlijk lo pen nergens in Europa de bouwstijlen van stad tot stad, of van dorp tot dorp zo sterk uiteen als in de gouden delta. Tegenstellingen zijn er volop: Oranje en De Geuzen stonden hier tegenover de Spanjolen. Zelden waren de belangen ge lijk. Vroeger al stonden de hugeno ten, de katholieken of de pro testanten tegenover elkaar. Soms gescheiden door grenzen of het water. Met alle variaties op luttele kilometers van el kaar. Zelfs het karakter van toeristische evenementen anno 1994 verschilt van streek tot streek. Zoals de Gentse feesten nog altijd terug te voeren zijn op de Gentse invloed op de Vlaamse kunsten, zo proef je mosselen alleen op de Mossel dag in Yerseke, en tijdens de Visserijdagen in Bruinisse. Het is voor het eerst in de ge schiedenis dat de toeristische krachten gebundeld verschij nen in een boekje 'Gids voor de Gouden Delta' Euregio, vijf Kamers van Koophandel en vertegenwoordigers uit Vlaan deren en Nederland presente ren het besef dat zij gezamen lijk werken, in de rijkste Euro pese rivierendelta. Een natuurlijke delta met be langrijk meer cultuurhistori sche variëteit, dan bijvoor beeld de monding van de Tha mes, de Loire, de Gironde of de Rhone. De Rijn-Schelde Delta laat ook nu nog het verlengstuk van een eeuwenlange ontwikkeling zien. Zo passeren nergens in Europa, zichtbaar vanaf de boulevard, zoveel zeeschepen vlak onder de kust als bij Vlis- singen. De Westerschelde wordt nog altijd druk bevaren en in het noorden van de Delta passeren over de Oude Maas in grote aantallen binnenvaart schepen op weg naar Duitsland en Zwitserland, komende uit de grootste havenstad ter we reld, Rotterdam. De inhoud van deze evenemen- tengids voor de Gouden Delta is zeer gevarieerd. Zoals de naam al doet vermoeden, is er een zeer groot aantal evene menten in opgenomen. Bij de samenstelling hiervan is er sterk op gelet dat er voor elk wat wils is. De evenementen die zijn opgenomen vinden alle plaats in de periode van begin juni tot en met eind oktober. Er is dus ook in het naseizoen al tijd iets te beleven in het delta gebied. Verder is in het gidsje opgenomen een aparte lijst met data van jaarmarkten en braderiën. Telefoonboekje Als extra service is er een toe-, ristisch telefoonboekje opge nomen. Over 13 pagina's staan circa 1.000 gerubriceerde, voor de toerist nuttige telefoonnum mers. De toerist kan de tele foonnummers gebruiken om vakantiedagen te vullen en om reserveringen te maken. Het 'belboekje' geeft een greep uit Nederlandse en Belgische nummers in rubrieken als bio scopen, bowlingbanen, midget golf, campings, jachthavens en duikscholen. Ook discotheken, galeries, golfbanen en hotels zijn in het telefoonboekje opgenomen. Door toevoeging van dit tele foonboekje is de waarde van het evenementenboekje blij vend. De toerist die buiten het seizoen nog eens terug wil ko men, kan van huis uit telefo nisch reserveren. Veel pagina's hebben toeristische tips. De toerist vindt ze zowel in adver tenties, als in redactionele arti kelen. De tips lopen uiteen van museum-tips en een stadswan deling tot bijzondere evene menten met data. Ook aan de Duitstalige gasten is gedacht, want een aantal van de artikelen is in het Duits op genomen. Een overzicht van het gebied wordt gegeven door een verkleinde reproductie van 'de grote Gouden Delta kaart' in het boekje. De grotere ste den en plaatsen zijn hierop te zien. Wil men een gedetailleer der overzicht over het gebied, dan wordt er verwezen naar de originele kaart die onder meer bij de WV's in Nederland en bij toeristische diensten in Bel gië te koop is. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Oene: J. Niesing te Genemuiden. Aangenomen naar Vlaardin- gen: J. E. de Groot te Gorin- chem. Gereformeerde Kerken Beroepen te Arnhem (part time) (predikant voor de missi onaire toerusting en evangeli satie): mevcr. drs. A. H. Westra, kandidaat te Duiven, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Heemse (beiden part-time): J. W. Over- vliet en mevr. N. Th. Overvliet- van der Veen te Nagele en Tbl- lebeek (beiden part-time); naar Hollum (Ameland) (beiden part-time): mevr. drs. J. M. de Valk-Boerma te Krimpen aan de Lek (part-time) en drs. C. H. de Valk, kandidaat te Krimpen aan de Lek; naar 's-Gravenha- ge-Oost: R. Hoekstra te Broeksterwoude. Beroepbaarstelling: mevr. drs. A. H. Westra, kandidaat te Dui ven. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Aangenomen naar Rouveen: H. M. Smit te Uithuizermeeden, die bedankte voor Groningen- Zuid (tweede predikants plaats) en voor Assen-Zuid; naar Ommen: R. Th. Pos te, Zuidhorn. Christelijke Geref. Kerken Beroepen te Zwolle: H. R. Weij te Amsterdam-Noord. Bedankt voor Zeist: R. van Beek te Veenendaal (Pniël- kerk). Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Katwijk aan Zee, te Klaaswaal en te Moerkapel- le: M. Karens, kandidaat te Zoetermeer. Aangenomen naar Zwijn- drecht: A. Vermeij, kandidaat te Ridderkerk, die bedankte voor Amsterdam-Noord, voor Haarlem, voor Randburg (Z- Af.), voor Ridderkerk-Slikker veer, voor Rotterdam-Alexan- derpolder, voor Sint Annaland en voor Westkapelle. BRUINISSE - De Bruse CDA- fractie heeft in een brief aan de gemeenteraad voorgesteld om voor het postagentschap aan De Dreef in Bruinisse een aantal parkeerplaatsen te rea liseren. Men wijst er op dat de ver keerssituatie in De Dreef sinds de ingebruikname van het postagentschap, met bijbeho rende winkel, steeds gevaarlij ker is geworden. Hoewel in de omgeving voldoende parkeer gelegenheid is, blijkt in de praktijk dat bezoekers van het postagentschap hun auto veel al voor de deur van de voorzie ning parkeren. Daardoor ont staan volgens het CDA levens gevaarlijke situaties, zowel voor de bezoekers als voor het passerend verkeer. De aan te leggen parkeerplaatsen zouden volgens de politieke partij vol ledig door de gemeente betaald moeten worden. Men stelt voor het geld uit de post onvoorzien of rekeningoverschotten te ha len. Wanneer het realiseren van parkeerplaatsen voor het post agentschap niet mogelijk blijkt te zijn, zouden die vol gens het CDA aan de biblio theekzijde van De Dreef gerea liseerd moeten worden. BURGH-HAAMSTEDE - Vijf leden van duikvereniging Scaldis behaalden hét certifi- -caat clubinstructeur. De cursus werd op initiatief ge houden van Onderwater Sport bond District Zeeland. Negen tien deelnemers van verschil lende Zeeuwse verenigingen volgden onderleiding van de driester instructeur B. Bleiji de cursus. Bleiji mocht namens de Nederlandse Onderwatersport Bond veertien deelnemers het certificaat clubinstructeur overhandigen. Van de Zierik- zeese duikclub Scaldis behaal den vijf van de zes deelnemers het certificaat. De geslaagden zijn: H. Willemse, H. Dunk, R. Steiger, P. Visch en T. de Kui per. Een nieuwe morgen Hij schuift de overgordijnen open, een nieuwe dag strekt zich weer uit. Nog maar kort, zo doet hij weer hopen, is 't voorjaarsgezicht daar achter de ruit. Geeft weer aan des 's landmanstijd die ploegt en zaait en elk jaar uitrijdt. In gedachten ziet hij verschillende beelden een pas geploegde en ingezaaide akker Massa's bewoonde huizen, arm of weelde de vertrouwde uitzichten ziet hij wakker. Zo op het eerste gezicht niets van datgeen van tegenstelling of overeenkomst gemeen. In die aarde ligt verscheidenheid aan zaad enkele maanden later is de aarde als een kleed. Dan pas zie je wat in kleur en lengte er staat groeiend en bloeiend komt 't voor de oogst gereed. Zo komt tot uiting, wat lang lag verborgen met behulp en' verschil in al het verzorgen. In vele huizen ontwikkelen er de kinderen 't is de akker van de mensenwereld, zeer wijd. Wat daar groeit in kleur en lengte zonder hinderen bepaalt hoe de wereld er uit zal zien op hun tijd. Zijn het mensen die naastenliefde leerden een stukje op weg die Hij van ons begeerden. A. M. Slaager, Haamstede Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgave van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presen teren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus I, 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht. SCHIPHOL - Speciaal opgelei de honden zullen voortaan pas sagiers op Schiphol „besnuffe len" op de aanwezigheid van harddrugs. Als de honden zul ke verdovende middelen rui ken, beginnen ze niet te blaf fen, maar gaan ze direct zitten. AMSTERDAM - Het zieken huis van de Vrije Universiteit in Amsterdam beperkt de op name van te vroeg geboren ba by's een aantal weken dras tisch, omdat zes kinderen besmet zijn geraakt met de Serratia bacterie. Dit jaar gaan we op vakantie naar Kreta. Kreta ligt in Griekenland dat is best ver. Het ligt in het zuiden aan de rech ter kant van Italië. Vlak bij Afrika (op de kaar). We gaan samen met met Mieke en Marja. We gaan wandelen heel veel kilometers. We gaan ook zwemmen op het strand. En 's avonds gaan Mamma, Kees en Marja naar het WK-voetbal kij ken. Dit wordt geloof ik de leukste vakantie van allemaal. Want de andere vakanties werden we niet met een vliegtuig naar de bestemming gebracht. Aline Hart (Groep 6) BURGH-HAAMSTEDE - „Ik denk er de laatste tijd heel dikwijls aan dat ik nu naar de RSG (Regionale Scholengemeenschap) ga. Hoe het daar zal gaan. Of het niet eng zal zijn. Hopelijk zijn er niet van die gekke jon gens. Van die knullen die je de trap afduwen, zodat alle boeken uit je tas vallen." Marjolein van Aken en Esther van Heijzen zitten in de hoogste groep van openbare basisschool De Kirreweie in Burgh-Haamstede. Net als voor alle andere leerlingen, die na de grote vakantie naar het voortgezet onderwijs gaan, is het voor hun een span nende tijd. Zij moeten afscheid nemen van de vertrouwde school in hun eigen dorp en weten nog niet hoe het straks zal zijn op die nieuwe 'grote' school in de 'grote' stad. Esther heeft er wel vertrouwen in. „Eerst zou ik naar het Willibrordus College in Goes gaan. Maar de RSG in Zierikzee is dichter in de buurt en er gaan veel meer kinderen naar toe die ik ken. Daarom zijn mijn moeder en ik er heen geweest om eens te kijken en te praten. Na de rondleiding zag ik het helemaal zitten." Marjolein maakte tijdens de Open Dag kennis met de RSG. „Ik vond de sfeer in aula wel leuk. Het is er lekker groot en je kunt er goed naar buiten kijken. Het gymlokaal en de lesloka len lijken ook wel gezellig." Het engste vinden beide meiden de oudere leerlingen die op de school zitten. „Er zitten van die grote jongens op school. Je wet niet wat die zullen doen." In hun eigen klas hebben Esther en Marjolein de afgelopen jaren ervaren dat het meestal de jongens zijn die 'pesten'. „Meisjes zijn wel aardig, maar jongens niet zo. Behalve tij dens het schoolkamp. Toen hebben we veel lol met ze gehad. We hebben hun pyjama's en andere kleding aan elkaar gebonden. Toen kwamen ze keihard bij ons binnen stormen om de boel overhoop te halen. We hebben ook een kussengevecht gehouden." Esther ligt niet wakker van hetgeen haar te wachten staat na de grote vakantie. „Alleen het huiswerk lijkt me niet zo leuk. Je hebt vijftien vakken. Als je daar allemaal huiswerk voor moet maken heb je wel veel werk. Het lijkt me niet leuk om zoveel achter mijn bureautje te moeten zitten. Ik zal het wel doen hoor, want anders wordt ik heel onrustig. Soms lig ik er nu al wakker van of ik wel goed genoeg heb geleerd wanneer we een repetitie hebben." Het is voor beide meiden een hele geruststelling dat zij niet alleen naar de RSG hoeven, maar samen met hun beste vriendinnetje. „Dan kun je toch samen eten in de aula en samen praten over alles wat er gebeurt." Waarvoor ze leren en wat ze later willen worden weten Esther en Marjolein nog niet. „Stewardess of zo", zegt Esther aarzelend. En Marjolein weet alleen nog maar dat ze veel van paardrijden, van tekenen en van aardrijkskunde houdt. „Maar ik weet niet of je daar iets mee kunt. Ik zie wel. Ik probeer eerst om zo goed te leren dat ik de Mavo haal." Mijn vader en moeder gingen een keer op vakantie. Toen was ik er nog niet en Viokey ook niet. Ze gingen met de caravan. Nou maar wat ik schrijf is echt waar. Maar ik zal beginnen. Ze waren onderweg naar vakantie. Ze waren ongeveer een dag het rijden. Tot dat het donker werd. Ze zochten een par keerplaats. Daar stopten ze en gingen slapen. Maar er was geen genoeg plek genoeg. Dus de pannenset moest naar bui ten. Toen was er wel plek genoeg. Toen het weer morgen werd gingen ze zich weer omkleden. En reden weg. Toen ze al een aantal uren aan het rijden waren vroeg mamma aan pappa heb jij de pannenset in de caravan gezet. Nee zei pappa. Dus moesten ze weer terug. Maar dat deden ze niet. P.S. Je zal me moeder niet op reis krijgen in een caravan. Het is op de camping héél erg leuk. In de caravan hebben we en stapelbed en dan moeten we altjjd loten wie boven slaapt, meestal slaap ik boven want mijn zus komst meestal laat thuis en dan ga ik gauw in het bovenste bed liggen. 1 s Morgens ga ik spelen met mijn oampingvriendinnen dat zijn: Saskia, Manon,Debbie, dat zijn mijn beste camping camping vriendinnen. De camping heet camping Bona Fide. Op de cam ping heeft mijn tante ook een caravan die tante heet tante Joos en ome Jacques. De camping is in Renesse. Jill Honig (Groep 5) Roxanne Veerhoek (groep 5) Openbare basisschool De Kirreweie 'Joepie naar verkansi'. Getekend door Kim van Veelen (Groep 4) Trampolinegetekend door Sjantal Hart (groep 8)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5