De Peter van Vossenmarkt en Advocaat met slagroom Brouwse Sint Nicolaaskerk wordt nog niet in de schijnwerpers gezet Floris Tentoon stelling Karo lingische burchten in Zeeland Het Oranjegevoel op Schouwen-Duiveland Kosten herinrichting schoolpleinen worden uitgewrongen k Juli duurt seconde langer DINSDAG 28 JUNI 1994 NR 25587 DEN HAAG - Prins Floris gaat rechten studeren aan de Rijks universiteit in Leiden. De jongste zoon van prinses Mar griet en mr. Pieter van Vollen hoven begint in augustus aan zijn studie. Floris heeft een vwo-diploma op zak van het Christelijk Lyceum in Apel doorn waar hij vorig jaar af studeerde. DOMBURG - In opdracht van de provincie Zeeland is de ten toonstelling Karolingische burchten in Zeeland samenge steld. De opening hiervan vindt plaats op vrijdag 1 juli in de Rabobank, dr. B. Vaan dragerstraat 1 in Domburg, om 17.15 uur. De tentoonstelling is een ver volg op het boekje 'Karolingi sche burchten in Zeeland, ge plaatst in de Zeeuwse geschie denis', dat vorig jaar november verscheen. Het boekje is ge schreven door de historicus en oud-hoofd van het Zeeuws do cumentatiecentrum M. P. de Bruin en de heer R. M. van Heeringen, provinciaal archeo loog in Zeeland. De laatste ja ren is steeds meer aandacht ge komen voor de (vaak nog on zichtbare) resten van 9de eeuw- se burchten. Dat heeft in som mige gevallen geleid tot plan nen voor herinrichting van de burchtterreinen. Dit jaar is de burcht van Oost-Souburg ge deeltelijk weer ingericht. Dit terrein, en ook het burchtter- rein in Burgh-Haamstede, is gemakkelijk voor het publiek te bereiken en vrij toeganke lijk. In Burgh-Haamstede heeft het museum De Burghse Schole een expositie over de burcht. Cultuurhistorie De komende jaren staat elk jaar een boekje in de serie op stapel, vervaardigd door men sen die dicht bij het onderwerp staan. De verschillende delen hebben dezelfde uitvoering zo dat echt van een serie sprake is. Voor zover mogelijk zal er eik jaar ook een tentoonstel ling over het onderwerp, voor afgegaan door een boekje uit de serie, worden gemaakt. Dit jaar is dat een boekje over kerken in Zeeland. Het idee om te komen met uitgaven en ten toonstellingen over cultuur historie is ingegeven door het beleid dat de provincie Zee land voert in het kader van re creatie en toerisme. De auteurs van het boekje over burchten zullen de tentoonstelling ope nen. Daarna vindt een korte in leiding plaats door de heer Van Heeringen en kan de tentoon stelling worden bezichtigd. Henk Padmos, nam hij het ini tiatief om van de Melkmarkt de Peter van Vossenmarkt te maken. Van Nunen: „We dach ten er nog even over om er de Danny Blindsteeg van te ma ken, maar ja, Peter van Vossen is hier om de hoek geboren. Dus dat ligt iets meer voor de hand. De naamplaatjes zijn door een vriend van me ge maakt. Ik heb ze er gewoon maar opgeschroeft. Blijkbaar geen probleem want ze hangen er nog steeds." De medewer king van tien andere mid denstanders was geen enkel probleem. Het duurste waren de oranje vlaggetjes: 500 gul den. Van Nunen: „Dat is vijftig gul den de man, dus dat is te doen. Bovendien kunnen we ze vaker gebruiken, met Koninginne dag". Van Lingerie Diane kreeg hij een etalagepop te leen en van Koevoets de over bekende slof en een ouwe voet balschoen. De Oranje-artike len betrok hij van de Speel- boom. Maar het klapstuk is de oranje tweezitter. Wat gaat u er mee doen als Nederland niet wint? Van Nunen: „Nou, om te beginnen kan er zo een zwarte hoes om natuurlijk. Maar wat ik eigenlijk wil is de bank la ten signeren door Peter van Vossen en hem dan veilen bij het 75-jarig bestaan van voet balvereniging Zierikzee, dat is in augustus. De opbrengst gaat dan in de clubkas, dat kan leuk oplopen." Nummer 19 Wie oplet ziet steeds meer oranje. In de Wevershoek heb ben de bewoners van 25 en 26 het initiatief genomen hun straat wat op te fleuren. Op nummer 16 hangt een span doek met de tekst: „Van num mer 19 zullen we nog doelpun ten zien. Effe wachte...!! Doel punt!" Voor het raam van 21 staat een Heuse relikwie: Een voetbalschoen van Ruud Heus van Feyenoord. Daarboven een shirtje van de wedstrijd tegen Milaan, vorig jaar. Waarom op het magische nummer 19 niets voor de ramen hangt? „Dat is nogal logisch, dat huis is van Duitsers!" Enkele stra ten' tonen niet meer dan een en kel parapluutje maar de Rog- genplaat is compleet oranje. Op de ramen van café de Ban- jaard wordt Advocaat met slag room in oranje letters aange prezen. Het terras, versierd met oranje vlaggetjes nodigt uit met de kreet: Die zit!, en de bakker in de Sint Domusstraat verkocht zaterdag oranje taart, versierd met het rugnummer van Peter van Vossen (Voor wie het nog niet wist: dat is num mer 19). De gekte lijkt zich te concentreren in Zierikzee. In Bruinisse is, op een enkel an tenneballetje en een vlaggetje na, weinig te bespeuren. Café de Fijnproever in Nieuwerkerk daarentegen, heeft het binnen heel gezellig gemaakt, alles is oranje. In Burgh-Haamstede heeft een plaatselijke kapper zijn ramen oranje geschilderd en voor een garagebedrijf heb ben de, met oranje ballonnen versierde, lindebomen oranje crêpe-papier rond de stam. ZIERIKZEE - De oranje Opel Kadett die bij Wevershoek nummer vier staat geparkeerd is een twijfelgeval. Er staan opvallend veel hekken in de menie, of valt het juist nu op? Ook is het niet met zekerheid te zeggen of het oranje stuk bouwplastic nu achteloos is blijven liggen of bewust een stoepje in de Bagijnestraat siert. Twijfelgevallen maar niet overal. Hier en daar op Schouwen-Duiveland staat het als een doelpaal boven water: Het Oranjegevoel is springlevend. De Zuidiuellebrug in Zierikzee wordt in de oranje menie gezet. (Foto: Marijke Folkertsma). Alles is een beetje anders in de ze tijd. Zelfs groeten gaat an ders. Het is niet meer van hallo of doei, nee, twee fietsers in Zierikzee begroeten elkaar als volgt: „Van Vossen moet erin hè?" „Ja, zeker!" De Melk markt is door de aldaar geves tigde middenstanders omgeto verd in de Peter van Vossen markt. Wie argeloos het straat je binnenwandelt onder de oranje vlaggetjes door, wordt geconfronteerd met de oranje etalage van Johan van Nunen. Achter het glas staat als blik vanger een feloranje velours tweezittertje. „Speciaal laten maken voor de WK." beweert Johan van Nunen, eigenaar van de meubel- en tapijtwin kel. Het bankje is trouwens niet het enige waarvoor de Oranjefan zijn nek uitgestoken heeft. Voor de nacht-Neder- land-Saudi-Arabië in* de Ban- jaard gooide hij er een rol oran je vloerbedekking tegenaan en sierde hiermee de vloer van het café op. Een 'beetje jammer' vindt hij het wel, dat we afge lopen zaterdag verloren heb ben van de Belgen. Samen met zijn overbuurman, de bloemist BROUWERSHAVEN - De benodigde (loze) leidingen worden wel in de grond gelegd, maar het geld (onge veer 65.000 gulden) dat nodig is voor de aanleg van schijnwerpers die de Grote of Sint Nicolaaskerk in Brou wershaven verlichten wordt nog even 'geparkeerd'. Het pas gerestaureerde 'kanjermonument' komt nog niet in het zonnetje te staan. Dit besloot de Brouwse gemeenteraad maandagavond tot verdriet van de CDA- fractie. Toen bleek dat zij alleen stonden mét hun pleidooi de verlichting aan te brengen tijdens de recon structie van de omgeving van de kerk, gingen de christen-democraten 'node' akkoord met het uitstel. Tijdens de laatste gemeente raadsvergadering voor het zo merreces behandelde de Brouwse raad de voorjaarsno ta. Een stuk waarbij de ge meentelijke plannen voor 1994 en de financiële positie van de gemeente opnieuw op een rijtje worden gezet. Wat de plannen betreft bleken de vijf politieke fracties het in grote lijnen eens te zijn met het beleid dat het college van burgemeester en wethouders voor ogen heeft. Op financieel gebied deed bur gemeester L. N. Labruyère de verheugende mededeling dat de gevreesde tegenvaller van 200.000 gulden bij het sociale werkvoorzieningsschap De Zuidhoek voor 1994 van de baan is. De rijksoverheid blijkt bereid om 190.000 gulden meer te betalen, zodat de ge meenten in de regio dit finan ciële 'gat' niet hoeven te vul len. Desondanks ging de Brouwse raad zonder discussie akkoord met het voorstel de toeristen-, watersporttoeristen- en foren senbelasting, de passantenta rieven voor de Brouwse jacht haven en de milieuleges te ver hogen en een precarioverorde- ning in te voeren. Dit om de an dere financiële tegenvallers op te vangen, zoals de bodemsane ring aan de Stoofweg/Gast- huisstraat in Dreischor en de korting van de rijksbijdrage uit het gemeentefonds (hoewel die pas in 1997 ingaat). SGP/RPF/GPV-raadslid P. van der Meide maakte zich zorgen over de uitvoering van het Landschapsbeleidsplan en Groenstructuurplan dat in 1990 werd opgesteld. „Het is jam mer dat dit beleid zo slecht van de grond komt. Nu is weer 20.000 gulden nodig voor het maken van beheer- en werk plannen. Dat betekent dat we straks 40.000 gulden aan papie ren plannen hebben uitgege ven, terwijl er in de praktijk nog niets is gebeurd." Burge meester Labruyère herinnerde er aan dat vanaf de presentatie van het plan is gemeld dat deze werkwijze zou worden ge volgd. Wethouder M. A. Ket ting-Koopman beloofde dat het college nog dit jaar met voor stellen komt ten aanzien van de uitvoering van het Land schapsbeleidsplan en Groen structuurplan. De CDA-fractie was niet blij met het in de voorjaarsnota op genomen collegevoorstel om het geld voor schijnwerpers die de Sint Nicolaaskerk in Brou wershaven verlichten nog even te bewaren. „Nu de hele omge ving van de kerk opnieuw wordt ingericht, kan de ver lichting beter ook gelijk wor den gerealiseerd", pleitte J. Heinen. Hij wees er op dat zijn fractie tijdens de begrotingsbe handeling vorig najaar voor verhoging van de toeristenbe lasting had gepleit om de ver lichting te kunnen realiseren. Bij de eveneens in het bedrag van 65.000 gulden opgenomen verlichting van de Nederlandse Hervormde kerk in Dreischor plaatste hij wel vraagtekens. „Die noodzaak zien we deze zo mer nog niet". De CDA- en de SGP/RPF/GPV- fracties weigerden akkoord te gaan met het collegevoorstel om het verstrekken van eenma lige subsidies, waarover eilan- delijk overeenstemming be staat, te delegeren aan burge meester en wethouders. „Dat is geen goede zaak. Dan kunnen subsidies te vlot en gemakke lijk worden verstrekt", vonden beide fracties. Maar de VVD-, PvdA- en D66-raadsleden stem den wel in met het college voorstel en zij vormden de meerderheid. Met deze kleine kanttekeningen werd de Brouwse voorjaarsnota una niem vastgesteld. Tijdens de raadsvergadering werd unaniem gekozen voor het invoeren van een vast tarief van rioolbelasting. Eerder koos de raad voor een gediffe rentieerd tarief waarbij al leenstaanden met lage inko mens minder betaalden. Maar dat bleek juridisch niet haal baar. „Differentiatie is het beste, maar het moet mogelijk zijn", aldus Van der Wekken (CDA). De beslissing houdt in dat bedrijven jaarlijks 230 gul den en woningeigenaren 64 gul den aan rioolbelasting moeten betalen. Wanneer men jaarlijks meer dan 500 kubieke meter water in het riool loost moet een gulden per kubieke meter extra worden betaald. De CDA-fractie plaatste ook kanttekeningen bij het voor stel om een nieuwe kin derspeelplaats te realiseren aan de Burgemeester Dek kerstraat in Brouwershaven. „Dan zijn in Brouwershaven vijf speelplaatsen plus een trapveldje, terwijl de andere DEN HAAG - De ANWB wil de Poolse regering helpen met het opzetten van een wegenwach torganisatie. Eerder on dersteunde de toeristenbond Hongarije bij de opzet en in stallatie van een meldkamer in Boedapest. kernen van de gemeente alle maal maar één speelplaats hebben". Maar ook in dit geval bleek de CDA-fractie alleen te staan in haar kritiek. De raad besloot om, na renovatie, voor alle speelplaatsen een onder- houdsabonnement af te sluiten met de toeleverancier van de speeltoestellen. De VVD-fractie uitte tijdens de behandeling van de voorjaars nota kritiek op het, op het laat ste moment gepresenteerde, voorstel om beide schoolplei nen van de Brouwse basisscho len op te knappen voor zo'n 225.000 gulden. „Ik schrok van dat bedrag. Ik denk dat dat nog eens moet worden 'uitgewron gen", aldus M. C. J. Mol. Hij noemde daarbij het gedeelte lijk gebruiken van een onder grond van gestampte schelpen in plaats van tegels. D66- raadslid M. Weezepoel was ook geschrokken. Vooral van het bedrag van 16.000 gulden dat was begroot voor een hekwerk. Naar aanleiding van de kritiek zegde Labruyère toe dat de uit gave opnieuw zal worden beke ken. De Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven wordt dit jaar nog niet verlicht door schijnwerpers. (Archieffoto). WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 23 graden Windkracht variabel 3 Vrijdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 30% Min.temp. 14 graden Mid.temp. 27 graden Windkracht zuidoost 4 Zaterdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 40% Min.temp. 15 graden Mid.temp. 21 graden Windkracht zuidwest 3 ZON- EN MAANSTANDEN 29 juni Zon op 05.20, onder 22.01 Maan op 00.17 onder 12.37 30 juni Zon op 05.21, onder 22.01 Maan op 00.37, onder 13.44 Eerste Kwartier: 30 juni (21.32) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Het warme weer van van daag krijgt morgen een koeler ver volg. Weliswaar kan de temperatuur in het oosten nog oplopen tot 25 gra den, in de rest van het land lukt dat niet meer. Zo is het langs de westkust met'18 graden waarschijnlijk wel be keken. Dit komt doordat koelere lucht het land binnenstroomt. De voorste begrenzing van deze lucht bereikt het westen al vroeg op de dag. Dit is te merken aan het binnendrijven van bewolking. Verder manifesteren zich enkele regen- of onweersbuien. Die kunnen later op de dag in het oosten een fors karakter hebben. De wind draait naar het zuidwesten tot westen en neemt toe tot matig, kracht 4, aan de kust en op het IJsselmeer wellicht tot krachtig, windkracht 6. Nadat de buien donderdagnacht het land defi nitief verlaten hebben, krijgt op nieuw een hogedrukgebied invloed op het Nederlandse weer. Donder dag overdag is het dan ook rustig en droog. Er zijn perioden met zon en het kwik loopt op tot rond 23 graden. DELFT (ANP) - De maand juli duurt dit jaar een seconde lan ger dan normaal. Op 1 juli om 2 uur 's morgens moeten de klokken een seconde stil wor den gezet. Het invoegen van zo'n schrikkelseconde is nodig om de atoomklokken in de pas te laten lopen met de omwen teling van de aarde om haar as. Het is de negentiende maal sinds 1972 dat een schrikkelse conde moet worden ingevoegd. Dat is noodzakelijk omdat één as-omwenteling van de aarde niet is uit te drukken in een ge heel aantal seconden. Daar door gaan de atoomklokken in de loop van een jaar iets voor lopen. Om de paar jaar is daar om een schrikkelseconde no dig. Daar komt nog eens bij dat de omwentelingssnelheid van de aarde van jaar tot jaar ver schilt. Als bijvoorbeeld het ijs aan de noord- en zuidpool smelt, stroomt er meer water naar de evenaar. ZIER1KZEESCHESÜ NIEUWSBODES»! Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49,50 Bij autom. afschr. f 47,00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr. f 177.00 Losse nummers 1 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17Vz% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3