A&P iniieke super; markt in N^^rland» VVD krijgt zwarte piet voor mislukken formatie Steeds meer jongeren steken een sigaret op Eis drie jaar voor doodslag op kapitein Populariteit van de koningin steeds groter c Brinkman wil praten over coalitie met PvdA en D66 Aardbei Noodweer aan Franse Rivièra Eis van twee jaar voor steekpartij Drie gewonden door explosie zuurstoffles ZIERIX^EESQ-HE;N|£vU wsbode EN DAN NU GOED NIEUWS, VERZORGD DOOR A P Nog even en u doet uw dagelijkse boodschappen in dag honderden laagste prijzen van Nederland en een on-Nederlandse supermarkt. De naam: A&P. groente, fruit, brood, kaas, vlees en vleeswaren dag- Een superschone winkel met zo'n 400 tot en ve'"nëvers van absolute topkwaliteit. 600 messcherp geprijsde A&P-artikelen, elke Goed nieuws? Er komt nog veel meer. ELKE DAG GOED NIEUWS Deltastrut 16, NleuweHteric DEN HAAG (ANP) - Steeds meer jongeren roken. Elf procent van de jongens en meisjes van 10 tot 14 jaar rookt. Twee jaar geleden was dit nog negen pro cent. Volwassenen daarentegen drukken steeds va ker hun peuk definitief uit. In 1993 rookte 33 procent van de bevolking. Een procent min der dan het jaar daarvoor. Een kwart van alle rokers, een mil joen, probeerde te stoppen met roken, met wisselend succes. Dit staat in het jaarverslag over 1993 van de Stichting Volksgezondheid en Roken. Eind jaren tachtig daalde het aantal jonge rokers. Lag in 1985 het percentage nog op 13 pro cent, vijf jaar later was het ge zakt tot zeven procent. De laat ste jaren gaat het gestaag weer omhoog. Over de ooi-zaak tast R. de Jong, directeur van de Stich ting Volksgezondheid en Ro ken, nog in het duister. Kick Een mogelijke oorzaak zou vol gens De Jong kunnen zijn dat jongeren in het algemeen steeds meer hun toevlucht zoe ken in risicovol gedrag. „Zij weten dat roken slecht is, net zoals alcohol en onvoorzichtig zijn in het verkeer. En toch doen jongeren het. Misschien geeft het wel een kick", denkt De Jong. Drama op de Breskens 6 DEN HAAG - Voor het gerechtshof in Den Haag is maandag wegens doodslag drie jaar gevangenisstraf geëist tegen een 28-jarige man uit Hoorn. Volgens procureur-generaal mr. C. van Flint-Noort heeft de man op 15 februari 1989 voor de kust van Marokko de kapitein van de Breskens 6 tot moes geslagen, in een ketel gestopt en in zee gegooid. Tégen een mede bemanningslid, een 36-jarige Amsterdammer, werd ontslag van rechtsvervolging geëist. Hij zou hebben meegeholpen de dode te laten verdwijnen. Maar de procureur-generaal meent dat de man het lijk niet met kwade bedoelingen over boord heeft gegooid. De twee verdachten alsmede twee anderen waren in januari met de 54-jarige Belgische ka pitein A. Sabbe uitgevaren om voor de Noordafrikaanse kust te gaan vissen. De reis verliep niet voorspoedig. Sabbe was steeds dronken en had voortdu rend ruzie met zijn passagiers. Kort voor het misdrijf kreeg het schip averij. Bij een poging tot reparatie ontstond een vechtpartij tus sen Sabbe en de verdachte. Vol gens de verdachte probeerde de kapifein hem te wurgen. Daar op sloeg de verdachte zijn ri vaal neer met een moker die op het dek lag. De verdachte was in beroep ge gaan, omdat volgens hem een ander bemanningslid uiteinde lijk de moker pakte en de sche del van Sabbe insloeg. Maar de procureur-generaal geloofde dat niet. Het lijk van de kapitein vorm de voor de in paniek geraakte bemanningsleden een pro bleem. Zij wilden het niet zon der meer in zee dumpen en leg den het lijk in een ketel aan dek. Maar dat begon zo te stin ken, dat ze de volgende dag de ketel dicht maakten en over boord gooiden. Vervolgens voe ren ze naar Sierra Leone, waar ze de boot achterlieten. De zaak kwam pas in oktober 1990 aan rollen. De Belgische justitie maakte toen jacht op de vermoorde kapitein wegens fraude. Toen bleken hij en zijn boot te zijn verdwenen. Vervol gens werden bemanningsleden opgespoord en gearresteerd. De rechtbhnk in Middelburg veroordeelde de verdachte uit Hoorn in maart vorig jaar tot vier jaar gevangenisstraf. De andere kreeg drie maanden voorwaardelijk en een boete van 1000 gulden. Het Hof doet uitspraak op 11 juli. APELDOORN (ANP) - Koningin Beatrix groeit nog steeds in populariteit. Dit blijkt uit een enquête van onderzoeksbureau Lagendijk. De vorstin is bij 94 procent van de Nederlanders geliefd, drie procent meer dan bij de vorige peiling in 1992. Prinses Juliana scoort ook goed. Met 92 procent staat zij op de tweede plaats. Prinses Margriet en kroonprins Willem-Alexander delen de derde plaats: zij zijn geliefd bij 77 procent van de bevolking. Prins Claus en zijn schoonva der prins Bernhard delen de vierde plaats met 72 procent. Prinses Irene mag zich in de populariteit van 68 procent verheugen. Mr. Pieter van Vol lenhoven moet het met minder doen: hij ligt goed bij 63 pro cent. De monarchie is volgens La gendijk een onbedreigde staatsvorm in ons land. Negen tig procent is er voorstander van, ook als Beatrix geen ko ningin meer is. Vier procent vindt dat de staatsvorm op nieuw moet worden bezien als Beatrix is afgetreden. Vijf pro cent vindt dat zo snel mogelijk na de periode-Beatrix de repu bliek moet worden uitgeroe pen. Kroonprins De populariteit van kroon prins Willehi-Alexander, ook bij zijn leeftijdgenoten, garan deert tot ver in de volgende eeuw de huidige staatsvorm. Onvoorziene gebeurtenissen daargelaten, concludeert La gendijk. Tijden en slanden volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland l.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 29 juni 08.40 160 02.30 - 168 20.45 146 14.30 - 119 30 juni 09.20 149 03.05 -164 21.25 136 15.10 -119 ROOMPOT BUITEN 29 juni 07.00 162 00.50 -163 19.15 145 13.05 - 115 30 juni 07.50 147 01.40 - 157 20.05 132 14.10 -113 BRUINISSE 29 juni 08.55 172 02.20 -173 20.55 155 14.35 -127 30 juni 09.25 160 03.00 - 170 21.30 147 15.15 -127 WEMELDINGE 29 juni 08.45 .168 02.25 -171 20.50 153 14.35 -124 30 juni 09.25 157 03.05 -168 21.30 144 15.15 -124 Doodtij: 2 juli Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG (ANP) - De vorming van een paars kabinet van PvdA, VVD en D66 is maandag mislukt. Volgens PvdA-leider Kok en zijn D66-collega Van Mierlo is de opstelling van VVD-voorman Bolkestein hiervan de oorzaak. Bolkestein eiste op het laatste moment forse aanvullende ingrepen in de sociale zekerheid, die voor heide andere partijen onaanvaardbaar waren. Ook informateur De Vries (PvdA) „sprak niet tegen" dat Bolkestein de schuld is van de breuk tussen de drie partijen. Een lijmpoging wordt door ie dereen vrijwel uitgesloten ge acht. Van Mierlo liet duidelijk doorschemeren dat de VVD zich door haar opstelling bui ten spel heeft gezet in het ver volg van de kabinetsformatie. Volgens de D66-leider heeft Bolkestein door af te zien van een paars kabinet gekozen voor de oppositie. De meest voor de hand liggen de optie is nu een fQrmatiepo- ging van PvdA, D66 en CDA. CDA-fractieleider Brinkman heeft laten weten hiertoe be reid te zijn. Van Mierlo sluit echter een minderheidskabinet ook niet helemaal uit. De frac tieleiders zullen vanmiddag, dinsdag, opnieuw advies uit brengen aan de koningin. De informateurs lieten maan dagmiddag weten dat zij naar de koningin zouden gaan om te melden dat hun poging was mislukt. Al snel werd duidelijk dat Bol kestein daags te voren tijdens een informele bijeenkomst aanvullende eisen op tafel had gelegd. Hij vond het ombui gingspakket van ruim 18 mil jard dat de onderhandelaars enkele dagen eerder'voor door rekening naar het Centraal Planbureau (CPB) hadden ge stuurd voor een deel „op drijf zand gebouwd". Op zichzelf waren de resulta ten van de CPB-berekening ook voor Bolkestein aanvaard baar. Volgens het planbureau leverde het pakket minimaal 117.000 extra banen op in de ko mende vier jaar, zonder dat er sprake was van onoverbrugba re koopkrachtverschillen. Maar volgens de WD-leider was in het voorstel een dikke vijf miljard niet gedekt. Het ging om een negatieve erfenis van het zittende kabinet, die over de departementen versleu teld zou moeten worden, zon der dat duidelijk was waar de bezuinigingen precies vandaan zouden moeten komen. Volgens Bolkestein zou met de ze aanpak „een tijdbom" onder het nieuwe kabinet worden ge legd. Hij betitelde het als „het regeerakkoord van Lubbers-4, maar dan zonder Lubbers". „Daar teken ik niet voor. Ik wil geen gefröbel, maar maat regelen van formaat." De WD- leider wilde daarom aanvul lende bezuinigingen op de so ciale zekerheid. Die hielden in: een volledige ontkoppeling van de uitkeringen (behalve de aow) tijdens de.laomende kabi netsperiode, een beperking van het recht op ww tot maximaal twee jaar en hét afgrendelen van de wao voor iedereen die niet minimaal vijf jaar heeft gewerkt. Onverwacht Volgens Kok en Van Mierlo kwamen deze nieuwe eisen „to taal onverwacht". Bolkestein week naar zeggen van Van Mierlo af van een eerder kop pelingsakkoord, dat inhield dat de uitkeringen de lonen in de marktsector voor de helft zouden volgen. Van Mierlo, Kok en ook VVD- informateur Van Aardenne noemden het door het CPB doorgerekende pakket een goe de basis voor een paars kabi net. Volgens Kok en Van Mierlo zou Bolkestein op onderdelen zelfs meer hebben binnenge haald dan met het verkie zingsprogram van zijn partij. Van Mierlo meent dat het voor liggende pakket door een centrurrt-rechts kabinet niet uitgevoerd zou kunnen worden „zonder dat de ruiten ingaan". CDA-leider Brinkman consta teerde dat „de sprong te groot is gebleken" voor een paarse coalitie. Hij meent dat nu haast geboden is bij de vor ming van een ander kabinet. ZOETERMEER - Van de zachte fruitsoorten blijft de aardbei veruit het populairst onder de bevolking. Uit onderzoek van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen blijkt dat ruim zeven van de tien Neder landers behoren tot de regel matige kopers van het zomer- koninkje. NICE (RTR) - Honderden men sen hebben maandag hun huis moeten verlaten door overstro mingen in een deel van de Franse Rivièra. De treinver bindingen langs de kust met Italië werden verbroken nadat door de storm opgezweepte ri vieren buiten hun oevers wa ren getreden. In Auribeau-sur-Siagne, het zwaarst getroffen dorp, werden honderd mensen met helikop ters gered. Sommigen van hen hadden zich op het dak van hun huis in veiligheid moeten bren gen. Het water verwoestte 300 hui zen en 50 auto's spoelden weg. In naburige dorpen werden 250 evacués opgevangen. De tele foonverbindingen met meer dan 1500 huizen zijn verbro ken. De autoriteiten maken voorals nog geen melding van doden of zwaargewonden. DEN BOSCH (ANP) - Voor de rechtbank in Den Bosch is maandag twee jaar gevange nisstraf en terbeschikkingstel ling geëist tegen een 25-jarige man uit Helmond. Hij wordt ervan verdacht op 2 december in zijn woonplaats een man te hebben doodgesto ken. De verdachte zegt zich niets meer van de gebeurtenis sen te kunnen herinneren. De man, die dakloos is, zou naar zijn vroegere woning zijn gegaan om papieren op te ha len en te vragen of er post voor hem was. Er lag iemand te sla pen in „zijn" kamer en er ont stond een woordenwisseling, waar het latere slachtoffer op af kwam. De verdachte werd door de twee de kamer uitge werkt en de trap afgeduwd. Daarna probeerden zij hem het huis uit te. werken. Direct na zijn arrestatie herinnerde de verdachte zich nog dat hij in de open voordeur opeens zijn mes trok en direct toestak. Het slachtoffer werd in zijn hart ge troffen. Hij overleed kort daar op. De man is volgens deskun digen sterk verminderd toere keningsvatbaar. APELDOORN (ANP) - Drie mensen zijn maandagmorgen gewond geraakt door een ex plosie van een zuurstoffles. Een 79-jarige man uit Teuge, die als zware bronchituspa- tiënt medicinale zuurstof no dig heeft, is zwaar gewond overgebracht naar het Brand wondencentrum in Groningen. Zijn 72-jarige vrouw ligt in een ziekenhuis in Apeldoorn. Zij is er ook zeer ernstig aan toe, al dus een woordvoerster van de politie in Apeldoorn. Het echtpaar was op bezoek bij een jarig familielid in Apel doorn. Terwijl de drie in de tuin zaten, knalde de zuurstof fles uit elkaar. De jarige ver brandde daarbij zijn arm. De technische recherche en de brandweer stellen een onder zoek in naar de oorzaak van de explosie. Suske enWiske tokapua toraja door Willy Vandersteen Jk verwens jullie ellemaal Ik zat terugkomen en deze ver- f nedering met terreur ure/ren! hiel een tegenslag voor de familie kom,we zullen hen troosten Tot 22 augustus' Renesse Bezichtiging Nederlandse Her vormde kerk, tevens klank- en lichtspel Een volk in de Woes tijn, expositie van schilderijen van de schilder Jean du Neele. Orgelbespelingen. Dinsdag- en donderdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur. Dinsdag 28 juni Zierikzee Spreekuur zorgcoördinator drugs. Gebouw De Driehoek, Kerkhof 8. 10.00-12.00 uur. Fietstocht voor senioren. Brou- wersdam route, 50 kilometer. Start: 11.00 uur sportpark Den Hogen Blok. Schrijfavond Amnesty Inter national. Prinses Juliana- school (Jannewekken 19). Van 19.00 tot 20.30 uur. Burgh-Haamstede Commissie algemene en be stuurlijke zaken. Gemeente huis. 16.00 uur. Commissie financiën. Gemeen tehuis. 19.30 uur. Scharendijke Vergadering Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland. Dorps huis De Putmeet. 15.30 uur. Schrijfavond Amnesty Inter national. Zaaltje Gereformeer de kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Bruinisse Ledenvergadering Chr. Wo ningbouwvereniging Schou wen-Duiveland. Dorpshuis. 19.30 uur. Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty Inter national. Fam. Murphy, Dr. Wortmanstraat 23. Van 10.00 tot 12.00 uur. Woensdag 29 juni Brouwershaven Zomermodeshow. Woonzorg centrum Poortershof. 14.00 uur. Donderdag 30 juni Burgh-Haamstede Fancy-fair. Schoolplein Kirre- weie. 17.00-20.00 uur. Zonnemaire Natuurexcursie Grevelingen- meer. Haven Bommenede. 09.30 en 13.00 uur. Nieuwerkerk Gemeenteraadsvergadering. Gemeentehuis. 20.00 uur. Bruinisse Gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 1 juli Zierikzee Dag van de architectuur. In schepen op MPS Stad Zierik zee. 09.00 uur. Haringfeest in Café Kerkwer- ve. 21.00 uur. Renesse Theatervoorstelling Rijn èn Trijn. Openbare school. 10.30 uur. Afscheidsbijeenkomst J. H. Blom. Dorpshuis. 15.00 uur. Brouwershaven Uitvoering musical Wie vaart er mee door kinderkoor De Smalstadtertjes in het Tbnnen- magazijn. 19.30 uur. Zaterdag 2 juli Kerkwerve Open dag en show oude tracto ren en stationaire motoren. Bootsweg 2. Vanaf 13.00 uur. Zonnemaire Rommelmarkt Nut en Uit spanning. Centrum. 09.00 tot 16.00 uur. Dreischor Muziek- en zangavond stich ting Woord en Daad. Neder landse Hervormde kerk. 19.30 uur. Zondag 3 juli Zierikzee Praise-avond. Multifunctio neel gebouw De Huybertstraat 35. 19.30 uur. Woensdag 6 juli Zierikzee FNV-spreekuur. Multifunctio- neelgebouw. 10.00 tot 11.30 uur. Burgh-Haamstede Excursie Slotbos en Zeepedui- nen. Vanaf poort Slot Haam stede. 19.00 uur. Haamstede Concert panfluitiste Noortje van Middelkoop en organist Martin Mans. Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Donderdag 7 juli Burgh-H aamstcde Zomeravondbridge. De Schut- Vrijdag 8 juli Kerkwerve Disco in Café Kerkwerve. 21.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2