Buurt- en clubhuiswerk voortaan voor 100 procent gesubsidieerd 0 1 r Tekort 1994 Zuidhoek nagenoeg van de baan UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND GEBROKEN PUIN 0/40 Wandel Nieuwerkerk 1501 JAAR Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefo'on 01114-2850 Aanvaring tussen CDA en PvdA-wethouder Van der Wekken Diefstal uit auto Diefstal uit tenten Dankzij ministeriële budget-aanpassing Positie vrouwen op Zeeuwse arbeidsmarkt 2 Q 4 8 9 Vernieling-en aan auto's Winkel beklad Kind komt om in het verkeer 1^ dé krant van schouwen-duiveland! j IKZEESCHE NIEUWSBODE menggranulaat - voldoet aan RAW-eisen Zeer geschikt voor erfverhardingen onder asfalt en bestratingen DINSDAG 28 JUNI 1994 150e JAARGANG NR 25587 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Z1ERIKZEE - Met algemene stemmen, maar wel na een pittige discussie tussen PvdA-wethouder D. van der Wekken en CDA-gemeenteraadslid mevrouw C. J. P. M. Kalwij-Snel, stemde de gemeenteraad van Zierikzee gisteren in met het collegevoorstel het buurt- en clubhuiswerk voor de volle honderd procent te gaan subsidiëren. In de praktijk betekent het besluit dat de gemeente Zierikzee 90.000,- subsidie meer gaat verstrekken aan de Stichting Welzijn en Gezond heidszorg van het Leger des Heils, de stichting die het buurt- en clubhuiswerk verzorgt. Mevrouw T. Kalwij-Snel: „Wethouder is in gebreke ge bleven". De hoogte van de gemeentelij ke subsidie aan het buurt- en clubhuiswerk is al meerdere keren aan de orde geweest bin nen de Zierikzeese gemeente raad. Tot nu toe werd het buurt- en clubhuiswerk gesub sidieerd op basis van bepaalde percentages. Vanuit de Stich ting Welzijn en gezondheids zorg van het Leger des Heils wordt bij de gemeente Zierik zee al jaren aangedrongen op honderd procent subsidiëring van het werk. Nu draagt het Leger des Heils jaarlijks onge veer 100.000,- uit eigen mid delen bij om het buurt- en club huis draaiende te houden. Verantwoordelijkheid Al eerder werd binnen de Zie rikzeese gemeenteraad erkend dat buurt- en clubhuiswerk primair een verantwoordelijk heid is van de lokale overheid. De gemeenteraad in de oude samenstelling nam echter nog geen beslissing over het op trekken van de subsidie. Ge steld werd dat het de raad in nieuwe samenstelling moest zijn die behoorde te beslissen over de subsidiekwestie. Door het verhogen van de subsidie wordt namelijk beslag gelegd op een fors bedrag en dat zal uit de lengte of uit de breedte moeten komen. Discussie Over de inhoudelijke kant van de zaak werd tijdens de ge meenteraadsvergadering vrij weinig gezegd. Mevrouw Kal- wij slingerde daarentegen wel een discussie aan over de proce durele kant van de zaak. Haar betoog spitste zich toe op de rol van verantwoordelijk wethou der D. van der Wekken. „Wie schetst mijn verbazing toen ik erachter kwam dat de raad al in november 1993 om een on derzoek had gevraagd en toen bleek dat dat onderzoek nog steeds niet afgerond was", be gon mevrouw Kalwij. Zij doelde daarmee op de vraag vanuit de gemeenteraad of - om doublures te voorkomen - be keken zou kunnen worden of het Leger des Heils de enige in stantie is die buurt- en club huiswerk verricht of dat er ook andere instanties of organisa ties zijn die zich op hetzelfde terrein begeven. Mevrouw Kal wij zei zich erover te verbazen dat genoemd onderzoek zo lang op zich laat wachten en koppel de daar de conclusie aan vast dat zij als raadslid op die ma nier - door een gebrek aan in formatie - haar werk niet op een verantwoorde manier uit kon oefenen. „Ik vind dat de wethouder in gebreke gebleven is. Er is ruimschoots tijd ge weest om dat onderzoek af te ronden", aldus mevrouw Kal wij. Zwaar geschut Wethouder Van der Wekken bleek hevig in zijn wiek ge schoten door de opmerkingen van mevrouw Kalwij. „Zij brengt zwaar geschut in stel ling", begon de wethouder zijn weerwoord. Daarop werd hij geïnterrumpeerd door me vrouw Kalwij die opmerkte dat het haar puur om de proce durele kant van de zaak ging. „Ik heb toch voldoende infor matie nodig om een verant woorde beslissing te kunnen nemen", aldus mevrouw Kal wij, die vervolgens nog eens herhaalde dat naar haar idee een wethouder gehouden is om de leden van de gemeenteraad volledig te informeren over de achtergronden van een college voorstel. Zelf doen Van der Wekken bleek daar een geheel andere visie over te heb ben. „Ik kan het niet helpen dat mevrouw Kalwij de aan loop naar dit agendapunt heeft gemist", aldus Van der Wek ken. Hij kaatste de bal terug naar de CDA-fractie met de op merking dat de fractie ervoor had moeten zorgen dat hun nieuwe gemeenteraadslid voor wat betreft deze kwestie goed beslagen ten ijs zou komen. „Het gaat mij te ver om bij ie der agendapunt uitgebreid uit te moeten leggen welke voorge schiedenis eraan vooraf is ge gaan. Dat kunt u in alle rede lijkheid niet van mij verlan gen", aldus Van der Wekken. Tb en mevrouw Kalwij daarop reageerde met de opmerking dat de wethouder toch te kort geschoten is schoot Van der Wekken uit zijn slof. „Als u dat echt vindt moet u nu een motie van wantrouwen indienen", al dus een bitse Van der Wekken. Burgemeester mr. J. J. P. M. As- selbergs viel de wethouder bij. „Wie hier als raadslid zit is ook zelf verantwoordelijk voor de PvdA-wethouder D. van der Wekken: Mevrouw Kalwij moet te rade gaan bij het CDA". kennis die men draagt over een bepaalde kwestie. Het is voor het college ondoenlijk om dat allemaal uitgebreid uit de doe ken te gaan doen. Zo kan het college niet werken. Dat mag u niet verwachten". Het feit dat het door mevrouw Kalwij genoemde onderzoek nog niet is afgerond verdedig de Van der Wekken met de op merking dat het in de eerste plaats bepaald geen eenvoudi ge zaak betreft en dat in de tweede plaats ook onderbezet ting onder het secretarieperso- neel een belangrijke rol heeft gespeeld. Voorlopige conclusie van het onderzoek, zo liet Van der Wekken weten, is dat voor alsnog niet is gebleken dat an dere organisaties of instanties die op Scn^otven-Duiveland actief zijn zich op hetzelfde werkterrein begeven. Bestuurskwestie Van D66-zijde kwam verder nog de opmerking dat het ei genlijk niet helemaal klopt dat de gemeente nu een - deel van - een organisatie subsidieert waarvan het bestuur in Almere zit. D66-woordvoerder J. Th. M. van der Veer pleitte ervoor om die bestuurskwestie eens onder de loep te nemen. Aan vankelijk wilde Van der Veer wijziging van die bestuurssa menstelling een harde voor waarde maken voor de ver strekking van subsidie, maar de toezegging ,van wethouder Van der Wekken dat een en an der nader bekeken zou worden was voor Van der Veer voldoen de. Uiteindelijk stemde de ge meenteraad unaniem in met het collegevoorstel. DEN HAAG - De financieel aantrekkelijke regeling voor ouderschapsverlof bij de rijks overheid levert niet het beoog de resultaat op. Bovendien is de regeling zo duur, dat het de vraag is of die moet worden voortgezet. Dat concludeert de Rekenkamer in haar juni- verslag. HILVERSUM - De onderne mingsraad van de Wereldom roep wil een onderzoek naar de toekomst van het bedrijf. De raad meent dat het bestuur van Radio Nederland Wereldom roep niet tot de voorgenomen besluiten kan overgaan. WESTENSCHOUWEN - Een 63-jarige inwoner van Sint An- naland deed bij de politie aan gifte van diefstal vanuit zijn personenauto. De auto stond geparkeerd aan de Kampweg in Westenschou- wen. Uit dé auto werden gesto len een zeehengel, compleet met molen, een olielamp en een doos met cassettebandjes. RENESSE - Een 19-jarige in woner van Coesfeld (Did) deed bij de politie aangifte van dief stal uit zijn tent. De tent stond op een camping aan de Roelandsweg bij Renes- se. Gestolen werden Euroche ques, een onbekend geldbedrag en diverse autopapieren. Ook in de tent van een 19-jarige in woner van Düsseldorf werd in gebroken. Gestolen werd een rugzak met inhoud: kleding, portemonnee met onbekend geldbedrag en diverse persoon lijke papieren. ZIERIKZEE - Het exploitatie-tekort van werkvoorzieningsschap De Zuidhoek in Zierikzee is voor wat 1994 betreft nagenoeg van de baan. Het ministerie van sociale zaken en Werkgelegenheid heeft namelijk het budget van het schap voor dit jaar met 190.000 gulden aangepast, waarmee het tekort van 200.000 gulden grotendeels verdwijnt. Een en ander maakte voorzitter van het algemeen be stuur van De Zuidhoek, D. van der Wekken, maandag bekend tijdens een verga dering van het algemeen bestuur. De budget-aanpassing door het ministerie is tot stand geko men in verband met de ar beidsvoorwaardenontwikke ling Wet Sociale Werkvoorzie ning en ambtelijk personeel. Het geld voor zaken als loonstijgingen en sociale pre mies is dit jaar meegenomen in het budget. De Zuidhoek was ervan uitgegaan dat deze kos ten niet automatisch gecom penseerd zouden worden. Voorzitter Van der Wekken zei een slag om de arm te willen houden als het gaat om de vraag of deze aanpassing van structurele aard is. „In de loop van het jaar hopen we daar meer duidelijkheid over te krijgen. Nu weten we in elk ge val dat het tekort voor 1994 een eind van de baan is", aldus Van der Wekken. Na de zomer zal de begroting 1994 worden ge wijzigd. Volgens Van der Wekken moet eerst goed worden onderzocht of er positieve gevolgen zijn voor 1995, waarna kan worden ingeschat wat dit inhoudt voor de gemeenten op Schouwen- Duiveland, die De Zuidhoek gezamenlijk financieel onder steunen. Hij noemde het van uit die optiek dan ook niet ver standig om nu al aan de begro ting 1995 te gaan sleutelen. Bestuurslid L. N. Labruyère pleitte ervoor de mogelijkhe den te bekijken voor het opzet ten van een structurele finan ciële buffer omdat volgens hem nu blijkt dat door de budget aanpassing, de commotie in ge meenten wat betreft het mee betalen aan het tekort van De Zuidhoek deels overbodig is geweest. De definitieve vaststelling van de begroting 1995 van het schap, met een tekort van drie- en-een-halve ton voornamelijk veroorzaakt door herverdeling van het Rijksbudget, leverde vooral van de bestuursleden mevrouw G. van den Ouden- Zwart en G. E. Houtekamer een aantal kritische noten op. Volgens Van den Ouden hebben de gemeenten dan wel de ver plichting een bijdrage te leve ren aan het schap, maar niet ten koste van alles. „Nu heb ben we te maken met een finan ciële meevaller, maar die is wel betrekkelijk. Het blijft koffie dik kijken. Wat de zeer nabije toekomst betreft, bestaat er geen enkele zekerheid", aldus "het bestuurslid. Houtekamer pleitte tijdens de vergadering voor een vast bud get van gemeenten voor de Zuidhoek, waarbij het werk voorzieningsschap onder het motto 'wie bepaalt, betaalt', zelf voor het 'open einde' op draait. Voorzitter Van der Wek ken benadrukte dat van over heidswege is geregeld dat het 'open einde' van sociale werk voorziening bij gemeenten ligt en niet zoals in dit geval bij De Zuidhoek. „Ik ben het niet eens met Bruinisse, de verant woordelijkheid ligt bij u", al dus Van der Wekken. Hij zegde toe dat via het management goed naar 'binnen' gekeken zal worden om de kosten bij te stellen. Voorts zei de voorzitter te ver wachten dat er wat 1995 be treft, bij de gemeenten wel de bereidheid bestaat en de durf verantwoordelijkheid te ne men om De Zuidhoek te hand haven. Bureau Positieve Actie doet onderzoek ZIERIKZEE - Het onderzoeken van de positie van vrouwen op de Zeeuwse arbeidsmarkt. Dat is het doel van een enquête die het Bureau Positieve Actie (BPA) momenteel houdt onder Zeeuwse bedrijven. Het BPA wil weten welke maatregelen door de be drijven zijn genomen om de positie van vrouwen in de organisatie te verbeteren. Het BPA is ontwikkeld door Vrouw en Werk Zeeland en on dergebracht bij het Emancipa tiebureau Zeeland. Het wordt gesubsidieerd door het Sociaal Economisch Ontwikkelings Fonds (SEOF) van de provincie Zeeland. Het doet onderzoek naar de positie van vrouwen op de Zeeuwse arbeidsmarkt. Dat is volgens het BPA nodig omdat de positie van vrouwen op de arbeidsmarkt en in be drijven, ondanks wet en regel geving, niet gelijk is aan die van mannen. Zo blijkt in de praktijk dat vrouwen slechts sporadisch managementfunc ties bekleden. Vaak zijn ze werkzaam in de administratie ve sector. Dit wordt volgens het BPA ver oorzaakt door het historisch gegroeide rollenpatroon waar bij de man kostwinner is en de vrouw thuis zorgtaken vervult. De full-time werkende man met een partner die thuis de boel draaiende houdt zal ech ter eerder uitzondering dan re gel worden. Het regeringsbe leid is gericht op economische zelfstandigheid van alle indivi duen. Bedrijven en instelling krijgen daardoor in toenemende mate te maken met werknemers die betaalde arbeid en zorgtaken combineren. De maatschappij is nog niet ingericht op deze nieuwe werknemer. Het BPA is daarom van mening dat concre te maatregelen nodig zijn om de huidige tegenstrijdigheden in de bedrijven te veranderen. Om de Zeeuwse situatie in beeld te brengen zijn ongeveer achthonderd bedrijven en in stellingen aangeschreven met het verzoek een enquête formulier in te vullen. Aan de hand van de gegevens die op deze manier worden verza meld, wordt een rapport opge steld. Aan de hand daarvan worden aan de Zeeuwse beleid makers aanbevelingen gedaan die de positie van vrouwen in arbeidsorganisaties en op de arbeidsmarkt moeten verbete ren. AMSTERDAM - De Amster damse politie heeft twee man nen aangehouden die worden verdacht van de moord op de 46-jarige kok van een Chinees restaurant in Amstelveen. Vol gens een woordvoerder was roof het motief voor de moord. De eerste gunst is gunst, de tweede reeds verplichting. Chinees spreekwoord Lagere temperatuur HET WEER Meer bewolking en van het westen uit enkele regen- of onweersbuien. Minimumtemp. 16 graden. Mid- dagtemp. 18 graden. Wind draai end naar zuidwest tot west en toe nemend tot matig, 4, aan kust mogelijk tot krachtig, 6. COALITIE VVD-voorman Bolkestein krijgt de schuld van het mislukken van de 'paarse' coalitie. SINT NICOLAASKERK De gemeente Brouwershaven stelt de aanschaf van schijnwerpers voor de Sint Nicolaaskerk uit. SERVICEWONINGEN Beter Wonen baseert bouwplannen appartementen op toekomstig gebruik als servicewoningencomplex. WK-VOETBAL De roep om de inzet van Peter van Vossen wordt steeds luider. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's RENESSE/SCHARENDIJKE - Drie vakantiegangers op Schouwen-Duiveland werden maandag geconfronteerd met vernielingen aan hun auto's. Een 32-jarige man uit het Fran se Compiegne kwam tot de ont dekking dat zijn auto aan de rechterzijde werd bekrast met een scherp voorwerp. Dat ge beurde terwijl het voertuig ge parkeerd stond a.\r»-c.ct Duin- wekken te Renesse. De auto van een 47-jarige Duitser uit Essen stond geparkeerd aan de Hoogenboomlaan in Renesse toen het dak van de auto werd opengesneden en het merk- plaatje van het voertuig werd gerukt. In Scharendijke werd de achterruit ingeslagen van de auto van een 34-jarige man uit Maastricht. Het voertuig stond in de Kreeklaan. IJZENDIJKE - De twaalf jarige Angelo de Nooyer uit IJzendijke is maandag om het leven gekomen bij een ver keersongeval in zijn woon plaats. Het ongeluk gebeurde om on geveer 20.00 uur in de Konin ginnestraat in IJzendijke. Daar reed een 29-jarige man uit IJ zendijke in zijn personenauto. Vanwege de laagstaande zon zou hij het twaalf-jarige kind, dat op straat liep, niet hebben gezien. Er volgde een aanrij ding waarbij het kind zo zwaar werd gewond dat het met spoed per ambulance werd overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis in Brugge. Daar overleed de jongen later op de avond aan zijn verwondingen. De precieze toedracht van het ongeluk is nog niet bekend. De politie stelt een onderzoek in. RENESSE - De politie hield maandagavond twee minderja rige meisjes aan die in Renesse een winkel bekladden. Het betrof een winkel aan de Jan van Renesseweg. Na ver hoor werden beide meisjes weer in vrijheid gesteld. In het kader van het lik-op-stukbe- leid moesten zij direct een boe te van 90 gulden betalen. 994 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. f 47,00 O kwartaalabonnement f 49,50 jaarabonnement met autom. afschr. f 177,00 D jaarabonnement f 187,00 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 3C Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CCk Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. i- ZZN ■~1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1