'Eigenlijk was het vandaag hiervoor een beetje te warm' 'Primair gaat het om zingen, maar samen bezig zijn is ook belangrijk' Muziek- en zangavond jubilerend Smalstads Gemengd Koor Belangstelling voor rommelmarkten in regio magertjes ORANJE-GEVOEL? MAANDAG 27 JUNI 1994 NR 25586 5 BROUWERSHAVEN - „Het is natuurlijk niet alleen een kwestie van zingen en repeteren. Je gaat ook naar concoursen. Je bent samen op stap", aan het woord is Th. van Vulpen uit Brouwershaven. Hij was twintig jaar geleden een van de oprichters van het Smalstads Gemengd koord. Zelf zingt hij al vanaf zijn zeventien de jaar in koren en hij heeft er nog steeds veel plezier in. Zaterdag vierde het Smalstads Gemengd Koor zijn twintigjarig bestaan met een goed bezochte muziek- en korenavond in de pas gerestaureerde Sint Nico- laaskerk in Brouwershaven. Het voorste gedeelte van de kerk werd tijdens de gezamenlijk gezongen nummers geheel in beslag genomen door koristen en musici. (Foto: Joop van Houdt). Toen Van Vulpen zich een dikke twintig jaar geleden met zijn gezin in Brouwershaven vestig de kwam hij er al snel achter dat er op dat moment geen koor actief was in Brouwersha ven. Hij ging in conclaaf met zijn zingende buurman en het idee om een gemengd koor op te richten werd geboren. Een advertentie in de Zierikzeesche Nieuwsbode deed de rest. Het koor kon met een ledental van vijftien van start. Collectiviteit Van Vulpen zelf is helemaal verslingerd aan1 het zingen. Dat is en blijft voor hem de hoofd zaak bij het lid zijn van een koor. „En dat zal voor de mees te leden van het koor wel zo zijn, maar je ziet toch dat bij mensen een zekere behoefte be staat aan collectiviteit. Samen met anderen iets ondernemen". Hij benadrukt dat het lid zijn van een koor meer is dan alleen uitvoeringen en repetities. „Je gaat naar concoursen, en je houdt bijvoorbeeld ook wei eens een barbecue-avond of iets dergelijks. En ik weet dat een heleboel mensen juist naar dat soort dingen uitkijken". Het koor ging indertijd van start met de juffrouw van de basisschool als dirigente. Het koor mocht zich al snel verheu gen in een toenemende popula riteit en van het bestaan van het koor ging ook een sneeuw baleffect uit. Na enkele jaren werd het kinderkoor De Smal- stadtertjes geboren en later kwam er een derde loot aan de stam in de vorm van jeugdkoor The Small Town Singers. Ver der kende het koor ook eén ze kere muzikale ontwikkeling. „We zijn begonnen met eenstemmige nummers, en pas later zijn we overgegaan op meerstemmige nummers", ver telt Van Vulpen. Belangrijke rol in dit alles speelt bij een koor de dirigent. De een wil dat het vooral goed hoorbaar is terwijl de ander meer nadruk wil voor de nuan ces. In de loop der jaren veran derde ook het repertoire van het Smalstads Gemengd Koor. „We zijn geen kerkkoor en dat zijn we ook nooit geweest, maar we hebben wel altijd geestelijke liederen op ons re pertoire gehad. Later zijn er, ook steeds meer moderne zangstukken bij gekomen, al werd in het begin wel een beet je raar aangekeken tegen num mers van The Beatles en Paul Simon". Het koor mag zich verheugen in een constante belangstel ling. Het ledental schommelt al jaren tussen de 35 en de 40 en momenteel telt het koor zelfs 45 leden. „Ik denk ook dat het niet veel groter dan dit kan worden", aldus Van Vulpen. „We hopen ons op dit niveau te kunnen handhaven". Overi gens komen de koorleden niet alleen uit de Smalstad zelf maar ook uit onder meer Scha- rendijke, Zonnemaire en Nieu- werkerk. Elk jaar geeft het koor een uitvoering in het Ton- nenmagazijn in Brouwersha ven. Voor de feestelijke viering van het twintigjarig bestaan was echter gekozen voor de pas gerestaureerde Sint Nicolaas- kerk. Grootscheeps Om de jubileumviering extra luister bij te zetten was het eve nement groot aangepakt. Naast het Smalstads Gemengd Koor gaven acte de présence brassband Apollo uit Brou wershaven, het Nederlands Hervormd Kerkkoor uit Drei- schor, het Nederlands Her vormd Kerkkoor uit Renesse, De Westhoekzangers uit Haam stede, Nu met Hope uit Haam stede en harmonievereniging Nut en Uitspanning uit Zonne maire. Een zestal werken - waaronder wérken van Mozart, Verdi en Tom Parker - werd door alle koristen en musici sa men gezongen. Als slotnum mer werd gespeeld Alle Men- schen werden Brüder van Lud- wig von Beethoven. De zang en muziekavond in de Brouwse Sint Nicolaaskerk trok. onge veer 200 man publiek. ELLEMEET/ZIERIKZEE - Vorig jaar waren ze allebei goed voor recordop brengsten, maar dit jaar bleef het resultaat van de rommelmarkt van OBS 't Mêêtje in Ellemeet en De Wieken Omroep Stichting (WOS) in Zierikzee wat ach ter. „Het is minder druk dan vorig jaar. Ik denk dat het eigenlijk een beetje te warm is geweest vandaag", aldus J. van Dongen van de WOS. De rommelmarkt bracht overigens altijd nog een bedrag van 11.000,- in het laatje. In Ellemeet le verde de rommelmarkt een bedrag van 8000,- op. „Opa's en oma's, ooms en tan tes. Het feest gaat beginnen", begint de spreekstalmeester in Ellemeet zijn oproep aan de be zoekers om een kansje te wa gen bij het Rad van Avontuur. Zijn verhaal heeft effect want niet zoveel later zijn de lootjes verkopers 'los' en kan er een flinke zwengel an het rad gege ven worden. Ondertussen wordt er druk gezocht en ge snuffeld bij de diverse op het schoolplein en het grasveld bij de school opgestelde kraam pjes. Oranje-uitstalling In Ellemeet wordt ook inge speeld op het 'Oranje-gevoel'. Onder de tweedehands spullen is alles met de kleur oranje - variërend van metalen brood trommels tot oranje T-shirts - gegroepeerd tot een ware Oranje-uitstalling. Het assorti ment in Ellemeet is enorm, een flink deel van het grasveld wordt in beslag genomen door meubelen van allerlei aard. Complete bankstellen worden geflankeerd door kasten en kastjes, bedden, matrassen, stoelen en tafels. Muzikale be zoekers hebben de keuze uit di verse elektronische orgels. Verder kan er gesnuffeld wor den in een dikke zes meter boe- kenstalling en ook diegenen die een stereo-installatie of een televisie zoeken kunnen te recht in Ellemeet. Mits men er snel bij is want in de Midden- schouwse kern waren de koop jesjagers er gewoontegetrouw weer in alle vroegte bij. „Alles bij elkaar hadden we al leen aan grotere spullen al zes boerenkarren vol", vertelt A. Smit, directeur van 't Mêêtje. „De kleine spullen hadden we opgeslagen op de zolder van de school". De opbrengst van de rommel markt wordt door 't Mêêtje voor een deel gebruikt om het leerlingenvervoer te bekosti gen. De gemeente betaalt het busvervoer van de leerlingen van huis naar school en vice versa. „De meeste ouders wil len hun kinderen tussen de middag ook thuis hebben en dat vervoer wordt door de ge meente niet betaald. Dat moe ten de ouders en de school geza menlijk zelf opbrengen", aldus Smit. De rest van het geld wordt gebruikt voor de aan schaf van binnén-speelmate- riaal. Ook de rommelmarkt van de WOS biedt een uitgebreid as sortiment. De bewoners van verzorgingshuis De Wieken hebben in de vorm van zelfge breide sokken, truien en knuf feldieren hun steentje bijge dragen. De vrijwilligers van de WOS moesten zaterdag al vroeg uit de veren. „Wij zijn gisteravond tot een uur of twaalf bezig geweest met het opstellen van de kramen en vanmorgen waren we al om vijf uur bezig om alles uit te pakken", vertelt J. van Don gen. „En om zeven uur vanmor gen stonden ze al voor de hek ken". Voordat alles gereed was voor de rommelmarkt van de WOS is er, zo blijkt uit het verhaal, van Van Dongen, heel wat werk verzet. Zo heeft één van de vrijwilligers - behept met een technische knobbel - alle elektrische apparaten nageke ken en zonodig gerepareerd. Wat kapot was ging zonder par don de vuilnisbak in. „En de meubels werden in de boenwas gezet. Het oog wil tenslotte ook wat", aldus Van Dongen. Evenals in Ellemeet was ook in Zierikzee door de WOS aan de inwendige mens gedacht. De koffie, frisdrank en oliebollen gingen grif van de hand. Microfoons Het team van de WOS gebruikt de opbrengst van de rommel markt elk jaar voor uitbrei ding of vernieuwing van de ap paratuur. Vorig jaar werden van het geld dat de rommel markt in het laatje bracht semi-professionele video recorders aangeschaft. Dit jaar wordt het geld besteed aan de aanschaf van (draadloze) zen der-microfoons. „En dat spul kost behoorlijk veel geld", al dus Van Dongen. Volgens hem ben je voor een kwaliteits zendermicrofoon al snel een kleine zes mille kwijt. Van Dongen toont zich ondanks de wat tegenvallende belangstel ling tevreden met het resul taat. „Ik wist van tevoren dat we de opbrengst van vorig jaar niet zouden kunnen halen. Dat was een record-opbrengst". BROUWERSHAVEN Modeshow In het woonzorgcentrum de Poortershof in Brouwershaven vindt op woensdag 29 juni een zomermodeshow plaats. Na de modeshow, waar vrijwilligers van het woonzorgcentrum aan mee werken, kan de geshowde kleding gekocht worden. De middag wordt georganiseerd door Isabella Mode uit Den Haag. BRUINISSE Bewonersoverleg Voor de huurders van de wo ningen aan de Acacialaan, de Weststraat en de Van Hertsbe- kestraat vindt vandaag, maan dag 27 juni een bewonersover leg plaats. Het overleg gaat over het groot onderhoud aan deze woningen dat voor de deur staat. Deze avond zal wor den bijgewoond door de be stuursleden van de Christelij ke Woningbouwvereniging Schouwen en Duiveland in Bruinisse. Ook aanwezig is me vrouw Kok-Kik, de beheerder van het Verenigingsgebouw. Aanvang: 20.00 uur in het Her vormd Verenigingsgebouw aan de Deestraat 5 in Bruinisse. DREISCHOR Rommelmarkt en veiling In de tuin van de historische boerderij Goemanszorg, waar in het streek- en landbouwmu seum wordt ondergebracht, wordt zaterdag 6 augustus een rommelmarkt gehouden en een veiling van antiek en curiosa. Het gaat om een initiatief van de Juniorkamerfc Schouwen- Duiveland dat wordt gehouden tijdens de Vlasdag in Drei- schor. De rommelmarkt begint om 9.30 uur. Vanaf 10.30 uur zijn de stukken te bezichtigen die vanaf 11.30 uur worden ge veild. Om 10.00 uur wordt de theetuin geopend waar men te recht kan voor thee complet of een drankje. De opbrengst van het evenement is bestemd voor het streek- en landbouwmu seum. De vrijwilligers van de Juniorkamer kunnen nog tweedehands spullen gebrui ken voor de rommelmarkt en veiling. Zij halen die gratis op in heel Schouwen-Duiveland. Men kan daarvoor telefonisch contact opnemen via 01110- 17575. WESTKAPELLE Continental Singers Op donderdag 4 augustus is in Westkapelle een concert van de internationale gospelzang groep De Continental Singers. De zanggroep wordt begeleid door een eigen live-band. Zij treedt op in de Moriakerk op de Markt vanaf 20.00 uur. Het concert wordt georganiseerd door de Vrije Evangelische ge meente, de Hervormde ge meente en Gereformeerde Kerk. GOES Nieuw gezinsvervangend tehuis In de nieuwe wijk Overzuid in Goes wordt begin juli de eerste paal geslagen voor een nieuw gezinsvervangend tehuis voor lichamelijk gehandicapte kin deren voor de provincie Zee land. De nieuwe voorziening is gesitueerd in de nabijheid van de mytylschool en de nog te bouwen polikliniek kinderre- validatie van de stichting Re validatie Geneeskunde Zee land (RGZ). Het gebouw omvat drie wooneenheden waarin maximaal 25 kinderen van drie tot twintig jaar een plaatsje kunnen krijgen. Het tehuis dient als vervanging van de huidige woonvoorziening Zon neveld in Oostkapelle. Naar verwachting kan het complex in april 1995 in gebruik worden genomen. OOSTERLAND Lied over Oosterland Mevrouw Bouman uit Ooster land is op zoek naar de tekst van een lied over Oosterland waarvan zij zich nog maar en kele fragmenten kan herinne ren. Het lied werd indertijd ge maakt door 'meester Ista'. Het begint met de woorden: 'In het dorpje Oosterland, vlak aan de Zeeuwse wateren, gaan de kin deren hand in hand, hoor ze eens lachend klateren. Altijd, altijd blijf ik mijn Oosterland trouw. Altijd, altijd anders krijg ik berouw'. Wie zich de rest van het lied nog weet te herinneren kan contact opne men met mevrouw Bouman via telefoonnummer 01114-3228. ZIERIKZEE Gratis spreekuur FNV Op woensdag 6 juli houdt de FNV gratis spreekuur in Zie rikzee. Mensen kunnen met hun problemen terecht bij de vakbond van 10.00 tot 11.30 uur. In het multifunctioneel cen trum aan de De Huybertstraat in Zierikzee. RENESSE Afscheid J. H. Blom Op vrijdag 1 juli wordt in het dorpshuis in Renesse een af scheidsbijeenkomst gehouden voor J. H. Blom en zijn echtge note mevrouw Blom-Schale- ven. De heer Blom werkte ruim veertig jaar als leerkracht en hoofdonderwijzer op de open bare basisschool 't Staepel'of in Renesse. Zijn vrouw was daar 25 jaar actief. Blom be kleedt verder vele functies in het dorpsleven. Hij is onder an dere voorzitter van de muziek vereniging Luctor et Emergo en voorzitter van de tennisver eniging Scelveringhe. De offi ciële afscheidsbijeenkomst in het dorpshuis begint om 15.00 cib Heeft u nog het Oranje-gevoel De auto nog steeds versierd met vlaggetjes, balletjes en oranje wieldoppen De huiskamer nog altijd vol met posters en oranje slingers De W.C. bril nog steeds van oranje en uw toiletpapier versierd met oranje balletjes ten bate van uw persoonlijke achterhoede Uw etalage blijft vol met oranje prullen die je over een paar weken aan de straatstenen niet kwijt kunt Uw winkelstraat blijft overspannen met oranje vlaggetjes Is dat niet hartstikke spannend Want stel je voor dat Nederland straks van Marokko verliest, moetje dan - in rood hoofd gestoken - het oranje weer weghalen Hoe kom je eigenlijk aan een oranje-gevoel? Word je daarmee geboren Is het een klein schakeltje in je DNA Zit het in de Nederland se moedermelk verborgen Of wordt het je van bovenaf aangepraat Hameren de adver tentie-campagnes zo op je in datje het vanzelf in je krijgt Ontstaat zo'n gevoel als je oranje vla neemt of geholpen wordt door een man bij Albert Heyn die is uitgedost in een oranje strik- tease Krijgt je bloed een oranje glans als je op de benzinestations beladen wordt met oranje linten waarin je je hele auto kunt wikke len? Wat is eigenlijk een oranje-gevoel Is het mil joenen verdienen aan oranje relikwietjes van plastic Is het een herleving van de tijden van de Zilvervloot Als ze in Europa de grenzen uitwissen, groeit dan weer het oranje strijdge- voel in ons Gaan we weer oorlogje spelen tegen de Belgen, maar nu op de groene mat Of na afloop tussen de supporters Of hoog op een berg op Korfu Is het een gevoel van saamhorigheid omdat we in Nederland al zo veel gemeenschap verloren hebben Is het een nieuw geloof nu de kerken steeds leger worden Alle liturgische kleuren, maar geen oranje Hoe lang blijft nu zo'n Oranje-gevoel Is het weg zodra de Nederlandse rijders in de Tour de France weer zijn afgestapt Is het weg zodra de Noor Koss helaas de beste schaat ser bleek Is het verdwenen zodra we zijn uit geschakeld in Amerika Om daarna in de pers eens lekker over de trainer en spelers te gaan ouwehoeren Bestaat het niet meer als na Lubbers op Korfu ook Advocaat in Orlando door de Belgen verslagen is En als zo'n ge voel opeens verdwenen kan zijn, was dat dan wel het echte Oranje-gevoel Waarom denken wij, dat wij als Nederlanders altijd de beste van Europa en van de wereld zijn Waren er geen andere banen voor Lub bers te bedenken Wat dacht je van burge meester Van de nieuwe gemeente 'Schou wen Duiveland' Zouden dan niet alle gemeenten mee willen doen Hij kan toch zo goed eenheid scheppen De Kohl, de geit en de Haene sparen Geen baas op Korfu, maar wel op ons eiland En dan is hij toch vanzelf de baas over al die Duitsers, Denen en andere Europeanen die hier 's zomers op vakantie komen Ons eiland is in de zomermaanden toch allang een verenigd Europa Wat zouden al die andere landen eigenlijk van ons Oranje-gevoel vinden Daar zijn we als Nederlanders toch zo nieuwsgierig naar Over wat buitenlandse kranten over onze spe lers en onze supporters schrijven Zouden ze het echt leuk vinden Of zouden ze onder el kaar die luidruchtige, carnavaleske eigewijze- rikken met oranje klompen op hun kop ronduit belachelijk vinden? Bestaat er ook zoiets als een ander Oranje gevoel Iets zonder al die milieu-verpestende oranje rotzooi Geen gevoel door geldjagers opgelegd, maar een gevoel dat je in je draagt Het gevoel dat je best trots op je land kunt zijn, maar om hele andere dingen Niet de trots dat we als land het beste zijn. maar het beste proberen te geven De zorg voor mensen in duizenden instellingen van gezondheidszorg bijvoorbeeld Dat is toch uniek in de wereld En de opvang voor vluchtelingen, toch meer dan elders, ondanks de Janmaten En dat je mag gaan waar je wilt - zonder bespioneerd te worden En schrijven wat je wilt - zonder ge censureerd te worden Dragen we dat Oran je-gevoel in ons Of worden we na de WK weer Hollandse zwartkijkers En missen we met z'n allen zo ons doel Meer dan het Ne derlands elftal? Is dat geen groot vraagteken MARZAS

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5