Duiveland wil kosten Zuidhoek beperken via budgetfinanciering 'Awel, straks moet ik hier allemaal Belgische vlaggen op gaan hangen' Maatschappelijk Werk vaak eindstation voor hulpzoekers Vijf inbraken in auto's Scharendijke Duitser in de sloot Diefstallen fietsen, geld en een tent Motorrijder gewond bij aanrijding Te veel gedronken VVV Scharendijke naar Dijkstraat 'Open eind' bij werkvoorzieningsschap zelf leggen Ruim tachtig hardrijders MAANDAG 27 JUNI 1994 NR 25586 3 ZIERIKZEE - Steeds vaker blijkt dat het Algemeen Maatschappelijk Werk als vangnet fungeert voor mensen die nergens anders meer terecht kunnen met hun problemen. Dit blijkt uit het jaarverslag over 1993 van de Stichting Thuiszorg en Algemeen Maat schappelijk Werk Noord-Zeeland. Voetbalgekte, grabbelbad en muziek tijdens Festifeest OUWERKERK - Een grabbelbad, een zelfgemaakte reuzenspiraal en een grootbeeld televisie in een afgela den dorpscafé, zomaar wat ingrediënten van het zaterdag in Ouwerkerk gehouden Festifeest. Ondanks dat het weer het organiserend trio R. Verdonk, P. Hillebrand en A. Boogert parten speelde werd de tweede edi tie van het feest een succes. Hoogtepunt voor velen was de Sterkste-man-wedstrijd. De voetbalfans - zowel van Nederlandse als van Belgische komaf - vermaakten zich opperbest tijdens de derby van de Lage Landen in het kader van het WK-voetbal. Kinderen vermaakten zich in de Ouioerkerkse Zuidstraat op het springkussen. (Foto: Joop van Houdt). Het idee voor het Festifeest ontstond, zo legt A. Boogert uit, twee jaar geleden tijdens een voetbaltoernooi georgani seerd door scheepswerf Daa- men in de buurt van Gorin- chem. „Daar was van alles om heen georganiseerd en dat von den wij eigenlijk wel heel erg gezellig aldus Boogert. In drie weken tijd werkte het drietal het idee verder uit en was het eerste Ouwerkerkse Festifeest een feit. „Maar daar hebben we wel van geleerd", aldus Boo gert. „We zijn nu in januari al met de voorbereidingen begon nen". Boogert, Hillebrand en Ver donk hebben steeds het streven voor ogen gehad om het net even anders te doen dan ge bruikelijk op de meeste rom melmarkten en braderieën. Grabbelbad Daarom werd het een grabbel bad in plaats van een grabbel ton. Boogert: „Vorig jaar had den we gewoonop straat 24 pakken stro gestapeld, maar aan het eind van de dag lagen al die pakken op elkaar en was het een gigantische bende. Daarom hebben we deze keer het stro maar in een grote con tainer gedaan". De 'zenuwen-spiraal' is inmid dels een bekende verschijning geworden op markten, brade rieën en andere festiviteiten. Boogert en kompanen besloten hun eigen spiraal te maken. Het werd een reuzen-spiraal van alles bij elkaar een dikke tien meter lang. Een uit een ou de Mini gesloopte claxon werd aan het systeem gekoppeld en het resultaat was dat tot buiten Ouwerkerk te horen was dat er weer een poging om de spiraal te overwinnen was mislukt, „en toen hebben we er maar een doek in gepropt om het ge luid wat te dempen", aldus Boogert. Verder kon men zich in de Ou werkerkse Zuidstraat zaterdag vermaken met wielrennen op hometrainers en hoefijzerwer- pen en was er een schietkraam. Tbt vast onderdeel van het Festifeest is inmiddels uitge roepen de Sterkste-man-wed- strijd waarbij het niet alleen om kracht, maar vooral ook om behendigheid draaide. De deelnemers moesten achtereen volgens 14 en 16 millimeter dikke ijzeren staven buigen, binnen een bepaalde tijd zo veel mogelijk zakken zand op hijsen, met gestrekte armen twee 8 kilo zware emmers zand heffen en tot slot gehuld in een verzwaard jack een kilometer fietsen en daarna tegen een gladde helling op klauteren. Na een spannende strijd, die tot tegen het middernachtelijk uur duurde, kwam W. Remeeus uiteindelijk als sterkste man van Ouwerkerk uit de bus. Op de tweede plaats eindigde Ou- werkerker J. Pankow. Titelver dediger E. Bleiji moest genoe gen nemen met een derde plaats. De voetbalfans waren ondertussen samengestroomd in dorpscafé Steilööre waar ei genaar - en medeorganisator - Verdonk gezorgd had voor een grootbeeld-tvscherm. Het café was al sinds enige weken ge heel in WK-sfeer gebracht met vlaggetjes, posters en andere uitingen van 'het Oranjege voel. De Belgen Een Belgische gast betreedt het café. De vlaggenzee ziende is zijn commentaar: „Awel, kan~Tk~hier vanavond allemaal Belgische vlaggen op gaan hangen". Boogert voorspelt een 3-1 overwinning van Oran je op de Rode Duivels, maar de Belgische gast zou later gelijk krijgen. „Het was heel druk in het café. Het zat afgeladen vol. Met Ou werkerkers en Belgen. Maar het is allemaal in een heel goede sfeer verlopen. We hebben hier ook altijd heel goed op kunnen schieten met de Belgen". Als het aan Boogert, Hille brand en Verdonk ligt wordt het Festifeest een jaarlijks te rugkerende traditie. „Het leu ke is ook dat iedereen spon taan mee komt helpen. Op ge geven moment waren we 's avonds bezig de straat te ver sieren met vlaggetjes. Komt er iemand kijken, sigaretje in de mondhoek en op gegeven mo ment staat hij ook op een hef truck om vlaggetjes op te han gen. Kijk, de dag zelf is voor ons als organisatoren heel ver moeiend. Ik was om 12.00 uur al versleten. Maar dat iedereen ongevraagd meehelpt en met suggesties komt, dat maakt het leuk om een festiviteit als dit Festifeest te organiseren". Zoals gebruikelijk kreeg het AMW in 1993 weer te maken met een grote verscheidenheid van problemen. Mensen die nergens anders meer terecht kunnen, kloppen in toenemen de mate bij het AMW aan. Dit zelfde geldt voor mensen met een lagere opleiding of zonder betaalde baan. Door de nieuwe lijn die de stichting de afgelo pen jaren volgt krijgen de hulpverleners met steeds nieu we en anderssoortige cliënten te maken. Zo komen er bijvoor beeld steeds meer ex-asielzoe- kers een beroep doen op de psy chosociale hulpverlening van uit het AMW. De oorzaak hier van ligt grotendeels bij de ver snelde beslissingsprocedure met betrekking tot de asielaan vragen. Dit bracht een flinke verschuiving teweeg omdat het aantal verblijfsgerechtigden, dat op Schouwen-Duiveland moest worden gehuisvest, be hoorlijk was gestegen. Volgens het verslag zal dit probleem medio 1994 uit de weg geruimd zijn. Relatieproblemen Van de mensen die een beroep doen op het AMW geeft ruim 40 procent aan relatieproblemen te hebben. Vijftien procent hiervan kampt met problemen met de partner en veertien pro cent heeft moeilijkheden met de kinderen. Daarnaast zegt tien procent problemen te heb ben in de relatie tot anderen. Ook problemen met huis vesting (tien procent) en met de besteding van geld (zeven pro cent) komen regelmatig voor. Slechts 0,2 procent komt met verslavingsproblemen naar het Algemeen Maatschappelijk werk. Vaak hangen deze pro blemen weer samen met ver- werkingsproblematiek (tien SCHARENDIJKE - In de nacht van zaterdag op zondag werden in Scharendijke vijf auto's opengebroken. Uit vier voertuigen werden goederen gestolen. procent) zodat niet alles exact onder één noemer te vangen is. Opmerkelijk is verder dat, evenals in voorgaande jaren, opvallend weinig ouderen een beroep doen op het AMW. Meer dan de helft van het aantal cliënten bevindt zich in de leef tijdsgroep van 30 tot en met 60 jaar. In de sector gezinsverzor ging echter is 80 procent van de cliënten ouder dan 65 jaar. Vol gens het jaarverslag konden aanmerkelijk meer mensen ge holpen worden dan voorgaan de jaren. Deze groei werd mo gelijk gemaakt door een extra financiële bijdrage van de Zie kenfondsraad. Vanuit de poli tiek kwamen er eind 1993 ge luiden om de eigen bijdrage voor de huishoudelijke hulp aanzienlijk te verhogen. Zelfs gingen er stemmen op om het huishoudelijk werk uit het ba sispakket te schrappen. Men sen zouden dan in eerste in stantie weer zelf hun huishou delijke hulp moeten gaan beta len. Degenen die dat niet kun nen betalen zouden dan een be roep kunnen doen op de Algemene Bijstandswet. BRUINISSE - In de nacht van zondag op maandag raakte in Bruinisse een 35-jarige Duit ser met zijn auto in de sloot. Het ongeluk gebeurde om on geveer 01.45 uur. Volgens de po litie is niet bekend uit welke richting de Duitser met zijn auto kwam en hoe hij in de sloot belandde. De man rook naar alcohol, maar weigerde medewerking aan de ademana lyse-test. De politie maakte hiervoor proces-verbaal tegen hem op en ook voor het eenzij dig ongeval. De auto van de man uit het Duitse Loslau werd zodanig beschadigd dat hij moest worden weggesleept. De benadeelden waren een 53- jarige man en een 23-jarige man uit Scharendijke en drie Duitse toeristen. Twee van de opengebroken auto's stonden geparkeerd aan de Platteweg, een aan de Dijkstraat, een aan de Klaverstraat en een aan de Irenestraat. Uit de Diiitse auto's aan de Platteweg en de Dijkstraat werden geluidsap paratuur, een portemonnee, surf kleding en boxen met hoe- denplank gestolen. Uit de auto. van een Scharendijkenaar aan de Klaverstraat werd gepro beerd een autoradio te stelen, maar dat lukte niet. Uit de an dere auto van een Scharendij kenaar werd een radio/casset tespeler ter waarde van onge veer 900 gulden gestolen. ZIERIKZEE/RENESSE - Het dievengilde was het afgelopen weekeinde behoorlijk actief op Schouwen-Duiveland. Vanaf de Grachtweg in Zierik- zee werd een op slot staande mountainbike ter waarde van 2100 gulden weggenomen. Van af een camping in Renesse zijn twee, niet afgesloten, vouw fietsen gestolen. Eveneens in Renesse werd vanaf een rijden de fiets de fietstas gestolen. In de tas zaten 330 gulden plus duizend Belgische franken. Op diverse campings in de West hoek werden spullen uit tenten gestolen. Onder meer een zak lamp en geluidsapparatuur. In een geval werd de hele tent ge stolen. ZIERIKZEE - Een 45-jarige motorrijder uit Zierikzee werd zaterdagmiddag bij een aanrij ding zodanig gewond dat hij per ambulance werd overge bracht naar het ziekenhuis. Het ongeluk gebeurde om on geveer 16.40 uur toen de man op zijn motor over de Schel- destraat in Zierikzee reed. Bij het overrijden van de kruising met de Grevelingenstraat zou hij geen voorrang hebben ge kregen van een 27-jarige auto mobilist uit Zierikzee die de kruising naderde vanuit dc Grevelingenstraat. Er ontstond een aanrijding waarbij de mo torrijder ten val kwam. In het ziekenhuis werd een hersen schudding geconstateerd. Bei de voertuigen werden bij de aanrijding beschadigd. ZIERIKZEE - De politic trof het afgelopen weekeinde twee automobilisten aan die zich in het verkeer begaven terwijl ze een (te) grote hoeveelheid alco hol in hun lichaam hadden. Zaterdagmiddag werd een 53- jarige man uit Zierikzee gever baliseerd die 285 ug/1 alcohol bleek te hebben gedronken. Te vens reed hij in een onverzeker de auto. Een 60-jarige man uit het Duitse Heppenheim had zelfs 770 ug/1 alcohol in zijn bloed toen hij in zijn auto stap te. De politie nam het voertuig als borg in beslag. De vakantie ganger kan het voertuig terug krijgen wanneer hij de boete van 1500 gulden voor zijn ge drag in het verkeer betaalt. SCHARENDIJKE - De VVV Scharendijke, die nu nog is ge vestigd aan dc Elkcrzeescwcg 10, verhuist naar de Dijkstraat 28, het huidige postkantoor. Omdat dit postkantoor door de PTT wordt opgeheven, heeft de gemeente Middenschouwen, in overleg met PTT en VVV beslo ten het postkantoorgebouw van de PTT te kopen. In het ge bouw wordt dan de VVV Scha rendijke én een postagent schap gevestigd. Het is de be doeling dat het gebouw, na een verbouwing en aanpassing, op 1 december 1994 wordt ge opend. DALLAS - Duitsland moet het in de laatste groepswedstrijd, tegen Zuid-Korea, zonder ver dediger Strunz stellen. Hij heeft een dijbeenblessure. Mogelijk is zijn WK reeds ten einde. NIEUWERKERK - Het Duivelandse college van burgemeester en wethouders is van mening dat de gigan tisch stijgende kosten voor het sociale werkvoorzieningsschap De Zuidhoek in de hand kunnen worden ge houden door het invoeren van budgetfinanciering. Hef werkvoorzieningsschap zou in dat geval van de ge meenten op Schouwen-Duiveland een vast bedrag krijgen waarmee het zelf moet zien rond te komen. Op donderdag 30 juni wordt in het gemeentehuis in Nieuwerkerk een gemeenteraadsvergadering gehouden waarbij het onderwerp aan de orde komt. Aanleiding daarvoor is het feit dat de jaarlijkse bijdrage van de gemeente Duiveland aan het sociale werkvoorzieningsschap in 1994 stijgt van bijna 11.000 naar bijna 45.000 gulden. Een verviervoudiging, die vooral wordt veroorzaakt door een vermoedelijke daling van de rijksbijdrage .aan het werk voorzieningsschap. (Daarover wordt definitief beslist door een nieuw kabinet). Het is ech ter duidelijk dat de gemeenten, die de verplichting hebben een sociaal werkvoorzienings schap in stand te houden, hier voor in de komende jaren veel dieper in de buidel zullen moe ten tasten dan tot nu toe het ge val was. Het Duivelandse college merkt daarbij op dat in de meerjaren begroting van De Zuidhoek wel rekening is gehouden met een salariskostenstijging van de mensen met een verstande lijke of lichamelijke handicap die bij De Zuidhoek werken, maar niet met de slinkende rijksbijdrage die daar tegen over staat. Van de algemene sa larismaatregelen werd tot nu toe tachtig procent door het rijk vergoed. Burgemeester A. Bergshoeff en de beide wethouders vinden dat moet worden overwogen of het mogelijk is in de toekomst budgetfinanciering in te voe ren. Tbt nu toe financierde de rijksoverheid de tekorten (het open eind) van de Nederlandse werkvoorzieningsschappen. Die verantwoordelijkheid wordt nu verschoven naar de gemeenten. Via de invoering van budget financiering zou ze bij het bestuur van het sociale werkvoorzieningsschap zelf komen te liggen. Verder wil het Duivelandse college met de an dere gemeenten spreken over een beperking van het aantal mensen dat bij De Zuidhoek een baan kan krijgen. Tijdens de raadsvergadering wordt ook beslist over het besteksgereedmaken van de openbare werken die moeten worden uitgevoerd om het be stemmingsplan d'Heule in Nieuwerkerk bouwrijp te ma ken. Ook moet ten behoeve van dit plan een riolerings-bergbe- zinkstation worden aangelegd. De totale kosten voor deze werkzaamheden bedragen 47.000 gulden. Wanneer de di verse bezwaarschriften zijn af gehandeld, die tegen de ont wikkeling van het bestem mingsplan zijn ingediend, is het de bedoeling om nog dit jaar met de uitgifte van grond in d'Heule te beginnen. Vorige maand besliste de Duivelandse gemeenteraad dat mensen uit Schouwen-Duiveland zelf of met een economische of sociale binding met de gemeente daar bij voorrang hebben. In het kader van de ARBO-wct is de gemeente Duiveland ver plicht de bedrijfsgezondheids zorg voor haar werknemers uitgebreider te regelen. Tbt nu toe werd die zorg verleend door de gemeente-arts, die echter vorig jaar gebruik maakte van de VUT-regeling. Het college van b en w stelt nu voor om de bedrijfsgezondheidszorg te re gelen via de gezamenlijke ARBO- en bedrijfsgezond heidsdienst Zeeland. Omdat de kosten daarvoor hoger zijn wordt tevens voorgesteld om daarvoor ruim 2.200 gulden uit de post onvoorzien te halen. De agenda van de raadsverga dering omvat verder de aan passing of verlenging van een aantal gemeentelijke regelin gen en verordeningen. De ver gadering kan door iedere be langstellende vanaf de publie ke tribune in de raadzaal van het gemeentehuis worden ge volgd. Donderdag 30 juni vanaf 20.00 uur. Verwachting t/m vrijdag 1 juli WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 40% Min.temp. 16 graden Mid.temp. 28 graden Windkracht variabel 5 Donderdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 40% Min.temp. 13 graden Mid.temp. 22 graden Windkracht zuidwest 4 Vrijdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. 14 graden Mid.temp. 24 graden Windkracht variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 28 juni Zon op 05.20, onder 22.02 Maan op onder 11.28 Eerste Kwartier: 30 juni (21.32) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Nederland mag morgen op een erg warme dag rekenen. Op veel plaatsen loopt de temperatuur, bij flink wat zonneschijn, op tot iets onder de 30 graden en hier en daar zelfs tot iets erboven. Langs de kust steekt 's middags een verfrissende zeewind op. Het blijft droog en het waait, afgezien van de zeewind in de kustgebieden, nauwelijks. We danken het warme, rustige weer aan een hogedrukgebied. Het zwaartepunt ervan ligt morgen bo ven Denemarken en trekt daarna langzaam naar Rusland. Hierdoor kan een storing met onweersbuien in de loop van woensdag richting Nederland koersen. Het ziet er nu naar uit dat de temperatuur woens dagmiddag nog een hoog niveau bereikt. Donderdag is dat waar schijnlijk niet het geval; na het pas seren van de storing draait de wind naar de zuidwesthoek en stroomt koelere, lucht het land in. De mid- dagtemperatuur valt met 22 graden dan ook beduidend lager uit. ZIERIKZEE - Bij controles met behulp van radarappara- tuur heeft de politie zaterdag 84 weggebruikers geregi streerd die te hard reden. De controles werden gehouden langs de Weg naar de Val tussen Zierikzee en de Zeelandbrug en de Serooskerkseweg tussen Zierikzee en Haamstede. Op de Weg naar de Val reden twintig automobilisten en motoren harder dan de toegestane maximumsnelheid van tachtig kilometer per uur. De hoogst gemeten snelheid was 115 kilo meter per uur. Op de Seroos kerkseweg gaven 64 wegge bruikers te veel gas. De hoog ste snelheid die de radar daar registreerde was 129 kilometer per uur. Alle overtreders krij gen binnen enkele weken een proces-verbaal met bijbehoren de accept-giro voor betaling van de boete in de brievenbus. Mensen die de maximumsnel heid met meer dan dertig kilo meter overtraden krijgen een oproep om zich voor de rechter te verantwoorden voor hun ge drag. ZIERIKZEESCHEÜfJ NIEUWSBODE la Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't |_even. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal t 49,50 Bij autom. afschr. 1 47,00 Per jaar 187,00 Bij autom. afschr. 1 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertljden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17Vfc% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3