Planbureau voorziet 117.000 banen extra door paars pakket Ombuigingspakket van 20 miljard Experiment met stier Herman moet doorg-aan Ritzen komt tegemoet aan kritiek op plannen toekomst beroepsonderwijs Politie rolt xtc-lijn op 'Ministerie landbouw mist toekomstvisie' Gebouw Turkse vereniging ontruimd voor verdacht pakje Meer tijd voor huis vesting asielzoekers k ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DEN HAAG (ANP) - Het ombuigingspakket van 20 miljard dat het uitgangs punt vormt bij de onderhandelingen over een paars kabinet van PvdA, VVD en D66, leidt volgens het Centraal Planbureau (CPB) tot 117.000 extra banen in de komende vier jaar. Ook de koopkrachteffecten vallen mee, al leveren minima en aow'ers wat meer in dan de modale inkomens. Woordvoerders van PvdA en D66 verklaarden zich in grote lijnen tevreden over dit resul taat. ,,Deze cijfers hoeven voor niemand een probleem te zijn", aldus een zegsman bij D66. De VVD toonde zich stukken min der enthousiast. ..Het ziet er allemaal beter uit, maar er moet nog heel wat gebeuren. We zijn er nog lang niet", aldus een prominent liberaal kamer lid. Zo is de VVD nog steeds niet tevreden over de „hard heid" van een aantal bezuini gingen. Een aantal VVD'ers houdt er zelfs rekening mee dat de onderhandelingen begin ko mende week stuklopen. Laatste fase De fractieleiders Kok (PvdA),. Bolkestein (VVD) en Van Mier- lo (D66) zijn zondagmiddag vier uur bijeen geweest op het Binnenhof voor een informele ontmoeting, die bedoeld was ter voorbereiding van de laat ste onderhandelingsfase, die maandag of dinsdag zijn be slag moet krijgen. Na afloop wilden Kok en Bol kestein geen mededelingen doen. Ze verlieten in één auto het Binnenhof, naar verluidt om samen te gaan eten. Van Mierlo was - onopgemerkt door de pers - al eerder vertrokken. Ook de informateurs Van Aar- denne, Vis en De Vries verlie ten zonder een woord los te la ten in één auto het Binnenhof. Maandag om 10 uur komen de onderhandelaars weer bijeen. Of de gespreksronde van zon dag tot voortgang heeft geleid, is onduidelijk. De jongste doorrekening van het CPB valt een stuk gunsti ger uit dan die van eerdere paarse voorstellen. Dat komt doordat de fractiespecialisten van de drie partijen de plannen de afgelopen week hebben aan gescherpt. In de eerdere doorrekening scoorde het paarse plan slechts zo'n 70.000 exta banen. Bij het nieuwe pakket gaat het - in manjaren uitgedrukt - om 62.000 banen in de marktsector en 32.000 in de collectieve sec tor. Dat houdt - rekening hou dend met deeltijdarbeid - in dat er 117.000 mensen extra aan de slag kunnen in de komende vier jaar. Het VVD-verkiezingsprogram kwam uit op 124.000. Volgens de programma's van PvdA en D66 zouden er de komende vier jaar minder dan 100.000 men sen extra aan de slag kunnen. Het CDA-program zou volgens het planbureau - ironisch ge noeg - precies 117.000 banen opleveren. Ook de verhouding tussen wer kenden en niet-werkenden ver betert de komende kabinetspe riode fors, aldus het CPB. Over vier jaar zijn er per 100 wer kenden 84 niet-werkenden. Zonder nader beleid zouden er per 100 werkenden 89 niet- werkenden zijn in 1998, aldus het CPB. De VVD vindt het resultaat op dit vlak echter nog altijd te weinig. Er moeten meer uitke ringsgerechtigden aan de slag, zo heet het in liberale kring. Over de koopkrachteffecten is de PvdA nog niet helemaal te vreden. Aow'ers en de minima gaan er per jaar één procent op achteruit in het nu voorliggen de pakket. De modale inko mens zien daarentegen hun koopkracht met slechts 0,5 pro cent afnemen. De PvdA wil de inkomens van de laagstbetaalden bijspijke ren via een verhoging van de belastingvrije som. De VVD vindt daarentegen dat de mid deninkomens er de komende jaren op vooruit moeten gaan. Zij stelt een verlenging van de tweede belastingschijf voor. Nu loopt die schijf tot een be lastbaar inkomen van 85.000 gulden. De VVD wil ze optrek ken tot boven het ton. In de laatste fase van de onderhan delingen moeten de fractielei ders over het inkomensbeleid knopen doorhakken. Het door het. CPB doorgere kende plan bevat geen ingreep in de wao. De PvdA wijst die ook af. De sociaal-democraten willen eerst het resultaat van het huidige beleid ten aanzien van de wao afwachten. Valt dat tegen dan kan er alsnog een in greep volgen, vindt de PvdA. De VVD stond tot dusver op het standpunt dat er nu al af spraken moeten komen over nieuwe maatregelen in de wao. Het overheidstekort daalt door de paarse plannen tot 2,25 pro cent van het bruto binnenlands proukt, aldus het CPB. Dat is onder de norm die nodig is om te komen tot het in Europees verband afgesproken niveau. De WD lijkt tevreden met dit resultaat. Commissie Kooreman: DEN HAAG (ANP) - Het experiment met de gene tisch aangepaste stier Herman moet worden voort gezet. Tot die conclusie komt de commissie- Kooreman in een rapport dat vrijdag naar de Twee de Kamer is gestuurd. Het experiment met Herman richt zich op de biotechnologi- sche produktie van het infec- tieremmende eiwit lactoferri- ne. De Eerste Kamer had Buk man vorig jaar gevraagd te on derzoeken of lactoferrine ook De partners klinken met een van beweringen van de Dieren bescherming dat het experi ment met de stier Herman overbodig is, omdat er een al ternatieve produktiemethode beschikbaar is. Kooreman vindt het nog te vroeg om uitsluitsel te geven. Volgens de commissie moeten eerst voldoende hoeveelheden lactoferrine beschikbaar zijn, alvorens een wetenschappelijk oordeel kan worden geveld. Lactoferrine kan worden ge maakt met behulp van transge ne .koeien of met transgene schimmels. De Dierenbescher ming geeft de voorkeur aan de laatste methode.^ Volgens Kooreman zal elke me thode een andere vorm van lac toferrine opleveren. Welke van de twee het beste is, kan pas worden vastgesteld na uitge breid onderzoek*. Daarvoor is nu nog niet voldoende lactofer rine voorhand pn KVw-vrcm-ïoip uiteraard alcolholvrije - cocktail ten. Minister Bukman laat momen teel door de landsadvocaat on derzoeken of hij het contract met Gene Pharming over het experiment met Herman kan ontbinden. Zijn ministerie neemt via een onderzoeksinsti tuut deel aan het experiment. Nu onlangs is gebleken dat Ge ne Pharming ook een contract had met het voedingsmidde lenconcern Nutricia voor de ontwikkeling van moedermelk vervangende koemelk, over weegt Bukman de samenwer king met Gene Pharming te beëindigen. De minister infor meert de Tweede Kamer daar over op korte termijn. Op aantal punten DEN HAAG (ANP) - Minister Ritzen is op een aantal punten tegemoet gekomen aan de kritiek van scho len en sociale partners op zijn plan om het middel baar beroepsonderwijs en het leerlingwezen in el kaar te schuiven. Dit blijkt uit de definitieve versie van het Wetsvoorstel educatie en beroepsonderwijs (WEB), dat hij vrijdag naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. 11 In zijn voorstel blijft er toch van De Babbel op de goede afloop. zcuuittu en nei leerlingwezen (vier dagen werken/één dag naar school). Verder ziet Ritzen ervan af om heel precies voor te schrijven in welke omvang de mbo-opleidingen moeten be staan uit een praktijkgedeelte. Die kan volgens het voorstel tussen de 20 en 60 procent lig gen. In zijn oorspronkelijke plan werd het onderscheid tussen MBO-onderwijs en leerlingwe zen goeddeels opgeheven. Dat stuitte op hevige kritiek van de scholen en de sociale partners. Die hechten sterk aan het eigen karakter van het mbo- onderwijs en het leerlingwe zen. Anders dan bij het mbo- onderwijs hebben de sociale BREDA (ANP) - Met de ar restatie van vier Bredanaars en de inbeslagname van een compleet laboratorium, een half miljoen gulden aan con tanten, twaalf voertuigen, sie raden en schilderijen, denkt de politie in West-Brabant een omvangrijke xtc-lijn opgerold te hebben. Tijdens huiszoekingen zater dag zijn op negen adressen in Breda, in twee boten in Moer dijk en Drimmelen en in een chemisch bedrijf in Roosen daal voorraden xtc-tabletten en halffabrikaten aangetrof fen. Bij de gezamenlijke actie van de politie, de marechaus see, het korps landelijke poli tiediensten en een zogenaamd kaalplukteam waren honderd man betrokken. Volgens een politiewoordvoer der is er sprake van een organi satie van Bredase criminelen. In een boot in Moerdijk vond de politie een als zeer professi oneel omschreven laboratori um. Dezelfde organisatie was volgens de woordvoerder tot eihd vorig jaar betrokken bij illegale hennepkwekerijen in West-Brabant. Als dekmantel voor de xtc-handel gebruikte de groep in Breda een stoffen- winkel. ROTTERDAM (ANP) - De be langstelling voor Mystery Land, het grote house-festival dat afgelopen weekeinde op de Maasvlakte werd gehouden, is enigszins tegengevallen. Het driedaagse feest werd in totaal door 15.000 mensen bezocht. Tijden en standen volgens gctijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwafer tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 28 juni 08.00 169 01.45 - 169 20.05 153 13.55 - 119 ROOMPOT BUITEN 28 juni 06.10 176 00.00 -166 18.30 155 12.20 -117 BRUINISSE 28 juni 08.20 183 01.40 -174 20.30 163 13.45 -127 WEMELDINGE 28 juni 08.10 178 01.50 -172 20.20 160 13.55 - 124 Doodtij: 2 juli Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 H partners 'bij h'et Tè'èrlingwezëri (Tia de landelijke organen een tevige bestuurlijke vinger in de pap. Ritzen gaat met de partijen na der overleggen over een nieuwe taakverdeling tussen de lande lijke organen en de mbo- scholen, alvorens: die wettelijk wordt geregeld. De MB O-scholenen het leer lingwezen worden, sameh met de vol,wasseneducatie onderge bracht in Regionale Opleidin gencentra (ROC's). Die moeten via fusies tot stand worden ge bracht. Ritzen heeft de norm laten vallen dat deze ROC's mi nimaal 5000 leerlingen moeten hebben. Dat maakt ROC- vorming in een aantal regio's gemakkelijker. WEESP (ANP) - Een 53-jarige man uit Zaandijk is zondag in de roef van zijn plezierjacht om het leven gekomen door kool- monoxydevergifting. Zijn vrouw (52) is bewusteloos en in zorgwekkende toestand opge nomen in een ziekenhuis. RAAMSDONK (ANP) - De po litie heeft zaterdag een 38- jarige veehouder uit Raams- donk aangehouden omdat hij ruim vierhonderd varkens zo erg heeft verwaarloosd dat een groot deel van' de dieren is overleden. DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij is er tot dusver niet in ge slaagd een visie te ontwikkelen over de toekomst van de agrarische bedrijfstak in relatie met natuur en landschap. Dat stellen drie bestuurskundigen van de Rijksuniversiteit Utrecht in een onderzoek naar het functioneren van het departement. Het onderzoeksteam, onder leiding van hoogleraar bestuurskunde prof. dr. A. Bekke, bekeek het reilen en zeilen van het ministerie vanaf 1945 tot nu. Onder invloed van kritiek vanuit de samenleving maakt het departement een verandering door. Van een ge sloten, bureaucratische organi satie moet een open, dyna misch ministerie ontstaan. Niet alleen boeren en tuinders moeten bij het beleid worden betrokken, maar ook de natuur- en milieubeweging en consumentenorganisaties. De Leidse bestuurskundigen noemen de verandering in cul tuur veelbelovend. Maar een interne reorganisatie is niet voldoende, menen ze. Wat nog ontbreekt zijn „baanbrekende ideeën en een innovatieve toe komstvisie". De onderzoekers houden met name de politiek en de ambtelijke top verant woordelijk voor het gebrek aan visie. Het departement propageert momenteel een offensieve opstelling, waarbij het zegt open te staan voor opvattingen van buitenaf. De bestuurskun digen omschrijven deze ont wikkeling als een noodge dwongen salto mortale, ingege ven door de storm van negatie ve publiciteit van enkele jaren geleden. Het gevaar bestaat dat deze operatie strandt, om dat heldere beleidslijnen voor de toekomst ontbreken, zo waarschuwen, ze. „Men mist nog de overtuigende vertolking van een heldere identiteit, die aangeeft waar het ministerie staat. De politiek moet de lijnen verder uitzetten. De dis cussie gaat niet over het al dan niet voortbestaan van het mi nisterie. Het gaat om de functie van landbouw, visserij, natuur en milieu, het landelijk gebied, de internationale positie en de onderlingen relaties daartus- sen. „De salto mortale is nog niet geheel uitgevoerd." De onderzoekers constateren verder dat, ondanks harde kri tiek van onder meer de commissie-Kroes, het grootste deel van de oude ambtelijke top nog steeds de sleutelposi ties bezet. Lagere ambtenaren twijfelen daardoor aan het welslagen van de verandering soperatie. Bij de Algemene Inspectie dienst (AID) zijn evenmin es sentiële maatregelen genomen, signaleren de bestuurskundi gen. Dit ondanks een rapport uit 1991 waarin prof. Bekke tot de conclusie kwam dat de AID een gebrekkig functionerende organisatie is, waarin spannin gen, irritatie en frustratie zijn opgehoopt. UTRECHT (ANP) - De Utrechtse politie heeft vrij dagavond laat het gebouw van een Turkse vereniging aan de Vleutenseweg en ongeveer 25 woningen aan weerszijden voor enkele uren ontruimd, na dat bezoekers voor het gebouw een verdacht pakketje hadden aangetroffen. De omgeving werd weer vrijgegeven nadat het Explosieven- Opruimingscommando (EOC) uit Culemborg-het pakketje onschadelijk had gemaakt Over de inhoud van het pak ketje wil de politie in verband met het onderzoek nog geen na dere mededelingen doen. De bezoekers zagen het ver dachte pakketje onder het raam liggen, gooiden het ver volgens in de berm en. waar schuwden de politie. De toeges nelde agenten vertrouwden het zaakje ook niet en schakelden op hun beurt het EOC in. Het gebouw van de Turkse ver eniging wordt in de volksmond meestal moskee genoemd om dat er ook een gebedsruimte is. Van recente bedreigingen of ra cistische bekladdingen is de politie niets bekend. Ze stelt nog een nader onderzoek in. DEN HAAG (ANP) - Het voor malig CDA-Tweede-Kamërlid L. J. P. M. Frissen is per 8 juli benoemd tot burgemeester van de Limburgse gemeente Arcen en Velden. Frissen, die vrijdag 44 jaar is geworden, volgt zijn partijgenoot E. A. Mooren op, die- met de vut gaat. Dit heeft het ministerie van binnenland se zaken meegedeeld. DEN HAAG (ANP) - De ge meenten hebben vrijdag van het kabinet toestemming ge kregen om twee maanden lan ger te doen over het huisvesten van 37.000 buitenlanders met de asielstatus. Nederland heeft de laatste maanden min der vreemdelingen toegelaten dan aanvankelijk voorzien werd. Afspraak is nu dat de gemeen tebesturen het genoemde aan tal mensen met een verblijfs vergunning vóór 1 maart vol gend jaar aan woonruimte hel pen. Oorspronkelijk gold 1 ja nuari 1995 als einddatum. Begin deze maand hadden de wethouders voor volkshuis vesting bijna 31.000 toegelaten asielzoekers in een woning on dergebracht. Nog eens ruim 22.000 vluchtelingen die nog op uitsluitsel wachten, waren an derszins gehuisvest. Het kabi net heeft vrijdag zijn waarde ring uitgesproken voor dit re sultaat. Suske enWiske tokapua toraja door WilJy Vandersteen Tot 22 augustus Renesse Bezichtiging Nederlandse Her vormde kerk, tevens klank- en lichtspel Een volk in de Woes tijn, expositie van schilderijen van de schilder Jean du Neele. Orgelbespelingen. Dinsdag- en donderdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur. Maandag 27 juni Haamstede Schrijf avond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (recreatiezaal). Van 19.00 tot 20.30 uur. Brouwershaven Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (Bostonplein). Van 19.00 tot 20.30 uur. Raadsvergadering. Stadhuis. 19.30 uur. Ouwerkerk Schrijfavond Amnesty Inter national. Fam. Kuyper-Filius (Ring 26). Van 19.00 tot 20.30 uur. Bruinisse Bewonersoverleg Christelijke Woningbouwvereniging SD. Hervormd Verenigingsgebouw, Deestraat 5. 20.00 uur. Dinsdag 28 juni Zierikzee Spreekuur zorgcoördinator drugs. Gebouw De Driehoek, Kerkhof 8. 10.00-12.00 uur. Fietstocht voor senioren. Brou- wersdam route, 50 kilometer. Start: 11.00 uur sportpark Den Hogen Blok. Schrijfavond Amnesty Inter national. Prinses Juliana- school (Jannewekken 19). Van 19.00 tot 20.30 uur. Burgh-Haamstede Commissie algemene en be stuurlijke zaken. Gemeente huis. 16.00 uur. Commissie financiën. Gemeen tehuis. 19.30 uur. Scharendijke Vergadering Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland. Dorps huis De Putmeet. 15.30 uur. Schrijfavond Amnesty Inter national. Zaaltje Gereformeer de kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Bruinisse Ledenvergadering Chr. Wo ningbouwvereniging Schou wen-Duiveland. Dorpshuis. 19.30 uur. Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty Inter national. Fam. Murphy, Dr. Wortmanstraat 23. Van 10.00 tot 12.00 uur. Woensdag 29 juni Brouwershaven Zomermodeshow. Woonzorg centrum Poortershof14.00 uur. Donderdag 30 juni Burgh-Haamstede Fancy-fair. Schoolplein Kirre- weie. 17.00-20.00 uur. Zonnemaire Natuurexcursie Grevelingen- meer. Haven Bommenede. 09.30 en 13.00 uur. Nieuwerkerk Gemeenteraadsvergadering. Gemeentehuis. 20.00 uur. Vrijdag 1 juli Zierikzee Dag van de architectuur. In schepen op MPS Stad Zierik zee. 09.00 uur. Kerkwerve Haringfeest in Café Kerkwer ve. 21.00 uur. Renesse Theatervoorstelling Rijn en Trijn. Openbare school. 10.30 uur. Afscheidsbijeenkomst J. H. Blom. Dorpshuis. 15.00 uur. Brouwershaven Uitvoering musical Wie vaart er mee door kinderkoor De Smalstadtertjes in het Ibnnen- magazijn. 19.30 uur. Zaterdag 2 juli Kerkwerve Open dag en show oude tracto ren en stationaire motoren. Bootsweg 2. Vanaf 13.00 uur. Zonnemaire Rommelmarkt Nut en Uit spanning. Centrum. 09.00 tot 16.00 uur. Dreischor Muziek- en zangavond stich ting Woord en Daad. Neder landse Hervormde kerk. 19.30 uur. Zondag 3 juli Zierikzee Praise-avond. Multifunctio neel gebouw De Huy- bertstraat. 19.30 uur. Woensdag 6 juli Zierikzee FNV-spreekuur. Multifunctio- neelgebouw. 10.00 tot 11.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2