Van medicijnman tot ibuprofen NEDERLAND-BELGIE WK'94 Live op het terras bij Discotheek Pinky's te Renesse. Bij winst van het Nederlands elftal van 20.30 uur tot 22.30 uur frisdrank en bier voor f 1 Deze aktie geldt zaterdag 25 juni 1994 voor discotheek Pinky's en discotheek 't Roefke. Aanstaande zaterdag om 18.30 uur Voorzien van 4 tv's en +260 zitplaatsen. De geschiedenis van pijn en pijnbestrijding Dure banaan uit de gratie I 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Een voorbeeld van schedelboring in de 16e eeuw. ZIERIKZEE - Pijn is zo oud als de mens. Waar mensen leven, wordt pijn geleden. Duizenden jaren geleden, nu in de twintigste eeuw, waar ook ter wereld wordt het menselijk lichaam geconfronteerd met pijn. Pijn is er in allerlei soorten, variërend van een lichte alledaagse hoofdpijn tot hevige pijn door chronische ziek ten of zware verwondingen. Er is in de loop der eeuwen veel veranderd in de manier waarop men aankijkt tegen pijn. En door de toegenomen medische en farmaceutische kennis is er op het gebied van pijnbestrij ding vooral de laatste honderd jaar een enorme vooruitgang geboekt. Primitieve volkeren dachten dat pijn veroorzaakt werd door iets buiten het lichaam. Niet alleen door bijvoorbeeld vuur, of door een pijl of scherpe doorns, maar door boze gees ten die het lichaam binnen drongen. Daarom speelden en spelen in deze culturen medi cijnmannen zo'n belangrijke rol bij ziekte en pijn. Zij beza ten de gave - althans zo geloof de men - om de boze geesten en daarmee de pijn uit het li chaam te verdrijven. Zonder verdoving Zo'n drieduizend jaar geleden was het ook heel gebruikelijk om bij hoofdpijn een gat te bo ren in de schedel van het slachtoffer om zo een uitgang te creëren voor de boze geest. Dit gebeurde uiteraard zonder verdoving. Zelfs tot laat in de 17e eeuw werd schedelboring of 'trepanatie' toegepast. Het Christelijke geloof is van grote invloed geweest op het denken over pijn. De Kerk leerde dat het lijden onderdeel is van het menselijk bestaan en dat pijn goed is voor de ziel. Tot ver in de Middeleeuwen werd er dan ook nauwelijks on derzoek gedaan naar pijn en pijnbestrijding. De visie van de Arabische geneeskundige A^icenna die de hersenen als centrum van het gevoel zag, hpeft grote invloed gehad op het denken van de 'chirurgij- nen' en wetenschappers in de late Middeleeuwen zo rond 1200. In de 16e en 17e eeuw wer den diverse theorieën over het zintuiglijk gevoel, zoals hitte, koude, aanraking en pijn ver der ontwikkeld. Pas in de vorige eeuw echter nam het onderzoek naar pijn een grote vlucht. Men kwam er achter dat zowel het zenuwstel sel als de hersenen een rol spe len bij het waarnemen van pijn. Hoe het precies werkt is nog niet bekend; evenmin is be kend waarom er zulke grote verschillen bestaan tussen rqensen ten aanzien van pijnbe- leving. Ondanks deze onbe kendheid is de medische en far maceutische wetenschap er in middels goed in geslaagd om effectieve middelen in te zetten om pijn te verzachten. Geen arts zal het meer in zijn hoofd halen een patiënt met hoofdpijn te behandelen door een gat in de schedel te boren. Momenteel is er een ruime keu ze aan vriendelijker en effec tievere middelen om alledaag se pijnen te verzachten. Verdo ving voor een operatie zal ook zelden meer geschieden door de patiënt met een welgemikte stomp buiten westen te slaan, zoals in de 18e eeuw nog ge bruikelijk was. Pijnstillers De mens heeft vanaf zijn oor sprong gezocht naar pijnstil lende middelen in zijn directe, natuurlijke omgeving, zoals planten en kruiden. Het van oudsher meest bekende middel is opium, dat afkomstig is van de papaverbol, ook wel 'slaap bol' genoemd. De werking van opium was al in 4.000 voor Christus bekend. Het verdo vende effect van cocaïne was al bekend bij de Indianen in Pe ru. Zij wreven coca-bladeren in de wonden die de krijgers opliepen in de strijd. Met het veranderen van de in zichten over pijn nam ook het zoeken naar pijnbestrijdings- middelen een grote vlucht. Te onderscheiden zijn drie hoofd groepen van pijnstillers, geba seerd op de werkzame stof die de basis vormt van het middel. Dat zijn: paracetamol - ibupro fen. In de vorige eeuw werd uit de schors van de wilgeboom de stof salicine geïsoleerd. De pijnstillende werking van wil geschors was allang bekend, maar welke stof daarvoor ver antwoordelijk was, wist men niet. De ontdekking van salici ne betekende de start van de produktie van pijnstillers op basis van acetosal, waarvan aspirine het eerste en nog steeds gebruikte middel is. Eveneens eind vorige eeuw werd een andere stof - fenaceti- ne - ontwikkeld. Hieruit werd later paracetamol gemaakt, dat sinds de jaren vijftig de ba sis is van vele pijnstillers. De medische en farmaceuti sche onderzoekers bleven zoe ken naar nieuwe, effectieve middelen, als alternatief voor bestaande produkten, maar met zo min mogelijk bijwer kingen. De nieuwste ontdek king dateert van 25 jaar gele den. Het Britse bedrijf Boots ontdekte een nieuwe, werkza me stof die de naam ibuprofen kreeg. Deze stof werd in de be ginjaren vooral gebruikt als medicijn bij gewrichtsontste kingen, zoals reuma. Inmid dels zijn wereldwijd zo'n 100 miljoen patiënten in 120 lan den ermee behandeld. Beetje verlichting Een jaar of tien geleden weVd in Engeland de eerste gewone pijnstiller op basis van ibupro fen op de markt gebracht. On der de naam Nerofen is dit middel sinds 1985 in Nederland verkrijgbaar bij drogisten en apothekers. Nerofen wordt wel gezien als de pijnstiller van de nieuwe generatie. Het is effec tief bij alledaagse pijnen, zoals hoofdpijn, kiespijn en men struatiepijn. Maar het werkt ook bij koorts en pijn bij griep en verkoudheid, en bij-spier en gewrichtspijn bij sportbles sures. Bij het optreden van pijn is het verstandig eerst bij jezelf te ra de te gaan wat de oorzaak kan zijn. De veelvoorkomende spanningshoofdpijn bijvoor beeld kan goed worden verhol pen met een flinke boswande ling of een warm bad, ontspan ningsoefeningen en eenvoudige nekmassage. Pijn bij verkoud heid en holte-ontstekingen wordt minder door te stomen boven een bak met heet water. Pijnstillers kunnen extra ver lichting brengen, vooral op mo menten waarop men niet kan afhaken: een belangrijke ver gadering, een examen, een cur sus. Iedereen kent wel voor beelden waarbij een pijnstiller net die verlichting brengt om gewoon door te kunnen gaan. In Nederland gebruikt 13% van de bevolking regelmatig een pijnstiller, zo wijst een recent onderzoek van Boots uit. Tien procent neemt in bepaalde pe rioden een middeltje tegen pijn in, bijvoorbeeld bij verkoud heid of griep. En 71% zegt heel incidenteel pijnstillers te slik ken. Af en toe een pijnstiller is dan ook heel gebruikelijk en kan absoluut geen kwaad. Het is wel zaak altijd goed de bijsluiter te lezen in verband met mogelijke bijwerkingen en overgevoeligheid voor be paalde stoffen. Het geloof in de boze geest ligt ver achter ons en de schedel boor is vervangen door moder ne mensvriendelijker midde len. Pijn zal ook in de toe komst deel blijven uitmaken van ons dagelijks leven. Met de moderne pijnstillers onder meer op basis van ibuprofen is pijn echter op een goede en doeltreffende manier te lijf te gaan. DEN HAAG (ANP) - De Neder landse consument betaalt mo menteel ruim een gulden meer voor een kilo bananen dan vo rig jaar. De afzet van het fruit is hierdoor sterk gedaald. Dit meldt het Produktschap voor Groenten en Fruit. De laatste maanden ligt de prijs van bananen op ruim drie gulden per kilo. De prijsstij ging wordt veroorzaakt door de beperking van de import van bananen in de Europese Unie. De vruchten zijn daar door uit de gratie geraakt bij de Nederlandse consument. In mei van dit jaar werd ruim een kwart minder gekocht dan in dezelfde maand in 1993. Overigens loopt ook de binnen landse afzet van sinaasappelen en mandarijnen terug. Advertentie WK VOETBAL

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 6