Ruim 60 miljoen kilo afval gestort efcMo® VS icvQnsa fjrouwershaven 01119-1634 ZMF: Milieubeleidsplan Kerend Tij II verdient een onvoldoende exposities Vijf september nieuwe afvalstoffenverordening van kracht Maquette van toekomstig Neeltje Jans onthuld Milieubeleid is nog ver af van trendbreuk'' I VRIJDAG 24 JUNI 1994 NR 25585 Het volstdrten van de vuilstortplaats aan de Hoosjesweg verloopt volgens de planning. (Foto: Joop van Houdt). KERKWERVE - Op de vuilstortplaats aan de Hoosjesweg bij Serooskerke is in het eerste kwartaal van 1994 ruim 60 miljoen kilo afval gestort. Deze grote hoeveel heeft te maken met het extra afval dat van buiten Zeeland wordt aangevoerd om de stortplaats vol te krijgen. Van deze hoeveelheid komt bijna acht miljoen kilo van Schouwen-Duiveland zelf. Renesse Burgh-Haamstede Zierikzee Burgh-Haamstede Juni Expositie scharen van Claudia Hamers, Rotterdam. De Blikvanger (Capelweg 18). Dinsdag en donderdag van 10.00 tot 12.00 uur en op afspraak (telefoon 01116-1794). Tot en met vrijdag 1 juli Expositie kindertekeningen tekenclub 't Alte Uus. Delta Hotel. Tijdens openings tijden van het hotel. Tot en met zaterdag 25 juni Olieverfschilderijen Dani van den Ende. Bewaerschole. Maandag tot en met zater dag 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met 30 juni Expositie van schilderijen van Christiane Tbuchais uit Bedoin, Frankrijk en Willem van Anraad uit Zierikzee in Galerie Noordhavenpoort. Iedere dag geopend van 13.00-17.00 uur. (Maandag gesloten). Tot en met 2 juli Expositie van beelden en schilderijen van Ineke Bakker, Hedi Bogaers, Rens van Bergen, Stijn Eijsbroek, Miep de Goede ren, Arjen de Jonge, Chris Keulemans, Harry Koster, Joost Tbeuwes, Henk Stap per, Truus Rick en Hetty de Wette in Gale rie Borsboom, Achterweg 7. Tfelefoon 01115-3032. Open: do, vr, za van 11.00-17.00 uur, vr. 19.00-21.00 uur. Op overige dagen Burgh-Haamstede Burgh-Haamstede Brouwershaven Zierikzee Renesse Tot en met 2 juli Expositie van schilderijen van de Roe meense schilder Mihai Bandac in Galerie Geluk, Zeesterweegje 6 (bij de vuurtoren). Open: 9.00-14.00 uur op werkdagen, 11.00- 16.00 uur op zaterdagen. Tot en met 15 juli Expositie schilderijen verstandelijk ge handicapten. ABN/AMRO-bank, Haven plein. Tijdens openingstijden van de bank. Van 2 tot en met 23 juli Expositie schilderijen van Elly Mes in de Bewaerschole, Weststraat 18. Deze exposi tie wordt op zaterdg 2 juli om 15.00 uur ge opend door wethouder G. J. W. van der Salm. Tot en met 22 oktober Foto-expositie van Watersnoodramp en herstel in Brouwershaven en omgeving, met kindertekeningen. 'Weggegooid en Weergevonden', voorwerpen uit de Brouw- se bodem. Maandag t/m zaterdag 9.00- 12.00 en 13.15-16.15 uur. Museum De Ver gulde Garnaal, Markt 5 (boven VW). Tot en met 31 oktober Expositie Zierikzees'zilver. Schutterszaal Stadhuismuseum-. -Van maandag, tot n mét vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Tot en met november Expositie Schildersclub Perspectief. Ho tel 't Tweespan. NEELTJE JANS - Voorzitter van Stichting Delta Ex po, J. D. de Voogd heeft donderdag in het Topshuis op Neeltje Jans een maquette gepresenteerd waarin de plannen voor het hele voormalig werkeiland zijn verwerkt. De maquette geeft onder meer de locatie van het te houwen Waterpaviljoen weer. De hoeveel afval die PROAF aangevoerd heeft komt neer op ruim 50 miljoen kilo. In het ko mende jaar is nog ruimte voor 140 miljoen kilo via de PROAV, 50 miljoen via de AVL en 10 miljoen via de RSD. In het ver slag van de Reinigingsdienst over het eerste kwartaal van 1994 wordt duidelijk welke in- ,,Zo is er een structuur op po ten gèzet voor de gescheiden in zameling en verwerking van groente-, fruit- en tuinafval. De uitstoot van schadelijke stof fen door bedrijven is de voor bije jaren verminderd. En aan de vervanging van plastic melkkuipjes door melkkanne tjes kun je zien dat sommige overheden, zoals de provincie zelf, werk maken van interne milieuzorg. Maar om die suc cessen nu meteen te betitelen als een trendbreuk, zoals de heer Colijn, hoofd milieube heer van de provincie deed, is een verkeerde voorstelling van zaken. Want de kwaliteit van het milieu in Zeeland is door het eerste provinciale milieu beleidsplan niet opvallend ver beterd. Op sommige terreinen zien we zelfs een verslechtering van het milieu. Mest Kijk naar het mestprobleem. Vorig jaar is uit studies geble ken dat de landbouw verant- vloed het aanvoeren van afval van buiten de regio heeft. Zo is het aantal uren dat uitzend krachten ingehuurd werden praktisch verdubbeld (van 378 naar 800 uur.) De puinbreker heeft ongeveer vier en een half miljoen kilo puinafval voor hergebruik geschikt gemaakt. De hoeveelheid opgehaald oud woordelijk is voor minimaal vijftig procent van de stikstof die in het Veerse Meer terecht komt. We mogen er van uitgaan dat dit beeld voor de andere Zeeuwse kleigebieden niet we zenlijk anders is. Dan dreigt er een roze invasie: de tientallen aanvragen voor nieuwe inten sieve veehouderijen. Daar naast is er nog meer stront aan de knikker. De mestimport naar Zeeland is de laatste jaren zo sterk gestegen dat nu al sprake is van een provincie met een mestoverschot. Afvalberg groter Ook de Zeeuwse afvalberg is er niet kleiner op geworden. Vo rig jaar groeide de hoop huis houdelijk afval nog met twee procent. Dat zijn weer vele vuilnisauto's per dag extra, in plaats van minder, die naar de stortplaats rijden. Volgens het huidige milieubeleidsplan zou begin 1995 de helft van ons af val gescheiden moeten worden. We halen nu amper zestien pro cent. papier lijkt ieder kwartaal het zelfde te blijven: ongeveer een half miljoen kilo. De hoeveel heid oud ijzer die op de stort plaats werd gebracht is aan merkelijk meer geworden: 49.110 kilo. Ruim 32.000 kilo meer dan in hetzelfde kwartaal van het vorige jaar werd ge bracht. Het aantal ingeleverde Het gaat goed met de kwaliteit van het Zeeuwse milieu, zegt de provincie. Maar het energie verbruik neemt nog steeds toe. Terwijl er toch in het jaar 2000 zeventien procent energie be spaard moet zijn. Zeeland heeft zich verplicht over zes jaar 250 megawat windenergie op te wekken. Deltan, de Zeeuwse energiemaatschappij, hangt echter met het volle ge wicht aan d'e rem. Ze investeert amper in windturbines. Voor de aan het net geleverde elek triciteit uit windkracht wor den magere vergoedingen gege ven. Ook in energiebesparing sacties toont Deltan weinig bravoure. Waar blijven de ener gieconsulenten? Wanneer ver huurt Deltan de eerste zonne boiler? Uitstoot en lozingen van be drijven zijn fors verminderd, zegt de provincie, maar kunnen we dat ook nog zeggen als we er de benutte produktiecapaciteit van bedrijven bij betrekken? Pechiney draaide bijvoorbeeld in 1993 op driekwart van haar koelkasten dit kwartaal was 162 en het aantal aanvragen voor bestrijding van ratten, wespen en mieren enzovoort bedroeg 93. In de zomer ligt dit aantal aanvragen in de regel wat hoger. Ten opzichte van het aantal aanvragen in hetzelfde kwartaal van het vorige jaar is een stijging van vijf aanvragen capaciteit. DOW viel terug naar 85 procent. De gecorri geerde cijfers zullen dus wat minder florissant zijn. Dan de groei van het autover- keer.in Zeeland. Die ligt hoger dan het landelijke gemiddelde. Als we de plannen van de ver voersregio bezien wordt ook in de nabije toekomst de auto geen strobreed in de weg ge legd. Bereikbaarheid per auto, is het motto. Zo zullen fiets en openbaar vervoer nooit een echte concurrent van de auto worden. Trendbreuk De ommekeer of trendbreuk is dus in geen velden of wegen te bekennen. Er zit bovendien een gevaar in om, zoals de provin cie doet, tegen beter weten in rond te bazuinen dat de trend breuk heeft plaatsgevonden. Deze mooie voorstelling van zaken zou bij de doelgroepen de indruk kunnen wekken dat voor hen de milieuklus in grote lijnen geklaard is; dat hun acti- te zien. De hoeveelheid che misch afval die bij de RSD aan geboden wordt daalt nog steeds. Er werden 500 milieu boxen minder aangeboden dan in hetzelfde kwartaal van het vorige jaar. Tbtaal was dit ruim 4000 kilo minder chemisch af val. Verordening Op vijf september dit jaar gaat de reinigingsdienst beginnen met het ophalen van GFT-af- val. Dan kunnen dus voor het eerst de nieuwe rolemmers aan de stoep gezet worden. Op deze datum zal ook de nieuwe af valstoffenverordening ingaan. Het ontwerp voor deze verorde ning is vorige week besproken in het dagelijks bestuur van de RSD. In de vergadering van dinsdag 28 juni legt het DB het ontwerp voor aan het algemeen bestuur tijdens een openbare vergadering van de dienst. Na een eventuele aanpassing zal worden overgegaan tot publi- katie van de verordening en ligt het ontwerp minimaal vier weken ter inzage (uiterlijk tot eind augustus). In de verorde ning staan regels omtrent het 'zich ontdoen' van huishoude lijk afval, al dan niet geschei den inzameling van afvalstof fen en de daaruit voortvloeien de regelingen om het milieu te beschermen. Geregeld wordt in de verordening onder meer ook het verlenen van vergunningen om te vervuilen, de dagen waarop afval ingezameld wordt en hoe dit gebeurt. Het aangeboden afval van mensen die zich niet aan de regels hou den kan door het personeel van de RSD geweigerd worden. Zo mag bijvoorbeeld een vuilnis zak niet zwaarder zijn dan 15 kilo en ook mogen er geen scherpe dingen door het plastic heensteken. Verder worden er strikte regels gegeven over het ophalen van chemisch afval, GFT-afval en grof vuil. De ver gadering van de reinigings dienst is op dinsdag 28 juni in het dorpshuis De Putmeet in Scharendijke. Aanvang 15.30 uur. viteiten met Kerend Tij Twee op een lager pitje kunnen. Het tegendeel is het geval. Alle doelgroepen zullen, om in wie- Iertermen te spreken, een tand je bij moeten zetten. In het nieuwe milieubeleidsplan van Zeeland, Kerend Tij, is die keu ze voor een extra verzet niet te rug te vinden. De provincie richt haar pijlen op drie doelgroepen: land bouw, industrie en recreatie. Voor de overige doelgroepen, zoals bouw, verkeer en vervoer, energiesector, detailhandel en consument geeft de provincie geen taakstellingen aan. Dat is niet te verdedigen. Alle doel groepen spelen een rol in de aantasting van het milieu. Daarom zal elke doelgroep in de mate dat zij het milieu heeft aangetast, een aandeel moeten leveren om dat milieu weer op te knappen. Bijdragen De provincie zal daarom in Ke rend Tij Twee duidelijk moeten aangeven wat van elke doel groep de komende jaren aan gedragsverandering wordt ver wacht. Dat betekent een be schrijving van de bijdrage van elke doelgroep om problemen als verzuring, vermesting, ver droging en klimaatverande ring op te lossen. Laat de pro vincie eens concreet aangeven hoe groot over vier jaar de be perking van verzurende stoffen door het verkeer moet zijn. Dat geldt ook voor de bijdragen die van industrie, scheepvaart, landbouw, energiecentrales en raffinaderijen verlangd wor den. Voor ieder milieuthema moeten de bijdragen van de doelgroepen helder zijn. Het is te hopen dat doelgroepen en de politiek de inspraak van de Zeeuwse Milieufederatie over nemen. Anders kan over vier jaar opnieuw geen goede ba lans opgemaakt worden van de geboekte resultaten. Goede wil Kerend Tij Twee vaart op het kompas van de zelfregulering. De provincie is er van over tuigd dat ruimte voor eigen verantwoordelijkheid een be ter milieu zal opleveren. Het succes van milieumaatregelen hangt dus af van de goede wil van de doelgroepen. In die ver meende goede wil zit de zwak te van het beleid. Want onder zoek heeft aangetoond dat het collectieve belang bij doelgroe pen en bij burgers die los van elkaar handelen, steeds onder geschikt wordt gemaakt aan het groeps- of individuele be lang. Dat betekent dat, als het er op aan komt, het belang van het milieu het aflegt tegenover het belang van de groep of de consument. Het is trouwens vreemd dat nu ineens zoveel nadruk op zelfregulering wordt gelegd. In de voorbije ja ren hebben de doelgroepen toch ook op basis van vrijwil ligheid kunnen werken aan de verbetering van de milieukwa liteit? Het heeft geen trend breuk opgeleverd. Het ministerie van verkeer en waterstaat stelt een subsidie van zes miljoen gulden be schikbaar voor de bouw van een dergelijke voorziening op het noordelijk deel van Neeltje Jans. Het paviljoen wordt een permanente tentoonstelling over integraal waterbeheer. Rijkswaterstaat is daarbij ei genaar en de Stichting Delta Expo zorgt voor de exploitatie van het geheel. Het Waterpavil joen maakt deel uit van het plan voor landschappelijke in vulling van het voormalige werkeiland, waarbij de Stich ting Delta Expo volgens voor zitter J. D. de Voogd uitgaat van de gedachte: 'niet meer, -maar beter'. Het plan is ont staan door een brainstormses sie die in oktober vorig jaar plaatsvond. Hierbij kon ieder een zijn 'dromen' en plannen voor Neeltje Jans kenbaar ma ken. Het zogenaamde master- plan is op deze dromen geba seerd. Het Waterpaviljoen Inte graal Waterbeheer is daar een belangrijk element van. In het landschappelijk plan voor Neeltje Jans krijgen de duinen de ruimte om verder op te ruk ken, het Waterpaviljoen zit MAASTRICHT (ANP) - De Stichting Silicose Oud- Mijnwerkers is donderdag be gonnen met het verstrekken van uitkeringen aan mensen die bij hun werk in de mijnen de beroepsziekte silicose (sto- flongziekte) hebben opgelo pen. daarbij als het ware onder die beschermende dekens. Gebouwen voor bijvoorbeeld tentoonstellingen komen voor namelijk onder de grond. Een water- en windgang in eikaars verlengde maken ook onder deel uit van het plan. De water gang, een waterspeelplaats met als belangrijkste element het Waterpaviljoen zal Delta Expo het eerst realiseren. Daarna wordt een nieuwe hore- ca-voorziening gebouwd. De huidige voorziening wordt dan voorlopig gebruikt als ont vangstgebouw. Het gebied rond de binnenhaven heeft de bestemming 'park'. Het minis terie van verkeer en waterstaat heeft voor de ontwikkeling van een voorontwerp een subsidie van 150.000 gulden toegezegd. De totale kosten voor een ont werp worden op 300.000 gulden geschat. De plannen worden in nauw overleg met Rijkswater staat, de Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten en de Stichting Het Zeeuwse Land schap gerealiseerd. Gestreefd wordt het paviljoen voor het seizoen van 1996 klaar te heb ben. DEN HELDER (ANP) - De Ne derlandse mijnenjager Helle- voetsluis heeft samen met twee Duitse jagers afgelopen woens dagavond voor de westkust van Marokko drie beman ningsleden van twee zeilsche pen van een wisse verdrin kingsdood gered. Advertentie Nieuwerkerk 01114-1368 UNAstraat 10 Noorddijkstraat 8 technisch inst allatieö uro Zierikzee 01110-13348 verkoop en reparatie St. Domusstraat 79 ZIERIKZEE - De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) is niet te spreken over Kerend Tij II, het eind april dit jaar gepresenteerde nieuwe milieubeleidsplan van de provincie Zeeland. „Het milieubeleid staat nog ver af van een trendbreuk. Het succes van milieumaatregelen hangt af van de goede wil van de doelgroepen", conclu deert ZMF-coördinator Tj. van Mierlo in een artikel in het jongste nummer van Wantij, tijdschrift voor mi lieu en natuur in Zeeland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5