Commissie uit forse kritiek op communicatierapport mmt mmaao tam67 u vootmam op de uitverkoop deurloo mode Verkoop postkantoor Bru Boek over effecten van Deltawerken op leven in Oosterschelde aangeboden Pasjes voor kinder rommel markt Handelsbeurs Te veel gedronken Haven perikelen in Bruinisse Wadfietser Derde deelplan mobiliteitscenario besproken Tien jaar wetenschappelijk onderzoek gebundeld VRIJDAG 24 JUNI 1994 NR 25585 3 Verwachting t/m dinsdag 28 juni ZIERIKZEESCHERU NIEUWSBODEÏli Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49,50 Bij autom. afschr. f 47,00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers 1 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) 1 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17%% B.T.W. ZIERIKZEE - Kinderen die graag een plaatsje op de kinderrommelmarkt willen hebben, kunnen op dinsdag 28, woensdag 29 en donderdag 30 juni een pasje afhalen in de Dikke Toren tussen 15.00 en 16.00 uur. Voorwaarde om zo'n pasje te krijgen is dat de kinderen tus sen de zes en de twaalf jaar oud zijn en in Zie rikzee wonen. Voor het pasje is het nodig een pasfoto mee te nemen. MOL 5-7 - ZIERIKZEE - TELEFOON 01110-12890 WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 30% Min.temp. 16 graden Mid.temp. 25 graden Windkracht noordw. 3 ^Maandag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 20% Min.temp. 14 graden Mid.temp. 25 graden Windkracht noord 3 Dinsdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 20% Min.temp. 14 graden Mid.temp. 25 graden Windkracht noord 3 ZON- EN MAANSTANDEN 25 juni Zon op 05.18, onder 22.02 Maan op 23.06, onder 07.48 26 juni Zon op 05.19, onder 22.02 Maan op 23.33, onder 09.03 27 juni Zon op 05.19, onder 22.02 Maan op 23.56, onder 10.17 Eerste Kwartier: 30 juni. (21.32) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De temperaturen gaan verder omhoog. Morgenmiddag be reikt het kwik op veel plaatsen in Nederland de tropische grens van 30 graden. Het is wel benauwender, want de lucht is vochtiger dan van daag. Vooral in de ochtenduren schijnt de zon uitbundig. Later op de dag drijven vanuit het zuiden en kele wolkenvelden binnen en de kans op een onweersbui neemt dan toe. De wind is zuidelijk en in het al gemeen matig, rond windkracht 4. Zondag vallen de temperaturen iets lager uit, maar het biijft met 25 gra den zomers, temeer omdat de zon flink schijnt. De wind heeft onder tussen de noordwesthoek opge zocht en is opnieuw matig van kracht. Door deze wind is het in de kustgebieden minder warm dan za terdag. Er is een kleine kans op een lokale onweersbui. Na zondag lijkt het Nederlandse weer in grote lijnen even niet te veranderen. Het blijft vrij warm, al tempert een noordelij ke wind opnieuw de temperatuur in de kuststrook. Al met al ziet het er dus naar uit dat de zomer in Neder land nu eens niet na een of twee da gen is afgelopen. DEN HAAG (ANP) - De spijbe lopvangprojecten in 22 ge meenten raken hun jaarlijkse budget van acht miljoen gul den kwijt. Dat geld gaat over twee jaar naar de 44 zogenoem de onderwijsvoorrangsgebie- den. BRÜINISSE - Het derde beus- je in Bruinisse is bijna klaar. Het Bruse timmerbedrijf A. Deurloo legde deze week de laatste hand aan het nieuwe trefpunt op de hoek Oude straat-Havenkade. Met de terugkeer van het proto type op dezelfde locatie van de vroegere handelsbeurs be schikken de Bruenaren onder tussen over drie overdekte en vrij toegankelijke ontmoe tingspunten. Een beusje met overzicht op de haven, het an dere biedt een vergezicht over de rede van Bruinisse en dan nu de handelsbeurs met uit zicht op de hoofdstraat van het mosseldorp. Overhemden nu 59,oo Truien nu 79,oo Polo lange mouw 79,00 nu 29,90 Jacks nu 98,oo Jeans 2 stuks voor 99,00 Blazer marine 498,00 nu 298,oo Kostuum d.blauw 698,00 nu 498,0° Kolberts 549,00, 498,00, 398,00 nu 298,00 Regenjas 398,00, 329,00 nu 198,00 Katoenen Colberts div. kleuren nu 99,00 Overhemden nu 39,90 T-shirts „Schiesser" 2 stuks voor 29,90 Schiesser ondergoed 100% katoen in 3 Meuren slip of singlet 2 stuks voor 21,95 Jacks lang 385,00, 298,00 nu 159,00 RENESSE - Tijdens een rijden de controle betrapte de politie op de Vroonweg bij Renesse een 25-jarige inwoner van Irn- sum op rijden onder invloed. Uit de blaastest werd bij de vrouw een alcoholpercentage van 245 ug/1 geconstateerd. Haar werd een transactie van 320,- aangeboden. BRUINISSE - Bij de bedrijven langs de reparatiehaven in Bruinisse meren de schelpdier vaartuigen aan de lopende band af voor het verrichten van jaarlijks onderhoud. Op de milieuvriendelijke hel ling bij Scheepswerf Van Dui-1 vendijk stonden achtereenvol gens de mosselkotters BRU 39, BRU 62, BRU 19 en BRU 8 voor en 'kappersbeurt'. Het 'knip pen, scheren en teren' van de vaartuigen vormde de hoofd moot op het prioriteitenlijstje van de betreffende schipper- eigenaren. Het personeel van Maaskant Shipyards voerde di verse reparaties uit aan lieren, losserij en masten op de ZZ 7, BRU 8, de YE 125 en de BRU 50. Werknemers van machine fabriek en Dokmij Padmos zijn met man en macht in touw met de modernisering van de boomkorkotter KW 35 van Haasnoot. De 43 nieter lange Katwijker die in 1983 bij ma chinefabriek Hoekman in Urk werd gebouwd kwam na elf in tensieve jaren boomkorvissen. naar de Bruse machinefabriek voor een grote revisiebeurt. Het personeel van Van Duiven- dijk sprong bij voor het aan brengen van een nieuwe ver schansing over lengtes van 20 meter. LEEUWARDEN (ANP) - De Nederlandse Spoorwegen heb ben donderdag op het traject Leeuwarden-Harlingen de 'Wadfietser' in gebruik geno men. Tot verrassing van enkele treinreizigers konden ze hun fiets in een omgebouwd treinstel plaatsen. BURGH-HAAMSTEDE - Voor de leden van de commissie openbare werken van de gemeente Westerschou- wen gaat de communicatienota, het derde onderdeel van het mobiliteitsscenario van de gemeente, te ver. Het aantal punten van kritiek dat tijdens een vergadering .van de commissie donderdagavond op het rap port werd geuit, was zodanig groot, dat commissie-voorzitter ir C. W. Veerhoek het beter achtte eerst nog eens over het geheel na te denken om er dan later bij de commissie op terug te komen. ,,Ik wil voorkomen dat het on derdeel communicatie van het mobiliteitsscenario onderuit wordt gehaald. Als we name lijk het beleid dat we als ge meente voorstaan wat betreft verkeer en vervoer niet goed bij de burgers voor het voet licht brengen, dan komt er niets van terecht", aldus Veer hoek. Dat communicatie naar de burgers toe belangrijk is om de verkeersproblematiek bin nen de gemeente op een goede manier het hoofdv te bieden, daar was de commissie het wel over eens. Kritiek hadden de leden onder meer vooral op de maatregelen die het rapport aangeeft en de kosten ervan. Met name het voorstel tot con structie van portalen en slui zen bij alle belangrijke toegan gen tot de gemeente en drukke kernen, stuitte bij de commis sieleden op de nodige weer stand. „Persoonlijk zou ik als toerist direkt omkeren als ik zo'n 'Check-point Charlie' na derde", stelde PvdA-commis sielid C. Verton. Pasje De voorgestelde introductie van een speciale 'Reservaats pas' als middel voor het opbou wen van een adressenbestand van recreanten dat weer als doel heeft om mensen van bui tenaf voor te lichten over de stand van mobiliteitszaken in Westerschouwen, ondervond evenmin goedkeuring van de leden. ,,Is Westerschouwen zo bijzonder dat je van een reser vaat .mag spreken? Die bena ming komt op de recreant meer over als een bedreiging dan een uitnodiging", meende Van Hol- the tot Echten. Volgens SGP/RPF/GPV-com- missielid J. R. Roukema kost het op deze manier maken van een bestand te veel. Over de kosten van het communicatie plan als geheel zei commissie lid H. J. Klatter (CDA) dat de gemeente zich goed moest af vragen of ze jaarlijks een der gelijk groot bedrag, dat naar zijn'schatting op; idrie of vier ton neerkomt, aan mentali teitsverandering wil uitgeven. Hij stelde dat zo'n bedrag de nota ongeloofwaardig maakt. Het deelplan drie omvat een campagne waarmee van ge meentewege wordt beoogd het vernieuwend beleid ten aan zien van verkeer en vervoer op een goede manier onder de mensen te brengen. Het plan moet een mentaliteitsverande ring teweegbrengen waardoor mensen ook daadwerkelijk gestimuleerd worden hun auto te laten staan. Het ministerie van verkeer en waterstaat besteedt sinds enige tijd ook geld aan dergelijke communi catieparagrafen. Volgens Geert van Breughel, beleidsmede werker communicatie van de gemeente Westerschouwen en auteur van het deelplan, is met de uitvoering van het plan over een periode van tussen de tien en twaalf jaar, een bedrag van ruim twee miljoen gulden ge moeid. Het ziet er naar uit dat het voormalige postkantoor aan de Molenstraat in Bruinisse binnenkort het eigendom wordt van de Christelijke Woningbouwvereniging Schouwen en Duiveland. Tot nu toe is bij de gemeente Bruinisse, die eigenaar is van het gebouw, nog maar één reactie gekomen op de advertentie waarin het gebouw ter verkoop wordt aangeboden. De woningbouwvereniging ver wacht-gezien het feit dat zij tot dusverre de enige inschrijver is - dat het gebouw aan haar verkocht wordt. Volgens een woordvoerder van de gemeente Bruinisse is het echter nog niet zeker dat het gebouw ook daadwerkelijk aan de Christelijke Woningbouwvereniging verkocht wordt. (Archief foto). Advertentie Zesenvijftig medewerkers van wetenschappelijke instituten en Rijkswaterstaat hebben een bijdrage geleverd aan de veer tig artikelen over de Ooster- schelde voor en na het gereed komen van de Deltawerken. Al voordat de werken waren afge rond is begonnen met onder zoek naar het ecosysteem in dit gebied. De effecten zijn in kaart gebracht en vergeleken met de situatie zoals die voor de bouw van onder meer de Stormvloedkering bestond. .Verder zijn eerdere voorspel lingen vergeleken met de late re, echte situatie. Omdat het zeshonderd pagina's tellende boek Engelstalig is, zal de uit gave volgens prof. dr. P. H. Nienhuis van het NIOO/CE- MO, zeker bijdragen aan de 'ex port' van kennis die ook elders in de wereld gebruikt kan wor den als het gaat om problemen als gevolg van kustontwikke- ling, kustwaterbouw of zeespiegelstijging. Verder zei Nienhuis te vinden dat de uit gave een completer, veelzijdi- ger beeld geeft van de situatie in de Oosterschelde doordat veel kennis is samengebracht en er door het onderzoek meer duidelijkheid is ontstaan over bijvoorbeeld de effecten van strenge winters op het planten en dierenleven in het gebied. Uit het onderzoek blijkt tevens dat de invloed van de rivier kleiner is geworden, het zout gehalte nu stabiel is en de Oos terschelde tegenwoordig meer weg heeft van een zee-arm dan van een wijde riviermonding. In het boek wordt gesteld dat het ecosysteem zich soepel heeft aangepast aan de nieuwe situatie: het is schoon, produk- tief en rijk aan soorten. Hoofdingenieur-directeur van directie Zeeland van Rijkswa terstaat, dr H. L. F. Saeijs, noemde het Oosterscheldepro- ject een project dat op waterbouw- en waterloop- en milieukundig gebied veel we tenschappelijke kennis heeft voortgebracht. ,,En dat is maar goed ook, want Nederland is en blijft een delta; een delta in verandering. We zullen al onze inventiviteit in de toekomst nodig hebben om de nieuwe problemen h'et hoofd te bieden. Daarom waren de lessen van de milieuzorg in de bouwput van Nederland zo nuttig", aldus Saeijs. In het Topshuis op N eelt je Jans nam donderdag directeur-generaal van Rijkswaterstaat, ir G. Blom, het eerste exemplaar van het boek 'The Oosterschelde estuaryin ontvangst. (Foto: Marijke Folkertsma). NEELTJE JANS - Het leven in de Oosterschelde heeft zich goed aangepast aan de veranderde omstandighe den die de uitvoering van de Deltawerken teweeg hebben gebracht. Als natuurlijk en waardevol ecosysteem is het gebied behouden gebleven. Dit zijn de voornaamste conclusies die onderzoekers trekken in het boek 'The Oosterschelde estuary: a case-study of a changing ecosystem', dat gebaseerd is op tien jaar bestudering van de effecten van de Deltawerken op de Oosterschelde. Het eerste exemplaar van de uitgave werd donderdag aange boden aan directeur-generaal van Rijkswaterstaat, i1* G. Blom, door prof. dr J. Dron- kers van het Rijksinstituut voor Kust en Zee (RIKZ) en prof. dr. C. H. Heip, directeur onderzoek van het Centrum voor Estuariene en Mariene Oecologie van het Nederlandse Instituut voor Oecologisch On derzoek (NIOO/CEMO). Op initiatief van de twee laatstge noemde instituten kwam het boek tot stand.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3