Paars wil WW-uitkering bij kort arbeidsverleden schrappen Den Haag geeft begrip stadswacht meer inhoud li Bloedbanken moeten zich beter verzekeren Nieuwe aanpak om sociaal isolement weg te nemen WEEKEUCED1ST DEURLOC Tankopslagbedrijf Paktank beboet voor ontploffing Zeventig procent minimumloon voor werklozen Basisscholen minder tijd kwijt aan opstellen plannen Uitbreiding op til a zierikzeesche nieuwsbode Hemofiliepatiënten: DEN HAAG (ANP) - De bloedbanken in Nederland moeten zich beter verzekeren tegen de risico's die ontvangers van bloed en bloedprodukten lopen. Mocht het mis gaan dan moet het voor gedupeerde patiënten makkelijker worden om een schadever goeding te krijgen. Dit stelt de Nederlandse Vereni ging van Hemofilie-Patiënten (NVHP) donderdag. Ongeveer 170 hemofiliepatiën ten zijn midden jaren tachtig in Nederland via bloedtransfu sies besmet geraakt met het aids-virus. Het virus was toen nog niet bekend. Hemofiliepa tiënten missen een van de fac toren die nodig zijn voor bloedstolling. De patiënten krijgen daarom deze stollingsfactor-preparaten, uit donorbloed bereid, heel regel- matig via bloedtransfusies toe gediend. Het is nu zo goed als uitgesloten dat mensen via transfusies met HIV besmet kunnen raken. Besmette hemofiliepatiënten hebben volgens C. Smit, coör dinator van de NVHP, slechts beperkte mogelijkheden de overheid of de bloedbanken aan te spreken voor de schade. De NVHP pleit voor een zoge heten ,,no-fault compensati on", een verzekeringsvorm waarbij het niet uit maakt of er al dan niet een fout in juridi sche zin is gemaakt. ,,De pa tiënt heeft door medisch han delen schade opgelopen en hiervoor wordt hij schadeloos gesteld. Zonder dat de patiënt hier verder mee te maken heeft, kunnen juristen en ver zekeraars het onderling altijd nog op een langdurige rechts gang laten aankomen," aldus Smit. Skandinavië kent zo'n systeem. De financieel directeur van het Centraal Laboratorium van de Bloedtransfusiediensten (CLB), I. Buunen, heeft begrip voor het voorstel. ,,Ik kan me voorstellen dat gezien de situa tie waarin hemofiliepatiënten zich bevinden zij voor zo'n ver zekering pleiten. Of het een haalbare zaak is, weet ik niet. Verzekeraars moeten bijvoor beeld zo'n risico willen en kun nen verzekeren terwijl het ook betaalbaar moet blijven", zegt Buunen in een eerste reactie. Europees actieprogramma UTRECHT (ANP) - Om mensen uit hun maatschap pelijk isolement te halen of te voorkomen dat ze daarin terechtkomen, heeft gezamenlijke actie van burgers, overheden, organisaties en bedrijfsleden het meeste effect. Die ervaring hebben Eindhoven, Den Helder en Hengelo de afgelopen vier jaar opge daan in het kader het Europese actieprogramma voor de sociale en economische integratie van kans arme groepen. De gemeenten hebben donderdag in Urecht hun eindrapport gepresenteerd. De experimenten in de drie Ne derlandse gemeenten waren 'gericht op de hulp aan mensen met geen of nauwelijks per spectief op werk, in een troosteloze buurt wonen, een slechte gezondheid hebben en niet deelnemen aan sociale or ganisaties. Ze raken daardoor sociaal geïsoleerd en zijn moei lijk bereikbaar voor instanties die de helpende hand willen bieden. En als die groep wordt geholpen, ontbreekt veelal de samenhang. In hun pogingen om dat sociale isolement te doorbreken zijn in Eindhoven, Den Helder en Hengelo methodieken ontwik keld, met de leefwereld van de betrokken burgers als uit gangspunt. Zo is er om de woonomgeving te verbeteren „een partnerschap" ontstaan van buurt, gemeente, woning bouwvereniging en politie. Een ander voorbeeld is een info winkel waar de buuurtbewo- ner met zijn vragen terecht kan. Bij het scheppen van al of niet betaald werk gaat het om de samenwerking tussen arbeids bureau, sociale dienst en be drijven. Werkloze bewoners kunnen dank zij dat samenspel worden ingeschakeld bij het opknappen en onderhoud van woningen in hun wijk. Ook is het voor hen mogelijk onder professionele begeleiding een werkplaats te beginnen voor reparatie, onderhoud en pro- duktie van eigen gebruiksgoe deren. Eindhoven, Den Helder en Hengelo hopen dat andere gemeenten hun voorbeeld vol gen. ROTTERDAM (ANP) - Tankop slagbedrijf Paktank is vrijdag door de rechtbank in Rotter dam veroordeeld tot boetes van in totaal 267.000 gulden. Volgens de rechtbank is het be drijf nalatig geweest bij het treffen van veiligheidsmaatre- Tijden en standen volgens getijdetafel liydro-mejpocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand 'tijd stand 25 juni 05.50 178 11.35 -130 18.05 161 - 26 juni 06.30 179 00.15 - 164 18.45 160 12.30 -124 27 juni 07.15 175 01.05 -168 19.30 158 13.15 -121 25 juni 03.40 192 10.05 -136 16.10 172 22.30 -168 26 juni 04.30 191 10.45 - 128 16.55 168 23.15 -167 27 juni 05.15 185 11.30 -121 17.40 164 25 juni 06.20 194 11.35 -139 18.40 179 - 26 juni 07.00 197 00.05 -171 19.20 177 12.20 -132 27 juni 07.40 192 00.55 -173 20.00 171 13.05 -128 25 juni 06.00 185 11.35 -135 18.25 169 - 26 juni 06.45 187 00.10 -168 19.05 168 12.25 -129 27 juni 07.30 185 01.00 -171 19.40 165 13.10 -125 WEMELDINGE Springtij 25 juni Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG (ANP) - Werklozen die tot nu toe alleen recht hebben op een ww- uitkering van een half jaar, krijgen, als er een paarse coalitie komt, slechts 70 procent van het minimumloon in plaats van 70 procent van het laatstverdiende loon. Fractiespecialisten van PvdA, VVD en D66 uit het zogeheten A-team heb ben daarover overeenstemming bereikt. De maatregel moet, samen met een an dere beperking van de toegang tot de WW, een bedrag van 400 miljoen opleveren in de komende vier jaar. Op dit moment heeft iemand die 26 van de laatste 52 weken heeft gewerkt, recht op een ww-uitkering van een half jaar. Om in aanmerking te ko men voor een verlengde ww- uitkering (waarvan de duur af hankelijk is van het arbeids verleden) moet de werkloze van de laatste vijf jaar min stens drie jaar hebben ge werkt. Verlenging Demissionair staatssecretaris Wallage van sociale zaken wil de de ww-regeling al wijzigen. Een half jaar uitkering zou vol gens zijn wetsvoorstel slechts zijn weggelegd voor iemand die van de laatste 52 weken 35 weken heeft gewerkt. Voor een verlengde ww-uitkering zou in het voorstel de eis moeten gaan gelden, dat men vier van de laatste vijf jaar heeft gewerkt. De nieuwe situatie moet wor den dat een werkloze die voor een ww-uitkering in aanmer king wil komen zowel 26 van de laatste 39 weken als in vier van de laatste vijf jaar moet hebben gewerkt. De duur van de uitkering blijft afhankelijk van het totale arbeidsverleden. Het voorstel van Wallage zou 150 miljoen opleveren. De gelen, waardoor op 17 oktober 1989 een opslagtank met acry- lonitril ontplofte. Daarbij vie len drie doden. Het bedrijf is volgens de rechtbank door na latigheid schuldig aan de dood van de drie werknemers. Bij het ongeval werd ook nog een werknemer zwaar gewond. paarse fractiespecialisten boe ken een bezuiniging in van 400 miljoen door de toegang voor werklozen met een te kort ar beidsverleden tot de ww ver der te beperken. Voor mensen die maar kort hebben gewerkt blijft een uitkering van 70 pro cent van het minimumloon toch aantrekkelijker dap een bijstandsuitkering, omdat de ze uitkering in tegenstelling tot de bijstand geen vermogens- en partnertoets kent. Dat betekent dat men bij voorbeeld-niet eerst ,,zijn eigen huis moet opeten" voor men recht krijgt op een uitkering. Ook met het inkomen van de eventuele partner wordt geen rekening gehouden. De fractiespecialisten van het A-team zijn het de afgelopen weken ook eens geworden over een plan mensen met een bij standsuitkering. weer aan het werk te helpen. Daarbij gaat het om zo'n 40.000 banen als stadswacht, in de thuiszorg, in de kinderopvang of als conciër ge bij woningbouwverenigin gen. Het betreft grotendeels banen voor vier dagen per week waarvoor een normaal salaris wordt betaald. In totaal zal daarvoor 1,6 miljard moe ten worden uitgetrokken. De helft van dat bedrag kan echter worden bezuinigd doordat aan betrokkenen geen uitkeringen meer hoeven te worden ver strekt. Meer politie Naast dit. plan zal een eventue le paarse coalitie ook nog eens enkele duizenden extra politie agenten aanstellen en komt er extra werkgelegenheid door de- komende vier jaar 15.000 extra woningen in de sociale sector te bouwen. De kosten van die laatste operatie bedragen on geveer 400 miljoen gulden. Een ander voorstel van het A- team betreft een bezuinging op de studiefinanciering van zo'n 160 miljoen die wordt bereikt door de verkorting van de duur van een aantal studies. Een eerder plan om de OV- jaarkaart alleen nog aan thuis wonende studenten te ver strekken kan niet doorgaan omdat de bestaande contracten met de NS dat niet toelaten. Al deze plannen maken deel uit van 'de aanscherpingen die het A-team de afgelopen dagen op het totale ombüigingspak- ket van 20 miljard heeft ge maakt. Volgens ingewijden hebben die aanscherpingen er toe geleid dat nu een bedrag van iets boven de 18 miljard ,,hard" is ingevuld tegenover de ruim 14 miljard waarvan eind vorige week nog sprake was. Dat pakket is woensdag naar het Centraal Planbureau ge stuurd om te worden doorgere kend op koopkracht- en werk gelegenheidseffecten. Om de besprekingen over een paarse coalitie op gang te houden zul len die effecten aanzienlijk gunstiger moeten uitpakken dan vorige week het geval was. Met name de VVD was toen erg teleurgesteld over de „slechts" 70.000 extra banen die het pak ket toen opleverde. VVD-fractieleider Bolkestein kwam donderdagavond enigs zins terug van de harde uit spraken die hij woensdag deed richting PvdA. Bolkestein zei toen dat voor zijn partij het scheppen van banen belangrij ker is dan koopkrachtrepara tie. Daarmee wekte hij de in druk PvdA-leider Kok onder druk te zetten. Voor de PvdA is een evenwichtige inkomens verdeling een hoofdpunt van beleid. Volgens Bolkestein waren zijn opmerkingen van woensdag „helemaal niet zo bijzonder". Hij zou slechts hebben willen onderstrepen wat door zijn partij al tijden wordt betoogd. Bolkestein herhaalde wel dat er tussen de VVD en de PvdA nog steeds „belangrijke ver schillen" bestaan, niet alleen op sociaal-economisch gebied, maar ook wat betreft bijvoor beeld de Betuwelijn en asiel zoekers. Hij „hoopt en ver trouwt" echter nog steeds dat de paarse coalitie zal slagen. DEN HAAG (ANP) - Basis scholen zijn in de toekomst minder tijd kwijt aan het opstellen van allerlei plannen. Minister Ritzen» (onderwijs) stuurt binnenkort een wets voorstel naar de Tweede Ka mer om het schoolwerkplan en het activiteitenplan in het ba sisonderwijs te vereenvoudi gen. Hij kondigt dat aan in een brief die hij donderdag naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. In een schoolwerkplan moet het bestuur van een school aan geven wat de werkwijze en or ganisatie van een school is. In een activiteitenplan staan meer praktische zaken opge somd, zoals roosters, vakantie data en de manier waarop pro blemen worden aangepakt. Het vereenvoudigen van de plannen is voorlopig het enige dat Ritzen onderneemt om het basisonderwijs enigszins te ontlasten. In de brief aan de Kamer meldt hij dat hij in ver band met de demissionaire sta tus van het kabinet niet met een vervolgreactie komt op een rapport van de Commissie Eva luatie Basisonderwijs. Daarin werd geconstateerd dat er het nodige schort aan het onder wijs aan kinderen van 4 tot en met .12 jaar. DEN HAAG (ANP) - De proef met de Haagse variant op de stadswacht is een succes. Wat in november op kleine schaal in SegbroCk begon, zal zich uitbreiden over vrijwel de gehele stad. Op korte termijn wordt het aantal zogeheten straattoezichthouders alvast opgeschroefd van vijftien tot 120. Verder komen er 22 speciale inspecteurs voor de overige openbare ruimten. Dat heeft de gemeente Den Haag meege deeld. Straattoezichthouders, allen banenpoolers, binden de strijd aan met viezigheid en verpau pering. Waar bij stadswachten het accent ligt op handhaving van de veiligheid, gaat het bij de Hagenaars vooral om leef baarheid. De gezamenlijke aanpak van gemeente, politie en banenpoolers slaat aan. Vol gens een gemeentelijk woord voerder reageren veel wijkbe woners positief. Handhavingsteams Bewoners die zich ergeren om dat de buörman zijn te grote stapel grof vuil drie dagen te vroeg op de stoep heeft gezet, hoeven niet meer te aarzelen bij wie ze hun gal kunnen spu wen. Ze bellen gewoon het cen trale meldpunt van de „hand havingsteams" of klampen een voorbijkomende toezichthou der aan. Behalve op dat soort zaken houden de teams toe zicht op foutparkeren, contro leren ze of horeca-, garage- en kamerverhuurbedrijven de re gels naleven en zorgen ze voor een snelle reparatie van be schadigingen aan wegdek of trottoir. In veel gevallen delen de toe zichthouders eerst een waar schuwing uit. Pas als dat niet helpt bellen ze de politie. Al leen in de maand maart betrap ten ze bij voorbeeld in Seg- broek 575 huishoudens op het fout aanbieden van vuilnis. In 361 gevallen was een waarschu wing voldoende om de overtre ders hun troep te laten verwij deren. Bij de meer dan hon derd parkeerovertredingen kwam het 53 keer tot een proces-verbaal. Stadswachten zijn inmiddels een vertrouwd straatbeeld ge worden in ongeveer veertig ge meenten in Nederland. In Am sterdam bij voorbeeld worden ze in een groot deel van de stad ingezet. Deze surveillanten zijn vooral actief op drukke da gen en bij winkelcentra en eve nementen. De straattoezich thouders in Den Haag worden na Segbroek allereerst ingezet in de buiten of aan de rand van het centrum gelegen wijken Transvaal, de Stationsbuurt, Bouwlust en Vrederust. De banenpoolers kosten de ge meente ongeveer 2500 gulden per arbeidsplaats per jaar. De rest betaalt het Rijk. Den Haag heeft op de begroting geld uit getrokken voor dergelijke pro jecten. Politie en gemeente schuiven intern met medewer kers om mensen vrij te maken voor de handhavingsteams. SCHIPHOL (ANP) - Op Schip hol zijn woensdag voor de eer ste maal handelaren in het ver dovende middel qat aangehou den. Bij het vrachtstation op de luchthaven arresteerde de douane drie mannen van Afri kaanse afkomst. Suske enWiske tokapua toraja door Willy Vandersteen 6a heen, oom tlazi Corenj'. Toen myn vader ver kozen werd lot tokapua is dat op eerlijke wijze gebeurd omdat hij een wijs en geliefd man uas. IK en niemand anders HOEST TOKAPUA WO HOI 11! 1/ werd niet uerkozen we gens uw oah karakter en omdat u zich bezig hield met zwarte magie g 'ledereen had angst voor uil -tefC [Ik werd het dorp uitgejaagd I slétt Omdat u vertoornd was en in uw krankzinnige haat de graven van onze geliefde voorouders hebt onteerd en in brand gestoken /K BEN NU PA JA VEEN/GE TOKAPUA! Tot 22 augustus Renesse Bezichtiging Nederlandse Her vormde kerk, tevens klank- en lichtspel Een volk in de Woes tijn, expositie van schilderijen van de schilder Jean du Neele. Orgelbespelingen. Dinsdag- en donderdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur. Vrijdag 24 juni Zierikzee Afscheidsavond groep 8 van obs Theo Thijssenschool met opvoering van de musical Over en sluiten. 20.00 uur. Dreischor Musi Voca concert; vokaal en semble Cantiona Musicum uit Nieuwerkerk en Brassionato uit Kerkwerve. Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Zaterdag 25 juni Zierikzee Jaarlijkse grote rommelmarkt. De Wieken, Baden Powellweg. Vanaf 09.00 uur. Evangelische Dag Christelijke Gereformeerde Kerk. Muziek tent Havenplein. 10.30-16.30 uur. Zomerfeest Speel-o-theek. De Beuze. 11.00-15.00 uur. Renesse Orgel-speelmiddag. Neder landse Hervormde kerk. 14.00 tot 17v00 uur, Ellemeet Rommelmarkt. Schoolplein obs 't Mêêtje. Vanaf 09.00 uur. Brouwershaven Muziek- en koorzangavond in de Sint Nicolaaskerk met me dewerking van twee muziekge zelschappen en vijf koren. 19.00 uur. Bruinisse Oranje WK-voetbal Mega-feest. Jeugdsoos De Pul. 18.00 uur. Zondag 26 juni Zierikzee Gezamenlijke jeugddienst. Gasthuiskerk. 18.30 uur. Maandag 27 juni Haamstede Schrijf avond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (recreatiezaal). Van 19.00 tot 20.30 uur. Brouwershaven Schrijf avond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (Bostonplein). Van 19.00 tot 20.30 uur. Raadsvergadering. Stadhuis. 19.30 uur. Ouwerkerk Schrijfavond Amnesty Inter national. Fam. Kuyper-Filius (Ring 26). Van 19.00 tot 20.30 uur. Dinsdag 28 juni Zierikzee Spreekuur zorgcoördinator drugs. Gebouw De Driehoek, Kerkhof 8. 10.00-12.00 uur. Fietstocht voor senioren. Brou- wersdam route, 50 kilometer. Start: 11.00 uur sportpark Den Hogen Blok. Schrijfavond Amnesty Inter national. Prinses Juliana- school (Jannewekken 19). Van 19.00 tot 20.30 uur. Burgh-Haamstede Commissie algemene en be stuurlijke zaken. Gemeente huis. 16.00 uur. Commissie financiën. Gemeen tehuis. 19.30 uur. Scharendijke Vergadering Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland. Dorps huis De Putmeet. 15.30 uur. Schrijfavond Amnesty Inter national. Zaaltje Gereformeer de kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Bruinisse Ledenvergadering Chr. Wo ningbouwvereniging Schou wen-Duiveland. Dorpshuis. 19.30 uur. Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty Inter national. Fam. Murphy, Dr. Wortmanstraat 23. Van 10.00 tot 12.00 uur. Woensdag 29 juni Brouwershaven Zomermodeshow. Woonzorg centrum Poortershof. 14.00 uur. Donderdag 30* juni Burgh-Haamstede Fancy-fair. Schoolplein Kirre- weie. 17.00-20.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCRUDDEBEURS - TEL 01110-16255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2